Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Da li je iko od vas čitao Odluku o bližim uslovima i načinu vođenja Jedinstvenog registra korisnika novčane doznake? https://www.pravno-informacioni-sis...li/rep/sgrs/narodnabanka/odluka/2020/13/4/reg

5. Јединствени регистар корисника новчане дознаке садржи следеће податке о корисницима новчане дознаке:

8) податак о томе да ли је платна услуга извршавања новчане дознаке пружена у сарадњи с глобалним сервисом за пренос новца (нпр. Western Union, MoneyGram, Ria Monеy Transfer, Unistream Monеy Transfer), укључујући назив тог сервиса, или је ову платну услугу пружалац платних услуга пружио самостално, укључујући назив те услуге (ако се услуга пружа под посебним називом);


Dakle, u zagradi najpre imate npr, što znači da se citirana odredba odnosi na sve slične servise, uključujući i PayPal i Payoneer, što znači da su pružaoci platnih usluga dužni da izveste NBS o svakoj doznaci izvršenoj preko nekog od pomenutih i sličnih servisa.

Što se tiče direktnog nadzora NBS nad PayPalom i Payoneerom, NBS je letos izdala dva saopštenja o tome da nema nikakav nadzor nad njihovim radom.

https://nbs.rs/sr/scripts/showcontent/index.html?id=15671&konverzija=yes
https://nbs.rs/sr/scripts/showcontent/index.html?id=15687&konverzija=yes


Prema tome, NBS nema uvid u vaša stanja na nalozima kod PayPala i Payoneera, ali će pružaoci platnih usluga koji posluju na domaćem tržištu prijaviti NBS svaku doznaku koju preko njih primite posredstvom PayPala i Payoneera.
 
Kako tema oživljava ponovo i ponavljaju se neka pitanja, a imamo i nove korisne odgovore, II post će biti prepravljen u "FAQ".
Budite slobodni da prijavite svaki post koji smatrate korisnim i čiji link bi trebalo da nađe svoje mesto u II postu ove teme! ;)

Srećna nova godina!
:wave:
 
Da li je iko od vas čitao Odluku o bližim uslovima i načinu vođenja Jedinstvenog registra korisnika novčane doznake? https://www.pravno-informacioni-sis...li/rep/sgrs/narodnabanka/odluka/2020/13/4/reg

5. Јединствени регистар корисника новчане дознаке садржи следеће податке о корисницима новчане дознаке:

8) податак о томе да ли је платна услуга извршавања новчане дознаке пружена у сарадњи с глобалним сервисом за пренос новца (нпр. Western Union, MoneyGram, Ria Monеy Transfer, Unistream Monеy Transfer), укључујући назив тог сервиса, или је ову платну услугу пружалац платних услуга пружио самостално, укључујући назив те услуге (ако се услуга пружа под посебним називом);


Dakle, u zagradi najpre imate npr, što znači da se citirana odredba odnosi na sve slične servise, uključujući i PayPal i Payoneer, što znači da su pružaoci platnih usluga dužni da izveste NBS o svakoj doznaci izvršenoj preko nekog od pomenutih i sličnih servisa.

Što se tiče direktnog nadzora NBS nad PayPalom i Payoneerom, NBS je letos izdala dva saopštenja o tome da nema nikakav nadzor nad njihovim radom.

https://nbs.rs/sr/scripts/showcontent/index.html?id=15671&konverzija=yes
https://nbs.rs/sr/scripts/showcontent/index.html?id=15687&konverzija=yes


Prema tome, NBS nema uvid u vaša stanja na nalozima kod PayPala i Payoneera, ali će pružaoci platnih usluga koji posluju na domaćem tržištu prijaviti NBS svaku doznaku koju preko njih primite posredstvom PayPala i Payoneera.
Šta tačno podrazumevaš pod pružaocima platnih usluga i pod doznakama u poslednjoj rečenici?

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Sve to je definisano Zakonom o platnim uslugama i Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.
 
