Šta je novo?

Da li mi možete pomoći da sastavim računar za gejming?

Foronororo

Poznat
Učlanjen(a)
18.10.2020
Poruke
0
Poena
30
Pozdrav svima, da li biste imali vremena da mi pomognete oko odabira komponenti za računar (matična ploča, ram memory, psu, ssd)? Jedino sam se odlučio za procesor Ryzen 5 3600, a za GPU najverovatnije 5600xt ili 1660 super. U prilogu ću postaviti dokument u kojem sam napisao komponente oko kojih se dvoumim (ako vam nije problem i ako želite molim vas mi predložite neke koje će možda biti bolje za taj novac). Budžet koji bih izdvojio za delove (u koje ne ulaze grafička i procesor) je 300 - 350 evra, možda i koji evro više. Zato molim vas ukoliko imate još neke bolje predloge za komponente molim vas recite mi, na primer da uzmem jeftini SSD ili drugi deo koji nije toliko važan za gaming, i uštedim na boljoj grafičkoj.
Želeo bih da kupim računar sa kojim ću biti miran par godina (ovde najviše razmišljam o matičnoj), međutim da li se isplati uzeti future proof matičnu, ako na primer matična crkne za prosečno 4 godine? Samim tim moje pitanje je da li da uzmem jeftiniju matičnu u tom slučaju? Ako vam nije problem, postavio bih vam još pitanja, unapred izvinite zbog dugačkog teksta, ako vas smaram nemojte odgovarati i na pitanja.
Pitanja:
1. da li mi možete reći da li kada biram matičnu treba da gledam onu na kojoj piše rev. 1.0 ili bez toga, na primer: Gigabyte B550M DS3H (rev. 1.0) ova je jeftinija od one na kojoj ne piše ovo.
2. GLUPO PITANJE: Da li grafičke kartice (poput 5600xt i 5700xt) drastično povećavaju račun za struju?
3. Da li je bolje da se uzme SSD sa DRAM-om?
4. Da li mi možete reći koji su najbolji modeli grafičkih kartica 1660 super i 5600xt?
5. Da li imate neka iskustva sa kupivinom od “PC World“ Subotica i “PC Hardware“ Subotica (oba sa sajta KupujemProdajem)? Ako znate još nekog da li mi možete predložiti da uporedim cene?
6. Kad smo već kod toga, kakva su vaša iskustva sa garancijama preko serijskog broja tj. garancije za robu kupljenu iz drugih zemalja koja se preprodaje (u ovom slučaju Mađarska)?
7. Memory: Da li je za gaming bolja opcija 2x8gb ili 1x16gb?
 

Prilozi

  • Matična 1.png
    Matična 1.png
    45.1 KB · Pregleda: 90
  • Matična 2.png
    Matična 2.png
    22.2 KB · Pregleda: 75
  • Memory.png
    Memory.png
    47 KB · Pregleda: 73
  • PSU 2.png
    PSU 2.png
    17.4 KB · Pregleda: 67
  • SSD.png
    SSD.png
    34.1 KB · Pregleda: 68
Pošto KP dolazi u obzir, baci pogled na Asus B550M TUF Plus na KP, trebalo bi da je oko 130€. To pokriva ploču, ako ti odgovara mATX format. Ako bi da prođeš jeftinije, može i B450 Tomahawk Max ili Mortar Max. Skoro svi proizvođači ploča su obećali podršku za Ryzen 5000 od početka iduće godine i moći će na B450 ploče. Ali, ako možeš, idi na B550, bolje su.

Ne brini za račun za struju, ne troše dovoljno da naprave neku razliku, o tome se brinu samo vlasnici mining rigova...

SSD sa DRAM keširanjem generalno jesu bolji. Preporuka: Kingston A2000 u našim radnjama...

Za 1660S možeš Gigabyte, nije skup i nije loš, ili MSI Ventus. Za 5600X nisam siguran, generalno Sapphire ima najbolje AMD karte...

Mislim da je PC Hardware jedan od ozbiljnijih. Ako možeš, raspitaj se za Fantu (Fantasterrific), jedan od najboljih preprodavaca sa KP.

Sa garancijama je generalno ok ako uzimaš od ljudi koji to rade ozbiljno. Ali svejedno moraš preko njih i na milost i nemilost si Mađara.
Problem je što i sa većinom naših radnji nije ništa bolje, pošto se u Srbiji tako posluje...

2x8GB je bolje od 1x16. Osim ako planiraš ubrzo da dodaš još 16 da bi imao 32GB...
Što se memorije tiče, ako možeš jeftino da nađeš neku na 3600 MHz CL16-17 sa 3+ godine garancije, fino. Ako ne, i 3200 MHz CL16 je ok.

Za napajanje imaš kod nas Seasonic Core GM-650 za nekih 90 evra.
 
Nazad
Vrh Dno