Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Ma ne bi kradikali tako, ajde molim te...
 
Dobro neka razmisle da li žele da uvode red teranjem ljudi da prodaju automobile ili kuće da bi platili poreski dug + kamatu + eventualnu kaznu ili čak da idu u zatvor zbog toga što poreska uprava godinama nije radila svoj posao pa je došlo do toga da po samom priznanju poreske uprave 0,34% ljudi plaća porez o kome je reč.

Ako sad na dlanu imaju sve što su ljudi primili 5 ili 10 godina unazad, a imaju, pri čemu ljudi nijednom svih ovih godina nisu upozoreni da su u prekršaju iako je to bila obaveza poreske uprave, to znači da je postojala svesna politička odluka da se ništa ne dira, a da je sada isto tako, verovatno zbog zjapeće rupe u budžetu i činjenice da su izbori prošli, doneta politička odluka da se gazi čizmom po tim ljudima.

Ni jedno ni drugo ne služi na čast ovoj državi.

Dobronamerna država koja želi da uvede red, a ne da ostvari kratkoročnu novčanu korist (pošto je prilično izvesno da je ovo dugoročno pucanj u sopstvenu nogu jer će, ako stvari ostanu kakvim su ih vlasti zamislile, mnogi koji na ovaj način hrane svoje porodice pobeći da rade u druge zemlje bilo šta ako ne mogu ovo ili zaglaviti zatvor), bi organizovala kampanju, napravila brošure u kojima se objašnjava šta i kako treba platiti za sve varijante zarade (programiranje, zarada od sajtova, prevođenje, držanje časova, iznajmljivanje stanova...), obavezala banke da pri svakom prilivu deviza od firmi klijentima dele te brošure i rekla: "od tad i tad i više neće biti tolerisano neplaćanje", a ako baš toliko fali kinta u budžetu i "svakom ko bude izbegavao gledaćemo i raniji period" i to je to.
 
Poslednja izmena:
Vratimo se na temu, ne na uzroke i posledice.
 
Ako se pitate kako je do ovoga doslo, hronologija je sledeca.

2.5milijarde evra godisnje ulazi u zemlju iz inostranstva putem deviznih racuna.
Kad se na dobar deo tog novca udari gore pomenuti namet od oko 50% zbirno, dodje se do lepe sume od oko milijardu evra koje drzava propusti da pokupi, jelte.
I genijalci iz ministarstva finansija, ciji je ogranak poreska uprava su dali sebi za pravo da na osnovu zakona o pranja novca i finansiranja terorizma sacine registar korisnika novcanih doznaka. U ovom registru se ne nalaze iznosi, vec samo primaoci i posiljaoci sredstava. S obzirom da su primaoci mnogo vecem broju nego posiljaoci [99% 》1% ]
U taj registar moze imati uvid i poreska uprava i jednostavnim poredjenjem lica i imena sa tog registra sa onima koji jesu ili nisu platili porez oni imaju uvid koliko zapravo toga je placeno.
Znaci na kvarnjaka su napravili registar.
Ali isto tako na kvarnjaka mozete prijaviti minimalni porez npr prijem iz inostranstva je bio 5e, vi prijavitte 1e i platite porez na taj 1e i nece vas dirati na osnovu grubog poredjenja tabela, jer cete biti na spisku ovih sto su platili, ali isto tako slucajnim uzorkom mogu da zagrebu vas slucaj i da do detalja ispitaju konkretno par procenata sa celog spiska, oni ce naj*bati, ali naj*bali bi svakako da nisu uplatili nista.

"Odakle stižu devize: NBS pravi spisak svih koji šalju ili primaju novac iz inostranstva"
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2020&mm=02&dd=25&nav_id=1658774

https://bankar.rs/2020/06/01/nbs-od-danas-vodi-jedinstveni-registar-korisnika-novcanih-doznaka/

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ti stvarno mislis da oni rade i imaju uvid samo kroz taj registar...?
 
