Šta je novo?

Intel Rocket Lake (poslednji 14 nm CPU)

iGPU:

ErzVj-qUYAAYgVY.png
 
Krece ludilo :p Mozete da rasprodate svoje konfiguracije, i da cekata dok se ne pojavi u prodaji najnovije intel cedo :d
Za sad sa 8c/16t "kida" najnovijeg AMD-a 12c/24t u had rezoluciji, a izabrali su pravu igru za to poredjnje Metro Exodus koji skoro pa isto radi sa 6c/12t i sa 12c/24t, testirao onomad pa znam... Kakvi su to hostapleri, zele po svaku cenu da pokazu kako su opravdano zakinuli 2c kod i9-11900K :S:
Dajem im godinu dana fore za popravni u vidu i9-11920K 12c /24t kada budu uvideli da im ovo nece proci, al dobro bar su probali :d

https://www.guru3d.com/news-story/i...essors-have-14-more-ipc-and-bring-pcie-4.html

13042641950l.jpg

Nasli su metro exodus za koji si i sam primetio da jedva da koristi preko 4 threada. Mogu i ja da napravim poredjenje u nekoj Blizz, Valve ili Riot games igri koja jedva 2 threada da koristi i da na osnovu rezultata zakljucim da je Pentium G3258 Anniversary Edition i dalje najbolji procesor za gaming, ali svi znamo da to ne pije vodu.

Cela prica pada u vodu kad pogledamo ona 2 screen shot-a iz tvog narednog post-a gde novi procesor dobija manje fps od starog i9. Ovaj drugi screenshot nije dobar, pokazu i konacan rezultat 228fps za i9 10900k naspram 232fps za i9 11900k. Pogledajte klip, ima i neka strategija, PUBG i cini mi se AssCreed neki ili mozda Tomb Raider, nisam siguran, mozda sam i skroz promasio, ali po meni rezultati nisu obecavajuci. Po meni se cini da je gori skok nego Ryzen 2000 naspram Ryzen 1000, nesto vise kao Ryzen 4000 naspram Ryzen 3000, gde zbog smanjenog L3 cache-a iako su svi rezultati van igara bili jaci i bolji, u igrama si skoro uvek imao gori FPS.

ErgYXnbUYAA3Fll.jpg




Nego jeste li videli EVGA Z590 Dark, boze kako mi lepo izgleda ploca to je strasno. Da Rocket Lake nije promasaj bilo bi mi krivo sto je nece biti kod nas.
 
Poslednja izmena:
Ma ovo ne treba kupovati sem ako se ne kupuje nova masina za gaming cpu + novi cipset na kome sve radi u *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* bez zakidanja sto mislim da ce mnogo da kosta makar u pocetku, pa cak i u tom slucaju bolje je kupiti nesto polovno iz 10 generacije jer ce mnogo manje da kosta pa naredna kupovina kada se pojavi DDR5 platforma ali tek posto prelezi sve decije bolesti... Tako za sad stoje stvari po svemu sto moze da se vidi, a mislim da se nistra nece ni promeniti u narednom periodu.
 
Po meni se cini da je gori skok nego Ryzen 2000 naspram Ryzen 1000, nesto vise kao Ryzen 4000 naspram Ryzen 3000, gde zbog smanjenog L3 cache-a iako su svi rezultati van igara bili jaci i bolji, u igrama si skoro uvek imao gori FPS.
nisam siguran da sam te najbolje razumeo. naime, Ryzen 4000 je Ryzen 3000 + iGPU i tu nema nikakvog skoka (pogotovo ako se uzme u obzir smanjeni cache)
 
nisam siguran da sam te najbolje razumeo. naime, Ryzen 4000 je Ryzen 3000 + iGPU i tu nema nikakvog skoka (pogotovo ako se uzme u obzir smanjeni cache)

Pa nisi ispratio. Ryzen 4000(Renoir) serija pored toga sto je bila izradjena u znatno zrelijem 7nm procesu ima monolithic naspram chiplet dizajna koji je koriscen u Ryzen 3000(Matisse) seriji. Ima poboljsanja jer sva L3 memorija je dostupna svim jezgrima, za razliku od Matisse gde je L3 bila deljena na CCX nivou, ali je na zalost ukupna kolicina L3 memorije kod Renoir bila samo 8MB naspram 16MB per CCX u Matisse. Takodje je Renoir imao poboljsani memorijski kontroler. Kao posledica toga si imao odredjene sinteticke testove koji su pokazivali da Renoir donosi blaga poboljsanja, ali su gaming performanse bile daleko gore, mislim i dalje mnogo bolje nego Pinnacle Ridge, ali ni blizu Matisse.

Pogledaj samo testove koji su poredili Ryzen 3 3100 i Ryzen 3 3300x sa normalizovanim klok vrednostima. Ryzen 3 3300x nje imao 4 jezgra u samo jednom CCX-u pa su sva jezgra delila svih 16MB L3 cache memorije, dok je Ryzen 3 3100 imao 2+2 sa 8+8MB L3 Cache. Evo starijeg klipa koji govori o tome, samo su tu razlike manje jer u to vreme igre jos nisu adekvatno koristile vise thread-ova.

 
Poslednja izmena:
^
Nece niko ko vec ima 10 generaciju... Nisam bezveze pazario i9 10980xe Cascade Lake-x pare meseci pre nego sto ce intel da izbaci novu generaciju... Meni je sve ovo vec bilo jasno na osnovu toga sto nema "curenja" informacija o nekim ludilo performansama, nema tog hajpa koji intel pravi uvek kada ima nesto sto je zaista dobro, nema ni u najavi nista sto bi zamenilo 2066 socket platformu... Sve to ukazivalo je i pre par meseci na to da je nesto trulo u drzavi Danskoj, jedino sto je davalo tracak nada je odluka da 11900k ponude sa 8c/16t, to mi je delovalo da nisu bas tolko blesavi da ponude CPU sa 2c manje a losijim perfomansama i da je ovo sve zaista vredno paznje, medjutim intel je ludji nego sto sam mislio hahah :d
 
^ skroz razumna odluka. ja sam to isto odradio oko nove godine a trebao sam i mnogo ranije. postalo je besmisleno da svake ili svake druge godine menjam platformu zarad 2 dodatna jezgra u najboljem slucaju gde cesto puta mora i nova ploca... ovako kontam da sam miran na duze staze jer mi platforma nudi mnogo vise nego sto mi treba. na 2 godine bocnem novu grafu i vozim dalje.

mali off.
najveci problem su ubedljivo kucista koja su pravi svetleci akvarijumi. porucio sam na kraju cors 5000D Airflow pa tek onda pakujem masinu...
 
Sto se tice intala, ko je na 10 generaciji nista ne treba da menja do DDR5 platforme... Ko kupuje novo masinu ili polovni sistem 9/10 generacije, ili sve novo 11 generacije, pa kako ko moze... Tako je za sad sem ako neki testovi ne pokazu neko cudo u sta sumnjam.
 
ja sam sacuvao 9900k u drugoj masini i to ne diram. tek kad se pojavi nesto vredno paznje a da nisu samo marketinski veliki brojevi onda cu razmotriti kupovinu. mada i ovo sada mi je tezak overkill tako da kontam da ce samo grafika povremeno da se menja.
 
Uzeh pre pola godine 6/12 10400F i bas kao sto napisa kolega iznad, dok se DDR5 platforma ne omasovi i postane pristupacna po pitanju cena/perf ne menjam plocu i cpu..

