Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

To i mene zanima. Nije fora da se reši jedan deo problema, već mora to u korenu. Baš me zanima koliki će porez biti i kako će se obračunavati itd
 
Evo za one "nece mene" 😉 Ovo je "spisak" spreman za slanje u maju.Videcemo dal ce se prica presvetog obistiniti, tj da pocnu da racunaju porez od oktobra 2020 a ne 5god u nazad.

163184922_1607785186077280_7603659203499377900_n.png
 
ko zna koliko je ova brojka veća, siguran sam da ovde ZA SAD ulaze samo ljudi koji su slali pare na račune u bankama. pretpostavljam da je broj bar duplo ili tri puta veći.
mislim da država treba da popusti i da bi ljudi stvarno trebali da pređu u legalne tokove u toku ove godine. možda tako ne dobijaju svi, već samo država kojoj će da se uplaćuju porezi i doprinosi redovno, ali sam siguran da će količina stresa kod frilensera i ostalih koji rade preko interneta da se smanji XX puta :)
 
Kad bude pismeno negde potpisano da neće naplaćivati retroaktivno to je jedina na šta se možemo pozvati.

Ja sam već završio taj obrazac za YouTube i kako nemao sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sad će USA da mi uzima 30% zarade od USA gledalaca. Nadam se da će uskoro da taj sporazum zaživi.

Inače, ja sam svoje isplate pauzirao, platio porez na par isplata koje sam prve imao i sad čekam da vidim taj novi zakon i po kom obrascu ćemo da plaćamo ubuduće.
Nija baš 100% vezano za temu, ali živo me zanima kako ova nesposobna garnitura može da utvrdi da li je podatak koji im ti pošalješ u poreskoj (samo)prijavi o broju USA gledalaca tačan ili ne?
 
IRS šalje Poreskoj Srbije koliko im je dužna na osnovu podataka iz YT tj. Google baze. Kada bude sporazum potpisan ja plaćam kao i do sada samo R. Srbiji, a USA i naša poreska se dalje kusuraju.
Ako grešim neka me neko ispravi.
 
IRS šalje Poreskoj Srbije koliko im je dužna na osnovu podataka iz YT tj. Google baze. Kada bude sporazum potpisan ja plaćam kao i do sada samo R. Srbiji, a USA i naša poreska se dalje kusuraju.
Ako grešim neka me neko ispravi.
Mislim da ce biti slicno ovome sto pises ali obrnuto.
IRS uzima odmah od YT koliko mu kaze da treba. Tebi YT izda podatak koliko si za porez ostavio u US i onda bi ti trebao za toliko da umanjis porez koji placas PU u Srbiji.
 
Tako je, ne kusuraju se institucije medjusobno, to zaboravite
 
Ako radim casove sa studentima i uplacuju mi na racun fizickog lica da li ce neko da me vija za 5 godina? Ima li nekih misljenja o ovome? Cak mi je i knjigovodja rekao da nema potrebe da otvaram firmu za ovo.. Do kog iznosa im se ne pali alarm za ovo ? Mada ne moze to biti ne znam koliki iznos na mesecnom nivou..
 
ako mislis na tekuci racun a ne devizni, to trenutno ne ganjaju sto ne znaci da nece hteti u buducnosti, ako vec radis u lokalu ja bi na tvom mestu batalio bilo kakve racune
 
Konstruktivan predlog Maria Reljanovića, stručnjaka za radno pravo:
 
Malo koska da se glođete.
 
Pa zar ovo nije dobra vest ?
 
Da ne govorimo o tome da ništa nije ni rečeno, osim da će sutra biti novosti. :LOL:
 
Upravo tako, hajde da sačekamo sutra pa da komentarišemo patku. :)
 
Pocela je podela, Miran se prevce od muke
Ovo ako se izanalizira, prvo ovaj deo : "oko 80 odsto njih će biti oslobođeni plaćanja poreza i doprinosa koji nisu regulisali u prethodnih 5 godina." i ovo "Kada je reč o preostalih 20 odsto frilensera, država će otpisati sve kamate i dati reprogram u trajanju od 10 godina. To u praksi znači da će osoba koja je imala prilive od 500 evra mesečno u trajanju od godinu dana, biti dužna da za te prihode plaća samo 7 evra." - Znaci da negde na putu od 0-500eur postoji magicna cifra koja je ne oporeziva. Shodno time da su/smo najvise kukali da "zaradjujemo 300eur nema leba da jedemo", moja neka suva procena je da ce minimalna mesecna zarada od 300eur(3x.xxx) biti neoporeziva.Kanda ima logike, ali da ne brzamo.Videcemo veceras, uglavnom njihov predlog je vec u inboxu grupe. Bice live na Facebook grupi. Pa koga zanima nek se ukljuci.
 
