Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Jesam, kopirao sam gore odredbu iz čl. 2. tačka 8. Odluke NBS iz koje se to jasno vidi, a isto sledi i iz čl. 1. st. 3. tačka 5. te odluke:

Пружалац платних услуга, у смислу ове одлуке, означава банку, платну институцију, институцију електронског новца и јавног поштанског оператора, у смислу закона којим се уређује пружање платних услуга, када пружају платну услугу извршавања новчане дознаке.

U prevodu, pružaoci usluga platnih usluga su dužni da dostavljaju podatke o novčanim doznakama koje se vrše preko njih, te da posebno navedu u evidencijama koje dostavljaju da li su uslugu pružili samostalno ili u saradnji sa nekim od navedenih servisa.



I još nešto, na osnovu čega si potpuno siguran da poreska po nekom drugom osnovu ne može da traži od banaka koje rade sa stanovništvom ili NBS da dostave listinge deviznog računa osobe za koju sumnja da zarađuje freelancingom nekoliko godina unazad?

Nisam siguran, napisao sam na kraju dugačkog posta na prethodnoj strani da postoji mogućnost da se to desi, ali i obrazložio zašto smatram da ne postoji velika verovatnoća za to.
 
Poslednja izmena:
https://nbs.rs/export/sites/NBS_site/documents/platne-institucije/lista_ien_trece_drzave.pdf
Zašto je ova informacija bitna za celu ovu priču ako je ishod / zaključak isti?

Bitna je, jer na osnovu onog mog prethodnog linka za svaki račun koji si otvorio u inostranstvu moraš imati saglasnost NBS, a onda kada otvoriš taj isti račun, moraš im slati izveštaje o uplatama na nekih 3-6 meseci (karikiram). Pošto ti Payoneer pravi račun u inostranstvu bez saglasnosti NBS-a (prekršaj), oni su ga po rečima korisnika "Igrutin" izuzeli od prethodnog pravila, pa samim tim nisi u prekršaju. Ono što ostaje, to je da se plati porez od 40%+ :).

Ako nisam u pravu, neka me neko ispravi.

Za sve si apsolutno u pravu.
Neobaveštenost ne oslobađa neko lice odgovornosti, pitajte bilo kog advokata.
Do sada, odnosno do onog momenta koji je opisan u Jericho-vom linku par strana unazad, odakle sam i ja izvukao podatke, olakšavajuće okolnost je bila komunikacija PU sa svima redom. Kako građanima tako i institucijama.
Od 01-12-2019, kad moram ponovo da pišem, automatski se vrši razmena podataka između NBS i banaka nadležnih za to u 130 zemalja članica potpisnica tog ugovora. Kako je USA inicijator tog sporazuma / ugovora - logično je da šalje podatke naših državljana koji koriste usluge njihovih banaka, institucija za slanje novca ili kako god da želite da ih nazovete.
U Republici Srbiji je donesen zakon pod tim strašnim imenom gde se frilenseri karakterišu kao teroristi (a imigranti ISIS-a kao jadne izbeglice) i sistem je sada spreman da se bori sa frilensing teroristima.

Što se tiče gonjenja - mišljenja sam da će vam svaki advokat potvrditi da je nemoguće retroaktivno primenjivati zakone tako da na sve ovo treba gledati kao važeće najranije od gore pomenutog datuma.

Čitam temu i sam istražujem, pa onda pitam za šta nisam siguran :). Hvala opet na informaciji.

Ako tebi kao državljaninu RS legnu pare na Payoneer račun - to će biti prosleđeno u NBS i taj podatak će biti u nekom "Inbox"-u, čekajući da bude prosleđen PU (ako i to nije automatizovano - tako detaljne insajderske podatke nemamo).

E sad pitanje, šta je starije, kokoška ili jaje :), činjenica da Payoneer (zvanično) ne da tako lako podatke o klijentu i da se isti moraju eksplicitno zatražiti, ili da banka na koju je vezan Payoneer currency (račun) šalje automatski podatke ka NBS-u od 01-12-2019? Ono što treba imati na umu, jeste da je EUR Payoneer račun registrovan na Nemačku, USD na USA itd., što bi trebalo da znači da će banka u Nemačkoj na kojoj je registrovan Payoneer EUR račun, teoretski automatski slati podatke u NBS.

Iako verovatno nema uticaja na celu ovu priču, treba možda imati i na umu da je Payoneer imao problema zbog WireCard scam-a pre par meseci, pa su promenili "card issuer-a" valjda na sebe. Možda ovo malo zakomplikuje celu situaciju, ali ja koliko sam upoznat, podaci o Payoneer računima su ostali nepromenjeni, ovo je samo uticalo na kartice.


E sada, PayPal uvodi crypto 2021, teoretski, da dobiješ uplatu na PayPal, uradiš konverziju u Crypto, pošalješ na XYZ wallet, ti te pare posle možeš da dižeš na crypto ATM-u. Da li kada se šalju pare na PayPal, one idu kroz "virtuelni račun" kao što je to u slučaju Payoneer-a ili ne? Ukoliko novac ne ide na "virtuelni račun" vezan na korisnika, onda nema automatizma slanja podataka i jedini način da neko bude provaljen je ili eksplicitni ili bulk request od strane NBS-a ka PayPal-u?

EDIT: Izgleda da crypto nece moci da se salje van paypal-a, tako da sve ovo gore pada u vodu...
 
Poslednja izmena:
Po hiljaditi put, Payoneer nije banka i prestanite da širite dezinformacije! Payoneer ima odobrenje NBS da u Srbiji posluje inače niko ne bi mogao u Srbiji da koristi njihove kartice.

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Potpuno je nebitno da li je banka ili ne u pogledu oporezivanja.
 
Po hiljaditi put, Payoneer nije banka i prestanite da širite dezinformacije! Payoneer ima odobrenje NBS da u Srbiji posluje inače niko ne bi mogao u Srbiji da koristi njihove kartice.

Poslato sa Huawei P30 Pro

Odnosno, naš poreski sistem ga ne vidi kao banku jer se nalazi na listi izuzetaka (diskutovano pre 1-2 strane), ali ako se ode na bilo koji Currency na Payoneer-u, jasno piše Bank name, Bank address itd.?
 
Po hiljaditi put, Payoneer nije banka i prestanite da širite dezinformacije! Payoneer ima odobrenje NBS da u Srbiji posluje inače niko ne bi mogao u Srbiji da koristi njihove kartice.

Poslato sa Huawei P30 Pro
Mogle su se koristiti i Neteller, Ecopayz, Entropay (dok su imali plasticne kartice) i druge slicne kartice, iako ti servisi nisu bili registrovani ovde, i mogle bi i dalje da ih ti servisi izdaju rezidentima drzava van SEPA. Takodje, Skrill je registrovan 1.10.2015, a kartice su se mogle koristiti pre toga na nasim bankomatima. To prosto ne pije vodu.
 
Mislim da je sve ovo suludo.
Popunjavas sam sebi obrasce,obracunavas sebi porez i to 45-55 % i nosis poreskoj.
Zar ne bi bila prica jednostavnija kada bi se svelo na to,ako imate priliv iz inostranstva da se automatski skine 10% i dobijes cistu sumu sa placenim porezom i znas da je to tvoje.
 
Mislim da je sve ovo suludo.
Popunjavas sam sebi obrasce,obracunavas sebi porez i to 45-55 % i nosis poreskoj.
Zar ne bi bila prica jednostavnija kada bi se svelo na to,ako imate priliv iz inostranstva da se automatski skine 10% i dobijes cistu sumu sa placenim porezom i znas da je to tvoje.

Tako je, popunjavaš sebi, kao i pravna lica, doduše poreske prijave u njihovo ime može i ovlašćeno lice. S tim što kao f.lice placas mnogo više. Nema to veze sa “prilivom iz inostranstva” nego bilo kakvim prilivom koji nije pomoć. To je zarada i ona se tako oporezuje za fizička lica.
Ni firma na sam priliv ne plaća nikakav porez, kad su u pitanju usluge koje se izvoze... Plati se ili paušal za npr. PR sa manjim obrtom ili porez na dobit i dividenda.
 
E sad pitanje, šta je starije, kokoška ili jaje :), činjenica da Payoneer (zvanično) ne da tako lako podatke o klijentu i da se isti moraju eksplicitno zatražiti, ili da banka na koju je vezan Payoneer currency (račun) šalje automatski podatke ka NBS-u od 01-12-2019? Ono što treba imati na umu, jeste da je EUR Payoneer račun registrovan na Nemačku, USD na USA itd., što bi trebalo da znači da će banka u Nemačkoj na kojoj je registrovan Payoneer EUR račun, teoretski automatski slati podatke u NBS.

Iako verovatno nema uticaja na celu ovu priču, treba možda imati i na umu da je Payoneer imao problema zbog WireCard scam-a pre par meseci, pa su promenili "card issuer-a" valjda na sebe. Možda ovo malo zakomplikuje celu situaciju, ali ja koliko sam upoznat, podaci o Payoneer računima su ostali nepromenjeni, ovo je samo uticalo na kartice.


E sada, PayPal uvodi crypto 2021, teoretski, da dobiješ uplatu na PayPal, uradiš konverziju u Crypto, pošalješ na XYZ wallet, ti te pare posle možeš da dižeš na crypto ATM-u. Da li kada se šalju pare na PayPal, one idu kroz "virtuelni račun" kao što je to u slučaju Payoneer-a ili ne? Ukoliko novac ne ide na "virtuelni račun" vezan na korisnika, onda nema automatizma slanja podataka i jedini način da neko bude provaljen je ili eksplicitni ili bulk request od strane NBS-a ka PayPal-u?

EDIT: Izgleda da crypto nece moci da se salje van paypal-a, tako da sve ovo gore pada u vodu...

Mislim da razumem poentu tvog pitanja pa ću tako probati da dam odgovor, bez da citiram svaku rečenicu pojedinačno.

Krucijanle informacije se nalaze na linku koji je Jericho ostavio. Namerno navodim da ga potražite i da vidite kako je komunikacija na forumu tekla posle toga.

Poenta je da recimo Payoneer ima "nacionalnu banku USA" koja njemu izdaje dozvolu da posluje na teritoriji USA, tamo se registruje i ulazi u sistem a usluge koje on nudi u ovoj priči uopšte nisu bitne.
Kako je Republika Srbija preko ministartsva finansija postala članica potpisnica ugovora pomenutog na tom linku (a usput, ako se linkovi isprate videćete da je sve odrađeno pre poslednjih izbora koji su upitni i da je legitimna vlast (vlada) donela i zakon koji će taj sporazum učiniti važećim - pričamo uprošćeno) radi se o tome da NBS sada ima automatski sistem za komunikaciju svim članicama potpisnica tog sporazuma. Gde mislim da grešite jeste to da mislite da NBS traži ili dobija podatke od Payoneer-a. Realnost je da NBS komunicira sa nadležnom institucijom u USA, DE, GB... bilo gde pod čijom "jurisdikcijom" Payoneer, PayPal, Goolge... posluje.

Dakle informacija putuje Payoneer - "NBS USA" - NBS RS - PU. Za sve do ovog poslednjeg koraka imamo podatak da je automatski. Šta i kako ide posle - ne znamo jer nemamo insajderske informacije, neke validne i razumljive izdate od PU niti neprjatnih iskustava. Što na žalost ne znači da ih neće biti, makar mi sa benchmark-a (IT pismeni) možemo da zamislimo koliko je sada uprošćen posao PU.

EDIT: sve ovo što sam napisao je neupitno ali ako imate drugačije podatke koji se oslanjanju na neku materiju - slobodno dodajte, mnogima će značiti.
 
Poslednja izmena:
Јел има неко искуства са н26 банком и да ли је то изводљиво из Србије?
Imam ja, ali nije izvodljivo mislim nigde u EU gde nemas boravak. Prvo moras da dokazes i da se legitimises, pa ide otvaranje racuna.