E sad, ocekujem DDR5 za narod tek 2023.
Bice ga verovatno i tokom 2022, ali uvek je prva godina skupa i neispeglana
 
^
Iskreno ne znam dal ce taj 10400F opusteno da izgura do DRR5, al neki i5 6c/12t koji moze da se klokne ~5ghz najverovatnij ce da moze :p

mali off.
najveci problem su ubedljivo kucista koja su pravi svetleci akvarijumi. porucio sam na kraju cors 5000D Airflow pa tek onda pakujem masinu...
:d
Kod mene sve ugaseno softverom, ili na silu :p
 
Poslednja izmena:
^ takodje, bilo kakvo osvetljenje me nervira ili mi smeta. jedino prihvatljivo je dimovano cisto belo i to ako ima neku funkcionalnost.
na ovom cors nista ne svetli i celo je u meshu.
fractal me je jako razocarao kucistem. ovo meshify c mini je tezak ocaj. celo kuciste jedva da ima 6 kila i uvija se ko mrtva riba. tako da i od njih vise nista ne pipam.
kucista jednostavno kaskaju godinama za danasnjim komponentama.
 
^ ne podrzava EATX ploce.
 
Tj11 jednom kupljeno pre mnogo godina i nikad ga necu zameniti :)
 
tako sam razmisljao i ja sada ali jednostavno nema dobrog, kvalitetnog, robusnog i dobro provetrenog kucista danas, bez obzira na cenu.
u opticaju mi je bilo Meshify 2 iako sam se opekao o fractal ali se ceka u nedogled.
drugo po redu je bilo Dark Base 900 Pro ver 2 ali je preveliko i previse zatvoreno.
i onda se pojavilo 5000D koje staje na sto i ima sve sto mi treba.
 
Ako se problemi sa nestašicom komponenti riješe do aprila, neću čekati Alder Lake pa će na kraju izbor pasti između Ryzen 5800X/Prime X570-PRO i i7-11700K/Prime Z570-A zavisno od cijena i brzine. Nažalost, izgleda da mi samo Define 7 bez providne stranice odgovara, a za RAM, M.2 SSD, kuler i napajanje se još razmišljam. Što se grafičke i hardova tiče, zna se. :d
 
^^^ Jok,samo su resili da prate trend sa cenama u odnosu na AMD...
 
ko zna kakav bi i amd bio da je 10 zadnjih godina bio na mestu intela.
 
11. generacija je bolja od prethodne prema sledećem: bolji iGPU (HDMI 2.0, AV1), PCIe 4.0, USB 3.2 2x2
verujem da sve (ili makar nešto) navedeno znači nekima :)

@Solesoslav, hvala na razjašnjenju
 
ko zna kakav bi i amd bio da je 10 zadnjih godina bio na mestu intela.

Srećom, imaćeš priliku da vidiš, kao pre dvadeset godina. 1000$ za jedno jedino prokleto jezgro. Jedno jedino.

Šta bi tek bilo da Intel nije davao "ispod stola" i bio osuđen za to...
 
Poslednja izmena:
I od tad pa sve do sad se to nije desilo... I tako na svakih 20god AMD zablista, i posle nekome nije jasno zasto imam stav da taj brend postoji samo da intel niko ne bi mogo da optuzuje za monopol, da bi imao "konkurenciju".
Mada ovo sad nije blistanje, vise je kao neki sjaj u mraku :p
 
Ne znam koji procesor je kostao pre 20 godina 1k $?
Znam da sam tada (2001/2002) sam sklopio masinu baziranu na Athlonu 2400+ i Radeonu 9000, koji je u tom trenutku bio bolji od Intela, za manje od 1000 eura...


+edit
I ove cene za Intel su leak-ovi kojim zele da opipaju trziste, sumnjam da su toliko ludi da izbace po tim cenama sem ako na trzistu jos uvek bude nestasica.
 
Poslednja izmena:
^
Jesu, normalno da jesu, kada poslujes bez prave konkurencije mozes da radis sta hocese... Ne mislim u smislu performansi, nije ovo prvi put da je AMD u prednosti sto se tice performansi, ali sto se cena tice intel je uvek drzao nerealne cene taman da je AMD 2x bolji, to moze samo u poslovanju bez prave konkurencije i nikako drugacije.
 
Poslednja izmena:
Posto se nisam odavna igrao koja ploca za 9900k

giga aorus extrem
asus xi hero
 
Nazad
Vrh Dno