Ti stvarno mislis da oni rade i imaju uvid samo kroz taj registar...?
Taj registar ukrsten sa svojim registrom o placenom porezu. Nemaju drugog nacina osim ovoga, zasto se ovo nije pojavilo pre 2 ili 3 godine nego tek sada nakon sto je formiran registar za borbu protiv terorizma?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Jeste da je IT forum i prica o IT preduzetnicima ali ste se ne udruzite, mislim na IT preduzetnike, sa ostalim licima koji takodje prihoduju iz inostranstva. Bili bi jaci ili svako gleda svoje dvoriste. Npr. primer prihoduje osoba A isto iz inostransta ali se bavi finansijama i kada ga poreska usla u trag i naplatu osoba B, IT preduzetnik, je cutao i sada osoba B kuka osobi A da joj pomogne.

Dobio sam misljenje PU u 3 recenice vezane za moj slucaj da necu biti oporezovan jer u moje ime kcerka firme u kojoj radim uplacuje porez. Mozda bude nekome info koristio, pa ako vas poslodavac iz inostranstva ovde ima cerka firmu raspitajte se kod poslodavca.

Borba za SPNiFT traje i pre tog registra.
Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Da li neko zna sta je bilo na kraju u Bosni pre dve godine kad je nesto slicno usledilo kod njih? Oni su targetirali bili samo 'velike' igrace, kojima su prihodi dolazili u cetvorocifrenim iznosima, ali kako se to na kraju zavrsilo?
 
Na koji način će fizička lica sa prebivalištem / državljanstvom u Republici Srbiji pravdati primanja poreskoj upravi u bankama koje nemaju predstavništvo ni ogranak RS - ne znam.
Ne znam ni po kom osnovu će poreska uprava pretpostaviti da se radi o "frilensingu" a gore sam već pominjao da kruže liste stranih kompanija na koje će se "paliti crveno svetlo".

Po linku ispod, ako imaš račun Payoneer/non-Payoneer u inostranstvu a nemaš odobrenje NBS, ti si već u prekršaju?
https://www.biljanatrifunovicifa.co...-na-racunima-u-inostranstvu-moguci-prekrsaji/
Takođe, ako ne šaljes tromesečne izveštaje, opet si u prekršaju???

I na kraju, ako ne platiš porez na prihode u još jednom si prekršaju (do sada tri prekršaja). Što se tiče poreza, verujem da su izuzetak neki specifični tipovi prihoda (npr. penzije). I naravno, one račune za čije postojanje do sada i nisu znali (npr. gastosi koji penzionerske dane provode u Srbiji), sada će biti otkriveni jer će se izveštaji slati automatski u NBS.

Ukoliko sam u pravu, Payoneer freelanceri koji su do sada bili u sivoj zoni imaju 3 prekršaja + porez od ~50%?
 
Po linku ispod, ako imaš račun Payoneer/non-Payoneer u inostranstvu a nemaš odobrenje NBS, ti si već u prekršaju?
https://www.biljanatrifunovicifa.co...-na-racunima-u-inostranstvu-moguci-prekrsaji/
Takođe, ako ne šaljes tromesečne izveštaje, opet si u prekršaju???

I na kraju, ako ne platiš porez na prihode u još jednom si prekršaju (do sada tri prekršaja). Što se tiče poreza, verujem da su izuzetak neki specifični tipovi prihoda (npr. penzije). I naravno, one račune za čije postojanje do sada i nisu znali (npr. gastosi koji penzionerske dane provode u Srbiji), sada će biti otkriveni jer će se izveštaji slati automatski u NBS.

Ukoliko sam u pravu, Payoneer freelanceri koji su do sada bili u sivoj zoni imaju 3 prekršaja + porez od ~50%?

Payoneer se ne smatra bankom, nego institucijom elektronskog novca. Na sajtu Narodne banke Srbije su izlistane sledeće institucije elektronskog novca iz trećih država koje posluju u skladu sa Zakonom o deviznom poslovanju:
1) Payoneer (EU) Limited
2) PayPal Pte. Ltd.
3) Skrill Limited
4) Paysafe Financial Services Limited (prethodno Optimal Payments Limited)
5) Google Payment Corp.
6) Payeer Ltd.

Link do navedene liste sa sajta NBS: https://nbs.rs/export/sites/NBS_site/documents/platne-institucije/lista_ien_trece_drzave.pdf

Sudeći po tome, freelanceri mogu slobodno da koriste Payoneer i PayPal, ali nikako ne mogu da izbegnu plaćanje poreza, što će reći da skoro polovina (oko 45%) od naplaćene sume ide državi za porez i doprinose.
 
Ja bih samo voleo da vidim gospodu iz poreske da se pojave u nekom jutarnjem programu / emisiji i odgovore na ovih 10tak pitanja koja se stalno vrte.

Zivo me interesuje koliki procenat freelancera, koji su recimo par godina zaradjivali oko 1000eur mesecno preko Payoneera, sada ima dovoljno novca da plati zaostale poreze i ostale stavke... pa otislo to sve na racune, benzin, neku krpicu.
Mozda 5% ljudi je sposobno da to sada retroaktivno plati.
 
Ja bih samo voleo da vidim gospodu iz poreske da se pojave u nekom jutarnjem programu / emisiji i odgovore na ovih 10tak pitanja koja se stalno vrte.

Zivo me interesuje koliki procenat freelancera, koji su recimo par godina zaradjivali oko 1000eur mesecno preko Payoneera, sada ima dovoljno novca da plati zaostale poreze i ostale stavke... pa otislo to sve na racune, benzin, neku krpicu.
Mozda 5% ljudi je sposobno da to sada retroaktivno plati.

Ja sam jedan od njih..Mozemo samo da odemo da iscepamo par meseci robije, da okopavamo PKB-ove staklenike po Padinskoj Skeli i to je to.To i oni dobro znaju, pa sta god da pokusaju retroaktivno ne verujem da ce dinara dobiti..Dete mi nece biti gladno, ali da savijem kicmu ovakvom xxxxxxx tesko.Najcrnje u svemu je sto je vecina ljudi za placanje poreza, pa i ja sam, naravno da porez mora da se placa kao i za sve ostalo.. ali ne na osnovu neuredjenog zakona starog 30god koji nema apsolutno nikakve veze sa IT sektorom..

Da mi se neko obraca preko saopstenja da ja treba da platim porez i preti kako nas sve imaju na papiru, je pogresan nacin da bilo kome pristupis.Sto rece lik na iz neke IT zajednice kad je davao izjavu za xxx televiziju , pa mozda nekog i uplase da plati porez na ovakav nacin.
 
Poslednja izmena:
Ja sam jedan od njih..Mozemo samo da odemo da iscepamo par meseci robije, da okopavamo PKB-ove staklenike po Padinskoj Skeli i to je to.To i oni dobro znaju, pa sta god da pokusaju retroaktivno ne verujem da ce dinara dobiti..Dete mi nece biti gladno, ali da savijem kicmu ovakvom xxxxxxx tesko.Najcrnje u svemu je sto je vecina ljudi za placanje poreza, pa i ja sam, naravno da porez mora da se placa kao i za sve ostalo.. ali ne na osnovu neuredjenog zakona starog 30god koji nema apsolutno nikakve veze sa IT sektorom..

Da mi se neko obraca preko saopstenja da ja treba da platim porez i preti kako nas sve imaju na papiru, je pogresan nacin da bilo kome pristupis.Sto rece lik na iz neke IT zajednice kad je davao izjavu za xxx televiziju , pa mozda nekog i uplase da plati porez na ovakav nacin.
Znaš sta je meni ovde najgore, ja sam u istom *****, para nemam fala bogu. Za 7godina rada stekao sam jedino autic star 2004 godiste [emoji1787] i to je to sto imam na svom imenu. Po kojekakvim novinama pisu o nekim naplatama cak da ce da terete moje roditelje i td. E to mi je strasno.. ako to stvarno mogu da urade, ako ne mogu onda ne znam kako.ce naplatiti... jedino ta obustava na zaradu pa da 10godina radimo za drzavu.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja bih samo zamolio ako neko licno bude imao zvanican/nezvanican kontakt sa ljudima iz poreske uprave, ili vidi neki zanimljiv clanak/link na ovu temu - da isti okaci ovde.

Pogotovo ako su nekoga konkretno pozvali na razgovor i krenuli sa sprovodjenjem novih mera.
 
Ja sam jedan od njih..Mozemo samo da odemo da iscepamo par meseci robije

Jedino što nije par meseci i nije samo zatvor bez novčane kazne.

