Šta je novo?

Intel Rocket Lake (poslednji 14 nm CPU)

sam633

Slavan
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poruke
5,899
Poena
385
Intel’s 11th Gen Core Rocket Lake Detailed: Ice Lake Core with Xe Graphics

1.jpg


2.jpg


3.jpg
 
manje-više 14nm. no, tu je PCIe 4. i bolja grafika (Xe ili kako već), a i ubacili su AV1 i poboljšali HEVC. nadam se da je ovo HDMI 2.0b obavezno. obično je na kraju bilo 1.4 (ili 2.0 preko DisplayPort-a)
 
Jeste, grafika će skočiti sa 24 EU na 32 EU-a, verovatno taman toliko da ispuni navedene zadatke.

Skok sa 24 na 32 i nije baš 50% u odnosu na Gen9 kako intel izjavljuje, ostatak je (pretpostavljam) frekvencija i IPC.
 
Jeste, plus nove ploče. (Z590)

Još nema zvanično PCI-E 4.0 za Z490.
 
Ne, bolje slike nema. Možete je uveličati i videti.

EoY36hpUcAETXmb.png
 
Sve mi se cina da ce ovo da bude jos jedna suplja prica i sustinski nista od nekog vidljivog napredka "This is the new CPU core design for Intel desktop chips that have been using revisions of Skylake for many years, the manufacturer declares to achieve an IPC improvement of at least 10%." u praksi kroz testove 5%, a u relanom radu verovatno nista... Eventualno moze da se ocekuju nesto bolje OC perfomanse... Jos su 11900k ustrojili za 2c :d

https://www.guru3d.com/news-story/a...r-intel-rocket-lake-s-desktop-processors.html
 
Po onome što sam vidio na Vostrima sa i5-10210U i i5-1035G1, duplo veći L2 keš je bio u stanju da nadomjesti niže taktove. Vidjećemo kako će se to odraziti kod Rocket Lake-S, ali cijene će igrati najvažniju ulogu.
 
Kada bi mjenjao proc to bi bilo ponajvise zbog pcie 4.0 ali kako vidim 11900K je 8c16t CPU sto bi bio bukvalno downgrade s trenutnog 10900K. Nimalo zanimljivo vlasnicima 10-te gen.
 
Lepo što se ljudi teše, ali generalno gledano, biće bolji i to prvi put od 2015., tj. u odnosu na bilo koji Skylake od 2015. godine.

Nešto poput Haswell-a u odnosu na Sandy Bridge, ali opet, samo malo bolje od toga.
 
Lepo što se ljudi teše, ali generalno gledano, biće bolji i to prvi put od 2015., tj. u odnosu na bilo koji Skylake od 2015. godine.

Nešto poput Haswell-a u odnosu na Sandy Bridge, ali opet, samo malo bolje od toga.

Mozemo sam da nagadjamo, a jedan detalj ukazuje na to da si mozda u pravu... I to je bas ovaj detalj 11900K je 8c16t CPU, nema sanse da bi cpu koji je naslednik 10900K osakatili za 2c a da pritom daje losije performanse od 10900K, nisu bas toliko blesavi, a sigurno ce imati bolji oc potencijal ako nista drugo onda zbog 2 jezgra menje... Single-core performans po onome sto moze da se vidi za sad na netu primetno su bolje, tu su negde sa ryzen 5, tako da nesto se valja iza brda, a videcemo sta i kako ce sve to radi u praksi.
Ono sto mene zanima je gaming, ako donese u svim igrama +10~20% fps-a onda su napravilo odlican poso... To je napredak koji ce mnoge da mami ka novom hardveru a pre pojave DDR5 platforme mislim da nem smisla nista da se menja, samo sto meni smisao i logika nikada nisu razlog da nesto uradim u skladu sa tim, tako da :p
 
Eps_9DRUYAAaa1-.png


Eps_9heUUAEaABW.png
 
EqkAGb6VkAASNAD.jpg


EqkkjV-VQAUf9sk.png
 
Može biti:

11/1 - Predstavljanje novih ploča (mislim da je namerno samo dan ranije, kad će AMD nastupiti na CES-u, nisam siguran).

15/3 - Novi procesori, ali moja pretpostavka je da je to paper launch. Mada je blesava pretpostavka, jer bi trebale biti ploče na vreme (videti pod 11/1)
 
Poslednja izmena:
Za ovu godinu, dosta. :D

EqkItLBVEAE-x4j.jpg


EqkIwjxUwAUnCA4.jpg


EqkIwj-U0AAkUBm.jpg


EqkIwkNVkAEBBek.jpg
 
Eq-xBnQUwAI7nKZ.jpg
 
Krece ludilo :p Mozete da rasprodate svoje konfiguracije, i da cekata dok se ne pojavi u prodaji najnovije intel cedo :d
Za sad sa 8c/16t "kida" najnovijeg AMD-a 12c/24t u had rezoluciji, a izabrali su pravu igru za to poredjnje Metro Exodus koji skoro pa isto radi sa 6c/12t i sa 12c/24t, testirao onomad pa znam... Kakvi su to hostapleri, zele po svaku cenu da pokazu kako su opravdano zakinuli 2c kod i9-11900K :S:
Dajem im godinu dana fore za popravni u vidu i9-11920K 12c /24t kada budu uvideli da im ovo nece proci, al dobro bar su probali :d

https://www.guru3d.com/news-story/i...essors-have-14-more-ipc-and-bring-pcie-4.html
 
Poslednja izmena:
Ne može Rocket Lake više od 8c pošto je bio planiran za 10nm (gde je trebalo da bude više od 8c) pa vraćen na 14nm.

Ali za gejming i mnoge druge stvari više nije ni potrebno
 
Pa da to su mnogo napredna jezgra, vise od 8 ne moze da se spakuje a da ne dodje do eksplozije u racnaru :d a toliko je napredna da vise od 8 i ne treba... Ma samo gledajte sta ce da se desava :)
Ta informacija je plasirana kao opravdanje, hajp, a nikakve logike nema da je to pravi razlog...
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Jel ja nesto brkam ili ispada da je 10gen bolji of 11gen na ovim slikama bar u CP2077 ?

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
uh kakve cene za mainstream ploce koje podrzavaju max 8 jezgara. ovo nikad nije ovako bilo. plus je ovo platforma koja se generalno preskace.
 
Postavljene su cene još pre dva dana u temi, Vi se tek danas čudite istim... :D
 
Nazad
Vrh Dno