Sve to je definisano Zakonom o platnim uslugama i Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.
Jasno, nego sam mislio u tvom kontekstu na šta se odnose doznake? Misliš da banke prijave uplate preko tih platnih procesora? To da, svakako.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
U kontekstu odluke koju sam linkovao nakon prve rečenice. Baš tako, banke i drugi pružaoci platnih usluga kod kojih može da se podigne iznos uplaćen doznakom moraju o toj transakciji da obaveste NBS.
 
Kada se registruješ na Payoneer, moraš da ostaviš pasoš ili ličnu kartu kao verifikaciju, na osnovu toga se gleda.

Pokušavam da odbranim ovu tvrdnju.
Elem, iz ovih najsvežijih postova vidimo da NBS nema nikakav uvid u servise poput Payoneer i PayPal ali sam između ostalih i ja iz nekog razloga mislio da je samim potpisom republika Srbija "ušla" u primenu "The Multilateral Convention on Mutual Administrative Assistance in Tax Matters".
Kako pod naslovom "Compare your country" sa linka: Convention on Mutual Administrative Assistance in Tax Matters može videti da republika Srbija ovo još uvek nije implementirala, imaš li ti ili bilo ko drugi neko drugo objašnjenje kako to info o rezidentu RS preko npr ovih servisa stiže do NBS?
 
Pokušavam da odbranim ovu tvrdnju.
Elem, iz ovih najsvežijih postova vidimo da NBS nema nikakav uvid u servise poput Payoneer i PayPal ali sam između ostalih i ja iz nekog razloga mislio da je samim potpisom republika Srbija "ušla" u primenu "The Multilateral Convention on Mutual Administrative Assistance in Tax Matters".
Kako pod naslovom "Compare your country" sa linka: Convention on Mutual Administrative Assistance in Tax Matters može videti da republika Srbija ovo još uvek nije implementirala, imaš li ti ili bilo ko drugi neko drugo objašnjenje kako to info o rezidentu RS preko npr ovih servisa stiže do NBS?
Ostavljanje dokumenta na Payoneeru nije identifikacija, bilo ko može da napravi nalog pod nečijim imenom, slika dokument, uploaduje i šta sad? Ispada da je taj neko otvorio račun u banci negde u Americi? Naravno da nema ništa od toga, zato ti servisi i jesu vrlo specifični. Svaki taj servis je ujedno i platforma sa balansom koja ne podleže bilo kojoj kontroli NBS a ujedno je i način povlačenja novca na račune banaka i jedino taj način podleže kontroli NBS.
Kada novac dobijete na paypal balans i tim balansom nešto platite preko neta, vi niste pod kontrolom NBS i to nije rupa u zakonu nego jednostavno NBS nije nadležan za to. Slično i za payoneer, svaki novac koji se povuče sa balansa na račun domaće banke pali alarm kod NBS, dok povlačenje novca na karticu i plaćanje istom jednostavno ne može da bude pod kontrolom NBS s tim što za ovo poslednje niko se nikad nije nigde oglasio, pa je i to moje tumačenje. Sve ovo ranije što napisah su proverene činjenice.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Mene ne bi čudilo da NBS i država ograniče mogućnosti za držanje novca na računima kod takvih servisa, kao što već postoje striktni uslovi za otvaranje računa kod inostranih banaka.
 
Lepo ste zagrejali tastature, samo me zanima koju korist bilo ko od nas ima ovim vašim prepucavanjem?

X broj ljudi koji je bio lično na protestu je uspeo da dobije obraćanje predsednika. Da je bilo X na kvadrat možda bi i neko rešenje bilo predloženo od strane vlasti. Ovako čekamo na nešto i nekoga, još samo kada bi smo znali na šta i na koga.

Mnogo korisnije bi bilo da pišete savete kako se organizovati, usmeriti troškove, napraviti planove za saradnju, osnivanje DOO ili nešto slično.
U uslovima ogranicenog broja sluzbenika poreske uprave, najbolje moguce resenje za drzavu, koje je ujedno i najgore moguce za duznike je da poreska uprava sama pohvata vece duznike, i odere ih i sa kamatama i bez bilo kakvih povlastica, a time ujedno zaplasi ostale, da bi u drugoj fazi drzava ponudila otpis kamata i placanje na rate onima koji se sami prijave (time bi prakticno vratila stvar na pocetak onima koji tvrde da nisu placali zato sto nisu znali da treba), dok bi one koji se ne prijave, posle PU lovila sa mnogo vecim uspehom, jer bi im se jako poboljsao odnos sluzbenik:duznik.

