Šta je novo?

EVGA GQ ima li coil whine na novom napajanju?

Bane R

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
03.07.2000
Poruke
6,760
Poena
800
Zdravo. Imam korišćeno EVGA GQ 750W napajanje i čuje se coil whine kada je grafika opterećena. Nije na grafičkoj sigurno, pošto sam imao i tih primera ranije.

Na 99% opterećenju za 5700 XT se čuje, mada nije strašno obzirom da brzo to nadjačaju ventilatori grafike. Rivatuner kaže 180w za GPU dok ukupno sistem na meraču na zidu ne prelazi 280w. Isti je slučaj ako se napravi 99% za GPU i CPU (i5-10500), što je oko 330W na zidu. Ovo zapravo nije nikakvo opterećenje za ovo napajanje jer u ECO modu na prekidaču, ono čak ni ne pali svoj ventilator. Sam eco mod on ili off ne utiče na ovo.

Ako se grafici smanji oko 15% struje, skoro da se u potpunosti izgubi coil whine i to bude nekih 150w u rivatuneru.

Zna li neko da li je ovo slučaj i na novom napajanju. Vidim da se neretko na netu spominje ovo uz EVGA, ali me interesuje da li se ovo desilo vremenom ili je tako je kako je.

Da li se isplati neki servis?

Hvala.
 
OEM tog napajanja je FSP a ne Super Flower (Evga u budžet segmentu nikad nije išla na Super Cvetić), a sa novim serijama su zbog kompletne uštede potpuno izbacili SF koji je odličan OEM.
To što zuji se ne može rešiti na servisu, tako je kako je.

Koristim Seasonic poslednjih godina, pa tog zujanja nisam imao ali se dobro sećam jednom Zalmana koji je zujao pa sam ga jednostavno vratio u radnju nakon 5 dana korišćenja.
 
^ Upravo.

Mooožeš da zaliješ zavojnice napajanja (pošto nisu oklopljenje kao na grafičkim kartama ili pločama) sa epoksijem ili toplim lepkom i da malo smanjiš zujanje, ali definitivnog rešenja nema.

Čekaš da se "slegne sve" (kad je novo), pa ako pomogne - pomoglo je ili menjaš/vraćaš u radnju i uzimaš drugo napajanje koje manje zuji.
 
Smeštno što mi se na FSP Daggeru 600W SFX nije ništa čulo na Vega 64 koja više troši :D... doduše Vega 64 je imala opet svoj whine coil :D
 
^ Upravo.

Mooožeš da zaliješ zavojnice napajanja (pošto nisu oklopljenje kao na grafičkim kartama ili pločama) sa epoksijem ili toplim lepkom i da malo smanjiš zujanje, ali definitivnog rešenja nema.

Čekaš da se "slegne sve" (kad je novo), pa ako pomogne - pomoglo je ili menjaš/vraćaš u radnju i uzimaš drugo napajanje koje manje zuji.

edit: Izgled zavojnice koja je u fabrici zalivena (ne mnogo). Može biti tako postavljenja ili uspravljena.

SMSHN.jpg
 
Poslednja izmena:
Zašto je ovako delimično zaliveno? Šta se tako postiže?
 
Znači ne treba celo zaliti, nego ovako deo kao na slici? Je l treba neki bolji hot glue ili je dovoljan ovaj kineski da tako kažem, vidim on se topi na 120c, to bi trebalo da bude dovoljno.
 
Ja sam sa kineskim toplim lepkom zalivao samo jeftinija napajanja (do 30-40e), pa ako radi - radi. Par puta je radilo, par puta kao da ništa nisam uradio. :)

Ne trebaš se sada tu osiliti sa lepkom, bitno je da pređeš preko navoja, može i tanak sloj, jer pokušavaš da napraviš neki vid tampon zone da se vibracije smanje. Neki su koristili i one premaze za nokte (nije lak, nešto drugo, ne znam sad tačno, providno čudo :) ), pa premažu preko i zavuku da uđe lepo, ali to nisam pokušavao.
 
Prvo pokušaj da odrediš koja tačno komponenta (zavojnica, kondenzator...) pišti.
Probaj da nađeš: "Dvokomponentna epoksidna smola za zalivanje" za primenu u elektronici, vidi po oglasima, košta oko 1500din, pa zali tu komponentu i oko nje.
 