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk
 
Ne moras da imas boravak, vec Samo adresu na koju ce da ti stigne kartica. Ja sam otvorio sa sprskim pasosem, I kartica mi je stigla na adresu za manje nedelju dana. Stigla na adresu u EU gde Sam bio u gostima :)

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Postoji mnogo onlajn banaka i elektronskih institucija novca koje su dostupne državljanima Srbije, ali one ne pružaju nikakvu zaštitu od poreza, informacije se dele sa organima u Srbiji.
 
 
Potpuno je nebitno da li je banka ili ne u pogledu oporezivanja.
Ako pročitaš ponovo, tema mog posta nije bila oporezivanje, već 1000x ponovljena laž (koju gile23 revnosno prenosi) da je samo posedovanje računa na Payoneeru nelegalno i da vas čeka tvorza samo zbog toga. Ne razumem zašto je taj post i dalje tu.

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Procitao sam celu temu. @Superstarr @jericho i ostali koji tvrdite da se vrsi automatska razmena informacija izmedju Payoneera i NBS/PU, odakle vam tvrdnje? Onaj sajt koji ste linkovali koji pokazuje 1.12.2019 kao datum kada je Srbija postala clanica sporazuma o automatskoj razmeni NIJE dokaz da se transkacije payoneera prosledjuju NBS i PU. Vidi se da niti ste pravnici, niti ste u materiji, nego se pozivate na prazne cinjenice, a dajete sebi za pravo da iznosite misljenje kao apsolutno istinito i jedino ispravno?

Ovaj klip sa Trbojevicem je samo jos jedna potvrda koliko te tvrdnje o automatskoj razmeni transkacija nisu tacne. On na pitanje o payoneeru odgovara "pa ja se bavim knjigovodjstvom od 2012.. pa, huh, ne znam kako je bilo ranije . . pa huh, ne znam da li to zavisi od bankomata do bankomata .. huh, ne bi trebalo". Itd, vidi se da niko nema odgovor niti dokaz, niti konkretne i potkrepne cinjenice za to sto neki od vas tvrde.
 
Ne moras da imas boravak, vec Samo adresu na koju ce da ti stigne kartica. Ja sam otvorio sa sprskim pasosem, I kartica mi je stigla na adresu za manje nedelju dana. Stigla na adresu u EU gde Sam bio u gostima :)

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Fora je sto to nije dozvoljeno.

Taj prihod u toj zemlji ti je onda oporeziv, te mozes tamo biti pozvan od njihove poreske, odnosno osoba cija je to adresa.

Samo rezident sme imati racun koliko znam.

U DE se su svi prihodi koji ti dolaze na racun potencijalno oporezivi, i ukolilo ti se poreska prijava ne slaze sa prihodima, eto problema.

Ovo sada u Srb nije nista novo za EU.

ed2467b59de5c33e8879104657ac5256.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kakva je situacija sa kripto valutama? Ako prodam i povucem novac da li to podleze opoezivanju ? Sta ako sam te iste koine kupio mozda i po vecoj ceni... na kome je teret dokazivanja i kako?
 
Procitao sam celu temu. @Superstarr @jericho i ostali koji tvrdite da se vrsi automatska razmena informacija izmedju Payoneera i NBS/PU, odakle vam tvrdnje?

Nisi pročitao kako je napisano.
Moraš hldane glave pročitati, polako, konverzacija koja teče posle tog krucijalnog posta od strane Jericho-a je ostavljena namerno da bi se u 15 minuta čitanja sve povezalo.
Ne moramo mi biti pravnici da bi razumeli zakone. To bi onda bila diskriminacija.

Nije sramota ne znati i pitati, pročitaj(te) ponovo pa da se vratimo na temu sa nekakavim argumentima a ne paušalnim :) izjavama na račun druge strane.
Uostalom, ovde nije bitno ko je koliko u materiji i da li ima master, doktorat ili je naučni savetnik, niko ovde nije da bi se kitio nekim (tuđim) perijem već smo ovde jer je ovo forum a mi smo članovi te zajednice i trudimo se da doprinesemo komunikaciji.

Zaključno sa ovim postom više neće biti pružana objašnjenja za akcije u vidu sprovođenja pravila ovoga foruma jer se stiče utisak da ne samo što se ne čitaju pravila nego se i teme (opet napominjem - trudimo se da tu bude kvalitetnih informacija zarad svih nas) izgleda ne čitaju da bi se u njima učestvovalo već da se etiketiraju citati ili pojedini korisnici.

:wave:

Sta ako sam te iste koine kupio mozda i po vecoj ceni... na kome je teret dokazivanja i kako?
Poreskoj Upravi. Plaća se plaća razlika u ceni odnosno ima porez na zaradu, spominje se u poslednjem delu videa okačenog gore.
Kako god, mislim da je to tema za Kriptovalute pod-forum.
 
Poslednja izmena:
Mozda malo glupo pitanje,ali interesuje me da li neko ima iskustva kada dobijete cek iz inostranstva,da li se to tretira isto kao i uplata na racun ili se to vodi nekako drugacije?
 
Naslov teksta iz Politike u kome se kaže da imaju sva imena: "Frilenseri se odavno nalaze pod lupom poreznika". Šteta što odavno nisu počeli i da podstiču ljude da rade legalno pa će sad biti loma.

Jedan komentar osobe koja nije pogođena ovim, ali posluje u IT sektoru.

Saša Šijak

Nije problem u cinjenici da porez treba da se plati, ali postoji opsti problem oko ovog zakona koji je napisan u vreme kada ovakav vid zarade nije postojao. Problem postoji i od strane drzave koja nije adaptirala zakon, prepoznala ovakav vid rada a i obrazovala celu javnost u vezi toga na vreme. Nije mali broj ljudi pitao ljude i u poreskoj sta da radi sa takvim uplatama i dobijao odgovore da ne mora nista, ili razlicite druge odgovore (ja sam dobio takve odgovore pre 15tak godina kada sam primio par cekova od gugla tada). Pri tom je postojala obaveza placanja PIO a ne tece staz, doprinos sa zastitu od nezaposlenosti a nezaposlen si, nemas nikakvo pravo koje imaju zaposleni a placas kao da imas sva. Jako puno ljudi iz neznanja nije placalo nista, sto nije opravdanje pred zakonom, ali kada 99% ljudi ne postuje neki zakon iz kog god razloga, veliki deo problema lezi na strani drzave, da li u obrazovanju ili u srzi samog zakona. Cak i za doznake iz inostranstva koji su pokloni postoji obaveza prijave sto isto niko nije radio. Kada 99% ljudi nesto ne postuje, ne moze taj problem da se isto resava kao da 0.3% ljudi ne postuje. U isto vreme dok se ovo radi, premijerka najavljuje poreske olaksice za strance freelancere koji bi da obitavaju ovde neko vreme. Isti princip kao davanje subvencija Kontinentalu i Endavi a nasima klizeci. Najrealnije i najbolje resenje je da drzava puno ulozi u edukaciju, promeni zakon i prepozna sve te ljude, omoguci progresivno placanje poreza u zavisnosti od visine primanja, omoguci lakse i objedinjene prijave, itd i krene u ozbiljne kontrole i prijave tek nakon toga. I promeni zakon o deviznom poslovanju kako bi ceo ovaj sektor ljudi koji zaradjuje na internetu jos vise i lakse para mogao da dovuce u ovu zemlju. Zasto davati strancima subvencije od 10k po radnom mestu ako mozes uz mala ulaganja i malo sluha podrzati svoje gradjane da oni sami to urade i onda kroz neke poreze i PDV unaprede drzavnu kasu, a kroz trosenje i ostale biznise u Srbiji. Btw, ja porez placam kroz dva pravna entiteta koja imam, ne kaci me ovaj zakon, ali me generalno nervira i plasi da se ne unazadi jedna od retkih stvari gde su nasi ljudi dobri i gde sami obezbedjuju cist devizni priliv u zemlju (IT kroz testove samostalnosti i sada ovo ako krenu ostro primenu ili jos gore retroaktivno za sve a bez izmene zakona)
 
Poslednja izmena:
"Nije problem u cinjenici da porez treba da se plati," ali je ogroman problem kuda te pare idu
 
Ispovest frilenserke: Odjednom smo postali kriminalci
Autor: Milena Ilić Mirković

Poreska uprava nas nije adekvatno informisala o tome kad i na koji način treba da plaćamo porez, neki koji su to pokušali da urade vraćani su, a sad smo odjednom postali kriminalci, kaže za Nova.rs frilenserka iz Beograda, koja je, iz razumljivih razloga, htela da ostane anonimna. Ona napominje i da su porez i dugovi toliko visoki, da bi svi koji su pogođeni morali narednih pet godina da rade isključivo za državu.
Frilenserka iz Beograda, koja više od godinu dana radi kao virtuelni asistent, kaže za Nova.rs da je zatečena upozorenjima koja poslednjih dana stižu iz Poreske uprave.

“Moj i problem svih u Srbiji kreće od toga što nismo bili adekvatno obavešteni o svemu što se od nas traži još od kad je 2016. godine donet novi Zakon o porezu na dohodak građana”, priča ova Beograđanka i objašnjava:

“Moji prijateli koji su pokušali ranije da plate porez, bili su odbijani, čak su im se i podsmevali u Poreskoj upravi. Rečeno im je da ne mogu da plate jer nisu fizička lica, da to nije zarada, da nije regulisano”, priča ona.

Sad, kako kaže, dolaze u situaciju da im se preti krivičnim prijavama i da treba da plate porez pet godina unazad.

“Niko od nas nema taj novac, a ne možemo ni da ga zaradimo”, kaže ona.

Objašnjava da je spada u frilensere koji nisu zaposleni i u čijem slučaju će porez najverovatnije prelaziti 50 odsto, jer uključuje i zdravstveno osiguranje.

“Oni žele da nam naplate pet godina unazad zdravstveno osiguranje koje nismo mogli da koristimo i koje tek sad ne možemo da koristimo. Koliko znam, ni penziono nam neće ići isto kao ljudima koji imaju ugovor o radu, verovatno ćemo za tih pet godina imati godinu dana staža”, kaže ona.

Frilenserima koji duguju porez u proteklih pet godina, kako kaže, ostavljena je mogućnost da ga otplaćuju na rate u naredih pet godina.

“To znači da bi u narednih pet godina trebalo da radimo samo za državu, a ni to nam neće biti dovoljno da otplatimo porez”, kaže ova Beograđanka.

Naglašava da, od kad je donesen zakon, Poreska uprava ni jednog frilensera nije otvoreno pozvala, sve do sada – do trenutka kada ističe pet godina od donošenja zakona i kada je većini dugovanje toliko veliko, da prelazi granicu krivične odogovornosti.

Kako kaže, ni poslednje upozorenje nije dobila lično ni ona, ni drugi koje poznaje, već samo preko medija, društvenih mreža i sajta Poreske uprave.

Inače, Poreska uprava pozvala je pre devet dana jutjubere i sve one koji prihod ostvaruju u inostranstvu da sami prijave porez, jer su već identifikovani.

Javnost je s tim prvo bila upoznata preko saopštenja te institucije, koje je kružilo društvenim mrežama, da bi kasnije i na svom sajtu objavila obaveštenje.
https://nova.rs/vesti/biznis/ispovest-frilenserke-odjednom-smo-postali-kriminalci/
 
Serbia • Do you get paid through Payoneer?

Watch out for the recent checks from the tax office.

It looks like the local government has started doing some random checks for people earning money from other countries. They are especially concerned about Payoneer users.

Pilot.jpg
 
Poslednja izmena:
postoje i ugovori sa mnogim zemljama o dvostrukom oporezivanju, tačnije ako neko tamo plaća porez na to što zaradiš ne možeš biti oporezovan i u srbiji...
 
Niko tamo negde ne placa porez za tebe, zato te i uzima za rad.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Niko tamo negde ne placa porez za tebe, zato te i uzima za rad.

Ne znam gde bi ovo moglo da odvede ali možes li napisati koju rečenicu više na tu temu?
Naime, ja mislim da korisnici usluga ipak plaćaju neki porez jer u suprotnom bi slali novac direktno na privatne PayPal račune. Grešim li?
 
Nazad
Vrh Dno