Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

PU nema uvid u Paypal balans, već u transakcije povlačenja novca sa paypala na devizni račun u Srbiji, a to je jedini način izvlačenja novca sa istog tog Paypala, za razliku od Payoneera gde neki ljudi povlače novac isto tako sa balansa na devizni domaći račun ali veliki broj ljudi izvlači novac preko kartice, koja ni na koji način nema veze sa domaćim računima. PU nema uvid u balanse niti Paypala niti Payoneera, niti dobija takve informacije zahvaljujući sporazumom koji ke potpisan 1.12.2019

Upravo to.
Postavio sam isto pitanje i na temi o Paypalu, čemu uopšte potreba da se sa paypala "povlače" sredsta na bilo koju banku?
https://forum.benchmark.rs/showthre...prvom-postu)&p=6297033&viewfull=1#post6297033
 
kako sam skapirao porez, moze se sa PAYPAL-a povlaciti neoporezovani deo? oko 16000 din, cini mi se? to ne podleze nicemu, nikakvom oporezivanju?
 
Mislis na neoporezivi deo zarade koji sada iznosi oko 18.300 rsd? Nekako mislim da mora ceo minimalac pa onda da se prijavi minimalac i doije se olaksica na taj deo koji se neoporezuje mada javice se neko iskusniji u tom delu.
 
da, na to sam mislio. skinem 18 000 din u eurima, i kako to da mi oporezuju?
 
Ne moze tako, to je neoporezivi iznos zarade po ugovoru o radu kada se obračunava plata za odredjeni mesec. Od bruto iznosa se umanjuje neoporezivi deo i na tu osnovicu se računa porez, uglavnom to nema veze sa tim pitanjem iznad. Ne moze se po osnovu toga isplatiti 18300 din sa PayPal-a
 
Poslednja izmena:
naručiš nešto preko paypala i prodaš na KP, na nečemu zaradiš na nečemu izgubiš al na kraju ćeš biti bar na nuli, kad državi već ne odgovara da ulazi čisti keš...
 
Kategorije delatnosti nisu problem u smislu poreske definicije ali jesu problem ako se potenciraju u početku, time stvarajući podelu među ljudima ujedinjenim u problemu.
Posmatrajući ovo, nemam problem s kategorijama. Al nakon otpisa potraživanja retroaktivno u poslednjih pet godina, donošenja jasnih poreskih pravila i stopa oporezivanja, što mora biti prilagođeno prihodima. Ako žele da "pobede" u ovom takmičenju, oko otpisa "dugova" nema šta da se pregovora.
 
+1 upravo to

Na kraju mislim da će tu biti neka smrdljiva priča koja neće nikome odgovarati, sem ovima koji dogovaraju to. Daj Bože da grešim, ali videćemo.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Pojedinci sa ovih prostora su dokazali da su potkupljivi i da će prodati čoveka za “po lule duvana”.
Eno ga danas i Duda, jedva se kreće i može da sklopi prostoproširenu rečenicu, ali je ipak “popušio lulu mira” sa onim koga je do juče na sva zvona kritikovao.
Tako će i ovde da se napravi dil, neko će da izvuče korist, država će da smiri situaciju, a većina će da popuši, ali ne lulu.
 
Pa objavili su drugi video, ja se samo nadam da je doslo do nesporazuma, da su oni ustvari hteli samo da kazu da treba da se uradi neka sistematizacija da se ima sve crno na belo da bi mogli sa tim da krenu dalje u rat %, sad
ne znam videcemo i meni to zvuci sumljivo sto spominju kategorije, mislim sta ce im kategorije ako nece da dele ? Ja mislim da je akcija vlasti odu pogledaju aha imam 10k ljudi koji su programeri i zaradjivali 1000e mesecno
imamo 50k predavaca engleskog od 500e i 40k dizajnera od 600e, uzmemo kazemo oprosticemo sve ovima predavacima engleskog a vam ostalim ko vas *****. I onda odjednom od svih sto protestvuju odjednom fali polovina
ljudi na ulicama. Kako god videcemo vreme ce pokazati
 
Koliko sam ja razumeo poenta kategorija je da ako neko dodatno zarađuje preko interneta treba da plati više nego onaj koji to radi "da stavi hleb na sto".

Takođe, da ne treba isto oporezivati onoga ko prima po 5000e i 500e mesečno.

To bi trebalo da dovede do toga da onaj ko zarađuje 500e i od toga živi plati nešto simbolično. Onaj ko ima YT kanal a ima standardan posao i ovo mu dođe zarada sa strane treba da plati više. Isto tako izdavanje stanova, jer teško da taj nema od čega da živi ako izdaje jednu nekretninu, ili dve, a živi u trećoj.
 
ovi sto izdaju stanove oni imaju vec ja mislim fiksno samo 10%. Fiksno 10% poreza je sasvim ok problme je sto fizicko lice koje radi online racuna mu se kao rad pa onda valjda onda ga napakuju sa doprinosima i zdrastvenm da treba na kraju da plati 46% sto je vec bezobrazno.
 
Upravo to.
Postavio sam isto pitanje i na temi o Paypalu, čemu uopšte potreba da se sa paypala "povlače" sredsta na bilo koju banku?

https://forum.benchmark.rs/showthre...prvom-postu)&p=6297033&viewfull=1#post6297033

Da li bi mogao da obrazložiš?

Da li preko PP može da se kupi hleb i mleko, patike u našoj radnji?

Ja od marta prošle godine nisam povukao sredstva sa PP, a kapne pomalo tu i tamo pa se nakupilo... Sada i neću da povlačim dok se ovo ne reši, ili dok ne osmislim kako da to izvedem.

Ako ima neka varijanta da se ta sredstva direktno troše u zemlji nam, otvoren sam za predloge?



EDIT: @RingeRaja, sve si u pravu, baš sam se skenjao Dudinim nastupom, šta treba takvoj veličini i u tim godinama da sa đavolom tikve sadiš, valjda mu je onu kuću legalizovao, pa zato... Strašno
 
Poslednja izmena:
Da li bi mogao da obrazložiš?


Ako ima neka varijanta da se ta sredstva direktno troše u zemlji nam, otvoren sam za predloge

Naravno da bih mogao i već jesam, budi tako otvoren da klikneš na link i iščitaš par postova dole. Nije neko preveliko cimanje.
 
Iskreno se nadam da će se napraviti zdrav kompromis sa državom, jer u ovoj situaciji su odgovorni i jedni i drugi za ovu papazjaniju. Država što nije rešavala njihov status, a "frilenseri" što se nisu potrudili da se nekako "pokriju" zakonski - razumem da niko neće da vija državu da mu uzme pare iz džepa, ali to se sada ispostavilo kao taktička greška.

Imam prijatelja koji drži časove engleskog preko interneta.
Kad je počinjao registrovao je agenciju za usluge, on je jedini zaposlen, "paušalac" je, boli ga uvce.
Nema "avione i kamione", ali kad plati državi sve što mora ostane mu solidna svota, iznad prosečnih primanja (nisam ga pitao koliko, nije pristojno).
Ali sa tim primanjima nikako ne bi mogli da žive iole normalno da mu i supruga nije zaposlena i da nema isto tako primanja koja su značajno iznad proseka.
 
Poslednja izmena od urednika:
Naravno da bih mogao i već jesam, budi tako otvoren da klikneš na link i iščitaš par postova dole. Nije neko preveliko cimanje.

Naravno da jesam, baš zato i pitam da li možeš da obrazložiš korak po korak, jer nisam razumeo.

I drugo pitanje, da li živiš u Srbiji, jer mi ovo direktno plaćanje sa virtuelnom karticom povezanom na PayPal ne liči na zemlju gde ti i dalje traže da potpišeš slip kada platiš regularnom karticom?

EDIT: Sad vidim da ti je NShappy postavio slično pitanje i obrazložio https://forum.benchmark.rs/showthre...prvom-postu)&p=6297153&viewfull=1#post6297153

Potom si ti odgovorio nešto deseto u odnosu na ono što je pitano (a la Vučići) https://forum.benchmark.rs/showthre...prvom-postu)&p=6297233&viewfull=1#post6297233, pa te molim da pojasniš korak po korak, šta i kako...

EDIT2: Sad sam iščitao tu temu do kraja, svaki tvoj odgovor na direktno pitanje člana NShappy je bivao sve konfuzniji i konfuzniji, i vidim da je on na kraju digao ruke da uopšte išta pita.
Stvarno mislim da bi mnogima bilo korisno da napišeš tutorial korak po korak...
 
Poslednja izmena:
Naravno da bezkontaktno plaćanje mobilnim radi i u Srbiji.
Ima preveden čak i bonton na srpski. Tu ti ne treba tutorial.

Nemam pojma odakle si ti ispao ni kako si našao ovaj forum....
 
