Šta je novo?

Oculus Quest 2 VR - Iskustva i pitanja

Ja imam Oculus Rift CV1 sa 4 senzora vec oko 3 godine, ali od kad sam nabavio Oculus Quest 1 pre nesto vise od godinu i po dana, Rift maltene nisam i koristio. Imam i PSVR neke 4 godine. Imam originalni Oculus Link kabl(koji radi bez ikakvih problema kada je uboden u USB-C port na RTX 2080 Super grafickoj),ali ga maltene ne koristim jel preko Virtual Desktopa i mog 5GHz Wifi rutera(Asus RT-AC58U AC1300) sve radi uglavnom savrseno. Ne planiram prelazak na Quest 2, jel po meni nije dovoljan upgrade da bi mi se prelazak isplatio. Vremenom sam nabavio i dosta "dodataka" za Quest 1, od kojih su VR Cover facial interface V2 i Mamut Grips DX po meni must buy. Ako jos nisi odigrao Half-Life Alyx, to je ono sto treba da odigras :) Kao i Oculus ekskluzivu Lone Echo, prilicno jedinstveno iskustvo(nikako ako imas problema sa mucninom u VRu). Po reviewovima igra Climb 2 najbolje demonstrira tehnicke mogucnosti Questa 2.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,
i ja sam odlučio da se priključim temi.
Imao sam PSVR i recimo da sam u vreme njegove nabavke bio veoma prijatno iznenađen.
Rezolucija mi nije toliko smetala , ali drugi nedostatak jeste bez obzira što ne utiče previše na sam doživljaj.
Reč je o "black bars" efektu ili vidnim krajevima ekrana.Naime ako pogledate levo ili desno očima u toku korišćenja jasno se mogu videti crne ivice koje označavaju kraj ekrana.
Moje pitanje je da li je takva situacija i sa modernijim VR head-set ovima?Ako jeste to je za mene još uvek velika prepreka.
Drugo pitanje se odnosi na aplikaciju BigScreen i sam doživljaj gledanja nekog filma u okruženju virtuelnog bioskopa.Ukratko, vredi li i kakav jr osećaj?
pozdrav svim učesnicima teme.
 
Pozdrav, da se i ja priključim.

Prije svega hvala pokretaču teme, dosta znači pročitati iskustvo iz prve ruke, toliko je domaćih recenzenata tehnologije, a niko ne uzima VR hehe...

Moj Quest 2 stiže sutra, uzeo sam korišten 7 dana za 350 eura, možda poskupo za 64gb, ali preko Amazona bi me došao 400e sa troškovima dostave i carinom, a nemam nikoga da mi to donese.

Imao sam samo Oculus GO, koristio sam ga 2 dana i dosadio mi je, ok je za filmove. Od questa očekujem daleko veće iskustvo jer je jedan od najboljih VR današnjice.

Jedino što mene muči jeste plaćanje za dobro iskustvo, vidim da sve kvalitetnije igre, a i sam sadržaj košta mnogo pa sam malo čačkao o jailbreaking i rootovanju uređaja i vidim da može, pa me zanima da li je neko spreman za taj korak i da li postoji mogućnost instalacije APK igara koje su paid to play?

Takođe nisam mnogo informisan oko povezivanja VR i računara ili laptopa, neki dan prodah sa rtx 3070 PC, ali dobra cijena ne žalim, teško da ću uzeti nešto u ovom vremenu, da li se i isplati opšte pored samoga questa 2?

Ako imate još nekakve savjete za novoga korisnika, tu sam.
 
Pozdrav, da se i ja priključim.

Prije svega hvala pokretaču teme, dosta znači pročitati iskustvo iz prve ruke, toliko je domaćih recenzenata tehnologije, a niko ne uzima VR hehe...

Moj Quest 2 stiže sutra, uzeo sam korišten 7 dana za 350 eura, možda poskupo za 64gb, ali preko Amazona bi me došao 400e sa troškovima dostave i carinom, a nemam nikoga da mi to donese.

Imao sam samo Oculus GO, koristio sam ga 2 dana i dosadio mi je, ok je za filmove. Od questa očekujem daleko veće iskustvo jer je jedan od najboljih VR današnjice.

Jedino što mene muči jeste plaćanje za dobro iskustvo, vidim da sve kvalitetnije igre, a i sam sadržaj košta mnogo pa sam malo čačkao o jailbreaking i rootovanju uređaja i vidim da može, pa me zanima da li je neko spreman za taj korak i da li postoji mogućnost instalacije APK igara koje su paid to play?

Takođe nisam mnogo informisan oko povezivanja VR i računara ili laptopa, neki dan prodah sa rtx 3070 PC, ali dobra cijena ne žalim, teško da ću uzeti nešto u ovom vremenu, da li se i isplati opšte pored samoga questa 2?

Ako imate još nekakve savjete za novoga korisnika, tu sam.
Imas Sidequest i mnoge zanimljive free igre se mogu naći tamo koje se mogu instalirati na Quest,ali ti za to treba bilo kakav PC na koji ćeš povezati headset USB kablom.Koliko znam za sada nema plaćenih igara koje se mogu instalarati i igrati free.

Itekako se isplati imati gaming PC uz Quest jer maltene celu Oculus i Steam biblioteku VR igara možeš igrati tako. Biblioteka Quest only igara je ipak ograničena, iako ima sve više igara. Quest se može sa gaming PCijem radi igranja povezati odgovarajućim USB-C kablom, a preporuka je originalni Oculus link kabl. Ali mnogo bolje rešenje je povezivanje wireless preko Virtual desktopa uz kvalitetan 5GHz ruter koji treba da imaš.
 
Imas Sidequest i mnoge zanimljive free igre se mogu naći tamo koje se mogu instalirati na Quest,ali ti za to treba bilo kakav PC na koji ćeš povezati headset USB kablom.Koliko znam za sada nema plaćenih igara koje se mogu instalarati i igrati free.

Itekako se isplati imati gaming PC uz Quest jer maltene celu Oculus i Steam biblioteku VR igara možeš igrati tako. Biblioteka Quest only igara je ipak ograničena, iako ima sve više igara. Quest se može sa gaming PCijem radi igranja povezati odgovarajućim USB-C kablom, a preporuka je originalni Oculus link kabl. Ali mnogo bolje rešenje je povezivanje wireless preko Virtual desktopa uz kvalitetan 5GHz ruter koji treba da imaš.
Hvala na odgovoru. Da i ja tebi pomognem, ako budeš za tu opciju.

Pošto je po meni ovo odlična stvar ali mana je što bilo koju bolju igricu ili app moraš platiti, ja sam se odlučio za pirateriju. Imaš način kako da igraš sve igrice besplatno, stvarno je fenomenalno da bez i jednoga dolara odigraš najskuplje naslove, na svoju odgovornost.
Ja nemam problema da to radim jer nikada nisam kupio igru, nemam uslove za to i ostavljam to onome ko može.
 
Nisam već godinama igrao piratske igre,sve što igram kupujem.Tako da hvala,ali ne bih se time bavio.
 
Razmisljam se da uzmem Quest 2, nista drugo od tehnike ne moze da se nabavi :).
Verovatno cu uzeti 64gb verziju, jer svakako planiram da koristim Virtual desktop ili neki fake cable.

Da li je Archer 6 dovoljno dobar ruter ili je potreban bolji?
Sta je jos neophodno?
Da li postoji neka kineska jeftina varijanta Elite strapa? Ne bih bas za to da dajem 70e.
 
Archer 6 bi trebalo da je dovoljan. Potrebno je jos da kupis Virtual Desktop aplikaciju i da je podesis. Mada nova verzija softvera v28 koja treba da se pojavi za Quest 2 ce doneti native WiFi streaming podrsku i aplikaciju za to. Ali Virtual Desktop je proveren i dobro radi. Za igranje Steam igara sa PCija ne mora da ti bude aktivan Oculus software. Za igranje Oculus igara mora.

Pokazalo se da Elite strap puca i lomi se dosta userima. Osnovni strap koji dolazi sa Quest 2 ce biti dovoljan ako uzmes ovo:

Ja ti iskreno preporucujem da uzmes i ovo:

imas vise varijanti boja.

A kao obavezan dodatak i ovo:


Ima neka kineska zamena za Elite strap ali nisam siguran koliko je kvalitetna:

Kao koristan dodatak mozes uzeti AMVR bracket za drzanje Powerbank mobilne baterije koja se montira pozadi na originalnom strapu i neki 10000Mah Powerbank koji podrzava 2.4A na USB-A i 3A na USB-C za punjenje. Time produzavas battery life Questa 2 na barem 6+ sati. ovako baterija traje do 2 sata koriscenja u njemu.
 
Uh, ne podnosim FB ali sve me nešto vuče da kupim Quest 2.. Jedino mi nije jasno kada će se pojaviti u Gigatronu na primer ili ostalim maloprodajima?
 
Izgleda da ni nece. Jedina opcija za sada je KP, ali garanciju ces morati sam da ostvaris u Austriji (posto ni u Madjarskoj ne prodaju).
 
Kontaktirao sam i Gigatron i rekli su da nema zvaničnog uvoznika i to je to. Ne mogu da verujem kako nešto toliko popularno u svetu niko ne uvozi! A ako nema ni u Mađarskoj, onda stvarno ne znam koliko je uopšte pametno upuštati se u kupovinu..
 
Imas 2 opcije:
  • uzmes preko KP (slabo se kvari Quest 2, a ako od starta nesto ne valja, prodavac vraca novac)
  • narucis iz USA po ceni od 300$ i platis carinu (postoje proxy sajtovi koji bas jeftino salju u Bosnu, nisam nasao toliko povoljnu varijantu za Srbiju)
 
Sve trenutne alternative za Elite Strap link
 
Hvala svima koji su se ukljucili, ja nisam provaio da se jos neko javio pa nisam gledao mesec dana ovaj thread, ponajvise jer sam nekim cudom negde zakacio gosn Kovida, pa nisam palio ni komp ni VR.

Sve u svemu, i dalje za manje pare nema boljeg uredjaja. Izgleda da je i preko nestasica, gledam nemacku, na ebayu idu polovni za 350e.

Sto se tice igrica, ja sam kupovao, na popustu su bile bas povoljne, dal 19 dolara za box i za stoni tenis, vredi dati. Na PC sam uzeo bundle od 14 igara za 14 dolara, a tu je bio i saints and sinners. Nesto sam se odvikao piraterije odavno i sada uzmem legalno i ne razmisljam da li ce raditi i sta sve moram da ceprkam da bih pokrenuo, plus da li cu nahvatati neki virus.

Neko mi je preporucio Alyx, to cu tek probati dok se vratim i bar malo udjem u stos sa VR voznjom Assetto Corsa zbog cega sam VR i uzeo. Evo preksinoc sam tek raspakovao nov volan t300 rs nakon mesec dana. Prilicno sam zadovoljan kako gura laptop sa rtx 2070, ali svakako detalji ne mogu da se odvrnu. Imam kombinaciju za neku 17icu sa 2080, pa ne znam da li da se cimam da kupim taj laptop, ovaj triton 500 iz teme sam stavio na oglas pa ako ode u par dana, ok. SAmo se razmisljam da li mozda dodati jos par stotina i uzeti rtx 3070 laptop. Igra bez granica a realno mi ne treba. Ni ovo nisam par sati igrao, ali me vuce da menjam kako sam krenuo sa 1050ti pa stigao do 2070 za X meseci.

Sto se tice ovih nastavaka, uzeo sam neko pakovanje silikonskih, ali jos nisam probao. Imam nekoliko komada, ali pretpostavljam da se to ne menja cesto.

Poslednje, kod nas ce tesko doci quest jer nece biti zvanicnog uvoznika, tako da sve mora preko odredjenih EU zemalja. Ja imam zvanicnu UK garanciju, ali se nadam da nece trebati.
 
Reč je o "black bars" efektu ili vidnim krajevima ekrana.Naime ako pogledate levo ili desno očima u toku korišćenja jasno se mogu videti crne ivice koje označavaju kraj ekrana.
Moje pitanje je da li je takva situacija i sa modernijim VR head-set ovima?Ako jeste to je za mene još uvek velika prepreka.
Odgovor na ovo je da je FOV dosta unapredjen na Quest 2. Mozes skinuti fabricki sundjer i staviti tanji ako hoces jos da povecas vidno polje. Meni je ok i sa fabrickim, ne primecujem kraj ekrana. Veci je problem sto kad gledas ocima a ne "vratom" onda je sve mutnije, a vide se i god rays, ponajvise na tamnim podlogama sa svetlim elemtima, na primer kao kada palis VR pa se vidi beli logo. To dosta moze da kvari dojam, posebno ako gledas filmove, primecuje se solidno i ne znam zasto to niko od ovih na YT ne pominje, a bas je bezveze. Takodje, ako radim na virtual desktop, text je mutan ako ocima gledas van sredine vidnog polja pa ne mogu ipak da koristim umesto monitora kako sam planirao. Em sto je slika mutna, ivice dosta trepere. Sve to se ne primecuje u igri, ali za staticke stvari, npr browser, dosta kvari dojam. Kazu ljudi da toga nije bilo toliko na starijem questu. Sta znam. Ali eto, da kazem da taj 'problem' postoji ako nekome nije primarno za igre.
 
Hvala,na datom odgovoru.Upravo takvih pojava sam se i plašio_Očigledno je da VR još nije ono čemu se nadamo da će biti.
Ipak su sačekati da vidim šta je Sony pripremio za njegov PSVR2.
 
Moj savet je da probas negde, prilicno je dobar, a za tu cenu nema mane :)
Post automatically merged:

A evo i nesto sveze kad je vec pomenuto za side quest da treba PC - vise ne :)

 
 
Džabe sam onda kupovao Virtual Desktop, uključio sam ga par puta.

Ja imam onaj ruter uz orion, ruski, connection speed pokazivao ono skoro 900mbps, ali mi nije bas lepo radilo. Moram opet da probam.

Ako neko koristi air link, nek postavi model rutera
 
Izgleda da FB boli uvo za Nemačko tržište, povukli quest 2 iz prodaje i to je to. Potrebno je cela EU da zauzme stav Nemačke da bi bilo nekog efekta.
 
Džabe sam onda kupovao Virtual Desktop, uključio sam ga par puta.

Ja imam onaj ruter uz orion, ruski, connection speed pokazivao ono skoro 900mbps, ali mi nije bas lepo radilo. Moram opet da probam.

Ako neko koristi air link, nek postavi model rutera
Probao sam i AirLink i Virtual Desktop i oba rade lepo sa Questom 2 i mojim ruterom Asus RT-AC58U AC1300.
Prednost Virtual Desktopa je što za igranje SteamVR igara ne mora da bude aktivan Oculus softver na PCiju,dok kod AirLinka mora.Kada nije aktivan Oculus softver zauzeće procesora se značajno smanjuje,barem u mom slučaju.
Druga prednost Virtual Desktopa je što podržava 120Hz,to jest 120fps za video frame rate,dok AirLink samo 90.No, verujem i da će on dobiti podršku za 120 u skorije vreme.
 
Hvala na odgovoru. Lepo je to za 120fps ali dzaba kad ne moze da pogura komp. RTX 2070 na laptopu lepo radi, ali 90fps mu je limit za ovo sto meni treba, sa znacajno smanjenim detaljima.
 
 
Ovaj kasni bar pola godine :)

Ona zenska je odradila review pre ~pola godine

Probao sam jos tad, nije lose, ali ako mnogo pomaze ako neko zna brzo da kuca na slepo. Ovako je malo sketchy
 
Opet pozdrav za sve,
nadam se ds će tema nastaviti da živi i bude aktivna.
Uspeo sam da na KP nabavim Quest 1 sa gomilom dodataka po vrlo pristojnoj ceni.
Nadam se da će biti do sredine sedmice kod mene.
Podeliću i svoje utiske kada probam sve.
Kolega na forumu VRplayer je napisao da ima "alternativa" 😀😀 za igranje igara bez trošenja novca.
Ako nije problem da mi se javi kroz PM da malo popričamo😀😀
Drugo pitanje je vezano za PC i Quest 1, tj.da li je za očekivati da će gtx 1650 uspeti da potera Skyrim VR?
Pozdrav svima.
 
@DarylVanHorne ne znam koji procesor imaš, ali radiće ti Skyrim VR sa GTX 1650. Na kojim podešavanjima i koliko dobro to ne bih tvrdio,ali će da radi. I takođe pitanje je kako ćeš Quest 1 povezivati sa PCijem? Virtual Desktop i solidan 5GHz ruter je dobitna kombinacija.
 
Ryzen 5 H4600, laptop je u pitanju.Mislio sam da nabavim third party link kabal.
Biću zadovoljan i sa min. podešavanjima.
Nadam se da i je i na takvim podešavanjima bolje iskustvl nego što je bilo na PSVR(na koje se budi rečeno ne žalim i zaista sam uživao u istom).
 
Nazad
Vrh Dno