Šta je novo?

L2TP/IPsec?

Dominator08

Slavan
Učlanjen(a)
25.08.2007
Poruke
438
Poena
320
Zdravo ljudi, treba mi pomoć oko sledećeg,
hoću da od kuće pristupim lokalnoj mreži na poslu i da mogu da radim sa lokalnim IP adresama sa posla, npr. da preko Putty-ja pristupim serverima koje imamo tamo.
Nisam imao iskustva sa ovim do sada, a dobio sam preporuku da za tako nešto mogu da podignem L2TP server na svom ruteru i da mi je to najjednostavnije i najbrže rešenje.
To sam uradio i ispoštovao uputstva proizvođača mog rutera, međutim nisam uspeo da uspostavim konekciju sa svog Windows 10 računara. Problem je verovatno to što mi je lokalna mreža na poslu iza duplog NAT-a, imamo i neki Telekomov ruter. Tražio sam im da ga prebace u bridge mode i da mi daju podatke za uspostavljanje PPPoE konekcije.

Da li je ovo dobar put kojim sam krenuo i da li ima možda neko drugo rešenje za koje vi znate? TeamViewer, AnyDesk, Google chrome i sl. otpada pošto mi je potreban maksimalan kvalitet slike kako bih mogao lako da čitam linije sa terminala, a ne da čkiljim :)
 
Pravo rešenje je da tražiš od Admina preduzeća VPN tunel. Možda već imate VPN server.
 
^^ Solved! Super, hvala na pomoći, nisam npr. čuo za ZeroTier do sada, i evo uspeo sam brzo da ga namestim da radi i za sada završava posao :)

^ VPN server je zapravo ono što sam objasnio u prvom postu, samo su ga tako nazvali (L2TP/IPsec + RADIUS server) a da bi mi to radilo moram da imam ruter u bridge modu, ali pozabaviću se još i sa tim.
 
I ja sam ga skoro otkrio i znači mi dosta. Danas je ionako sve u oblacima, i u većini slučajeva/firmi nema (mnogo) servera i servisa kojima treba pristupiti van mreže, pa je pitanje koliko se isplati cimanje sa standardnim VPN rešenjima (hardver, podešavanje, održavanje).

Druga opcija je Tailscale, takođe dobar servis, malo drugačiji. Nema zasebnu registraciju korisnika, već ide preko postojećih naloga (Microsoft, Google, Okta). Trebalo je i to da napomenem. Ali kao što rekoh, meni ZeroTier više odgovara, pa nisam ni razmišljao mnogo
https://tailscale.com/
 
Nazad
Vrh Dno