Poslednja izmena:
Posle dugo slušanja i probanja sa hot glue, mislim da se ipak čuje deo zaokružen na slici - nisu ovi gde je bakar spolja... Da li njega smem smolom da zalijem?

19-evga-g5-750w-inside.jpg

PS. Nije konkretno slika mog napajanja, ali tako izgleda deo.
 
Možeš dok je napajanje upaljeno i pod zuji/cvili da malo pritisneš taj deo (to je inače trafo, otprilike sličan princip rada kao zavojnice) i vidiš da li će se zujanje smanjiti.

Lagano pritiskaj plastikom ili drvencetom, bilo čime samo da nije provodljivo kao što je metal ili gole ruke. Vodi inače računa ako radiš sa otvorenim napajanjem, ima tu 220v, pa ogromni kondenzator koji roka i iznad 220v... pazi šta pipkaš, da ne bude treskavac. :smash:

Inače, taj trafo izgleda prilično obložen, pa ne znam ni kako mu možeš prići da ga lepo zaliješ. A inače možeš i njega da zaliješ, samo (moje iskustvo) je ograničeno na topli lepak. Lak/smolu nisam koristio, ali cenim da će i to da radi lepo, sve dok nije korozivno ili nešto slično.

Taj deo čekaj nekog drugog za 100% potvrdu.

edit: ipak ne zalivaj trafo sa toplim lepkom. greje se iznad nivoa topljenja toplog lepka. neće biti efekta, samo će otopiti lepak. ne razmišljam, dok se upali mozak...
 
Poslednja izmena:
Nisam ni planirao sa hot glue jer jednostavno nije tečan dovoljno da se spusti koliko treba, tako je bilo i na ovom bakru do donjeg dela ne mogu da dospem.

Da u pravu si, kada proveravam sa onim što pišti za voltažu i glinericom, napajanje je dugo pod naponom na više mesta kada se isključi iz struje.

Kao što rekoh ne smeta mi toliko kod igranja, jer tu ima druge buke, ali u macOS koji koristim za rad se grafička na sitno pali non stop za bukvalno skrolovanje i animaciju i ti sitni zvukovi podsećaju na zvuk mehaničkog 3.5" harda. Opet, ko što rekoh nije strašno, ali puno sam truda uložio da pc bude baš tih, a napajanje promenio jer sam deci od brata morao moje da dam i ovo EVGA delovalo na papiru idealno jer faktički ne koristi svoj ventilator, kad ono drugi zvukovi.

Da l da probam sa smolom ili tako nečim. Skoro mi je crkla elektronika za veš mašinu, koja je bila skroz zalivena u neku polu tvrdu gumu. Da l to pronaći...
 
Mogu se zavojnice i trafo zaliti ovo verovatno treba ulepiti, verovatno je problem taj sivi i crni lepak/silikon, koji je lošeg kvaliteta i često se i odlepi, ili ga nema dovoljno. Kvalitetna napajanja koriste beli. Teško prići od susednih komponenti, kondenzator je obložen nekom trakom koja isto smeta.

Moguće da ne pravi zavijanje sam transformator, nego to što se njegove vibracije prenose na taj kuler, koji je prilepljen uz transformator, zbog lošeg dizajna. Ako bi se dodalo još tog silikona/lepka, možda bi pomoglo.

Taj lepak/silikon ne znam da li se može kupiti kod nas, vidi po prodavnicama i oglasima, pokaži sliku(bolje bi bilo ako se može nabaviti taj beli). Možda običan silikon pomogne ali sumnjam?

Ovde se vidi bolje:
DSC_4902.jpg

Kvalitetniji beli:
lepak.jpg
Ovako nešto (slika sa Alija):
lepak 2.JPG
 
Poslednja izmena:
Ma naćiću već adekvatan materijal, samo da razumem problem kako treba. Znači u pitanju su mikro vibracije? I vidim da se ovako komponente "fixiraju" pri dnu iz tuđih uputstava. I takođe treba gledati da li neke komponente dodiruju jedna drugu. Ono što sam primetio jeste par različitih materijala koji deluju kao fabrički crna guma, negde možda i neka varijanta hot glua koji kao treba da slično rade, ali deluju malo matoro.
 
Nazad
Vrh Dno