Šta je novo?

Najbolje resenje

whis

Cenjen
Učlanjen(a)
12.05.2019
Poruke
256
Poena
120
Pozdravlj ljudi, treba mi misljenje ljudi sa iskustvom.

Vidim da na procesorima kojima clock radi na "Auto" dodje i do 1.45v (kao i u mom slucaju) a oficijalan sajt kao i podrska za procesore u ovom slucaju Ryzen, savetuje da se ne prelazi 1.45v a da je 1.5v krajnja granica. E sad pitanje je, sta je bolje, da clock radi na "Auto" i pri svakoj promeni takta voltaza se pojacava i smanjuje u zavisnosti od jacine takta. U mom slucaju je od 0.0020 do 1.4320 a nekad i malo vise. Ili da se podesi rucno da radi na tipa 1.2080v pa na koliko se overclock izgura.
 
Poslednja izmena:
skawzy, moj poljski brate, iz tvojih pitanja (a i iz upotrebe reči voltaža) se da videti da nisi baš verziran u hardveraškim podešavanjima i sitnim kerefekama.

pošto imaš i ryzen, to ti i nije potrebno. stavi bios ploče na default, a sa amd.com sajta skini drajver za čipset koji poseduješ

nakon toga u control panel/power options aktiviraj Ryzen power profil, i sve tvoje sumLje i nedoumice, će nestati kao blagi povetarac tokom bonace u biskajskom zaljevu.
 
lepi kokan, Ja da sam znao odgovor na moje pitanje a i da imam iskustva oko toga (a nemam), ne bih bio ovde. Koristio sam rec "voltaza" jer se za "v" oznaku koristi rec "Voltage" na engleskom sto znaci "Voltaza" , ispravi me ako gresim :D

Inace hvala za savete, ispraticu korake :)
 
V je for Vendetta, ponaski je to napon :)
I da budemo veoma strucno precizni, elektricni napon.
Posto ima recimo i mehanicki napon.
 
To ništa ne pomaže, sve se događa u BIOS-u.
@scawzy
Najbolji način da se smanji maksimalna "voltaže" na auto je da se namesti negativni offset, vidi da li može do 0.1v.
 
Poslednja izmena:
Overclokovan procesor gubi garanciju, inace. A pitanje je, da li to vazi i u koliko je on vracen na default podesavanja i tipa crkne ?
 
Overclokovan znači preko fabričkih maksimalnih frekvencija a to on i ne traži. Pored toga processor ne zadržava nikakva podešavanja pa ne može ni da se dokaže da je overclokovan. Jedino ako nije viljivo baš izgoreo ali to se retko dešava jer procesori će oboriti napon, takt ili se čak ugasiti pre nego šteta nastane.
 
Overclokovan znači preko fabričkih maksimalnih frekvencija a to on i ne traži.

Ima logike. Ako je radni takt tipa 3.6Ghz a turbo do 4.4Ghz a ja mu povecam takt da bude stabilan do 4.2Ghz - 4.3Ghz , to nije overclock. Vecina njih to zove overclock iako realno nije.

Pored toga processor ne zadržava nikakva podešavanja pa ne može ni da se dokaže da je overclokovan.


Mislis? Hm, ozbiljna je to kompanija i cisto sumnjam da su preskocili da rade na tome da se sve vidi "osim ako nije sprzen" onda je logicno.
 
Poslednja izmena:
A kako mislis domaci servisi da to provere.

Ubace crknut procesor u plocu i sta, udju u neki specijalni mode :d

Nemoj biti smesan, samo ploca zadrzava podesavanja...
 
Ako si mislio na to da svaki mederan CPU sadrži microcode, dođe mu kao mali operativni system koji može i da se menja ali džaba sve to ako je CPU pregoreo od overclocka ili bilo kog drugog razloga. Znači da samo mogu da sumnjaju ali nikako da dokažu ni u fabrici. Osim toga, ne verujem da bi se i mlatarali sa tim, to bi koštalo daleko više nego vrednost processora.
Ni degradacija nije sasvim dokazana mada treba paziti na napon i temperaturu ali i ako postoji to je toliko sporo i malo da će system već postati veoma zastareo i za zamenu.
 
Nazad
Vrh Dno