Ako neki protest proizvede takav efekat, na sta i lici Vucicevo obracanje, efekat protesta je u korist drzave, a ne u korist prosecnog duznika. Mada ja svakako i ne mislim da bi to bio proizvod protesta, vec da je prosto u pitanju logicna strategija.

Nikada ovde nije bila sustina u tome da li je neko znao da ima obavezu da plati, vec u tome sto ne preskupo za ljude kojima se pausalno oporezivanje ne isplati.

Takodje, sustina je i u trci sa vremenom. Rokovi zastarelosti su jako dugi, ali vreme prolazi. Ne postoji mogucnost da se sve naplati od svih prostom obradom PU, tako da je ono gore strategija koju bih sam primenio protiv duznika, da sam na mestu drzave.

Sto se payoneera tice, zavisi u kom smislu pitate. Ako pitate za buduce zarade, mislim da je previse optimisticno tako nesto planirati sa idejom da ce nastupiti zastarelost.
A ako pitate za ono sto ste do sada podizali, svakako je bolje ako ste podizali preko tih kartica, nego preko devizih racuna. Svako mucenje vode pomaze da nastupi zastarelost za veci broj godina, ili vas uopste ne uhvate.
 
Svaki taj servis je ujedno i platforma sa balansom koja ne podleže bilo kojoj kontroli NBS...

To nam je svima jasno. Nema dileme oko toga.
Kapiram da "smaram" ali mislim da je značajno da "rasčistimo" još i ovo kako bi eleminisali svakave "polu-informacije":
Taj Payoneer ili PayPal, je pod jurisdikcijom neke tamo USA NBS (IRS, jel tako?).
Opet ponavljam da sam ja a izgleda još neki bili u zabludi / ubeđenju da IRS i NBS automatski razmenjuju podatke od tog famuoznog 12.2019-e.
Zato i pozivam / citiram sysninja-u da se on ili blio ko drugi izjasni po pitanju: "kako to info o rezidentu RS preko npr ovih servisa stiže do NBS?"

Ako ne dobijemo pravi odgovor, neki od nas bi bili dužni izvinjenje pojedincima iz ove teme!
 
Tako što podigneš novac na bankomatu koristeći Payoneer karticu ili prebaciš novac sa balansa na PayPalu na svoj račun u banci. Tada NBS stiče uvid u transakcije, usled obaveze banaka i drugih pružalaca platnih usluga da je o detaljima tih transakcija obaveštavaju.
 
Tako što podigneš novac na bankomatu koristeći Payoneer karticu ili prebaciš novac sa balansa na PayPalu na svoj račun u banci. Tada NBS stiče uvid u transakcije, usled obaveze banaka i drugih pružalaca platnih usluga da je o detaljima tih transakcija obaveštavaju.
Prijatelju, nemoj molim te da širiš više potpune dezinformacije u ovoj temi.
Prvo, u isti koš si stavio povlačenje novca na bankomatu sa payoneer karticom i povlačenje novca sa paypala na devizni račun. Jedno s drugim veze nema. Kartica payoneera nije identifikacioni dokument jer ni u kakvoj vezi nije sa JMBG-om korisnika, dok sa paypala kad povučeš novac na račun banke ti povlačiš na svoj identifikacioni račun.
Drugo, rekao si da kada neko povuče novac sa bankomata payoneer karticom, ta informacija dolazi do NBS. Takodje potpuno netačno. NBS se obaveštava samo preko odredjenog iznosa nevezano za to koja je kartica u pitanju. Karti a payoneera nije teroristička kartica sa grbom al kaide pa da neko pali alarme. Pretpostavljam da kapiraš da ogroman broj stranaca diže novac u Srbiji istom tom karticom.