Na prvom sastanku sa predsednicom Vlade Anom Brnabić, ministrom finansija Sinišom Mali i direktorkom Poreske uprave Draganom Marković održanom juče 18. januara u popodnevnim časovima Udruženje radnika interneta iznelo je svoj prvi zahtev: obustava postupaka poreske kontrole, donošenja i izvršavanja poreskih rešenja po neodrživom i neadekvatnom poresko-pravnom tretmanu za fizička lica koja su ostvarila prihode iz inostranstva.
Upravo smo dobili obaveštenje iz Poreske uprave u Nišu, a javljaju nam se ljudi i iz drugih gradova, da se obustavljaju svi poreski postupci do daljnjeg odnosno dok traju pregovori.
Prvi zahtev je ispunjen dok traju pregovori!
Ovo je mala pobeda koju smo izdejstvovali svi zajedno i uverenje da Udruženje radi dobar posao i da će voditi računa o svim radnicima na internetu!

https://www.facebook.com/radnicinainternetu/
 
Naravno da bezkontaktno plaćanje mobilnim radi i u Srbiji.
Ima preveden čak i bonton na srpski. Tu ti ne treba tutorial.

Nemam pojma odakle si ti ispao ni kako si našao ovaj forum....

Deysun, molim te da ne produbljlujemo zbrku, i da probamo da razjasnimo kako nešto uraditi.

Znamo da radi u Srbiji beskontaktno plaćanje telefonom. Koristim i sam. Ali sa bankarskog računa u Srbiji. Ne potpisujem slip.
I stranac može da plaća telefonom u Srbiji, sa svog računa u inostranstvu. Takođe bez slipa.

Verujem da i tebi radi beskontaktno plaćanje mobilnim telefonom korišćenjem Googlepay vezanom za Paypal.
Ono što nisi objasnio jeste da li si na Paypal i Gpay prijavljen kao rezident Srbije ili ne? Na koju zemlju ti se vodi Gpay nalog?

Ako su ti i Google nalog (samim tim i Gpay) i Paypal registrovani kao da živiš u Srbiji, da li je tada moguće povezati ih, i aktivirati beskontaktno plaćanje telefonom sa Gpay?
Ako ovo može, molim te da objasniš kako.
 
Poslednja izmena:
Treba da se insistira da se prvo definiše kategorija samozaposlenih koja važi za sve.
Neverovatno je da je to zaboravljeno!
 
Treba da se insistira da se prvo definiše kategorija samozaposlenih koja važi za sve.
Neverovatno je da je to zaboravljeno!

+1

...dokle god pokušavaju freelance-re da smeste u neku drugu grupu, biće problema.

Ali ok, za sada su pregovori "u toku"
 
Deysun, molim te da ne produbljlujemo zbrku, i da probamo da razjasnimo kako nešto uraditi.

Znamo da radi u Srbiji beskontaktno plaćanje telefonom. Koristim i sam. Ali sa bankarskog računa u Srbiji. Ne potpisujem slip.
I stranac može da plaća telefonom u Srbiji, sa svog računa u inostranstvu. Takođe bez slipa.

Verujem da i tebi radi beskontaktno plaćanje mobilnim telefonom korišćenjem Googlepay vezanom za Paypal.
Ono što nisi objasnio jeste da li si na Paypal i Gpay prijavljen kao rezident Srbije ili ne? Na koju zemlju ti se vodi Gpay nalog.

Ako su ti i Google nalog (samim tim i Gpay) i Paypal registrovani kao da živiš u Srbiji, da li je tada moguće povezati ih, i aktivirati beskontaktno plaćanje telefonom sa Gpay?
Ako ovo može, molim te da objasniš kako.

Aha, ok, sad možemo...

Google možeš da podesiš za koju god hoćeš zemlju, niko te ne proverava da li si rezident ili ne. Poželjno je da imaš i mobilni te zemlje za verifikaciju naloga ali za gugl to nije obavezno. To je za google i gpay. Za ppal ti treba malo gimnastike jer se nalog verifikuje na odnosu bankovnog računa i obaveznog mobilnog broja, a treba da se poklapaju zemlje i banke i ppal naloga. Da bi otvorio bankarski račun u stranoj zemlji potrebno je da nađeš finansijsku upravu i apliciraš za poreski broj, onda sa tim brojem na šalter banke i dobiješ otvoren račun, nije potrebno da si rezident i ovo naglašavam. Onda taj račun vežeš za ppal a ppal vežeš za gpal i kupuješ hleb, mleko i patike bilo gde uz konverzije valuta ili bez konverzije zavisi da li dobijaš funte, dolare, dinare. Ovo važi i za evro zonu i za svuda. Ne znam da li radi povezivanje srpskog naloga ppala i gugla podešenog na Srbiju ne koristim u lokalu upravo zato jer ne postoji zakonski regulisana kategorija samozaposlenih, možeš probati ima uputstvo na paypal sajtu:
https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/google-pay-paypal
 
Poslednja izmena:
E, tu smo! Dakle, i Google i Paypal si slagao o svom rezident statusu.

Da dobiješ račun u inostranstvu, u EU zoni, ne moraš biti tamo rezident, ali njima ne možeš slagati rezident status (traže dokument, najčešće pasoš) te oni znaju gde ti zaista jesi rezident, u Srbiji.
Zakon o sprečavanju bla.bla.bla... i terorizma, omogućava da NBS iz bilo koje zemlje dobije promet po računu za rezidenta Srbije koji ima račun u toj banci.
 
Poslednja izmena:
E, tu smo! Dakle, i Google i Paypal si slagao o svom rezident statusu.

Da dobiješ račun u inostranstvu, u EU zoni, ne moraš biti tamo rezident, ali njima ne možeš slagati rezident status (traže dokument, najčešće pasoš) te oni znaju gde ti zaista jesi rezident, u Srbiji.
Zakon o sprečavanju bla.bla.bla... i terorizma, omogućava da NBS iz bilo koje zemlje dobije promet po računu za rezidenta Srbije koji ima račun u toj banci.

Nije niko nikoga ništa slagao i ne bazira se sve na laganju i prevari.
Ono što ne kapiraš je da bez ikakvih restrikcija može bilo ko da bude poreski obveznik i u 10 zemalja u isto vreme, da ima 10 ppal i google naloga i brojeva mobilnih ako to želi, za ID uvek navodiš svoj pasoš jer državljanstvo je ID a gde si nogom kročio, spaovao, jeo, putovao... to ne zanima nikoga i to nije stalna adresa. NBS mi nemoj navoditi ni u jednom primeru jer oduvek rade mimo sveta, objasnio sam tamo negde u onom postu o WTO. Jednostavno preskočiš neuređene finansijske sisteme i nema brige ni tebi ni guglu ni ppalu.
A kad me već vučeš za jezik, eno vidim kako se bori NBS protiv terorizma, pola privrednika i ministara ima registrovane firme na off shore ostrvima kojima ni Interpol ne može da pristupi....
 
Poslednja izmena:
10 poreskih obaveza po svetu te ne oslobađa obaveze plaćanja doprinosa u zemlji gde si rezident. Nigde u svetu.
Oslobađa te samo poreza na prihod u zemlji gde jesi rezident, i to samo ako pare primaš u zemlji sa kojom imamo potpisan sporazum o izbegavanju dvojnog oporezivanja.
Zakon sprečavanju i bla.bla.bla. je i smišljen da se ovo reguliše.

Sve izbegavaš ako si rezident u nekom poreskom raju, ali onda moraš tamo zaista i da živiš.
 
Poslednja izmena:
10 poreskih obaveza po svetu te ne oslobađa obaveze plaćanja doprinosa u zemlji gde si rezident. Nigde u svetu.
Oslobađa te samo poreza na prihod u zemlji gde jesi rezident, i to samo ako pare primaš u zemlji sa kojom imamo potpisan sporazum o izbegavanju dvojnog oporezivanja.
Zakon sprečavanju i bla.bla.bla. je i smišljen da se ovo reguliše.

Sve izbegavaš ako si rezident u nekom poreskom raju, ali onda moraš tamo zaista i da živiš.

Netačno. Ne oslobađaš se poreza već ga biraš po stopi zemlje koja ti odgovara, bez da si rezident, po zakonima.
Ne znam o kojim doprinosima tačno govoriš. To ne postoji u svetu. Platiš porez tj skine ti se automatski i mirna Bačka. Jer ti si recimo za Srbiju nezaposlen jer nemaš prihode na lokalnim računima ali si u isto vreme npr u Sloveniji ili Estoniji uspešni digitialni nomad oslobođen ovog, onog... Generalno, dosta je nepismenosti prisutno u svim sferama društva ovde, kao što su "zaboravili" samozaposlene tako zaborave gomilu stvari, ne mislim namerno već iz čiste aljkavosti tačnije neuređenosti.

Mislim da sam dovoljno pomogao, ne bih dalje Sve smernice su tu u par postova kome zatreba ikada.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno