Šta je novo?

Black november,singles day,black friday akcije 2020

Videh CM u Buzz-u i otišao da pogledam na sajtu šta imaju. Stave popust 31%+20% i finalna cena 1992 za papuče. A ja iste takve platio 2k pre 3 godine, komedija. I za sve ostale artikle je tako. Videli da u Srbiji ne fali ovaca koje će zaleteti na te nazovi popuste pa "ajde što da ne". [emoji6] Nikad nama neće biti bolje.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Ja isto tako pre skoro 2 godine kupio monitor za 12.000,00 dinara. Sada na popustu isti model košta 12.500,00 .
 
Ideja crnog petka jeste marketing, toliko je jasno ali je nerealno koliko ste nesvesni stanja našeg tržišta uopšte a još manje činjenice koliko ova situacija utiče na isto.
Onako prosto, svako da se zapita koliko je manje potrošio u poslednjih 8 meseci je dovoljno da se stvori neka slika, očekivati realne popuste od 30-50% na artikle i u normalnom stanju a kamo li danas je suludo, takve trgovačke marže postoje u promilima ovde

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
očekivati realne popuste od 30-50% na artikle i u normalnom stanju a kamo li danas je suludo, takve trgovačke marže postoje u promilima ovde

Niko (realan) nije očekivao tolike popuste. ALI mi nismo ni dobili popuste, već poskupljenja!
Drugo, što se tiče marži, niko me neće ubediti da Gigatron ne može da priušti da spusti cenu uređaja.

Takođe, mi određene proizvode nismo ni imali na popustima. Niko, ali bukvalno niko, nije ponudio procesore, matične ploče, (interne) hard diskove, grafičke kartice, kućišta. Gigatron ponudio 2 ili 3 SSD-a, bukvalno jedno napajanje i to je to. A oni imaju ubedljivo najvišu maržu na našem tržištu.

Tako da prostora na tržištu za akcije ima, samo njih ne interesuje da to urade. Može im se jer imaju monopol. Kupovati iz inostranstva se ne isplati (kad se saberu sve dodatne dažbine carinjenja).
Ostaje samo KP gde očekujem da će se uskoro umešati država kao što su krenuli na frilensere i gastarbajtere koji donose lovu familiji.

Nema to veze sa koronom. Štaviše, prodaja je skočila u toku korone. Npr. kod nas je skočila prodaja zamrzivača, pekača i kućnih sprava za vežbanje (bilo na TV-u pre neki mesec). Na zapadu bukvalno ne možeš da nađeš novu nVidia ili AMD grafičku karticu, kao ni novi XBox ili Playstation. I na našem tržištu se oseća ta povećana potražnja.

To da se smanjila potrošnja ne pije vodu, baš naprotiv. Naravno, izvisili su ugostitelji ali prodaja elektronike ne posustaje.
 
Nisam očekivao popust nego da kupim uređaj po normalnim cenama iz ostatka sveta.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Normalne cene imaš u normalnim državama.
U onim drugim, dok platiš sve fiskalne i parafiskalne namete, plus reket za bandu, eto tebi vesele cifre.
 
Ja sam domaćima ove godine dao nula dinara :). Mađari su dobili oko 300€, a Ebay i Alli oko 20-30€. Sve to pre Crnog petka jer znam da i Mađari vole da dampiraju cene.
 
Od danas do 15. januara, ako plaćate Visa karticom na sajtu Gigatrona (tj. isključivo online) i odaberete opciju plaćanja "Plaćanje VISA platnom karticom, uz 10% popusta" obračunava se popust od 10% na ceo asortiman, odnosno na ceo iznos računa, bez obzira da li je artikal već na popustu ili ne.
 
E sad je to trik, da li je za robu koja je napopustu obračunat ukupan popust ili samo tih 10%.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Zavisi. Vidim da su za neke smanjili popust od pa dođe na isto a za neke ostao isti popust pa ima još i popust na vizu. I gledao sam neke pioneerove mini linije. Pa znam cene

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Na sve se obračunava taj dodatni popust. Neke cene jesu više nego nekad ranije, ali dosta stvari je po istoj ceni koja je i bila (ne mogu da se oslanjaju samo na kupce koji poseduju Visa kartice), pa može da se pronađe nešto po povoljnijoj ceni, naročito stvari koje retko budu na sniženju. Svakako pre kupovine uporedite cene sa drugima i vidite šta se isplati.
 