Da li stvarno mislite da ovi koji vode pregovore u ime freelancera, a ti isti najviše zarađuju, i najveći interes imaju, da će da pristanu da se baš oni najviše oporezuju a ostala sitna riba da prođe bez šišanja... ha

Iskreno, nikada do sada nisam dao novac, a da sam se ovoliko oslobodio briga... Više bi me koštala terapija kod psihijatra i lekovi za smirenje nego porez i doprinosi. (Ovo je lično moje iskustvo i ni na koji način ne sugerišem da ostali treba da plaćaju porez i ostalo, ako to ne žele)
 
U principu nisu nista ponudili bolju ponudu od one u Februaru.Samo su zakomplikovali da bi se ljudi zbunili, Sad je bukvalno jos gora ponuda od onog u februaru i sa time su izasli kao nova ponuda bolja po nas ahaha :) Evo sazeto na Linku .
 
"Ovaj predlog je gori jer u njemu ne postoje normirani troškovi, koji su se kretali od 20 do 50 hiljada u zavisnosti od delatnosti."

Lele... sve "bolje" od "boljeg".
 
Ma meni je to jos jedan dokaz u nizu da generalno njih boli k za narod globalno ne za freelancere samo. Ovo bi oni samo da zbrckaju nesto i da se potpise i teraj dalje.Toliko imaju sluha i zelje da se za**bavaju s ovim.Bitno je da se poklopi lonac i da ne kljuca bes, da oni imaju dobar rating u javnosti jer se to jedino racuna.
 
Meni tek sad nista nije jasno.

1. Kao i obicno u Srbiji, svi oni koji godinama placaju porez su magarci jer se redovno neplatisama odbijaju apsolutno sva dugovanja. Naravno, neko je otvorio radnju/firmu ne pre par godina vec pre mozda 10, 15 ili vise da bi bio "cist" a sada je vise nego jasno da nije morao. Da ne racunamo koliko je novca "dao", zabolece me glava.

2. "Cilj je da vi kada pređete zaradu od 500 evra, postanete preduzetnik." - cak ni preduzetnici nemaju ovakve povoljnosti. Pre par meseci je takodje bio glavni argument da vecina zaradjuje do 500 evra, da nemaju za hleb, zivot, a sad odjednom nije tako. Moguce da su se u medjuvremenu desile velike promene i povisice u IT sektoru.

3. Koja je razlika izmedju "frilensera" i preduzetnika? Preduzetnik se snalazi za posao kako zna i ume, cesto mu ni ne plate za usluge, nema placeno bolovanje, odmor, itd.
Voleo bih da neko da jasan odgovor a ne tipa pa mi radimo preko neta, "usisavamo" devize, radimo preko upworka, primamo preko payoneera, itd.
Izuzev da preduzetnici placaju uredno sve dazbine drzavi a "frilenseri" nikom nista ja ne vidim neku razliku, moguce da sam nesto prevideo pa zato pitam jer ukoliko postoji sa time bi trebalo da se ide na pregovore.

4. Time sto su preduzetnici tzv. "frilenseri" sve je legalizovano, a porez i doprinosi nisu ne znam koliko veci od 20-ak posto (mogu biti cak i manji) od ukupnog prihoda, zavisno da li je preduzetnik pausalac ili knjigas, naravno u zavisnosti od toga sta je isplativije u konkretnom slucaju (pre svega zavisno od zarade).
Kod makedonaca svi pominju da je porez 10% a niko ne pominje doprinose od 28%: https://blog.pausal.rs/kako-posluju-frilenseri-severna-makedonija/
Ne razumem zasto smo mi tu u nepovoljnijem polozaju ili neko plasira dezinformacije? Ja koliko znam do sada je ovaj sajt imao vrlo precizna uputstva i korisne informacije.
 
Poslednja izmena od urednika:
u Bosni su valjda rekli da je sve sa doprinosima 16% - Uopste nisam proveravao
u Hrvatskoj koliko sam citao si oslobodjen poreza trebas valjda da placas samo zdrastveno( to ne znam koliko je ) - Polu proverana informacija citao zakon (uvedena Nomad Viza skoro)
za Makedoniju sam pitao nekog makedonca preko Linkedina i reko mi kao fizicko lice placas fiksno 10%, sad ako me je slagao moguce, al ne znam sto bi URI trazio zvanican
odgovor od Makedonske ambasade ako ce da mu kazu 38% ?

