Šta je novo?

Gejming PC za 1200e

Urosito

Cenjen
Učlanjen(a)
10.09.2013
Poruke
125
Poena
180
Drugari, zamolio bih vas za pomoc.

Uzeo bih mladjem burazeru gejmersku konfiguraciju bez monitora i periferija. Bilo u delovima ili vec sastavljenu, pri cemu KP nije opcija nazalost, iskljucivo domace radnje.

Budzet je 1200e, i to je apsolutni maksimum. On bi igrao malo starije stvari tipa GTA 5, Witcher 3, Far Cry 4, Rise of the Tomb Raider, Hitman...
Ideja je da komp izgura te igre pristojno u 1080p, eventualno ponesto i u 1440p. Naravno, ako je to uopste izvodljivo za taj novac. Ako nije, svakako gledajte da se izvuce neki maksimum, pa da se posle nadogradjuje...

Pa ako vas ne mrzi, dajte neke preporuke sta uzeti, bas bih bio zahvalan.

Cekanje isto nazalost nije opcija, jer imam jos nekih 7 do 10 dana fore da iskoristim taj novac.
Ako je neko vec pitao za nesto slicno, slobodno me usmerite ka toj temi, ja sad nisam imao vremena da trazim...

Puno vam hvala unapred i veliki pozdrav :)
 
Ja uzeo burazeru sledece komponente:

Cpu: Ryzen 5 3600x 25.5 k
Mbo: Msi tomahawk max 12.5k
Ram: Corsaur Vengance Pro Rbg 2x8gb 3200mhz 13k
Vga: Nvidia GTX 1660ti 37k
Ssd: Kingston m.2 nvme 250gb a2000 5k
Hdd: Toshiba 3tb 7.5k
Case: MS Aquarius Pro 5k
Nap: Seasonic CORE GC 650W Gold 8.5k

Ovo sam uzeo pre mesec-dva tako da su cene okvurno jos uvek iste.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока
 
Za igre, samara kolegin komp odozgo uzduz i popreko jer je graficka mnogo jaca. Komotno 1440p sve. Da imas jos malo fore bilo bi i bolje ali sada je ovo najbolje sto mozes za te pare, osim ako ne gledas polovno. Novi Radeon za iste pare ce verovatno biti 4K karta za te igre koje on igra, lagano 120 fps u 1440p. Ryzen 3600 se trenutno ne isplati, ovaj Intel radi isto a u kombinaciji sa maticnom je znatno jeftiniji. Kuler sam dodao radi reda, realno je dobar i onaj sto stize uz njega jer je cpu upaljac. Kuciste biraj izmedju: Deepcool MATREXX 55 V3, MS Industrial Titan II PRO, mog MS Industrial Cyclops V a mozes i ITX kuciste CM NR200 ako nabave u medjuvremenu, imas budzet i za to.

SSD je u drugoj firmi jednu crvenu jeftiniji a ostalo je sve u jednoj firmi, sklopice ti sve za dz, sakriti kablove itd. Na svaku komponentu dobijas zasebnu garanciju, slanje na kucnu adresu besplatno. Ja sam uzeo kod njih i jako sam zadovoljan. Da kazem ime ne smem zbog reklame ali firma se zove kao ekran od kompjutera. Ova druga imas sliku u gornjem levom cosku, tako se zove.

Moze i samo 16 GB memorije, to je 9000 manje pa da uzme jos jedan sata3 ssd od terabajt. Dva terabajta bi trebala biti dosta, prevazidjenu tehnologiju kao sto je hard disk ne preporucujem.
 

Prilozi

  • Screenshot 2020-10-27 05.05.05.png
    Screenshot 2020-10-27 05.05.05.png
    59 KB · Pregleda: 162
  • Screenshot 2020-10-27 05.06.50.png
    Screenshot 2020-10-27 05.06.50.png
    88.6 KB · Pregleda: 193
Poslednja izmena:
Šta će mu 32GB memorije, 16 je sasvim dovoljno...nek uloži razliku u ceni u bolju ploču, 1TB SSD, i drugi model grafičke, ASRock nije baš...a za svega par hiljada više ima Red Devil.
 
Poslednja izmena:
E, hvala puno ljudi, na kraju je poruceno ovo:

AMD Ryzen 5 3600X
MSI B450 TOMAHAWK MAX
Sapphire RX 5700 XT 8GB Nitro+
Kingston HyperX Fury Black 16GB (8x2) 3200MHz CL17
Samsung 970 EVO 500GB
Toshiba P300 2TB SATA3 64MB
Fractal Design Ion+ 660W Platinum
Fractal Design Meshify C

Eventualno imam fore jos danas da posaljem zahtev da nesto menjam, pa ako mislite da nesto ovde ne valja pisite da se ispravi sto pre, ali trebalo bi da bude okej za ove potrebe...
 
Možeš da uštediš nekoliko hiljada sa 3600 umesto 3600x i sa jeftinijim SSD-om, stvarno nema potrebe za 970. Powercolor Red Devil je u rangu Nitro + a par hiljada jeftiniji...

Probaj da nađeš 3200 RAM na CL16 ne 17...i dokupi još 1 ili 2 ventilatora za kućište, Arctic P seriju recimo.

Ali generalno, dobro je. Veliki skok u ceni, heh...
 
Poslednja izmena:
Umesto Smasunga 970, uzeo bih Samsung 860qvo 1tb, trebace mu za igre, ogromne su sada, a razliku u brzini rada neces videti.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja ne bih nvme uzimao, nema razloga, samo ce krace da traje.
Ja u svakodnevnom koriscenju nikakvu prednost nisam video.
Da sam tada znao sto znam sada, imao bih jos jedan 500GB sata, umesto 250 nvme.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Sada su cene takve da se ne isplati uzeti SATA kad A2000 i još neki drugi koštaju koliko i pristojan SATA drajv istog kapaciteta...čak ima i jeftinijih (Crucial P1, Transcend 110s).

Prednosti nema u učitavanju igara i Windowsa ali ima kad se kopiraju veći fajlovi ili grupa fajlova...plus manje kablova ako ne uzima M.2.
 
Poslednja izmena:
Ja sam b450 toma max uzeo da bi mogao da klokujem ovaj 2700. Ryzen 3600x bas i ne možeš da klokujes isto radi sa fabričkim boostom kao i kada klokujes manuelno. Drugo, rečeno je da će ploča dobiti bios update za ovu, novu 5000 seriju. Ako mene pitaš, za to su slagali i AMD i MSI i to se neće desiti. Jednako mrtva platforma kao i Intel b460m. Da ubode 3800x ili 3900x može ali ta ploča i pored silne mitomanije na forumu ipak se fino greje čim u nju ubaciš ozbiljan cpu i klokujes ga. To ekipa sa sestojezarcima tipa 1600f/2600 misli da je to ploča za klokovanje 3800x i boljih procesora. Nije, za to treba dobra b550 ili x570 ploča a one koštaju 50 posto vise. Tako da, b450 toma max je bio super kada sam ja kupio u junu. Ali se mnogo toga promenilo. Ryzen 3600 poskupeo, Intel 10400f pao sa 32000 dinara inicijalne cene na oko 19000 dinara. Jeste mrtva platforma ali ne košta puno, ne klokuje se pa moze bilo koja ploča i memorija. Ne skače napon sa klokom kao kod AMD pa je komp tiši a egal su. Negde intel fino brži tamo gde je tradicionalno brži.

Nece taj tvoj bro ništa da menja u naredne dve godine a kada dodje vreme za menjanje ni ryzen 5000 a kamoli ryzen 3000 neće biti aktuelni nego nova platforma, nova memorija, novi pci e, sve novo. Ovo sto se sad prodaje ce biti slabo i teško nadogradivo. Kao što ljudi danas nadogradjuju intel i7bsa ddr3, bacanje para što bi se reklo.

Hard disk ne kupuj ako boga znaš, koristim jedan izvadjen iz laptopa kao eksterni i prodje me jeza svaki put kada čujem onaj klik pri paljenju mehanike i spinovanje ploča. Komp može biti ultra tih sa dobrim ventovima ali to nikad nece biti sa mehaničkom skljocalicom.

Suma sumarum. Ryzen 3600 + ploča jednako 38000 dinara. Intel 10400f + ploča jednako 28000 dinara. Rade isto.

Neko nisu pratili na času jer nekad su cene bile drugačije.
 
1. 3600 + Lc cc120 umesto 3600x
2. Kingston Kc600 ili a2000 umesto Samsung 970
3. Eventualno baciti pogled na MSI B550-A Pro (ako nije nenormalna razlika u domaćim maloprodajama)

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
500e za 2060. [emoji848]
 
Uzmi 5600XT, jaca od 2060 a jeftinija za 150e i vise i to kod nas...

Sapphire Radeon RX 5600 XT 6GB DDR6 Pulse 11296-01-20G - 38k u toj isto radnji gde sklapas konfiguraciju

Ne znam dal moras sve kod nas da uzmes, ali lepo bi ustedeo ako bi nesto uzeo ovde, nesto na KP.
 
Poslednja izmena:
Ne moram sve, nije zapelo ali mi je bitna garancija... Btw koja je razlika između 5600xt i 5700xt,isplati li se razlike u ceni ako gledamo unapred tipa 2 godine?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Pa imaces garanciju, uzmes od proverenih top kupaca na KP i to je to. Pa samo na cpu, maticnu i diskove mozes da ustedis do 100e lagano. Nisam proveravao detaljno ali samo na cpu i maticnu laganih 70-80e.

Napajanje ti je dobro, SS, 650w, gold, tona garancije.

Sto se tice razlike izmedju grafickih, pa normalno da se 5700xt vise isplati i da je jaca. Ako bi ustedeo 100e gore recimo, mogao bi da uguras jednu 5700xt u build.

Ram si preskocio ili imas vec?
 
Poslednja izmena:
Razlika između naših i mađarskih cena je sve manja...računaj na par hiljada po komponenti za procesor, matičnu i RAM, ako gledamo istu stvar. Mada, ni 40-50e nije za bacanje...

Vredi uzeti 5700XT, opet zavisi od cene.

Ako možeš da dodaš malo, imaš GM verziju tog istog Seasonica koja ima modularne kablove. Ako ne, i ovo nemodularno je dobro.
 
Poslednja izmena:
Pa imaces garanciju, uzmes od proverenih top kupaca na KP i to je to. Pa samo na cpu, maticnu i diskove mozes da ustedis do 100e lagano. Nisam proveravao detaljno ali samo na cpu i maticnu laganih 70-80e.

Napajanje ti je dobro, SS, 650w, gold, tona garancije.

Sto se tice razlike izmedju grafickih, pa normalno da se 5700xt vise isplati i da je jaca. Ako bi ustedeo 100e gore recimo, mogao bi da uguras jednu 5700xt u build.

Ram si preskocio ili imas vec?

Zaboravio na ram :)

Od proverenih madjara, cuo sam za par njih ali nemam pojma koji su im kp izlozi . Ako je protiv pravila foruma, mozes mi poslati linkove na pm.
 
Narode šta kažete na ovo:

Asus x570-e
AMD 3600x
Kingston 3600 mhz Hyper x Fury
NZXT H510 kućište

I koje napajanje i hlađenje da uzmem?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Kartu ću zadržati staru neko vreme. Rx570 strix. Napajanje planiram da koristim i za neke jače karte kasnije. Kupovqću ove po Beogradu regularne prodavnice gde šta nađem jeftinije.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Nem pojma ni sta ima kod nas,znam da se uzima na veliko freezer 34 esports duo..Sačekaj jos neki kom.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Šta će ti toliko skupa ploča? B550 od 150e bi bilo sasvim dovoljno. Ili X570 Tomahawk od 210-220e, ako vaš hoćeš X570.

Za kuler, ako ti nije mnogo 60e, Scythe Fuma 2 kod Mađara. Ako jeste, Arctic Freezer 34 eSports Duo (ili verzija s jednim ventom, nije neka razlika).
 
Navikao sam da imam dobru ploču jer kasnije mogu i da nadogradim sa nekim boljim procesorom i grafičkom. Znam da je malo skuplja i jača od ostalih komponenti. Ako uzmem neku b-550 onda je diskutabilno za kasnije nadogradnje. Jeste jeftinija 100-150 evra.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno