Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Vecina tih servisa za posredovanje kaze da je radnik sam odgovoran za svoj porez. Upwork za us citizene sam skida porez, a za ostale potpisujes da si sam odgovoran. Radnik je konkretno za nas duza srbiji porez ako je rezident. Mislim da je pre neki dan neko poslao video sa trbojevicem gde se nesto od toga objasanjava kako ide.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Ne znam gde bi ovo moglo da odvede ali možes li napisati koju rečenicu više na tu temu?
Naime, ja mislim da korisnici usluga ipak plaćaju neki porez jer u suprotnom bi slali novac direktno na privatne PayPal račune. Grešim li?

upravo zbog boldovanog sam mislio da se ne upuštam dalje jer se uvek pojavi neko ko zna bolje da nikad niko nije itd...zavisi od firme, vrste angažmana, i slično, ali za mnoge angažmane firma u zemlji kojoj se nalazi plaća porez i ti praktično dobijaš neto iznos...ako ti želiš da porez plaćaš u srbiji možeš, i onda dobijaš bruto iznos i plaćaš porez ovde, jer na osnovu ugovora o dvostrukom oporezivanju ne mogu da te oporezuju i tamo i ovde...biraš samo gde je porez manji...tako da ako ti je nekakva zarada već oporezovanja napolju ne mogu i ovde da ti naplate porez...ne znam sad tačan spisak zemalja, ali mislim da srbija bilateralne sporazume o tome ima sa većinom evropskih zemalja...
 
Drš'te frilensera
niccolo

20.10.2020. u 19:26

Za početak da kažem da mi je drago da smo mi advokati prestali da budemo najveći zlikovci srpskog društva koji ne želimo da plaćamo poreze i što su nas u toj ulozi u međuvremenu zamenili još više zli frilenseri.

I još da podučim zle frilensere da neće da ih teraju u zatvor (čujem da ih poreska uprava plaši ovime) čak i ako nisu platili neki porez. Iz prostog razloga što se u zatvor ide samo ako iznos neplaćenog poreza prelazi milion dinara – ali, u okviru jednog poreskog perioda. Što je u slučaju onih koji primaju novac iz inostranstva svaki put kada ga prime (misli se, dabome, na novac). A znamo da nijedan frilenser ne zarađuje toliko da bi morao samo na porez da izdvoji milion dinara.

I za kraj da kažem kako je rešeno sa advokatima. Prvo su hteli da odjednom povećaju poreze za duplo nego što se do tada plaćalo. Pa je napravljen onaj štrajk koga se verovatno mnogi sećaju. Pa je tri-četiri godine bio status kvo. I onda je krajem prošle godine napravljen sistem koji je pored drugih promena uveo i to da se u periodu od 4 godine postepeno povećavaju obaveze da bi se došlo na željeni nivo. Na to komora angažuje nekog koji analizira taj novi predlog i kaže da je on ok, i sve bude u redu.

p.s. Svakako da svako mora da plaća porez. Ali država mora da prizna i svoj deo odgovornosti zato što se godinama pravila luda za te prihode iz inostranstva i da nađe način da se taj problem reši tako da se i frilenserima isplati da nastave da se bave svojim poslovima i da plaćaju svoj deo poreza.
http://blog.b92.net/text/29682/Drste-frilensera/

I izgleda da je lik u pravu:

Stav Vrhovnog kasacionog suda (VKS) je da svaki utajen porez na dohodak građana mora da se „cepa" na godine, objašnjava.

„Recimo, ako neko svake godine utaji 500.000 dinara i to radi pet godina za redom, zbirno, tu ima krivičnog dela. Međutim, kad podelite na godine, nema", objašnjava Raonić.

VKS je doneo stav i o porezu na dodatu vrednost navodeći da se utaja deli na poreski period - mesečni ili tromesečni period plaćanja PDV.
...
„Izmene Krivičnog zakona nisu nešto neuobičajeno. I ranije je taj osnovni cenzus pomeran sa 150 na 500 hiljada, sad je milion dinara", zaključuje Ateljević.
https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-48370150
 
Poslednja izmena:
ja u svakom slucaju nisam uzeo milion za 5godina, al kako god ja bi protestvao zbog buducnosti da nam uvedu makedonski model fiksno 10%, realno ako tu urade ceo freelancing pre preso da radi legalno.. Inace e ima neko od vas euprava nalag a da je u ovoj prici, jer ako stvarno imaju sve vec zapisano i automatizovano po toj logici ako se ulogujem online mogu da vidim tacno saldo koliko dugujem bar je tako bilo za porez za nekretninu.. Aj neko proveri pa javi
 
Odselice se dosta ljudi zbog ovoga iz zemlje, osecam.
Ako se odsele u DE, a verujem i u ostatak EU, ceka ih isto sto se sada uvodi u Srbiji, sve je oporezivo od prihoda.

Samo negde je vise, negde manje nameta. Ali cist bruto ne moze, bar ne u DE.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Ali ce za to sto plate imati penziono i zdravstveno a ovde plate i dobiju sipak.
Pretpostavljam da u DE ima neki neoporezivi iznos za razliku od ovde gde odma dobijes po usima?

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
U de je 8000 evra neoporezivo za fizicka lica.
Porez se placa na sve sto predje tu cifru.
I imas pravo poreskog odbitka: odbijaju ti se troskovi koje navedes: racuni za net, struju, oprema, etc...
Neka uvedu tako nesto, i da za taj novac dobijes nesto zauzvrat. Inace bi to bila samo otimacina i harac koji placas Mordoru....

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
9,408 evra godisnje je oslobodjeno poreza u 2020.

To je jedno 7 do 8 x manje od normalne bruto zarade u ITu ovde.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Inace e ima neko od vas euprava nalag a da je u ovoj prici, jer ako stvarno imaju sve vec zapisano i automatizovano po toj logici ako se ulogujem online mogu da vidim tacno saldo koliko dugujem bar je tako bilo za porez za nekretninu.. Aj neko proveri pa javi

Ja sam se zabavio ovom temom jer mi je supruga stavila do znanja da neće da joj otac deteta, i jedini koji ima posao i primanja u kući, bude krivično ili prekršajno gonjen...

Bez obzira da li si do sada plaćao neki porez, tipa, porez na nekretninu godišnji, nemaš svoj nalog na sajtu/aplikaciji e porezi. Moraš da tražiš od podrške, mailom, da ti naprave nov nalog na osnovu tvog JMBG-a.

Kad to napraviš, i nabaviš kvalifikovani elektronski sertifikat, onda možeš da koristeći aplikaciju e porezi podneseš sam svoju prijavu. Ako bi tada otišao na sajt i tražio izveštaj analitički koliko duguješ ništa ti ne bi pisalo. Što znači, da ti kao korisnik ne možeš da vidiš dugovanje. To dugovanje su oni samo pronašli prilikom pretresa spiskova koje im je NBS poslala o svim fizičkim licima kojima je neko strano pravno lice slalo novac na račun, a takva licu su morala da napišu pismenu izjavu u kojoj objašanjavaju odakle i po kom osnovu im ta pravna lica šalju devize da bi im uopšte NBS pustila novac na račun.

Pošto je spisak tih lica popriličan, čak i da sortiraš po većim stranim kompanijama kao što su Google ili Upwork onda se poreska dosetila da pošalje nama svima obaveštenje da se sami prijavimo i smanjimo im posao. A onaj koji to nije uradio do 31.10.2020. će im biti posao.

I naravno neki će se misliti kako su se dobro dosetili da ništa sami ne plaćaju a poreska ima pravo da traži 5-10 godina unazad da se plati, tako da mogu i tek 2024 da im pošalju opomenu, ne prijavu, i da time resetuju rok za plaćanje još 5 godina. A na kraju kad ih ulove končno tipa 2030 biće ajme meni što sad da plaćam kamatu od 10% na 12 godina star porez. Sreća pa je kamata na porez, a ne na glavnicu...
 
Poslednja izmena:
I jos nesto. Porez je jedini vid placanja gde na kamatu moze biti obracunata kamata. Puno puta sam video da je kamata mnogo veca od glavnice..
 
Zabranjeno je racunati kamatu na kamatu, moze se obracunavati zakonska zatezna kamata na dug od datuma dospeca/utuzenja. Stope zzk imate na sajtu NBS. Znaci recimo 1.1.2017.vam je dospeo dug od 100.000rsd na njega se obracunava zzk od 2.1.2017. mnogi sudovi su dosudjivali da se zzk obracunava od datuma +1 dan, onda vam 1.1.2018. dospeo jos 50.000rsd, onda se zzk obraunava na 150.000rsd glavnice duga ali od 1.1.2018.

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk
 
Mislim da se neko vreme bas poreska toga nije pridrzavala, racunanja kamate na kamatu.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
zar nije ovo za opomenu 5 godina unazad,znaci ako me ne opomene ove godine za dug iz 2015 i pocne 2021 ne moze da me juri vise za ovo iz 2015?
 
5 godina je relativna zastarelost, i to vazi za slucajeve u kojima PU nije preduzela nikakvu formalnu radnju protiv poreskog duznika. Jos dva meseca je u riziku 2015, jer zastarelost ne pocinje da tece od samog datuma prihoda koji je oporeziv, vec od narednog 1. januara

Dakle, ako te opomenu u naredna dva meseca, vise neces gledati relativnu zastarelost, vec apsolutnu, koja je 10 godina, tj. do kraja 2025. A ako ne preduzmu nikakvu radnju do kraja 2020, izvukao si se za 2015.
 
Oni ce stvarno sad da ljude globe 5 godina unazad za porez i kamatu? Znam da su pominjali da freelancer-i unose milijardu evra godisnje uz veliki rast godisnje i sad to hoce da oteraju odavde? Koji mozgovi ili nedostatak istih.
 
Neće ih nigde oterati. Gde god da odu, a da nije neko karipsko ostrvo, ili sl. poreski raj moraju da plaćaju te iste poreze. Zarada koje je daleko iznad proseka u Srbiji, čak i kad se plate ovi porezi i doprinosi, negde u inostranstvu je prosečna, ili ispod proseka.
 
Naravno da hoce, nisu freelanceri samo programeri sa zaradom iznad proseka (koji su vecinom vec registrovani preduzetnici) vec i drugi koji mahom zaradjuju 500-900 usd. Uzmes im pola i nemju razlog da ostanu ovde.

Da ne pricamo da za to sto im uzmes pola oni dobiju falus maximus (nema zdravstveno i nema PIO), onda bolje da odu preko da rade i ne budu freelanceri.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Samo porez hoce 50% bez PIO i ostalog? Pa u kojoj drzavi se uzima 50% porez sem kod nas? Max 10-20%. Naravno da ce da odu, imam primer lika koji je obisao svet kao freelanser i ne zivi ovde, decko je 92 godiste.
 
46% otprilike izadje sve (porez, pio, osiguranje od nezaposlenosti, zdravstveno) s tim sto i kad to sve platis ne ide ti staz, nema zdravstveno i nisi osiguran od nezaposlenosti

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Broj onih koji će zbog ovoga otići iz Srbije će biti na nivou statističke greške. To će biti oni koji zaradjuju dovoljno da i napolju mogu lepo da žive, ili oni koji ovde neće moći da prežive sa upola manjim prihodima. A takvih nema previše.
Ostaće oni koji su imali razne povremene poslove za dopunu primanja. Ako mislite da će neki student/srednjoškolac koji drži časove preko interneta da se zbog ovoga iseli iz Srbije, grešite debelo.
Pozdrav
 
Payoneer: Nismo u kontaktu s Poreskom upravom, poštovaćemo zakone, Srbija je u top 10 tržišta

„Korisnici Payoneera su odgovorni za sve zahteve koje poreske vlasti imaju prema njihovim uplatama, kao i za plaćanje svih poreza za svoje isplate. Kao globalno regulisana finansijska institucija, Payoneer shvata svoje odgovornosti veoma ozbiljno, poštujući sve važeće zakone i propise”, na taj način kompanija nije direktno odgovorila na naše pitanje, ali jasno je naglasila da ne može pružiti zaštitu za zaobilaženje zakona i propisa.
 
Broj onih koji će zbog ovoga otići iz Srbije će biti na nivou statističke greške. To će biti oni koji zaradjuju dovoljno da i napolju mogu lepo da žive, ili oni koji ovde neće moći da prežive sa upola manjim prihodima. A takvih nema previše.
Ostaće oni koji su imali razne povremene poslove za dopunu primanja. Ako mislite da će neki student/srednjoškolac koji drži časove preko interneta da se zbog ovoga iseli iz Srbije, grešite debelo.
Pozdrav

Znam bar četvoricu koji su spremni da od**bu odavde ukoliko ovo ne bude regulisano nekim smislenim zakonom. Niko od njih nije u ITu niti želi to da bude. Takođe, nemaju "stalna" zaposlenja niti to žele, već da imaju normalne uslove da se bave poslom koji poznaju na kom žele da se usavršavaju i možda nekad postanu nešto više nego ono što su danas. Novac koji su zarađivali je na nivou bolje plaćenog fizikalca u Beogradu. I nijedan od njih nije spreman da plati 40-60% zarade za bilo šta, a kamoli ništa.
 
Broj onih koji će zbog ovoga otići iz Srbije će biti na nivou statističke greške. To će biti oni koji zaradjuju dovoljno da i napolju mogu lepo da žive, ili oni koji ovde neće moći da prežive sa upola manjim prihodima. A takvih nema previše.
Ostaće oni koji su imali razne povremene poslove za dopunu primanja. Ako mislite da će neki student/srednjoškolac koji drži časove preko interneta da se zbog ovoga iseli iz Srbije, grešite debelo.
Pozdrav
Već je rečeno, otići će na druge poslove preko jer ovde ne može da se živi od poštenog rada.

Svakako neće biti priliva tih deviza jer dok traje hajka niko lud neće povlačiti sredstva. U svakom slučaju je država na gubitku sa ovakvim pristupom.
 
Država je na gubitku samo za iznos neplaćenih poreza i doprinosa. I to će sad naplatiti. Ako ne bude priliva, neće biti poreza i doprinosa ali njih ni do sada nije bilo pa im je svejedno. Kasnija potrošnja koja povlači 20%pdv-a nije toliko bitna jer se nadomesti povećanjem raznih akciza i taksi.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Itekako će biti priliva, jer od nečeg mora da se živi i plaćaju računi.
 
Nazad
Vrh Dno