Šta je novo?

Cat 5e ili 6, i koji tip za stan

iMilan

Slavan
Učlanjen(a)
02.05.2006
Poruke
1,752
Poena
375
Zbog prelaska na optiku treba da razvucem ~16m do TV zbog IPTV-a, znam da oni razvlace, ali s obzirom na razmestaj stana nije moguce uraditi taj posao brzo. Gledam u Netiksu, 5e najobicniji je 34din/m, cat6 je 45din/m, dok cat6 ide i za 76din
Kod:
Draka tip UC400 HS23 4P FRNC/LS0H - testiran do 400MHz, bez halogena; Delta / EC, 3P & GHMT sertifikovan

Da li je ovaj od 76din overkill za kucne uslove, ispadne duplo skuplje u odnosu na najobicniji 5e? Takodje trebao bi mi kabal koji ce ici ispod praga i na nekoliko mesta treba da se savije, trenutno na tom mestu je RG6 koji je tako godinama tu i nije bilo nikakvih problema, da li bi STP/STFP bio ok ili da ipak idem na UTP?
 
Za ono sto tebi treba, bilo koji tj. najjeftiniji.
Imam takav, savijen dobrano na par mesta (jedino nemoj da je prikljesten), plus je jos i nastavljan na pola sa onom "kockicom" :d Nikakav problem do sada.
Kupovaces ga gotovog (sa uticnicama na krajevima) ili ces morati da provlacis kroz neke rupe bez uticnice i ti da ga krimpujes?
 
E odlicno, hvala odgovoru!
Ja cu da ga krimpujem jer su bukvalno svuda rupe kroz koje moram da provucem, nema sanse da prodje sa konektorom. Jos uvek razmisljam da li da napravim 4+4 i da ide jedan konektor za IPTV drugi za net, znam da bih time dobio samo 100Mb/s ali bolje i to nego 5Mb/s koliko trenutno izvlacim na TVu u toj sobi preko wifi. Jeste da ne koristim taj TV toliko cesto za internet sadrzaje, jedan od razloga je i ta brzina koju dobijam na suprotnom kraju stana....
 
100 Mb/s ti je dovoljno i za IPTV i za koriscenje interneta na tom TV-u.
U svakom slucaju uzmes metar duze, pa ako operacija IPTV + net na jednom kablu ne uspe, samo skratis i napravis jedan kabel :D
 
Da, da, uzimam 3m vise, od viska glava ne boli, lako ce se iskoristiti za druge potrebe :D
Citao sam o pun presek vs licnasti, koliko zakljucih iz nekih linkova, ne savetuje se za duzine preko 10m, mada nadjoh neke komentare da i na 15m radi ok, no ne bih da rizikujem, mislim da ce UTP ili STP biti dovoljno savitljiv, kad moze RG6 u tim mestima da se savije kontam da ce i jedan od ovih.

Hvala jos jednom!
 
Licnasti i na 20m radi bez problema (cat 6e). Makar za sinhronizaciju na 100mbps, za giga već ne znam, nisam imao prilike da isprobam.
 
S obzirom na kakvom se mestu nalazi, hteo sam da bude "za stalno", tako da cu verovatno ici sa punom zicom jer ko znam, mozda jednog dana ruter dodje na to mesto.
 
Na kabel sa punim žicama ne idu obični RJ45 muški konektori. Ti konektori su predvidjeni za licnaste kablove, gde iglica prodje izmedju licni i ostvari kontakt. Kod pune žice iglica samo sklizne pored nje i vremenom se zbog patine izgubi kontakt.
Pozdrav
 
Ovaj sam uzeo, jel sam se zeznuo?

Screenshot 2020-10-23 233335.png

I ova krimp kljesta, da li su ona za UTP ili mogu sa njima da krimpujem i stp/ftp konektore? Screenshot 2020-10-23 233958.png
 
Poslednja izmena:
Kao sto je rafiki i rekao, obican RJ45 nece da moze na kabal sa punim zicama, zice nisu mogle ni da udju, opet pravac Netiks i pitam sta oni preporucuju, kazu
RJ-45 konektor STP kat. 6 – fully shielded (oklopljen) 8P8C, za direktnu terminaciju bez alata na UTP/STP kabl patch (licnasti) ili punog preseka (SPT-C6)

uzmem dodjem kuci, sve po protokolu uradim, prikljucim, nista, otvorim ponovo konektor, pola zica nije strip-ovano, pola "secica" koje bi trebale da stripuju se iskrivile, cak i one koje nisu bile iskrivljene nisu uspele da strip-uju... Malo potrazih po google, i nadjem isti konektor na aliexpres za $1.38, znaci sve govori o kvalitetu.

Sta dalje? Molio bih za predlog koji konektor uzeti da ce biti ok sa punom zicom?
 
Napravio si grešku u startu, ali ajde sad
Moraćeš da kupiš utičnicu, a ne konektor. Takav kabl je namenjen da ide u nju. E, da li će biti viseća ili zidna, tvoj izbor. Rekao bih ti uzmi najjeftiniju i najkompaktniju.
I još jedan kratak standardni kablić (50-ak cm), završavaju posao.
 
Poslednja izmena:
To mi reci, na greskama se uci! Hvala
Tu mi je islo razmisljanje s obzirom da sam shvatio da je STP puna zica namenjena za ugradnju u zid... Sad cu da bacim pogled na uticnice!
 
Nazad
Vrh Dno