Šta je novo?

Надоградња SSD

faca

Slavan
Učlanjen(a)
08.08.2004
Poruke
3,577
Poena
435
Moja oprema  
Laptop
Acer Aspire A5 515 Ryzen 5 5500
Mobilni telefon
Xiaomi Poco F4 8/256
Pametni uređaji
Xiaomi watch S1
Xiaomi Body Composition Scale 2
Pristup internetu
  1. Optički internet
Имам поприлично стар комп који ради јако споро, при паљењу треба да прође 5-10 минута да бих мога нешто да радим, и у стању мировања после неког времена исто успори да је немогуће радити нешто док се не "разради".
Мислио сам да убацим нови хард диск неки ЅЅD па ме занима да шта се може накачити на моју плочу Gigabite GA-P35-DS3L?

Хтео бих да узмем неки повољнији хард од 120GB до ~240GB за систем и основне програме.

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/hard-diskovi-i-ssd-diskovi/ssd-patriot-pbu240gs25ssdr.html

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/...quot-sata-iii-256-gb-patriot-p210s256g25.html

Или овако нешто али је спорији

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/hard-diskovi-i-ssd-diskovi/kingston-ssd-sa400s37-240g_131971.html

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/...panther-as340-550-490mb-s-ap240gas340g-1.html

Да ли би SSD убрзао комп, да ли би брже радио и поред осталих компоненти?


Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
To je oko 15 godina star računar, Core2Duo/Quad generacije, ali sporost ne bi trebalo da postoji, ako je sve ispravno.

Možda i jeste do HDD, da je isti prirodno spore rotacije (5400 rpm ili manje) ili pred bacanjem kašike (ako je došao uz računar, onda haleluja što još radi).
Takodje može da bude i neki kondenzator i sl. neke komponenete (ploča, napajanje), bilo je takvih situacija. U tom slučaju, treba proveriti ima li nabubrelih, deformisanih.

Ploča je SATA II (max. brzina 300 MB/s) i svaki SATA SSD može da se poveže na nju. Praktično svaki SSD na njoj neće doseći svoju punu brzinu, ali će svakako raditi uočljivo brže nego ijedan HDD.
 
Moje iskustvo sa Lenovo Thinkpad laptopom iz 2008/2009 je da je prosto poleteo kada sam mu stavio SSD.
Stavio sam ga u slot starog 5400 rpm HDD-a, mada je postojala mogućnost da ga sa adapterom/rackom uglavim na mesto DVD-a.

Odradio sam clean install Windowsa i blago rečeno sam se oduševio ubrzanjem, butovanje npr je palo na ispod 30 sekundi, što je zaista fantastično za ovako star, ali mora se priznati izuzetno kvalitetan laptop.
Još jednom ponavljam ovo je moje iskustvo sa Lenovo Thinkpad laptopom, Intel Core 2 Duo procesor, Samsung RAM, Nvidia GeForce grafička i naravno Lenovo ploča.
 
Ja sam ranije imao dualcore na 2.4 i 6gb rama. Kad sam stavio ssd komp se drasticno ubrzao. Ranije kad se probudim, upalim komp i skuvam kafu dok se podigne sistem. Nakon toga sistem se podizao za nekih minut i po. Sad sa ryzen 5 sistem se podize za manje od 30 sekundi.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Crucial BX500 120GB 3D NAND SATA 2.5-inch SSD
Ovo sam ugradio u laptop.
 
Ово је стање мојих хард дискова, овај од 320GB што је ок je први хард и на њему је систем. Мада овако показује већ годину, две.
Мада кад му задам нешто, отварање моизле, хрома... чује се крчање хард диска.

Шта узети од јефтинијих SSD, до 4000дин за 240GB?
Комп је стар 10ак година, није 15 јер је купљен у Делта ситију. [emoji3]
Какви су ови од 3500 /3700?2.jpeg1.jpeg

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Taj crveni ce da 'mre.
Zato i tesko sve ide.
Uzmi bilo koji ssd, pozeljno sa dram cache, 240GB i veci, ima sve da poleti.
SSD je ugradnja koja se najvise oseti u radu kompjutera kada se prelazi sa hdd na ssd.
Od toga se samo bolje primeti razlika u radu kad kupis novi komp u kome je ssd. ;)
 
Тај умире већ две године и више. Кад га окачим исто.
Виндовс се појави релативно брзо - иконице, али кад хоћу уђем у неки програм типа Мозила, е то траје, отварање преко 5 минута а после иде нормално.

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Узео сам тај SSD он лине, треба да га преузмем.

Сад ме занима око инсталирања , који је поступак после повезивања, треба да се форматира, креирају партиције?