Ako si pausalac i udaras 2200e nameti su ti oko 15%, al problem je nakaradni TEST SAMOSTALNOSTI a i problem je ako ne udaras 2000+, recimo ako udaras 700e pausal te izjede lagano pola
 
@aksa, u makedoniji ce zato imati neku penziju, a kod nas ce dobiti ... da izbije oci. Da sam ja u toj situaciji, otvorio bih racun u inostranstvu i ne bih dao ni dinara ovim prevarantima. Meni su pokrali i radni staz, za svaku sitnicu moram da se sa njima otimam, ko da im trazim bubreg.
 
Meni tek sad nista nije jasno.

1. Kao i obicno u Srbiji, svi oni koji godinama placaju porez su magarci jer se redovno neplatisama odbijaju apsolutno sva dugovanja. Naravno, neko je otvorio radnju/firmu ne pre par godina vec pre mozda 10, 15 ili vise da bi bio "cist" a sada je vise nego jasno da nije morao. Da ne racunamo koliko je novca "dao", zabolece me glava.

2. "Cilj je da vi kada pređete zaradu od 500 evra, postanete preduzetnik." - cak ni preduzetnici nemaju ovakve povoljnosti. Pre par meseci je takodje bio glavni argument da vecina zaradjuje do 500 evra, da nemaju za hleb, zivot, a sad odjednom nije tako. Moguce da su se u medjuvremenu desile velike promene i povisice u IT sektoru.

3. Koja je razlika izmedju "frilensera" i preduzetnika? Preduzetnik se snalazi za posao kako zna i ume, cesto mu ni ne plate za usluge, nema placeno bolovanje, odmor, itd.
Voleo bih da neko da jasan odgovor a ne tipa pa mi radimo preko neta, "usisavamo" devize, radimo preko upworka, primamo preko payoneera, itd.
Izuzev da preduzetnici placaju uredno sve dazbine drzavi a "frilenseri" nikom nista ja ne vidim neku razliku, moguce da sam nesto prevideo pa zato pitam jer ukoliko postoji sa time bi trebalo da se ide na pregovore.

4. Time sto su preduzetnici tzv. "frilenseri" sve je legalizovano, a porez i doprinosi nisu ne znam koliko veci od 20-ak posto (mogu biti cak i manji) od ukupnog prihoda, zavisno da li je preduzetnik pausalac ili knjigas, naravno u zavisnosti od toga sta je isplativije u konkretnom slucaju (pre svega zavisno od zarade).
Kod makedonaca svi pominju da je porez 10% a niko ne pominje doprinose od 28%: https://blog.pausal.rs/kako-posluju-frilenseri-severna-makedonija/
Ne razumem zasto smo mi tu u nepovoljnijem polozaju ili neko plasira dezinformacije? Ja koliko znam do sada je ovaj sajt imao vrlo precizna uputstva i korisne informacije.
Ajde ja da objasnim pošto vidim da niko nije

Ne nije ni cilj bio da ljudi odbiju da plate porez. Problem je bio da ako odeš u poresku oni nisu znali to da obračunaju za početak, ali ajde to nego što ti onda ne bi imao pravo na penziju niti na zdrastveno jer tebe doslovno zakon ne poznaje. Plaćaš doprinose a pritom nemaš pravo da ih koristiš, fer zar ne? Da bi koristio ti moraš da imas Ugovor o radu koji jelte nemaš, jer je specifičan za Srbiju. Dobiješ posao od klijenta na Upworku koji hoće za sat vremena da mu spojiš dve slike u Fotošopu i uplati ti 10$, ti mu dođeš i kažeš, ček ček samo da ovaj dokument o Ugovoru o radu na srpskom potpišeš....
Pritom da ne govorimo o tome da zadatak poreske je bio da to znaju ali oni nisu znali, čak ima i pismenih dokaza za to.

Isti je problem i sa ovim plaćanjem unazad jer ti NEĆEŠ da dobiješ staž a kamoli tek zdrastveno unazad. Zakon čak i ne dozvoljava upisivanje dalje od šest meseci.
Država je ovoga bila i svestna, postoji članak Večernjih novosti iz 2013 gde su iz PU govorili da je ovaj zakon zastareo i da primećuju promene u tržištu rada.

Primera radi ovaj zakon su doneli 2001 i odnosio se na Udruženja likovnih umetnika Srbije ( ima još udruženja ali ovo ću da navedem kao primer ). Poenta je bila da postoji registrovano udruženje, grad uplati doprinose a ti prijaviš prodatu sliku i platiš neki porerz ( oko 20% ). Lepo na papiru ali ovo je bila praksa:
Ti ne prodaš sliku jer prodajna umetnost u Srbiji je katastrofa, grad NEĆE da uplati doprinose i grad pošalje udruženju dug za doprinose, udruženje pošalje tebi da ti moraš doprinose da uplatiš, GRAD ili OPŠTINA tebe tuži što si faktički dužan za njihov deo. Naravno dođu izvršitelji na kraju. Šta rade ljudi, pa izađu iz udruženja i rade na crno. Eto kako je divno napisan zakon.

O preduzenicima, to je posebna priča, ali za razliku od frilensera, zakon ih prepoznaje.

Da li je problem što ljudi nisu uplaćivali porez, jeste jer ostatak deluje glupo, doduše koliko puta su ovde svi izigrani to je tek pitanje.
Da li je zakon zastareo, jeste itekako
Da li je problem što poreska nijednom nije radila posao i u godini pandemije se setila, jeste
Da li država Srbija poštuje zakone i svoje propise i vodi računa o svojim građanim... Dolazimo i do toga ko je kriv na kraju...
 
Znaci ovde je resenje da udruzenje kolektivno tuzi drzavu za sve propuste.
Mislim da moze i tako da se resi.
 
Vlada Srbije je u velikoj meri prihvatila sugestije Udruženja frilensera i preduzetnika Srbije (UFPS) čija je suština u tome da se praktično otpisuju sva potraživanja Poreske uprave od 1. januara 2016. do kraja septembra 2021. za sve frilensere koji su prihodovali do oko 57.000 dinara mesečno, saopšteno je iz UFPS.

p.s. naravno, treba sačekati i videti da li je ovo istina.
 
Znaci ovde je resenje da udruzenje kolektivno tuzi drzavu za sve propuste.
Mislim da moze i tako da se resi.
Sa jedne strane da. Mislim da je čovek koji je dobio poziv i poslao to da on nema Ugovor o radu i da zahteva da priča preko nadležnog suda jer šta poreska sve tretira kao da je po Ugovoru o radu. Jer podaci su od fizičkog lica su stavljeni na uvid iako to nisu smeli.

Ovde je mnogo prousta odrađeno počevši od toga kako su banke tretirale ceo slučaj. Banke su dale informacije NBS što moraju ali NBS je to na neki način i zloupotrebio i prosledio PU. Takođe oni nisu tretirali recimo evro po kursu za tu godinu nego su lupili da je euro 120 dinara što je isto problematično.

U prevodu oni su se vodili logikom:

BUDŽET JE PRAZAN HITNOHITNO TREBA ZA XXXX GLUPOST
neko u Ministarstvu Finansija pogledao informacije i kao hmmmm ovi bi mogli da nadoknade to
Takozvani stručan kadar čita i bude : ,,HMMM ovo bi moglo da prođe jer za porez može da se traži pet godina unazad"
Neko iole pametan: ,,Čekaj malo ali kako ćemo za doprinose retroaktivno"
,,Stručan kadar" MA ŠTA TE BRIGA ONI SU KRIVI

O tome da je država kriva govori i činjenica da 99.8% ljudi nije uplaćivalo a veće su mi šanse da tih 00.2% je neka greška ili su se vodili kao tipa slikar prodao sliku stavi kao frilenser.

Sa druge strane imamo i ovu situaciju. Vožd kaže pa da i upravu su frilenseri treba to da se otpiše, mali ne da. Prođe sada kroz skupštinu jako brzo i dođe do vožda koji mora to da odobri a on odbije i kaže evo ja sam uz mlade. Izbori su tu iza ćoška.

Poreska uprava nije radila posao tj. nisu ni oni krivi jadni jer nisu znali, slučaj Vladimira Ilića koji je platio porez na lični dohodak i rečeno mu je to je to u više opština. Čovek to uradi i inače je invalid pa bi trebao da plati manji porez za zdrastveno, ma jok full zdrastveno odakle ti to da mora manje.

Banke koje su izjave da je novac stigao primera radi i kao poklon, donacija i bilo šta dali NBSu koji je rekao MA JOK TEBRA ŠTA TI JE TO JE SVE POREZ 80% BRRR

Meni je najjači slučaj dečka koji je prodavao igre preko Stima i oni mu lupili porez i doprinose. Znači dečko kupi ključ za igru za 12evra proda za 20evra, profit je 8 evra. Oni su bili ma jok tebi na računu je leglo 20evra znači ti si nama dužan 60% od toga. To je njihova logika. Euro je 120 dinara nema veze

Jedino logično rešenje ovde jeste otpis i naplatat poreza od kada se ceo status reguliše, oktobar 2020 je isto pogrešan jer tada isto nije bilo regulisano.

Za ove što kažu ali nije fer prema nama jer x x x, evo jedan lep primer:
estradni umetnici su dobili 90 000 dinara kao pomoć koji ne prijavljuju tezge kada su vani ( znam neke lično slučaj okolnosti ).
Frilenseri koji su radili različite poslove i izvozili faktiči samo intelektualnu sirovinu, dobili su samo dugove za koje država nije regulisala niti znala kako.
 
Nazad
Vrh Dno