Šta je novo?

Koji veliki HDD kupiti 8TB 10TB 12TB 14TB

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,327
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Koji veliki HDD kupiti, sta valja, sta je pouzdano, koji su tihi, koji se manje greju, koji nisu spori, kakve su im nove stvari smislili i da li su dobre, pouzdane i korisne...
Neka su samo CMR i nipošto SMR (i slicne lose džidžabidže)...

Sta mislite o:

8TB:
WD Red WD80EFAX (brzina 5400rpm, bafer 256MB) - 27.590rsd
WD Gold WD8004FRYZ (7200, 256MB) - 28.430rsd
WD Red WD80EFZX (5400, 128MB) - oko 30.000rsd

WD Ultrastar DC HC310 HUS728T8TALN6L4 (7200, bafer nepoznat) - 32.000rsd (Ovo za datacantre namenjeno? Treba li nam u desktop masini?)

Seagate IronWolf Pro ST8000NE001 (7200, 256MB) od 32.300-35.000 rsd

Hitachi Ultrastar DC HC320 HUS728T8TALE6L4 (7200, 256) 34.300-35.300rsd

WD Red Pro WD8003FFBX (7200, 256) - 36.000rsd
WD Gold WD8002FRYZ (7200, 128) - 38.500rsd (zasto je ovaj skuplji 10.000rsd od WD8004FRYZ i jos ima manji bafer 128 naspram 256 ?)

Ostali su jos "besmislenije" skuplji, pa ih ne bi uzimao u razmatranje...

10TB:
WD Gold WD102KRYZ (7200, bafer nepoznat) - 34.000rsd
WD Red WD100EFAX (5400, 256) - 35.900rsd
WD Red WD101EFAX (5400, 256) - 37.000rsd

Hitachi Ultrastar He10 HUH721010ALE604 (7200, 256) - 43.000rsd
Hitachi Ultrastar Helium HUH721010ALN604 (7200, 256) - 43.000rsd (U čemu je razlika izmedju ova dva modela Hitačija? Koji je "bolji" za desktop okruzenje?)

12TB:

WD Red WD120EFAX (5400, 256) - oko 43.000rsd

HitachiUltrastar He12 HUH721212ALE604 (7200, 256) - 47.000rsd

14TB:

WD Gold Enterprise WD141KRYZ (7200, bafer 512MB) - oko 52.000rsd

Ostalo je sve skupo i preskupo...

Koje od ovih modela valjaju, koji ne valjaju, da li se provukao neki SMR pa da ga odma izbacimo iz razmatranja...

WD GOLD ili Hitachi?
Red ili Red Pro?
U cemu je razlika izmedju WD Ultrastar DC HC310 HUS728T8TALN6L4 i Hitachi Ultrastar DC HC320 HUS728T8TALE6L4 , da li je bolji Hitachi i zasto jeste bolji ili zasto nije bolji?
Da li je dovoljno brz WD RED ili se oseti usporenje pri kopiranju 2-5GB podataka sa jednog hdd na drugi hdd ili u visestrukim zadatcima pisanja i prebacivanja podataka na istom WD Red HDD?
 
Meni tu najbolje deluje WD Gold 8tb i 10tb, ako ti 8TB vrsi posao, sto bi uzimao vise...koliko sam citao, WD Gold i WD Red Pro nemaju SMR, tako da bih ja licno samo njih razmatrao.
 
A što kupuješ jedan disk?

Mislim, ako ti je u smislu kapaciteta dovoljan jedan disk od 8TB, samo podsećam da za te pare možeš kupiti bar tri diska od 4TB, a u reku se uvek nađe mesta i dovoljno snage u napajanju (jedino sa aspekta buke bi jedan disk mogao biti bolje rešenje od više njih, ali i to ne verujem jer su diskovi u idile modu dok ne "pišeš" po njima,a to teško da možeš da izvodiš na više diskova istovremeno...

Neko na forumu je dobro zaključio da nikad nije loše imati više diskova, pa baš bitne stvari kopirati više puta na sve njih, jer je manja verovatnoća da crkne više diskova istovremeno, nego jedan...
 
Situacija je sad vanredna, manje diskove rade u SMR tehnologiji koja je za izbegavanje
 
@ fingon82 U kom smislu je vanredna situacija? Situacija oko cega, hdd-ova ili nesto drugo?

A što kupuješ jedan disk?
Neko na forumu je dobro zaključio da nikad nije loše imati više diskova, pa baš bitne stvari kopirati više puta na sve njih, jer je manja verovatnoća da crkne više diskova istovremeno, nego jedan...

Sam si sebi odgovorio. :)
Imam 2x8TB i identicni su, sto se upise na jedan, upisem ja rucno i na drugi, ne rajdujem.
Na trecem, manjem hdd (2TB, mnooogo stari WD Black) imam jos i trecu kopiju ali samo vaznih podataka... ;)

Sada i ovde vodim(o) diskusiju koji su od ovih dobri i vrede pare za koje se traze, u cemu je razlika izmedju pojedinih RED kao i pojedinih GOLD modela (a naizgled isti modeli), neki cak imaju manje bafer a skuplji, po broju deluju da su ti noviji ALI ajde znaj...

Hitaci uvek zanimljivi po kvalitetu kako kazu ali i cenom pri vrhu.

Segate mi se jedan upokojio naprasno a evo drugi (IronWolf Guardian) za manje od 2 godine dobio nekoliko losih sektora, pa bi da se informisem i spremim za kupovinu...

Ovi sadasnji GOLD jesu li to nekadasnji BLACK ili u cemu je razlika?
 
Pa vanredna u smislu da proizvodjaci kriju koji diskovi su SMR koji nisu, kao i da se preklapaju modeli sa istim oznakama koji jesu i nisu SMR

I da, hitachi je po meni super sto se pouzdanosti tice
 
Hitachi, oni enterprise, najbolji, ali nažalost i najskuplji.
 
Poslednja izmena:
@momsab

los link. Ali i ako postoje sajtovi sa spiskom modela koji su SMR, mislim da postoje neki modeli od kojih su neki SMR neki ne, a oznaka im je ista. Zbog toga valja biti oprezan.
 
@momsab potpuno si u pravu, omasio sam mesto teme... premestice moderatori ako budu smatrali da treba (a treba)
Temu sam i postavio da raspravljamo o karakteristikama ali i da se predlazu dobri modeli, od kojih bi ja jedan kupio...

Ono sto mi trenutno zapalo za oko gledajuci karakteristike pojedinih modela su:

WD Gold Enterprise WD121KRYZ (7200, 256) 42.350rsd
https://documents.westerndigital.co...wd-gold/product-brief-wd-gold-2579-810192.pdf
i
Hitachi Ultrastar He12 HUH721212ALE604 (7200, 256) - 47.000rsd
https://documents.westerndigital.co...c500-series/data-sheet-ultrastar-dc-hc520.pdf (umesto 4 na kraju oznake hdd je y)

Ova dva sam za sad izdvojio.
Pomislio sam uzeti WD Gold WD102KRYZ od 10TB ali kad sam video da najvise trosi struje (znaci da se i puno greje) i da je najbucniji od svih zlatnih, odma sam odustao od njega, a 12TB i veci imaju bas mnogo bolje karakteristike.

Vredi li uzeti Hitachi Ultrastar He12 umesto WD Gold Enterprise WD121KRYZ ?

Kontam i da WD Red od 12TB ne vredi uzimati kad je nekoliko stotina dinara jesftiniji od WD Gold...

Koliko se greju ovi WD Gold 12TB ili Hitachi Ultrastar 12TB?
 
Poslednja izmena:
Da li ti je neophodan 7200 HDD?
Više troše i greju se, možda je bolje rešenje neki "štediša" na 5400.
Koja je namena diska? Ako je storage ne vidim da je neki "brzi" neophodan.
 
Mrsko mi kad ide polako neko prebacivanje, kad ide torent na njega i sa njega onda treba nesto (obicno skinute torente) prebaciti na drugi hdd ili filmski folder, pa ako mi uspori, ja hocu da "se skuvam" cekajuci da zavrsi.

Namena je da bude skladiste i da prima torente.
Ne rade 24/7 vec kad upalim desk masinu pa za sta treba.
Ni torenti ne idu stalno, samo kad prispe nesto za skidanje...

Mislio sam 8Tb zameniti sa 8TB ali sam odlucio uzeti ipak 12TB, za buducnost, pogotovo kad sam video performanse WD Gold 10TB.

Jasno mi je da bi WD RED trebali biti hladniji, dosta.
Mada nekako mi je bolje imati brzi Gold umesto sporijeg RED (5400), zbog brzine pre svega, a po ceni su skoro isti.

Mene zanima koje su temperature ove 3 12-ke i koliko imaju ploca:

1. WD Gold Enterprise WD121KRYZ
2. Hitachi Ultrastar He12 HUH721212ALE604
3. WD Red WD120EFAX

Ova tri su sigurno CMR ?
Hitači, odnosno HGST su sada u stvari WD Ultrastar, kupio ih WD, sta li...?
Da li je WD Gold bolji od WD Red?
Da li je Gold visa klasa od Red?
Zna li neko temperature koje obicno postizu ova tri hdd?

Uvek bitna stvar je duzina garancije, a 5 godina umesto 3 godine za istu cenu ili nesto malo visu me uvek gura tim modelima sa duzom garancijom.
E, da uzimam hdd kod nas, s nasom garancijom (Monitor, VIP, Atom).

Koliko sam neodlucan i "prevrtljiv" (zbog cene) da li 12TB ili "samo" 8TB...
Ako ipak uzmem 8TB onda bi to mogli biti:
- WD Gold WD8004FRYZ
- WD Ultrastar DC HC310 HUS728T8TALN6L4
- Hitachi Ultrastar DC HC320 HUS728T8TALE6L4
Samo pitam se da li ovi Hitachi HC320/WD HC310 (oba Ultrastar) vrede 4-6krsd vise?

Sta znate o njima.
 
Poslednja izmena:
Hoćeš tih, a brz...

Uostalom, koja je razlika u brzini između onog na 5400 RPM i 7000 RPM?
To prvo prevedi u vreme prenosa materijala koji će se obično prebacivati (npr. film od 20gb).

Onda uzmeš u obzir na koji disk će se prebacivati, jer će read brzina tog diska biti ograničavajući faktor. Ako će se novi disk koristiti da se na njega skidaju torenti pa sa njega prebacivati na drugi, tek onda je brzina nebitna, jer si ograničen internet brzinom, serverom ili siderima.

Poenta je da ako nije za sistem, razlika u brzini je zanemariva. Meni lično više znači buka i temperatura koje su na strani "sporijeg". Ali ako tebi ne radi non-stop (i/ili kad spavaš) verovatno ti ni buka nije problem.

Ja sam pre neki dan uzeo od mađara WD Red 80EFAX baš iz gore navedenih razloga. Cena ti je ~190€.

Koristiće se za torent (čitaj održavanje ratia preko seed bonus poena na jačim trekerima; za ostalo je svakako bolji SB od 10$ mesečno i 1TB prostora unmetered).
Mislio sam da sam ja najgori, kad ono još neko traži i to veći disk :D
Šta li ti čuvaš na njima da ti treba toliki prostor?
 
Uzmi wd elements eksterni disk i izvadi drajv, uglavnom je wd red unutra. Guglaj "shucking". Na amazonu u usa 150$ 10tb disk.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Moze li ovo biti tacno za WD Gold Enterprise WD121KRYZ?
"This drive also runs extremely cool. Unlike my WD Black drives, which are very HOT to the touch, these Gold drives even when being written too 100% of the time run very cool. I dumped nearly 9TB onto this drive in one fell swoop and the drive never exceeded 100°F and under normal heavy usage runs at 95°F and at idle about 90°F. This is in a room with a constant ambient temp of 77°F."
amazon.jpg

Brzi od svih 5400-5900 hdd (normalno), pouzdaniji od Red serije HDD, naravno nije najtisi ali je u idle mnogo tisi od 10TB, 8TB Gold hdd.
PET godina garancije za GOLD je ipak puno bolje nego "samo" 3 godine kod RED (sto mene najvise odvraća od kupovine crvenog).
 
WD Pro ima 5 godina garancije, ali on je 7200.
 
I skuplji od WD Gold...
Zbog cene nema veze vise da li je ili nije bolji 12TB Red Pro od Gold, preskup je...

Ima li neko nesto lose reci o GOLD?
Ima li neko nesto dobro ili lose reci za Hitachi Ultrastar He12 HUH721212ALE604 od 12TB ?

Zna li se broj ploca u WD Gold Enterprise WD121KRYZ i u Hitachi Ultrastar He12 HUH721212ALE604?
A temperature?
Ne uspevam naci ...
 
Poslednja izmena:
@Zeha

Kao da si imao dojavu iz Google-a o ukidanju besplatnog prostora za fotografije visokog kvaliteta :D
 
Ja sam sada uzeo WD gold 8tb 200e sam platio i mogu da ti kazem da mi se bas svidja.Imam wd purple,blue i gold.Blue mi se najlosije pokazao (6tb)
 
Početkom godine sam kupio SEAGATE BarraCuda Pro 14TB i on radi na CMR tehnologiji. Brzine čitanja i pisanja su dobre, čini mi se oko 250/200 MB/s. Ali što se tiče buke ima neki neobičan zvuk kao da se svaki čas pokreće pa staje. Sad i ne obraćam pažnju, ako treba mogu da ispratim kako se ponaša. Takođe imam još jedan Sigejt od 3 TB koji koristim već 2 godine. U prethodnom računaru mi je WD koji je star oko 10 godina. Kod Sigejta a tako mislim i kod WD-a diskovi su raspoređeni u porodicama prema nameni. Sigejt Barracuda i Barracuda Pro su namenjeni za ne tako intenzivno skladištenje podataka. IronWolf je za NAS a SkyHawk je za video nadzor. Tako da možda to treba uzeti u obzir.
 
I skuplji od WD Gold...
Zbog cene nema veze vise da li je ili nije bolji 12TB Red Pro od Gold, preskup je...

Ima li neko nesto lose reci o GOLD?
Ima li neko nesto dobro ili lose reci za Hitachi Ultrastar He12 HUH721212ALE604 od 12TB ?

Zna li se broj ploca u WD Gold Enterprise WD121KRYZ i u Hitachi Ultrastar He12 HUH721212ALE604?
A temperature?
Ne uspevam naci ...
Običan WD RED takođe ima 5 godina garanciju.
 
Ne znam koliko daje proizvođač, ali mi je poznati mađar napisao u poruci da je garancija na 80EFAX (Red, ali nije pro) 5 godina, što sam posle video i na računu koji sam dobio uz HDD.
 
Koliko daje proizvođač piše na proizvođačevom sajtu, može da se proveri.
Poznati “mađar” daje ono što daje prodavac, ali ja bih se ipak bar malo zapitao da li je to realno i da li je takva garancija ostvariva, jer papir trpi sve.
 
Ako prodavac može da da manjeo d proizvođača, može i više.
Tu je i Apple koji svuda daje 1 godinu, pa je u Evropi 2 godine...

Uostalom,meni lično nebitno. Dve godine je i više nego dovoljno. Ako ode HDD, bilo to za godinu ili deset, najmanji problem je novac. Odoše podaci od 8-12tb u ovom slučaju...
Na garanciju gledam kao i na cenu - ne govori ništa o kvalitetu diska niti verovatnoći da će se pokvariti.
 
Nazad
Vrh Dno