Šta je novo?

Home network

baltam0s

Slavan
Učlanjen(a)
09.02.2009
Poruke
2,417
Poena
485
Uskoro ulazim u novi stan (novogradnja, razvučeni kablovi) pa je došlo vreme da razmišljam o samoj mreži i kako bi to funkcionisalo.
Imam neku ideju u glavi, ali kako mi mreže nisu jača strana - bolje da pitam za neki komentar ili fidbek ljudi odavde.

Iznad vrata se nalazi ormarić gde je doveden kabl od operatera i gde se nalazi 8 ethernet priključaka od 8 ethernet utičnica u stanu.
Tu će se naći SBB gateway, moj ruter i switch.

Nakon sviča, u jednoj od soba će biti i Google WiFi koji ću koristiti kao AP. Za sada radi savršeno u 60tak kvadrata, nemam sumnju da će raditi dobro i u novih 80kv.

E, sad deo koji me buni malo.

U dnevnoj sobi bih ubacio dodatni svič iz utičnice, na koji bih dalje povezao TV, EON, Hue itd. Da li možda postoji problem ako bi išao svič na svič?
Za ruter sam mislio da uzmem Mikrotik hEX, pa ako mislite da treba nešto drugo - do tell.

Za switch nemam ideju, iskreno sam mislio da uzmem najjeftiniji 8portni gigabitni switch.

Voleo bih da svi uređaji budu u istoj mreži, ako je to bitno.
 
Switcheve mozes da redjas koliko hoces, oni ne uticu na mrezu, tako da samo napred. Za te uredjaje svakako najjeftiniji switch, 4 port ili 8 port koliko god misis da ti treba.
Samo jednu stvar bih ti preporucio, kad vec hoces svoj ruter, od sbb trazi modem. sbb hgtw nema bridge mode pa je komplikacija za podesavanje i neke napredne funkcije rutera mozda nece raditi.
 
Sličnu sam dilemu imao (samo nije novogradnja nego renoviranje). Odabrao isto Mikrotik, doduše za AP Ubiquiti.

Moj plan je bio HEX S, zbog POE izlaza. Pitao sam na Mikrotik forumu i dobio preporuku za hap ac2, prilično je jeftin, ima i wifi (moguće da ti nije bitno, ni meni nije bilo - plan je bio i da isključim wifi). Poenta je što ima prilično jači hardver, više je future proof, nema POE, ali ja imam samo jedan AP, pa sam njega rešio sa adapterom.

Svičeve nemoj glupe (ako možeš da platiš). Ne znam kako kod SBB-a ide, ali verujem da vlanovima regulišu TV/telefon. Na glupim svičevima ne možeš da podesiš na kom portu ti je dostupan koji VLAN, tv bokseve moraš povezati direktno na gateway. Ako uzmeš upravljivi svič, na svakom portu podešavaš koji vlan imaš. Mikrotik je naravno moja preporuka, nisu ni previše skupi. Par najvažnijih uređaja povežeš na ruter (desktop, ap, tv) druge na swič, mada sa ok svičem ne bi trebalo da osetiš bilo kakvu razliku. Raste malo vreme odziva, ali ništa preterano važno. Ako imaš uređaje koje očekuješ da najviše pričaju međusobno (tipa desktop i tv), povežeš ih na isti swič.
 
Sad sam upao u razmišljanje da uzmem routerboard, i da rešim jednim udarcem 8 portova i ruter.

Što se tiče upravljivih svičeva - nisam video da imam potrebu, pravo da ti kažem. Dobio sam potvrdu iz SBBa da će raditi bez problema ruter - svič - eon, bez neke potrebe da se radi bilo kakvo podešavanje na njihovom gejtveju. Telefon ne koristim, niti planiram da imam fiksni telefon ikada više u životu :D
 
Sad sam upao u razmišljanje da uzmem routerboard, i da rešim jednim udarcem 8 portova i ruter.

Što se tiče upravljivih svičeva - nisam video da imam potrebu, pravo da ti kažem. Dobio sam potvrdu iz SBBa da će raditi bez problema ruter - svič - eon, bez neke potrebe da se radi bilo kakvo podešavanje na njihovom gejtveju. Telefon ne koristim, niti planiram da imam fiksni telefon ikada više u životu :D

I napravi li tu tvoju mrezu kako si ti to zamislio?
Pominjes nekih milion rutera (ruter na ruter???), sviceva, uveravanja od SBBa... Sta na kraju bi? Otvori nama oci... :d
 
Ne da nisam, nego...

Investitor nije ispoštovao radove koje sam tražio, tačnije - umesto po dve utičnice u svakoj sobi, ugradio je samo jednu. Na stranu što je naplatio, itd.
Međutim, na moju žalbu su reagovali tako što su magično stvorili po još jednu utičnicu - podelili su postojeći kabl tako da jedan radi do 100mbps, a drugi ne radi uopšte.

Posle svih peripetija, vratili su sve u originalno stanje, jer nisu ubacivali u bužire *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i. Tako da imam 4 ethernet kabla iz SBBovog rutera, u 4 utičnice ukupno.
Nisam na kraju ni kupovao routerboard, jer ne vidim svrhu toga sada.

Za sada sve radi preko Google Wifi, pokriva ceo stan (cca 80kvm) i brzine su više nego dobre, dovoljne za trenutne potrebe.
Ethernet za sada samo za Google Wifi i EON boks, a ostalo (TV, PS4, desktop/htpc, mobilni uređaji) je na vajfaju i radi odlično.

Ideja mi je da kad uzmem novi tv, ujedno uzmem i dva sviča - jedan stavim u dnevnu sobu, da mogu tv, ps4 i eon na kabl, a drugi u "radnu sobu", za wifi, desktop i hue bridge.
 
Nazad
Vrh Dno