Za vas što se hvalite da ne kupujete u prodavnicama, već preko KP,
pa recite jesu li vam oni kao tako dobri dali 50% popusta za crni petak?

Nisu? To vam ne smeta? Ok.

Nadam se samo da ste svesni, da svakom kupovinom na divljaka umesto u prodavnici, vi time još više produbljujete problem koji će i vas zadesiti u budućnosti, kada preko kp bude nemoguće više ovako kupovati i budete primorani da kupujete u prodavnici.
U najmanju ruku ne biste trebali to da promovišete.
 
Kupovina preko kp je posledica, a ne uzrok.

Nisu ljudi odlučili da kupuju na kp, pa su zbog toga domaći pilićari podigli cene, već je u pitanju suprotni smer.
 
Bravo Optical! Upravo tako!

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
@SomiKnight

Kupuje se gde je bolja usluga, gde se postuje kupac i naravno gde su bolje cene.

Ako nesto u celom svetu kosta 100e, kod nas kosta 150e, niko normalan ga nece platiti za 150 ako ga ima za 100 :)
 
Ekonomija - Društvene mreže pune poređenja cena u Gigatronu pre i tokom akcije "velikog sniženja"
Trgovci pred ‘crni petak’ dizali, pa „spuštali“ cene
Iako je trebalo da bude ‘crni petak’ za trgovce, a veliki za potrošače, ovaj koji je za nama u Srbiji je potpuno obrnuo igru jer se potrošači nisu ovajdili velikim popustima, a pojedini trgovci nisu izgubili mnogo pošto popusta nije ni bilo.

ostatak teksta na izvoru - https://www.danas.rs/ekonomija/trgovci-pred-crni-petak-dizali-pa-spustali-cene/
 
Za vas što se hvalite da ne kupujete u prodavnicama, već preko KP,
pa recite jesu li vam oni kao tako dobri dali 50% popusta za crni petak?

Nisu? To vam ne smeta? Ok.

Nadam se samo da ste svesni, da svakom kupovinom na divljaka umesto u prodavnici, vi time još više produbljujete problem koji će i vas zadesiti u budućnosti, kada preko kp bude nemoguće više ovako kupovati i budete primorani da kupujete u prodavnici.
U najmanju ruku ne biste trebali to da promovišete.


Kakva fascinantna zamena teza. :trust:

Prvo, dosta više sa razbacivanjem te cifre od 50%. Niko ovde to nije očekivao, takvih popusta nema ni na zapadu. Ali, ponavljam, mi smo dobili poskupljenja na Crni Petak što bi u teoriji (ne u praksi) trebalo da bude kršenje zakona.

Ja i dalje preferiram da kupujem u radnjama jer me je strah da potrošim nekoliko stotina evra i da možda jednog dana ne mogu da ostvarim garanciju. Još kada je u pitanju proizvod kod koga se dobija produžena garancija (nemoguće ostvariti na KP) onda je to meni vredno. Ali istovremeno razumem ljude koji žele da uštede značajan novac i kupe sa KP.

Sve to ne opravdava monopolističko ponašanje 1-2 uvoznika koji postavljaju nerealne cene. Oni su ti koji su oterali kupce na "internet buvljak", oni su ti koji su potkupili vlast koja gura katastrofalne cifre za carinjenje na konto zaštite domaćih uvoznika. Ljudima je samo dosta da ih prave ovcama. Ništa više.


Ekonomija - Društvene mreže pune poređenja cena u Gigatronu pre i tokom akcije "velikog sniženja"


ostatak teksta na izvoru - https://www.danas.rs/ekonomija/trgovci-pred-crni-petak-dizali-pa-spustali-cene/


Preuzeli sa redita. I ja sam ovde postavio tu sliku. Nadam se da će se širiti dalje društvenim mrežama kako bi se podigla svest potrošača. Možda, samo možda, prodavcima dođe nešto u glavu.