Задњи хард који сам убацивао је овај "црвени" пре 10 година па сам заборавио.
Хтео бих да га поделим на 100GB за систем (W10), програме и друга за остало.

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Треба ми за систем и за податке. Ако будем преинсталирао систем обрисаћу и податке.

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
S obzirom na to koliki je SSD a koliko mesta ti treba za operativni sistem i aplikacije ne znam koliko ima smisla praviti particije. A backup možeš da odradis brzo na neki eksterni disk.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Čovek hoće da odvoji sistem od ostatka (što bih i ja uradio da nemam zaseban drajv samo za sistem). Veličina nema ništa s tim. Niti svako ima externi drajv ili želi da ga kupi...

Ako je strogo za Windows i programe, 60GB je dovoljno za C particiju (ako nisu neki mastodonti od programa). Ja sam nekoliko godina držao sistem na SSD-u od 60GB, nije mi pojeo više od 40 i kusur...
 
Баш то, хоћу да одвојим систем.
Онај хард што је на издисају ћу да скроз искључим кад пребацим што ми треба мада су на њему углавном глупости.
Немам екстерни хард диск, нисам планирао да га купим.
За Виндовс и основне програме је довољно 100GB.

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ti imas i drugi, ispravan hdd...
Podatke na njega.
Na ssd OS (win neki, win 10 preporuka), bez paricionisanja, na njega i programe...

Izvadi crveni hdd, otkaci data (a moze i naponski) kabl sa onog drugog hdd.
Na mesto prvog hdd (crvenog) prikaci ssd.
Predlazem da bude na "prvom" sata konektoru (obelezen na nekim plocama sa "SATA-0" a na nekim "SATA-1").
Ne formatiraj, ne particionisi AKO ZAISTA NE MORAS.
AKO ipak odlucis napraviti particiju NEMOJ MANJU OD 120GB za C:
Particiju za win (AKO IPAK budes particionisao ssd) neka bude u bobu deljiva sa npr. 1024 (da bi "poravnanje", partition alignment, bilo dobro. Kasnije ce ti se objasniti)
Instaliraj Win, neka Win pravi particije prilikom instalacije ili iz win-a napravi particiju odgovarajuce velicine (nemoj manju od 120GB) za OS (Win, C: ).
Kad se zavrsi instalacija Win-a ugasi komp, zakaci hdd, dodaj drajvere sve ako i kako treba.

Ako omasis poravnanje particije nesto ce sporije raditi ssd i u programu AS_SSD ces moci videti crvene umesto zelenih cifri i ako je ok poravnanje pisace ok gde su cifre (234494 K-OK) https://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=291646&d=1603842608
Prebaci u BIOS-u pre pocetka instalacije win-a da bude AHCI mod, ne zaboravi snimiti promenu podesavanja u biosu prilikom izlaska. (PROVERI to ponovnim ulaskom u bio)
Ako ne bude ahci, ssd i kom ce dodatno jos sporije raditi.
Ako omasis poravnanje particije, kasnije mozes to popraviti uz neki program ali bolje je odma da bude kako treba, a bice sigurno ako ne particionises ssd.
SSD nemoj puniti do kraja, ostavi malo prostora (5%) prazno, pogotovo za C: particiju, da moze win zaspisivati sta mu treba.
 
Poslednja izmena:
U BIOSu sam namestio da se sistem podiže sa USBa, ubacio butabilni USB sa spremnom Windows instalacijom na njemu (4-5GB, ako se ne varam), ubacio SSD u slot za HDD.
Kada sam pokrenuo sistem, odmah je krenula instalacija Windowsa sa USBa, samo sam izabrao opciju da se instalira na SSD.

Ono što je bitno u ovom postupku je da se nakon što budu prekopirani fajlovi sa USBa na SSD, kod restarta promeni prioritet uređaja u BIOSu, da se ne bi ušlo u začarani krug da se kod restarta stalno sistem vraća na start instalacije sa USBa-SSD mora biti postavljen kao primarni port sa koga se sistem podiže.

Što se patricija tiče, meni nisu bile potrebne, volim da nameštam čistu instalaciju iz korena, ima tu itekako posla, ali meni nije smetalo.
 
Poslednja izmena:
U BIOSu sam namestio da se sistem podiže sa USBa, ubacio butabilni USB sa spremnom Windows instalacijom na njemu (4-5GB, ako se ne varam), ubacio SSD u slot za HDD.
Kada sam pokrenuo sistem, odmah je krenula instalacija Windowsa sa USBa, samo sam izabrao opciju da se instalira na SSD.

Ono što je bitno u ovom postupku je da se nakon što budu prekopirani fajlovi sa USBa na SSD, kod restarta promeni prioritet uređaja u BIOSu, da se ne bi ušlo u začarani krug da se kod restarta stalno sistem vraća na start instalacije sa USBa-SSD mora biti postavljen kao primarni port sa koga se sistem podiže.

Što se patricija tiče, meni nisu bile potrebne, volim da nameštam čistu instalaciju iz korena, ima tu itekako posla, ali meni nije smetalo.
Mozes mnogo da olaksas instalaciju sa Driver Booster programom. Nakon instalacije windowsa pokrenes taj program i on sam skenira i povlaci najnovije drajvere. Nakon toga ostaje ti samo instalacija programa. Ako instaliras samo windows sa drajverima treba ti manje od pola sata za sve.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Razmisli i o ugradnji core2 quad procesora q8400 pa naviše u kompjuter. Ima ih za 15ak evara, a ubrzaće performanse drastično.
Naravno ssd pod obavezno, po mogućstvu veći od 120gb
 
Ja bih na laptopu
https://pcsupport.lenovo.com/rs/sr/...yWordSearch=B590 Laptop (Lenovo) - Type 20206
ubacio SSD, možda i CPU
Kod:
CPU, Intel I5-2520M 2.5G 3M 2c J1 PGA processor 102001067 N
20 CPU, Intel B815 1.6G Q0 2M 2cPGA processor 102500229 N
20 CPU, Intel I3-2370M 2.4G J1 3M 2cPGA processor 102500228 N
20 CPU, Intel SNB I3-2350M 2.3G 3M J1 PGA processor 102500018 N
20 CPU, Intel SNB I3-2330M 2.2G 3M J1 PGA processor 102500017 N
20 CPU, Intel SNB B950 2.1G 2M Q0 PGA processor 102500016 N
20 CPU, Intel SNB B940 2.0G 2M Q0 PGA processor 102500015 N
20 CPU, Intel SNB I3-2310M 2.1G 3M 2c J1 PGA processor 102001065 N
20 CPU, Intel B970 2.3G D2 2M 2cPGA processor 102500230 N
20 CPU, Intel SNB B800 1.5G Q0 2M 2c PGA processor 102500101 N
20 CPU, Intel SNB B960 2.2G 2M 35W PGA processor 102500133 N
20 CPU, Intel B820 1.7G Q0 2M 2cPGA processor 102500350 N
20 CPU, i5-3210M Ivy Bridge L-0 3MB 2c PGA 2.5GHz STD 35W processor 102500301 N
20 CPU, i3-3110M Ivy Bridge L-0 3MB 2c PGA 2.3GHz STD 35W processor 102500303 N
20 CPU, Intel B980 2.4G Q0 2M 2c PGA Processor 102500362 N
20 CPU, Intel B830 1.8G Q0 2M 2c PGA Processor 102500440 N
20 CPU, Intel I3-2328M 2.2G J1 3M 2c PGA Processor

Trenutno ima celeron 1000m, ali tu bih imao više cimanja, morao bih u servis da nosim, ostao bi mi Celeron višak, dok bi hard stavio u desktop ili prenosnu fioku.
Ima li razlike između SSD od 240GB i 256GB?
 
Razmisli i o ugradnji core2 quad procesora q8400 pa naviše u kompjuter. Ima ih za 15ak evara, a ubrzaće performanse drastično.
Naravno ssd pod obavezno, po mogućstvu veći od 120gb
Где има тих процесора, мислиш на половне преко огласа? Процесор никад нисам скидао/мењао а ни паста није мењана 10 година.
Колико је то компликовано?

Могао бих ставити јачи процесор а размишљам и о рам меморији, коју ставити, неки предлог.

Ове имам у рачунару, обе на 800 mhz
Apacer UNB pc2-6400 2x1GB
Kingston KVR 800D2N6/1H 2x1GB.

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Nađi negde polovan kit od 2x4GB, umesto tih 4x1 i to 2 različita modela...
 
ne rade DDR2 moduli od 4gb na intelu p35. moraće da pojuri 4x2gb

na oglasima imaš core2 quad modela za jeVtine (dole nato) pare.
CPU ili radi ili ne radi, nema tu mnogo brige oko finesa (eventualno termalna sonda da crkne, ali to je šansa veoooma mala)

pojuri q8400 , q8500, q9400, q9500 , q9550 itd. niže brojke ti ne igraju.

nejasno sam se iznad "odrazijo", rekavši da juriš ssd veći od 120gb , pravilno je VEĆI ILI JEDNAK. dakle minimalno 120gb, da ne razglabamo sad zašto...
 
Имам, који порт?
GSATAII1
GSATAII0
SATAII3
SATAII2

Шта је тај GSATA?

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Priključi na SATAII (kontroler integrisan u čipset), jer su ti portovi malo brži od GSATAII (dodatni kontroler).

Sent from my SM-J320F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno