Šta je novo?

SSD ili HDD za skladištenje podataka?

zexoni70

Slavan
Učlanjen(a)
30.10.2007
Poruke
1,754
Poena
445
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel Core i7-2600K
Matična ploča
Gigabyte GA-Z68XP-UD5
RAM
Kingston Fury KF1600C10D3/8G x 2 (16 GB)
GPU
Gigabyte RTX 4060 Ti WINDFORCE OC 16G
Storage
Samsung SSD 850 PRO 256GB i WDC WD4005FZBX
Zvuk
Realtek ALC889, Altec Lansing 5100
PSU
CORSAIR Professional Series™ HX850W
Kućište
Fractal Design Define R4
Monitor
DELL U2412M
Miš & tastatura
Logitech G502 SE Hero, Gigabyte FORCE K83
Ostale periferije
EPSON EcoTank L6290
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A54 5G
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozz svima!
Možda je bilo već bilo reči o ovome ali mene generalno zanima zbog mog slučaja i kupovine pa da se eventualno kasnije ne kajem... :)

Situacija koja mi je u računaru je ta da mi je sistemski disk Samsung SSD 850 PRO 256GB, a drugi disk za skladištenje je HDD WD Caviar Black WD1002FAEX 1TB.
E sada taj WD HDD je skoro pa skroz popunjen pa sam hteo da pazarim neki sa većim kapacitetom ili eventualno razmišljam i o SSD-u od 2TB?

Modeli oko kojih se dvoumim su:

1. WD Black 4TB WD4005FZBX
2. Samsung 860 EVO SATA SSD 2TB (MZ-76E2T0B)

Znam da možda nisu za poređenje ali me prvenstveno zanima koji je sigurniji za čuvanje podataka (slike, muzika, video snimci itd) znači kao drugi disk na kompijuteru tj. disk na kome se ne nalazi sistem.

Svaki predlog i sugestija su dobro došli!
 
Poslednja izmena:
Za čuvanje podataka samo backup, nema tu siguran manje siguran, samo kopije podataka nude pravu sigurnost. I da se ne pokvari hardverski, možda naletiš na neki malware, možda greškom formatiraš particiju i shvatiš tek posle instaliranog Windows-a, itd.

Što se tiče čuvanja podataka, jedino bih napomenuo da SSD-ovi, ako se čuvaju sa strane, treba povremeno da se uključuju da ne bi izgubili podatke (2x godišnje. Ko više brine može i češće).

Ja bi za skladištenje gledao samo odnos kapaciteta i cene.
 
Za čuvanje podataka samo backup, nema tu siguran manje siguran, samo kopije podataka nude pravu sigurnost. I da se ne pokvari hardverski, možda naletiš na neki malware, možda greškom formatiraš particiju i shvatiš tek posle instaliranog Windows-a, itd.

Što se tiče čuvanja podataka, jedino bih napomenuo da SSD-ovi, ako se čuvaju sa strane, treba povremeno da se uključuju da ne bi izgubili podatke (2x godišnje. Ko više brine može i češće).

Ja bi za skladištenje gledao samo odnos kapaciteta i cene.

Znači da onda idem na varijantu HDD, jer je znatno jeftiniji od SSD-a!

Samo da napomenem da disk ne bi uopšte služio za backup, već bi stajao u kućištu i radio svaki dan i dilema mi je samo oko toga da li je bolje uzeti HDD ili SSD kao ne sistemski disk na kome se skladište podaci (download, filmovi, muzika, slike, dokumenta ... itd)?
 
Ako je samo za skladištenje, bolji ti je HDD zbog odnosa kapacitet/cena a i ne treba ti brzina SSD-a samo da bi arhivirao stvari na disk...
SSD bih uzeo za sistem ili igre.

WD Black je skup, ne znam gde uzimaš i po kojoj ceni?
Prilično sam siguran da za cenu WD Black od 4TB možeš da uzmeš neki drugi od 6TB...
 
WD Black je skup, ne znam gde uzimaš i po kojoj ceni?
Prilično sam siguran da za cenu WD Black od 4TB možeš da uzmeš neki drugi od 6TB...

Uuuh, nešto mi je Black prirastao za srce jer me i ovaj moj Black od 1TB odlično služi evo već 10 godina...;)
Znam da je bilo reči da su RED dosta jeftiniji ali šta znam.. par drugara su imali neke WD Blue pa se to poosle nekoliko godina pokvari ili pojavi na njima masa loših sektora!
Hteo bih da kupim sada i da budem miran 10 godina ako je to uopšte moguće! :d
 
Možda i nije baš neko poređenje, ali za cenu jednog novog WD Black od 4 TB možeš da kupiš 3 polovna WD Red od po 3 TB za koje smem da garantujem da će (barem jedan od njih) nadživeti taj WD Black :) Jer ako ti crkne taj jedan WD Black, možeš da se slikaš sa podacima ako ih nemaš na još nekom mestu, a da 3 harda crknu u isto vreme - baš je mala verovatnoća.
Ja baš imam tu kombinaciju - 3 komada WD Red od 3 TB, kupljeni polovni na različitim mestima, evo već par godina rade kao sat, nikada ne gasim komp, a bitne stvari držim na sva 3, plus u fioci na nekim drugim hardovima. Samo im obezbedi dobro napajanje i nema problema.
Inače, imao sam uz sve ovo i WD Black 2 TB, radio je isto kao sat, samo je uvek bio topliji nekih 7-8 stepeni, i malo bučniji jer je brži.
 
Možda i nije baš neko poređenje, ali za cenu jednog novog WD Black od 4 TB možeš da kupiš 3 polovna WD Red od po 3 TB za koje smem da garantujem da će (barem jedan od njih) nadživeti taj WD Black :) Jer ako ti crkne taj jedan WD Black, možeš da se slikaš sa podacima ako ih nemaš na još nekom mestu, a da 3 harda crknu u isto vreme - baš je mala verovatnoća.
+1
 
Drugim recima: backup :).
Uvek nenadoknadive stvari (slike, projekte, dokumenta) cuvati na bar dva fizicka mesta, po mogucstvu i fizicki razdvojenim. Ono sto moze da se skine sa neta i nije toliko bitno...
 
WD Black je bacanje para radi skladištenja. Za to ti ne treba ni jedna od prednosti koju ta serija ima.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
WD Black je bacanje para radi skladištenja. Za to ti ne treba ni jedna od prednosti koju ta serija ima.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока

Ma znam, prvenstveno sam razmišljao o BLACK seriji zbog pouzdanosti i trajnosti!
Ali neko na foeumu reče da je i GOLD serija takođe namenjena da traje...
 
Zexoni moras da se oslobodis tog horderskog mentaliteta :D Slike cuvaj na Google Photos i/ili na nekom drugom cloudu (ako su privatne), muzika, video snimci (za to da pravis backup i sl. je tek suludo po meni :D)
 
Kod slika je zeznuta stvar ako se čuvaju porodične fotografije koje vremenom gube na kvalitetu i tu treba dobar backup nakon što se skeniraju dobrim skenerom (i cloud i eksterno rešenje).
 
Zexoni moras da se oslobodis tog horderskog mentaliteta :D Slike cuvaj na Google Photos i/ili na nekom drugom cloudu (ako su privatne), muzika, video snimci (za to da pravis backup i sl. je tek suludo po meni :D)

Uuuhh, nisu tu samo slike ima i toga dosta, muzike a i video materijala sinovljevih vaterpolo utakmica i svašta nečega... skoro ceo život stao na jedan hard od 1TB! :)
Ako kupim drugi hard eto taman će mi ovaj stari biti dobar backup! ;)
 
Poslednja izmena:
Ajde da se ubacim i Ja u diskusiju da ne otvaram temu,meni treba za skladistenje video i audio formata.Do sada sam uvek koristio We(sada imam purple i blue),da li da nastavim sa njima ili je Seagate dobar?Treba mi od 6tb HDD.
 
Nazad
Vrh Dno