Ali sam skeptičan, pre mislim da će se država uskoro okomiti na prodavce sa KP u daljoj borbi za "zaštitu domaćeg tržišta"[SUP]i finansijera stranaka[/SUP]
 
Poslednja izmena:
Za vas što se hvalite da ne kupujete u prodavnicama, već preko KP,
pa recite jesu li vam oni kao tako dobri dali 50% popusta za crni petak?

Nisu? To vam ne smeta? Ok.

Nadam se samo da ste svesni, da svakom kupovinom na divljaka umesto u prodavnici, vi time još više produbljujete problem koji će i vas zadesiti u budućnosti, kada preko kp bude nemoguće više ovako kupovati i budete primorani da kupujete u prodavnici.
U najmanju ruku ne biste trebali to da promovišete.

Potrudiću se da svim silama i na svakom mogućem mestu promovišem bojkot maloprodaja kao što su Tehnomanija/WinWin/Emmi, sa iskrenom željom da što pre propadnu.
Ovo smatram u najmanju ruku kao obavezu pred samim sobom, kao lični doprinos odstranjivanju malignog tkiva ovdašnje maloprodaje IT-a.
U isto vreme od mene podrška poštenim prodavcima kao što je npr. Atom (pozdrav za @JoKa), ali bez nestanka "zloćudnog tkiva" zdravo će tavoriti i dalje.
Poziv svima da ne daju podršku gore pomenutim banditima, na duže staze že nam svima biti bolje.
 
Ja sam čak razmišljao da okačim na LinkedIn one slike gde je poredjenje cena od septembra i BF pa da tagujem Gigatron

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Nadam se samo da ste svesni, da svakom kupovinom na divljaka umesto u prodavnici, vi time još više produbljujete problem koji će i vas zadesiti u budućnosti, kada preko kp bude nemoguće više ovako kupovati i budete primorani da kupujete u prodavnici.
Kupovacemo preko AliExpress-a, eBay-a i Amazona, bolje i Bezosu da dam pare nego Gigatronima i Tehnomanijama
 
Da li je neko kupovao sa Mi Store-a ranije? Menja li im se status porudzbine na sajtu ili salju neki email, da je porudzbina poslata, npr.?
Stoji mi jos od petka status "Ordered", znam da je rok isporuke 7 radnih dana, ali me cisto zanima da li izvestavaju o statusima porudzbine...
Prvi put sam porucio nesto kod njih...:)
 
Ne menja se status porudžbine. Ponekad zovu, mene nisu nijednom iako sam imao 4-5 porudžbina, ali druge članove jesu.

Znači, čekaš, šalješ mejl, ili zoveš :)
 
Da li je neko kupovao sa Mi Store-a ranije? Menja li im se status porudzbine na sajtu ili salju neki email, da je porudzbina poslata, npr.?
Stoji mi jos od petka status "Ordered", znam da je rok isporuke 7 radnih dana, ali me cisto zanima da li izvestavaju o statusima porudzbine...
Prvi put sam porucio nesto kod njih...:)
Ja uzeo prosle nedelje mi ruter, stigao samo mail sa predracunom, posle dva dana zove kurir imam paket za tebe, postarina im je 430 din. ispod 3000 din. iznad je besplatna.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
 
Za vas što se hvalite da ne kupujete u prodavnicama, već preko KP,
pa recite jesu li vam oni kao tako dobri dali 50% popusta za crni petak?

Nisu? To vam ne smeta? Ok.

Nadam se samo da ste svesni, da svakom kupovinom na divljaka umesto u prodavnici, vi time još više produbljujete problem koji će i vas zadesiti u budućnosti, kada preko kp bude nemoguće više ovako kupovati i budete primorani da kupujete u prodavnici.
U najmanju ruku ne biste trebali to da promovišete.
Ovaj... Posto ocigledno ne znas, u obe varijante pare idu u iste dzepove.
Cak sta vise, KP je prioritet jer se pere i obrce kes = brza i cista lova.
Veliki KP igraci su tu godinama i na kamione se svercuje roba. Sta mislite kako to rade u tolikim kolicinama i da ih niko ne pipne?
Ukljucite malo lampice u mozgu...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
@nikolaq45 @Dakii
Hvala na odgovorima!

A, mrzim to kada ne znam kada mi stize paket, da bi' se organizovao, da budem kuci... Nekada ne dobijem ni poruku od kurirske sluzbe, pa da znam bar tako...
Da, predracun je stigao na email, odmah po porucivanju.
 
Ne znam kako je bilo na "terenu" ali online ovaj crni petak je u Americi bio nikakav. Prosle a pogotovo pretprosle godine je na Amazonu bilo kupona pa svasta nesto na masnim popustima. Ovog puta je samo Fire Stick TV bio snizen koji sam i uzeo. Ostalo sto sam kupovao prethodnih godina za Black Friday nista nije bilo snizeno. Sony, Microsoft i Google su fino izmislili pricu sa nestasicama robe kako ne bi morali da daju popust za BF2020. Eventualno sam mogao uzeti Razer Junglecat koji je bio 60% snizen mada je i 50 dolara mnogo za mobilni dzojstik.

Kod nas sam uzeo rucni usisivac i dva SSDa. Mislio jos i Black and Decker brusilicu da uzmem ali nisam. Ovo ostalo mi nije nesto povoljno bilo iako je bilo nekih grafickih na popustima ali stara generacija koja me ne interesuje.
 
Sony, Microsoft i Google su fino izmislili pricu sa nestasicama robe kako ne bi morali da daju popust za BF2020.

Ma daj, zar stvarno veruješ u tako nešto? Što se tiče konzola i nove generacije kartica, one svakako ne bi bile na BF popustu. Sony i Microsoft ionako finansijski gube na svakoj konzoli, sigurno još ne bi spuštali cene.
Zeznula ih je korona i veća nego obična potražnja (jer više ljudi provodi vreme kod kuće). Da su mogli, napravili bi 500x više proizvoda i sve bi prodali. Postavlja se pitanje zašto su onda izlazili na tržište sa slabim brojkama? Ja mislim da su jurili kako da preteknu one druge i tako se svi nasankali. A i da su izašli sa jakim brojkama, sigurno ne bi spuštali cenu jer je BF. Pa nvidijina nova serija grafičkih je jeftinija od prethodne, gde još da snižavaju cenu? :D

Koliko sam ja čitao, u Americi se mnogo inventara prodalo u pre-BF akcijama (kao što su bile kod nas) pa nije ostalo mnogo robe za sam BF. Plus i kod njih se prodavci služe prljavim trikovima da je u toku godine roba u većini slučajeva jeftinija nego na sam BF.
 
Poslednja izmena:
127987486_4732732386767892_3352469850240768845_o.jpg
 
Taman da pokriješ troškove maske što si morao da dođeš u radnju. Lepo od njih. :d
 
Potrudiću se da svim silama i na svakom mogućem mestu promovišem bojkot maloprodaja kao što su Tehnomanija/WinWin/Emmi, sa iskrenom željom da što pre propadnu.
Ovo smatram u najmanju ruku kao obavezu pred samim sobom, kao lični doprinos odstranjivanju malignog tkiva ovdašnje maloprodaje IT-a.
U isto vreme od mene podrška poštenim prodavcima kao što je npr. Atom (pozdrav za @JoKa), ali bez nestanka "zloćudnog tkiva" zdravo će tavoriti i dalje.
Poziv svima da ne daju podršku gore pomenutim banditima, na duže staze že nam svima biti bolje.

da. slazem se. iako ne bih promovisao KP i ostale stvari.i sam tamo kupujem ponesto ali ne uvek. i nije uvek dovoljno povoljnije. ali treba biti svestan da oni ne placaju ni porez niti takse za uvoz. sve nelegalno. opet i stanje u drzavi i maloprodajama je haos..ne zna se resenje problema

svakako winwin emmi i tehnomanija imaju od mene bezgranicno besplatne negativne reklame. sve to radim kao volonter. njihove ni polovnu opremu ne uzimam u 99% jer kad nesto ima njihovu garanciju to je za mene isto kao da garancije nema. najgora domaca IT korporacija. mozda ima i gori neko al ja nisam cuo

a firme kao atom, monitor, exceed su skroz ok i uvek ih pohvalim. to na kraju vazi i za gigatron donekle (sem sto su cene prevelike i sto idu sa APP sistemom- al kad neko insistira rese na kraju korektnu...za razliku od winwin ekipe...)

izvinjavam se malo na oftopiku ali mislim da vredi da bude
 
Nazad
Vrh Dno