@superstar
Informacija koju mogu da imaju dolazi samo od transakcija na račune, ne mogu da imaju nikakve informacije o tome ko poseduje koji internet-platforma-nalog i šta ima na njemu, već samo transakcije koje idu ka domaćoj banci.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Tako što podigneš novac na bankomatu koristeći Payoneer karticu ili prebaciš novac sa balansa na PayPalu na svoj račun u banci. Tada NBS stiče uvid u transakcije, usled obaveze banaka i drugih pružalaca platnih usluga da je o detaljima tih transakcija obaveštavaju.

^ Sjajno! Prostije ne može. Kao da smo se dogovarali. :)
"Terali smo lisicu, isterali vuka!"
:wave:

@ Ixinho:

Preko koje banke ide podizanje novca na bankomatu u Srbiji?
Preko neke koje posluju u Srbiji i koje su pod nadzorom NBS, jel tako? Ako se tu umešala bilo koja banka kao posrednik (sa svojim bankomatom), zašto taj info ne bi otišao u NBS?
EDIT: da probam da budem jasniji - ako već domaće banke treba da alarmiraju NBS o prilivima sa Payoneer / PayPal servisa, zašto ne bi obaveštavali NBS o tome da su bili posrednici u podizanju novca sa Payoneer kartice?
Ima li neki zakon, pravilo, uredba, bilo šta kao objašnjenje što bi to učinilo nelogičnim?
 
Poslednja izmena:
^ Sjajno! Prostije ne može. Kao da smo se dogovarali. :)
"Terali smo lisicu, isterali vuka!"
:wave:

@ Ixinho:

Preko koje banke ide podizanje novca na bankomatu u Srbiji?
Preko neke koje posluju u Srbiji i koje su pod nadzorom NBS, jel tako? Ako se tu umešala bilo koja banka kao posrednik (sa svojim bankomatom), zašto taj info ne bi otišao u NBS?
Ali to nije razmena informacija iz onog sporazuma koju ti pokušavaš da odgonetneš. Kada stranac dodje sa svojim karticama, bilo karticama domaće banke ili payoneer karticama i podigne novac u Beogradu na bankomatu xy domaće banke, da li misliš da će neko da prosledi tu informaciju NBS u bilo kom drugom obliku/s bilo kojim većim prioritetom od mesečnog izvoda svih transakcija? Neće naravno, jer mora da postoji osnovana sumnja za pranje novca da bi se to desilo. Podizanje novca, bilo da to u beogradu radi srpski rezident, amerikanac ili mongol, nije pranje novca niti povlaci bilo kakvu osnovanu sumnju.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Prijatelju, nemoj molim te da širiš više potpune dezinformacije u ovoj temi.
Prvo, u isti koš si stavio povlačenje novca na bankomatu sa payoneer karticom i povlačenje novca sa paypala na devizni račun. Jedno s drugim veze nema. Kartica payoneera nije identifikacioni dokument jer ni u kakvoj vezi nije sa JMBG-om korisnika, dok sa paypala kad povučeš novac na račun banke ti povlačiš na svoj identifikacioni račun.
Drugo, rekao si da kada neko povuče novac sa bankomata payoneer karticom, ta informacija dolazi do NBS. Takodje potpuno netačno. NBS se obaveštava samo preko odredjenog iznosa nevezano za to koja je kartica u pitanju. Karti a payoneera nije teroristička kartica sa grbom al kaide pa da neko pali alarme. Pretpostavljam da kapiraš da ogroman broj stranaca diže novac u Srbiji istom tom karticom.

@superstar
Informacija koju mogu da imaju dolazi samo od transakcija na račune, ne mogu da imaju nikakve informacije o tome ko poseduje koji internet-platforma-nalog i šta ima na njemu, već samo transakcije koje idu ka domaćoj banci.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Čoveče pročitaj odluku koju sam okačio gore i odredbe koje sam izvukao. Evo ti ceo član, sve lepo piše:



Подаци који се воде у Јединственом регистру корисника новчане дознаке

5. Јединствени регистар корисника новчане дознаке садржи следеће податке о корисницима новчане дознаке:

1) име и презиме корисника новчане дознаке;

2) податак о томе да ли је корисник новчане дознаке држављанин Републике Србије, односно назив стране државе чији је држављанин – ако није држављанин Републике Србије;

3) јединствени матични број корисника новчане дознаке, односно другу одговарајућу идентификациону ознаку корисника новчане дознаке који нема држављанство Републике Србије (нпр. број пасоша или евиденциони број који одређује надлежни државни орган);

4) адресу пребивалишта, односно боравишта корисника новчане дознаке;

5) назив државе у коју се новчана средства преносе, односно из које се примају – ако се новчана средства преносе у иностранство, односно примају из иностранства;

6) податак о томе да ли је корисник новчане дознаке платилац или прималац плаћања;

7) датум пријема платног налога, односно датум када су новчана средства стављена на располагање примаоцу плаћања;

8) податак о томе да ли је платна услуга извршавања новчане дознаке пружена у сарадњи с глобалним сервисом за пренос новца (нпр. Western Union, MoneyGram, Ria Monеy Transfer, Unistream Monеy Transfer), укључујући назив тог сервиса, или је ову платну услугу пружалац платних услуга пружио самостално, укључујући назив те услуге (ако се услуга пружа под посебним називом);

9) датум када је пружалац платних услуга доставио Народној банци Србије податке о кориснику новчане дознаке.



Kakav sporazum, kakvi bakrači, ova odluka je relevantna. Stavio sam u isti koš to da NBS dolazi do svih tih podataka, ali sam naveo više potpuno različitih propisa o tome - Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji, Zakon o platnim uslugama, Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma i prateće podzakonske propise.
 
Poslednja izmena:
Aha, a kako to NBS sa transakcije payoneer karticom unutar srbije izvlači podatak da li je korisnik rezident i koji je njegov matični broj, adresa prebivališta i slično? Shvataš li da je payoneer kartica na nivou prepaid master kartice koja očitava samo ime i prezime sa naloga koji bilo ko može da napravi i verifikuje na internetu?

Zato i kažem da širiš dezinformacije jer nisi upućen u obe strane priče. Jedno su zakoni odredbe naše zemlje, a drugo je način funkcionisana payoneera. Payoneer kartice nisu identifikacioni dokumenti kao što su to kartice banaka koje si dobio otvaranjem bankovnog računa koje na bankomatu očitavaju sve tvoje informacije. Payoneer kartica je na nivou prepaid kartice, zato i jeste u nekim zemljama zabranjena.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
^ Sjajno! Prostije ne može. Kao da smo se dogovarali. :)
"Terali smo lisicu, isterali vuka!"
:wave:

@ Ixinho:

Preko koje banke ide podizanje novca na bankomatu u Srbiji?
Preko neke koje posluju u Srbiji i koje su pod nadzorom NBS, jel tako? Ako se tu umešala bilo koja banka kao posrednik (sa svojim bankomatom), zašto taj info ne bi otišao u NBS?
EDIT: da probam da budem jasniji - ako već domaće banke treba da alarmiraju NBS o prilivima sa Payoneer / PayPal servisa, zašto ne bi obaveštavali NBS o tome da su bili posrednici u podizanju novca sa Payoneer kartice?
Ima li neki zakon, pravilo, uredba, bilo šta kao objašnjenje što bi to učinilo nelogičnim?
Ne mogu da alarmiraju NBS zbog transakcije karticom za koju ne mogu da utvrde ko je vlasnik. Ime i prezime nisu identifikacija.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
A da li ti kapiraš da će u slučaju da ne bude moguće da se prikupe ti podaci, funkcionisanje tih servisa biti obustavljeno? Ne širim ja dezinformacije, nego ti ne razumeš ono što piše i brkaš izvore obaveza subjekata o kojima se ovde govori.
 
Ostavljanje dokumenta na Payoneeru nije identifikacija, bilo ko može da napravi nalog pod nečijim imenom, slika dokument, uploaduje i šta sad?

Naravno da jeste identifikacija, zato se i traži taj način verifikacije, kako bi se nalog vezao za određeno lice.
 
Ne mogu da alarmiraju NBS zbog transakcije karticom za koju ne mogu da utvrde ko je vlasnik. Ime i prezime nisu identifikacija.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

Tebra, lepo ti je Sgt. Major odgovorio, u Zakonu o platnim uslugama pise: "Odredbe ovog zakona primenjuju se i na platne transakcije između rezidenata i nerezidenata u dinarima i valuti trećih država, platne transakcije između rezidenata u valuti trećih država i platne račune rezidenata i nerezidenata u Republici Srbiji, u skladu sa ograničenjima utvrđenim propisima o deviznom poslovanju."

Payoneer kartica je izdata od strane MasterCard-a. To je MasterCard platna kartica. Ako si je izvadio koristeci lazna dokumenta, procitaj uslove koriscenja doticne kompanije.
 
A da li ti kapiraš da će u slučaju da ne bude moguće da se prikupe ti podaci, funkcionisanje tih servisa biti obustavljeno? Ne širim ja dezinformacije, nego ti ne razumeš ono što piše i brkaš izvore obaveza subjekata o kojima se ovde govori.
Pa sad si spinovao temu totalno. Znači kada nemaš više argumenata za ovo o čemu pričamo ti kažeš da će da se obustavi servis. To je okej, možda ga obustave, mislim da bi čak i trebalo da ga obustave u Srbiji ali to je druga tema. Sad si rekao "ako ne bude moguće da se prikupe podaci..", a ja ti na to i odgovaram da plaćanje karticom ne daje identifikacione podatke i da nikako nije ista metoda povlačenja novca kao paypal, koji si stavio u isti koš.
Ništa ja ne brkam, ja se sve vreme držim vrlo jasnog toka i raščlanjujem ga, a ti sad odvodiš temu u skroz drugi smer.
Ljudi, srećna vam nova godina, peace and out :)

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Naravno da jeste identifikacija, zato se i traži taj način verifikacije, kako bi se nalog vezao za određeno lice.
Zašto onda u Srbiji ne možeš da otvoriš račun u banci tako što uploaduješ neki dokument? Naravno da to nije način identifikacije.

@altti
Ko priča o falsifikovanim dokumentima? Da li iko od vas pažljivo pročita išta što neko piše. Kažem da identifikacija i pravosnažno vezivanje imena za JMBG ne može da se radi tako što ti uploaduješ neki dokument na internet. To u zakonu ne postoji.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zašto onda u Srbiji ne možeš da otvoriš račun u banci tako što uploaduješ neki dokument? Naravno da to nije način identifikacije.

@altti
Ko priča o falsifikovanim dokumentima? Da li iko od vas pažljivo pročita išta što neko piše. Kažem da identifikacija i pravosnažno vezivanje imena za JMBG ne može da se radi tako što ti uploaduješ neki dokument na internet. To u zakonu ne postoji.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

Tebra, ajde prestani da mracis vise. Payoneer ti lepo navodi sledece:

During the Payoneer sign up process, you will need to provide personal details such as the following so it is recommended to have the information ready:
- Full name.
- Email address.
- Date of birth.
- Full residential address.
- Phone number (used for verification purposes)
-Bank account details (if applicable)

Znaci ili ces im ti sam sve ovo lepo dati, i onda ce se tacno znati ko podize pare sa bankomata, ili ces im dati falsifikovana dokumenta. Ne znam sta tu ima da se ne razume.
 
Tebra, ajde prestani da mracis vise. Payoneer ti lepo navodi sledece:

During the Payoneer sign up process, you will need to provide personal details such as the following so it is recommended to have the information ready:
- Full name.
- Email address.
- Date of birth.
- Full residential address.
- Phone number (used for verification purposes)
-Bank account details (if applicable)

Znaci ili ces im ti sam sve ovo lepo dati, i onda ce se tacno znati ko podize pare sa bankomata, ili ces im dati falsifikovana dokumenta. Ne znam sta tu ima da se ne razume.
Dakle, ti prilikom pravljenja nekakvog naloga na internetu ostavis ime, prezime, email adresu, broj telefona i adresu i time si se IDENTIFIKOVAO? Haha, šta sve neću pročitati danas ovde, naročito od "tebra" stručnjaka : )

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Ixinho pokušava da vam objasni da taj vid "verifikacije" nije dovoljno siguran.
Upwork npr traži sken dokumenta, nekog računa i kratak poziv sa upaljenom kamerom.
Nadam se da vidite razliku.

E sad kako se to posmatra u pravnom smislu - verovatno da naši zakoni nekako kaskaju za EU (koji imaju i GDPR pa je verovatno zbog toga najviše ovakvih servisa iz USA) & USA zakonima i po tom pitanju.

..."tebra" stručnjaka : )
Aj'te nek ostane na tome, donekle je i duhovito. :)
 
Poslednja izmena:
Shvataš li da je payoneer kartica na nivou prepaid master kartice koja očitava samo ime i prezime sa naloga koji bilo ko može da napravi i verifikuje na internetu?

Pomno pratim pa morma da se ubacim:

verifikuje

to znači da pošalje sliku lične karte, vozačke dozvole, pasoša, dokumenta koji ima matične podatke?

Ok, i sad te podatke ima kompanija čije poslovanje i klienti nisu pod nazorom NBS. Taj klient, bio on stvarno osoba čiji su podaci verifikovani ili ne, je vezan za svaku transakciju sa svojom karticom tog servisa? Ok za sada?

Svaki put kada ta osoba koristi karticu na bankomatu u R. Srbiji u bilo kojoj banci, taj servis mora da nadohnadi toj banci ono što ta osoba podige sa bankomata toj banci? U toj transakciji tu banku MORA ili NE MORA da interesuje ko je ta osoba ili je to samo ID Broj?

Ako je samo ID broj transkacije onda ta banka i ne može i da hoće da obavesti NBS ko je postao vlasnik tog novca.

Ako može ili mora da zna verifikovane podatke osobe koja je podigla novac sa bankomata koristeći karticu pomenutog servisa sada MORA ili NE mora da obavesti NBS o toj transakciji?
 
Poslednja izmena:
Dakle, ti prilikom pravljenja nekakvog naloga na internetu ostavis ime, prezime, email adresu, broj telefona i adresu i time si se IDENTIFIKOVAO? Haha, šta sve neću pročitati danas ovde, naročito od "tebra" stručnjaka : )

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

Naravno da si se time identifikovao. Validacija identifikacije se ponekad obavlja nakon toga, mislim da je to ono o cemu pricas, ali ne razumes kako sveto funkcionise. Ja sam upravo tako osigurao svoj automobil, izvadio platnu karticu, i jos mnogo toga ovde u Kanadi (gde inace JMBG ni ne postoji).
 
Naravno da si se time identifikovao. Validacija identifikacije se ponekad obavlja nakon toga, mislim da je to ono o cemu pricas, ali ne razumes kako sveto funkcionise. Ja sam upravo tako osigurao svoj automobil, izvadio platnu karticu, i jos mnogo toga ovde u Kanadi (gde inace JMBG ni ne postoji).
Šta u Srbiji možeš punopravno da registruješ a da makar ne potpišeš? Ništa.
Payoneer nalog niko ništa ne potpisuje. Do pre godinu-dve se nije ništa od dokumenata ni uploadovalo, to je pooštreno u poslednje vreme. Ljudi u Srbiji koriste payoneer preko 10 godina.

@perafilozof
Da domaća banka MORA da dobije sve informacije o tom ko je podigao novac, payoneer kartica ne bi ni postojala jer je može dobiti bilo ko.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
@perafilozof
Da domaća banka MORA da dobije sve informacije o tom ko je podigao novac, payoneer kartica ne bi ni postojala jer je može dobiti bilo ko.

OK, i sad dolazimo do glavnog momenta. Banka zna ko, tj. navodno ko, je dobio novac od servisa zvanog payoneer, i da li je sad u obavezi da NBS pošalje sve informacije o toj transakciji i osobi i da li NBS to sada može da prosledi PU koja može da šalje plavu kovertu toj osobi?
 
Nazad
Vrh Dno