Poreska utaja

Član 225

(1) Ko u nameri da on ili drugo lice potpuno ili delimično izbegne plaćanje poreza, doprinosa ili drugih propisanih dažbina, daje lažne podatke o stečenim prihodima, o predmetima ili drugim činjenicama koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri, u slučaju obavezne prijave, ne prijavi stečeni prihod, odnosno predmete ili druge činjenice koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri na drugi način prikriva podatke koji se odnose na utvrđivanje navedenih obaveza, a iznos obaveze čije se plaćanje izbegava prelazi milion dinara, kazniće se zatvorom od jedne do pet godina i novčanom kaznom.

(2) Ako iznos obaveze iz stava 1. ovog člana čije se plaćanje izbegava prelazi pet miliona dinara, učinilac će se kazniti zatvorom od dve do osam godina i novčanom kaznom.

(3) Ako iznos obaveze iz stava 1. ovog člana čije se plaćanje izbegava prelazi petnaest miliona dinara, učinilac će se kazniti zatvorom od tri do deset godina i novčanom kaznom.
https://www.paragraf.rs/propisi/krivicni-zakonik-2019.html

Dakle, ako nekome porez koji sad obračunaju s kamatama za 5 (ili čak 10 godina kako su navodno rekli onom drugu iz obrisanog posta) pređe milion dinara, pri čemu zastara počinje da teče od 1.1. sledeće godine od one u kojoj je trebalo platiti porez, dakle i tih 5 godina je sada 5 godina i skoro 11 meseci, ali samo ako poreska ranijih godina nije preduzimala nikakve radnje koje u vezi s utvrđivanjem poreza koje dovode do resetovanja zastarelosti (član 114d Zakona o poreskom postupku), što je oko 8500 evra, ide u zatvor najmanje na godinu dana. Sa efektivnom stopom poreza od 44,64%, (55,8% - 20% porez, 25,5% PIO i 10,3% zdravstveno na bruto osnovicu uz odbitak od 20%), to za 5 godina i 11 meseci prihoda, ako ne idu dalje odgovara prosečnoj mesečnoj zaradi od oko 270 evra bez ikakve kamate, dakle još manje s kamatom, koja je na godišnjem nivou po onome što je knjigovođa Trbojević pričao u lajvu u FT1P FB grupi između 11 i 13 posto, što znači da je za poreze od pre pet godina tipa 75% (ovaj online kalkulator daje 78% za 1.1.2015).

Dakle, ovom brzinskom računicom kad uračunamo i kamatu i pretpostavimo ravnomerne prihode tokom celog perioda dolazimo do toga da i onima s prosečnom mesečnom zaradom od 200 evra preti najmanje godinu dana zatvora.

Onima koji su bili uspešniji od toga pa tokom celog perioda zarađivali tipa 1000 evra mesečno prete najmanje dve godine zatvora.

Ako će se vraćati 10 godina unazad jer su još pre 5 godina počeli da resetuju zastaru (a ništa nisu preduzimali da poreze zaista i naplate!), onda su i prosečni mesečni iznosi prihoda tipa 100 evra ili nešto jače dovoljni da čovek zaglavi godinu dana zatvora, a prosečni mesečni prihodi tipa 500 evra ili nešto jače dovoljni za dve godine zatvora.

Ako otpor bude preslab, oni će ovo sprovesti, u to sam prilično siguran.
 
Poslednja izmena:
Jedino što nije par meseci i nije samo zatvor bez novčane kazne.


https://www.paragraf.rs/propisi/krivicni-zakonik-2019.html

Dakle, ako nekome porez koji sad obračunaju s kamatama za 5 (ili čak 10 godina kako su navodno rekli onom drugu iz obrisanog posta) pređe milion dinara, pri čemu zastara počinje da teče od 1.1. sledeće godine od one u kojoj je trebalo platiti porez, dakle i tih 5 godina je sada 5 godina i skoro 11 meseci, ali samo ako poreska ranijih godina nije preduzimala nikakve radnje koje u vezi s utvrđivanjem poreza koje dovode do resetovanja zastarelosti (član 114d Zakona o poreskom postupku), što je oko 8500 evra, ide u zatvor najmanje na godinu dana. Sa efektivnom stopom poreza od 44,64%, (55,8% - 20% porez, 25,5% PIO i 10,3% zdravstveno na bruto osnovicu uz odbitak od 20%), to za 5 godina i 11 meseci prihoda, ako ne idu dalje odgovara prosečnoj mesečnoj zaradi od oko 270 evra bez ikakve kamate, dakle još manje s kamatom, koja je na godišnjem nivou po onome što je knjigovođa Trbojević pričao u lajvu u FT1P FB grupi između 11 i 13 posto, što znači da je za poreze od pre pet godina tipa 75% (ovaj online kalkulator daje 78% za 1.1.2015).

Dakle, ovom brzinskom računicom kad uračunamo i kamatu i pretpostavimo ravnomerne prihode tokom celog perioda dolazimo do toga da i onima s prosečnom mesečnom zaradom od 200 evra preti najmanje godinu dana zatvora.

Onima koji su bili uspešniji od toga pa tokom celog perioda zarađivali tipa 1000 evra mesečno prete najmanje dve godine zatvora.

Ako će se vraćati 10 godina unazad jer su još pre 5 godina počeli da resetuju zastaru (a ništa nisu preduzimali da poreze zaista i naplate!), onda su i prosečni mesečni iznosi prihoda tipa 100 evra ili nešto jače dovoljni da čovek zaglavi godinu dana zatvora, a prosečni mesečni prihodi tipa 500 evra ili nešto jače dovoljni za dve godine zatvora.

Ako otpor bude preslab, oni će ovo sprovesti, u to sam prilično siguran.

Nista nemaju ako ljudi idu u zatvor.Pare od poreza nece dobiti jer glavnica koju treba da dobiju se pretvara u dane na robiji.Novcana kazna je nebitna u toj prici.Ljudi nemaju da plate tolike(moguce) svote novca za porez, to i oni sami znaju.

Dal je otpor slab ili jak, Poreska mora da nadje resenje za ovo, ako misle da ista dobiju..a ne "freelanceri".Freelanceri mogu da uticu na smanjenje eventualnih "ostrih mera".Mislim da se tu svaka prica zavrsava.
 
Poreska mora da nadje resenje za ovo, ako misle da ista dobiju..a ne "freelanceri".

Minimalna je šansa da su se u poreskoj sami odlučili da ovo sprovode, tim pre što je ministar finansija Mali lično komentarisao u stilu "Šta hoćete, dobili ste 100 evra za džabe, neko to mora da plati."

Ako je poreskoj zaista rečeno da izuju iz gaća svakog koga mogu počevši od najvećih riba ka najmanjima, a po svemu sudeći je tako, onda će ona to i raditi dok joj ne bude rečeno nešto drugo. O dugoročnim posledicama naredbe niko iz poreske nema mandat da razmišlja, na to treba podstaknuti one koji su odlučili da se ovo sprovodi ovako.
 
Nemojte da plašite ljude zatvorskim kaznama, to je na jaaaako dugom štapu. I sa pravne strane i iz ugla dosadašnjeg, višedecenijskog ponašanja države i Poreske uprave.
 
Ako si advokat ili imaš iskustva iz te oblasti, napiši neke primere zbog kojih tako misliš kao ilustraciju.

Mali inače ostaje ministar finansija i u novoj vladi, to je izjavio danas parafrazirajući Marlona Branda iz Kuma: "Dobio sam ponudu koja se ne odbija, da nastavim da vodim resor finansija.".
 
Poslednja izmena:
Po linku ispod, ako imaš račun Payoneer/non-Payoneer u inostranstvu a nemaš odobrenje NBS, ti si već u prekršaju?
https://www.biljanatrifunovicifa.co...-na-racunima-u-inostranstvu-moguci-prekrsaji/
Takođe, ako ne šaljes tromesečne izveštaje, opet si u prekršaju???

I na kraju, ako ne platiš porez na prihode u još jednom si prekršaju (do sada tri prekršaja). Što se tiče poreza, verujem da su izuzetak neki specifični tipovi prihoda (npr. penzije). I naravno, one račune za čije postojanje do sada i nisu znali (npr. gastosi koji penzionerske dane provode u Srbiji), sada će biti otkriveni jer će se izveštaji slati automatski u NBS.

Ukoliko sam u pravu, Payoneer freelanceri koji su do sada bili u sivoj zoni imaju 3 prekršaja + porez od ~50%?

Za sve si apsolutno u pravu.
Neobaveštenost ne oslobađa neko lice odgovornosti, pitajte bilo kog advokata.
Do sada, odnosno do onog momenta koji je opisan u Jericho-vom linku par strana unazad, odakle sam i ja izvukao podatke, olakšavajuće okolnost je bila komunikacija PU sa svima redom. Kako građanima tako i institucijama.
Od 01-12-2019, kad moram ponovo da pišem, automatski se vrši razmena podataka između NBS i banaka nadležnih za to u 130 zemalja članica potpisnica tog ugovora. Kako je USA inicijator tog sporazuma / ugovora - logično je da šalje podatke naših državljana koji koriste usluge njihovih banaka, institucija za slanje novca ili kako god da želite da ih nazovete.
U Republici Srbiji je donesen zakon pod tim strašnim imenom gde se frilenseri karakterišu kao teroristi (a imigranti ISIS-a kao jadne izbeglice) i sistem je sada spreman da se bori sa frilensing teroristima.

Što se tiče gonjenja - mišljenja sam da će vam svaki advokat potvrditi da je nemoguće retroaktivno primenjivati zakone tako da na sve ovo treba gledati kao važeće najranije od gore pomenutog datuma.

Što se tiče naplata - gde vi živite? Van RS? Uveliko je na snazi (neki će ga nazvati pljačkaškim) sistem prinudne naplate koji je narodu poznat kao "izvršitelji" tako da je ovog puta vlast u ovoj zemlji sve dobro organizovala, sve je kockice složila kako treba da ima efikasan sistem naplate od "građana" koji nikakve veze i vezice nemaju...

Payoneer se ne smatra bankom, nego institucijom elektronskog novca. Na sajtu Narodne banke Srbije su izlistane sledeće institucije elektronskog novca iz trećih država koje posluju u skladu sa Zakonom o deviznom poslovanju:
1) Payoneer (EU) Limited
2) PayPal Pte. Ltd.
3) Skrill Limited
4) Paysafe Financial Services Limited (prethodno Optimal Payments Limited)
5) Google Payment Corp.
6) Payeer Ltd.

Link do navedene liste sa sajta NBS: https://nbs.rs/export/sites/NBS_site/documents/platne-institucije/lista_ien_trece_drzave.pdf

Sudeći po tome, freelanceri mogu slobodno da koriste Payoneer i PayPal, ali nikako ne mogu da izbegnu plaćanje poreza, što će reći da skoro polovina (oko 45%) od naplaćene sume ide državi za porez i doprinose.

Zašto je ova informacija bitna za celu ovu priču ako je ishod / zaključak isti?
 
Ok,
NBS i PU mogu da prate sve uplate preko PayPal i Payoneer.

Ali da li se može izvući zaključak da je mnogo bezbednije dizati pare preko Payoneera, na nekom stranom bankomatu, umesto PayPal - Visa - domaća banka?
Pitam. Jer ne znam.
Meni (kao laiku) se čini, da će NBS ili PU, prvo gledati banke na teritoriji ove zemlje. nego da sad random izvuku neko ime i proveravaju preko Payoneer, da li je taj podizao neku lovu na stranom bankomatu.
 
Ne izvlače se nikakva imena, postoji sistem automatskog slanja odnosno razmene podataka.
Ako tebi kao državljaninu RS legnu pare na Payoneer račun - to će biti prosleđeno u NBS i taj podatak će biti u nekom "Inbox"-u, čekajući da bude prosleđen PU (ako i to nije automatizovano - tako detaljne insajderske podatke nemamo).
 
Ako si advokat ili imaš iskustva iz te oblasti, napiši neke primere zbog kojih tako misliš kao ilustraciju.


Ima nekoliko bitnih stvari iz više zakona:

- prvo, kako je SuperStarr već rekao, Jedinstveni registar korisnika novčane doznake je uveden Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma od 23. decembra 2019. godine, NBS je Odluku o bližim uslovima i načinu vođenja Jedinstvenog registra korisnika novčane doznake donela u februaru, a tom odlukom je određeno da počinje da se primenjuje od 01. juna 2020. godine. Dakle, 01. juna NBS nije dobijala podatke o primaocima novčanih doznaka iz inostranstva od obveznika Zakona o sprečavanju pranja novca na osnovu tih odredaba Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.

- drugo, sa Poreskom upravom može da se zaključi sporazum o odlaganju plaćanja poreskog duga, u skladu sa ZPPPA;

- treće, najniži iznos obaveze koji čini jedno od obeležja čak i osnovnog oblika krivičnog dela poreske utaje je vrlo visok za većinu frilensera, imajući u vidu obim njihovog posla i iznose prihoda - milion dinaravećina frilensera ne bi dostigla sve i da je Jedinstveni registar korisnika novčane doznake počeo sa radom odmah po donošenju zakona kojim je uveden. Osnovni oblik tog dela se odnosi na iznose u razmaku od milion dinara do pet miliona, što je tek visoko i nedostižno ogromnu većinu frilensera, ako ne i sve;

- četvrto, čak i da dođe do krivičnog postupka, sa tužilaštvom za dela za koja je predviđena kazna do 5 godina zatvora može da se zaključi sporazum o odlaganju krivičnog gonjenja (izuzev nekih dela koja ovde nisu relevantna), na osnovu kojeg se krivično gonjenje odlaže ukoliko okrivljeni uplati određeni iznos u humanitarne svrhe, obavi društveno-korisni rad itd, a te sporazume tužilaštva redovno zaključuju;

- peto, krivično pravo poznaje uslovnu osudu, koja se može izreći za dela za koja je propisana kazna zatvora u trajanju kraćem od osam godina zatvora, pod uslovom da je izrečena kazna u trajanju manjem od dve godine, što bi kod gotovo svih frilensera bio slučaj čak i ako ne bi zaključili sporazum o odlaganju krivičnog gonjenja sa tužilaštvom;

i tako dalje, da ne dužim previše.

Zatvor nije izgledan za frilensere.

U teoriji, Poreska uprava bi mogla da se zakači za nekoga iz Jedinstvenog registra, pa da mu češlja sve račune i analizira sve uplate pet godina unazad, ali su šanse da se to radi frilenserima koji su imali male prihode jako male. Oni koji su primali visoke iznose su se u najvećem broju davno registrovali kao preduzetnici ili privredna društva i vršili transakcije onako kako je predviđeno za te subjekte poslovanja. Poreska uprava je do guše zatrpana predmetima koje sada ima u radu, pa nije za očekivati da će da se okomi na studente koji predaju engleski Vijetnamcima preko Skajpa za 300-400 evra mesečno.

Imaš podatak iz prošle godine da je PU za 11 meseci podnela 1.708 krivičnih prijava, tako da ne verujem da će odjednom da krene da podnosi desetine hiljada krivičnih protiv frilensera. Ja sam u praksi imao svega nekoliko takvih slučajeva, a bavim se privrednim pravom, i u svim tim predmetima se radilo o ogromnim dugovima, odnosno iznosima obaveza i velikim poslovima, u smislu da se radilo o švercovanju velikih količina robe, falsifikovanju prateće dokumentacije, lažiranju deklaracija... Nema Poreska uprava ni interes ni resurse da se detaljno bavi frilenserima sa prihodima koji ne upadaju u oči.
 
Poslednja izmena:
i taj podatak će biti u nekom "Inbox"-u, čekajući da bude prosleđen PU (ako i to nije automatizovano - tako detaljne insajderske podatke nemamo).

Aha... tnx.
A isto je i sa regularnim Visa uplatama?
Stoji, i čeka na red?

Ja opet negde predpostavljam (iako je predpostavka majka svih ***ba :) ), da negde Payoneer neće biti toliko upadljiv, kao primanje i podizanje deviza direktno u Srbiji.
Hvatam se za slamku - al' šta ću? :)

Je l' ima možda neki treći način da neko zna?
 
@Sgt. Major:

Hvala puno na odgovoru.

Izgleda da čitaš temu na preskok.

Kao što je više puta rečeno, taj registar korisnika novčane doznake odnosi se na Western Union, MoneyGram, Ria Monеy Transfer, Unistream Monеy Transfer i slične keš usluge (svi odreda se spominju u odluci koju si linkovao).

Banke još od 2014. imaju obavezu dostavljanja informacija o deviznim prihodima koji su legli na račun fizičkih lica poreskoj upravi, vidi član 30b Zakona o poreskom postupku.
https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_poreskom_postupku_i_poreskoj_administraciji.html

Imaš iznad moju računicu s kojim se to prosečnim mesečnim iznosom deviznih prihoda prelazi milion dinara duga ako se vraćaju 5 godina unazad, tj. ako dosad nisu koristili resetovanje zastare, a s kojim ako jesu pa mogu da se vrate i do 10 godina unazad.
https://forum.benchmark.rs/showthre...rezi-propisi&p=6214407&viewfull=1#post6214407

Još jednom hvala za tačke 2, 4 i 5.
 
Poslednja izmena:
Ima nekoliko bitnih stvari iz više zakona:

- prvo, kako je SuperStarr već rekao, Jedinstveni registar korisnika novčane doznake je uveden Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma od 23. decembra 2019. godine, NBS je Odluku o bližim uslovima i načinu vođenja Jedinstvenog registra korisnika novčane doznake donela u februaru, a tom odlukom je određeno da počinje da se primenjuje od 01. juna 2020. godine. Dakle, 01. juna NBS nije dobijala podatke o primaocima novčanih doznaka iz inostranstva od obveznika Zakona o sprečavanju pranja novca na osnovu tih odredaba Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.
Freelanceri ne primaju novac putem doznaka već uplatama iz inostranstva direktno na račun. Podaci o uplatama se oduvek dostavljaju NBS a podaci o primaocima doznaka tek od 01.06.2020. Morao sam da reagujem, da ne zbunjujemo ljude.
 
Poslednja izmena od urednika:
Registar se odnosi i na korisnike tih servisa, a ne samo na njih - податак о томе да ли је платна услуга извршавања новчане дознаке пружена у сарадњи с глобалним сервисом за пренос новца (нпр. Western Union, MoneyGram, Ria Monеy Transfer, Unistream Monеy Transfer), укључујући назив тог сервиса, или је ову платну услугу пружалац платних услуга пружио самостално, укључујући назив те услуге (ако се услуга пружа под посебним називом).

Znam za član 30b, ali, koliko je meni poznato, nikada nije donet podzakonski propis iz stava 3. tog stava kojim je trebalo da se odrede vrste šifri iz stava 1. istog člana, odnosno to nije rađeno u praksi. Postoji pravilnik iz 2012. godine koji se odnosi na član 30a istog zakona, ali ne i propis za primenu člana 30b.

Freelanceri ne primaju novac putem doznaka već uplatama iz inostranstva direktno na račun. Podaci o uplatama se oduvek dostavljaju NBS a podaci o primaocima doznaka tek od 01.06.2020. Morao sam da reagujem, da ne zbunjujemo ljude.

Primaju ako idu preko MoneyGrama, Westerna itd.



Btw. StartIt je o problematici rada na crno sa inostranstvom pisao još 2015. godine - https://startit.rs/zakon-paypal-50-obaveze-porez-drzava/
 
Poslednja izmena:
Registar se odnosi i na korisnike tih servisa, a ne samo na njih

Jesi siguran?

U Zakonu o platnim uslugama novčana doznaka se spominje isključivo u kontekstu prenosa novca bez otvaranja bankovnog tj. platnog računa.

Platne usluge obuhvataju:

...

6) usluge izvršavanja novčane doznake kod koje pružalac platnih usluga prima platiočeva novčana sredstva bez otvaranja platnog računa za platioca ili primaoca plaćanja, isključivo radi stavljanja tih sredstava na raspolaganje primaocu plaćanja ili radi prenosa tih sredstava primaočevom pružaocu platnih usluga, koji ih stavlja na raspolaganje primaocu plaćanja;
https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_platnim_uslugama.html

I još nešto, na osnovu čega si potpuno siguran da poreska po nekom drugom osnovu ne može da traži od banaka koje rade sa stanovništvom ili NBS da dostave listinge deviznog računa osobe za koju sumnja da zarađuje freelancingom nekoliko godina unazad?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno