Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

platicu porez,kad na vrbi grozdje rodi :)

Matori, i ja sam svestan da je ovaj poziv Poreske uprave na samoprijavljivanje prihoda iz inostranstva radi oporezivanja potez očajnika jer oni sami to provaliti ne mogu (ne zato što nema načina, nego zato što su nesposobni), ali baš mi se ne robija zbog poreskog prekršaja...
 
Imaju uvid u sve transakcije. I naravno u uplate. A lako je uporediti dve tabele.
 
Naravno da nemaju...
Banke su bile u obavezi (i još su) da im prijavljuju samo one transakcije iz i ka inostranstvu gde postoji rizik da je u pitanju pranje novca i/ili finansiranje terorizma, a ne sve transakcije...
Banke su sekte, i ako baš ne budu morale, neće prikazati državi ništa više nego što moraju, a i ako budu morale neće to prikazivati retroaktivno, niti ih na to može bilo koji zakon obavezati (pogledaj pod "poreski raj" - Švica, Kajmanska ostrva, Kipar i td.).
Ja sam prilično ubeđen da je ova akcija države prećenje praznom puškom, pa ko se prijavi, prijavi, i naravno nemam dilemu da za ubuduće oni ovu oblast mogu urediti tako da su banke u obavezi da im prijavljuju sve.
 
Sad je sve na nivou rekla kazala. Bilo je slucajeva gde su ljudi pozivani da pravdaju novac iz inostranstva od pravnog lica i da placaju porez. Po kom principu su pozvani, nemam pojma.

Iskreno ne verujem da je pucanj u prazno, jer ako zele da naplate porez, naplatice ga.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Matori, i ja sam svestan da je ovaj poziv Poreske uprave na samoprijavljivanje prihoda iz inostranstva radi oporezivanja potez očajnika jer oni sami to provaliti ne mogu (ne zato što nema načina, nego zato što su nesposobni), ali baš mi se ne robija zbog poreskog prekršaja...

Ne robija se zbog poreskih prekršaja, a krivično delo poreske utaje postoji tek ako iznos obaveze čije se plaćanje izbegava iznosi milion dinara.
 
Ne zanosite se tim online peticijama
 
Ne robija se zbog poreskih prekršaja, a krivično delo poreske utaje postoji tek ako iznos obaveze čije se plaćanje izbegava iznosi milion dinara.
Robija se, ako nemam para odmah da istresem xyz para na ime poreskog duga, pa mi novčanu kaznu zamene za kaznu zatvora po principu 1000din=1 dan zatvora... :)

Drugo, pošto poreska obaveza zastareva u roku od 10 godina od njenog nastanka, praktično nekom (ne meni) mogu uzeti prihod u prethodnih 10 godina na ovu temu i vrlo lako se u tako dugom periodu dobaci do cifre od ukupno milion dinara tj. 8.500 evra tj. 700e godišnje, odnosno dovoljno je da si ostvarivao prihod od svega 70 evra mesečno u desetogodišnjem periodu, i već vučeš bukagije na Klisi...

EDIT: Sad sam pogledao u Krivičnom zakoniku, član 226, za utaju poreza od 1-5 mil 1 do 5 godina zatvora, i novčana kazna, od 5-15 miliona 2 do 8 godina zatvora, i novčana kazna, a preko 15 mil 3 do 10 godina zatvora, i novčana kazna.
Lepo, ako dosledno budu primenjivali, biće malo zatvora...
 
Poslednja izmena:
U tom slučaju zaključiš sporazum o odlaganju plaćanja poreskog duga i miran si. :)

10 godina treba za apsolutnu zastarelost, ali zastarelost prava na utvrđivanje i naplatu poreza i sporednih davanja nastupa ako je prošlo više od pet godina od 1. januara godine koja sledi za godinom u kojoj je trebalo utvrditi porez, odnosno u kojoj je poreska obaveza dospela.
 
@kure1982

Sam si sebi odgovorio. Dogovori se sa drugom i nastavi da se baviš svojim zanimljivim hobijem..
 
Proslog meseca probo malo upwork krenulo me malo uzeo nekih 500$ i evo klosari popisam im se u poresku usao sam i gruno svima refound necu ni da radim vise tj bar dok se ne zaposlim negde pa da mi se isplati da radim ko pausalac sastrane, inace sto se tice pausala ako radim za vise njih preko upworka se to racuna kao jedan klijent posto ide preko iste firme isplata mada kontam mogu sigurno da boksujem i freelancer malo, inace e pausalci placaju % ili fiksnu neku cifru
 
Neka ti daju tetki na ruke pa neka ti tetka pošalje. Dokazano prolazi bez poreza.

Nisam pratio, da li ovo kaci i Youtubere? Znam da Peca ima osnovanu firmu i valjda placa porez, kako to vec ide.

ofc, na svakoj uplati od Googla lepo piše GOOGLE IRELAND LTD. Tako da poreska ima 1/1 da si primio uplatu na koju nije plaćen porez.

Da ne pišem novu poruku:
@CTR99
YouTube uzima 45%, pa od toga što ostane država uzima 25.5%+20% (+10.5% ako si nezaposlen) od 80% od tih 55% koje si dobio od YT-a, tako da čoveku ostaje oko trećine-četvrtine od onoga što je originalno zaradio.
Primer:
100e zaradiš za mesec.
Google ti isplati 55e.
Država ti ostavi 31.
 
Poslednja izmena:
Nisam pratio, da li ovo kaci i Youtubere? Znam da Peca ima osnovanu firmu i valjda placa porez, kako to vec ide.
Kači one koji rade kao fizička lica. Nemali broj ljudi koji su uložili više godina učenja/rada ali ostvaruju neredovne ili male mesečne prihode sa kojima se ne isplati ni paušalno oporezivanje, a tim ljudima je ta zarada pristojna dopuna na platu ili su skromni, ali svoji. U principu baš puno ljudi, a po meni šteta jer bi oni te pare indirektno kroz potrošnju vratili državi kroz recimo 2-3 godine jer bi nastavili da rade, ali pod pretnjom ovakvog oporezivanja to neće uraditi već će ugasiti tu radnu aktivnost.

Država će jednokratno u ovoj godini profitirati ali u narednim neće biti nikakvih ni indirektnih prihoda od tih ljudi uz neminovan pad standarda i potrošnje.

Ti ljudi nisu kriminalci, samo se nisu dovoljno razvili za otvaranje radnje.

Po meni sulud potez države, sečemo granu na kojoj sedimo.
 
Poslednja izmena:
Da li estonski e residency pomaze u ovom slučaju?

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Jel možeš da iskopiraš teks, nemamo baš svi FB nalog? :)

Treba i članstvo u grupi, nisam znao da nije javna..izvinjavam se.

Quote sa fb:

Ovo podseća na one patetične opomene pred utuženje RTS-a, gde sam medju prvima digao glas i pobunio se.

Domacim preduzetnicima seku grane, noge i ruke, gase ih, a strancima poklanjaju zemljiste, poreske olaksice, poklanjaju im zaposlene. Sta vam to govori? Sve domace inicijative da neko nesto radi oni zele da stopiraju.

A ovo ne mogu drugacije da nazovem osim jos jednim haračem, turci su uzimali 10% i nije nam valjalo, a ovi hoće 50%...

Smail Aga Cengic je bio dobrotvor u odnosu na nasu Poresku upravu.

Kakva je to fora, uvid u promet po nekom računu banka daje za pojedinačne slučajeve po sudskom nalogu, a ne da NBS vrslja po racunima gradjana u ino bankama i pravi preventivno nekakve spiskove svih koji šalju ili primaju strane transfere. Jos gore je sto je Drzava Srbija odavno ukinula pravo na bilo kakvu privatnost izmedju vas i banke krseci ustav, a jos gore je sto NBS te spiskove od banaka i sve transakcije salje poreskoj.

Da registar postoji jeste cinjenica ali taj registar je za druge namene "Uvođenje registra predviđeno je Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, te je u skladu sa tim NBS donela odluku o uslovima i načinu vođenja jedinstvenog registra." NBS nije zakonadavno telo koje moze da donese odluku krseci Ustav i privatnost korisnika.

ODBIJAM da budem na nekoj crnoj listi terorizma. Sram vas bilo, gde je moje pravo na privatnost? Kakav je ovo protivustavni akt?

Na osnovu čega oni imaju prava na uvid u tvoj račun? Banke nisu smele da im daju podatke zbog zagarantovane tajnosti računa. Mogu da te tuže za nešto, pa tek Sud da naredi da te banka ofira.

Niko ne predaje engleski preko Skajpa iz besa, nego zato što nije u mogućnosti da se zaposli. Šta vi mislite od čega da živi ta omladina. Da zaradi 50.000, a vi da im obračunate porez po stopi od 60 ili 65% i oderete ih, zato što ne žele da lepe plakate, botuju, jedu sendviče i vozikaju se busevima po Srbiji.

Drzava u kojoj sam se rodio i u kojoj zivim, umesto da nadje nacin da ti pomogne i olaska zivot, ona radi sve suprotno, i onda kao resenje za veliki odliv stanovnista, nadju u tome sto ce tim novcem poreskih obveznika, placati dolazak ilegalnih migranata i pretvarati ih u ravnopravno stanovnistvo Srbije.

Poreska uprava je dužna da obavesti obveznika o osnovu za plaćanje i načinu plaćanja poreza, pa čak i da pravno neukim obveznicima pruži osnovnu pravnu pomoć. To stoji na njihovom sajtu, ali nema veze sa realnošću.

I sada bi Jorgovanka da nas zove teroristima i da gurne svoju sapu u teglu sa medom, e pa nece moci, sumnjivim strancima poklanjaju zemljiste, oslobadjaju ih poreza na po 10 pa i 20 godina, daju im donacije 1:1 u odnosu na investicije, daju im beneficije za radnike, manja uplata poreza za strance, a prema svom narodu ponasaju se gore nego Kaligula.

Hoce li i nama da daju placeve da napravimo firmu, 10.000e da se samozaposlimo kao sto su dali belosvetskim "investitorima" za svako radno mesto otvoreno u srbiji, i to radno mesto kakvo je tekstilac na sivacoj masini ili onaj sto plete kablove, i plus da im daju poreske olaksice jedno deset godina... mozda ako mi to omoguce i pristanem na to sto traze... u suprotnom ovakav harac je cist bezobrazluk.

A i ako neki gastrbajter unosi 10000e u zemlju ne provera se poreklo novca, niti je duzan na granici da pravda poreklo novca, niti je potrebno da dokazuje da li je placan porez na taj novac koji unosi u zemlju, mozda je taj gastrbajter radio na crno zar ne? Tokom ovog virusa u dva navrata usle su grupe od po 50-70.000 gastrbajtera, sami politicari su rekli da su to oni bez stalnog zaposljena i koji su radili na crno, njih niko nije proveravao.

Pa se ovde postavlja i pitanje zasto se to od freelancera trazi, ispade da se mi poistovecujemo sa teroristickim organizacijama?

Drugo, dokazati za internet posao da li je placen porez sa druge strane ili nije je maltene nemoguce, jer vecina kad zavrsi posao vise i ne udje na sajt.

Svuda u demokratskom svetu je tako: Donald Tramp zaradi 429 miliona USD i plati 750 dolara poreza. Obican svet oderu i u Americi i u Srbiji. Znaci ovde ko zaradi 1200e mora plati vise nego Tramp.

Google i Facebook imaju predstavnistva u Irskoj koja je poreski raj za njih, Facebook platio Velikoj Britaniji smesan porez ispod 1000e pre nekoliko meseci.

A nasa poreska ce nama dusu da vadi, da li su google ili facebook nekada ovde platili porez i koliko ?

Po kom osnovu to država zahteva da neko ko radi neprijavljeno, pa još za nekog iz inostranstva pa preko strane internet platforme, plaća porez?

Da li nama država nešto nudi zauzvrat - NE, taj porez ne ide za penzijsko, socijalno ili zdravstvenu zaštitu, ali ne nama.

Drzava nije dala srpskim programerima da rade elektronski dnevnik, nego hrvatima, kao i ko zna koliko drugih drzavnih projekata koje je otislo stranicma, a onda ista hoce da naplati srpsku pamet koju cene stranci.

U suštini ubija domaći IT, kako bi stranci mogli da preuzmu poslove.

Pametnije bi joj bilo da, kad već ne može da obezbedi ljudima legalan posao onda bar može da ih ohrabri da i dalje zarađuju taj bedni novac jer će valjda u ovoj državi i da ga potroše.

Ali da ova zemlja ima tradiciju pametnih ljudi na vlasti, zar bismo bili ovde gde jesmo?

Neko je uložio mnogo vremena, novca i krvavog rada da bi naučio neki softver ili dizajn i počeo da zarađuje od toga.

I pored tog truda i rada, ne može kupiti porše kao neko ko je tu da se glupira, srozava moral i zaglupljuje decu.

Ja ne znam šta je meni država omogućila da zarađujem na taj način? Uložio sam lično novce u tone i tone online kurseva da bi učio dve tri godine i počeo da zarađujem od toga.

Nijedan vid od te zarade, znanja, država nije implementirala u moj lični razvoj.

Niti zaradjujem neke velike pare, niti imam slobodno vreme - kad ne radim, ucim jer nema drugog nacina da opstanem. Zivim skromno, al nemam nikoga nad glavom, od sebe jedino zavisim. Za to sam se sam izborio, niko mi nije dao niti omogucio - naprotiv, drzava me je sputavala i saplitala na svakom koraku. Pre toga, 10 godina sam radio i nemam ni dan staza - kad sam otisao da trazim pravdu u poreskoj, znate sta su mi rekli? Da sam tuzim poslodavca i trazim pravdu na sudu! Od plate koja bila 20 hiljada dinara i od koje ne moze osnovno da se podmiri, ja sam trebao da placam advokate i da se vucem po sudovima? A znam stotine primera koji su isli tim putem i nikad nisu dobili pravdu na sudu! I ja sad posle sve golgote u kojoj sam izgubio i mladost i zivce trebam da placam necija izmisljena radna mesta?! Ova drzava mi je uzela vise od svih poreza! Ja sam se za svoje parce hleba sam izborio teskim radom i neprospavanim nocima - uzmite mi i to, oteracete me u kriminal, jer druge opcije nema!

Svako ima pravo da proda šta hoće putem oglasa, uključujući i usluge. I da zaradi na taj način. A da li legalno duguje nešto državi, pa to valjda polazi od toga da li postoji papir (ugovor) koji vezuje dotičnu osobu sa bilo kojom karikom u lancu (od poslodavca do katastra nepokretnosti) u ovoj državi. A ne od pustih želja države da još više zelenaši.

Dalje da ne pricamo da je konkurencija freelancerima maltene ceo svet, da mnoge zemlje ne placaju nikakve poreze ili imaju razne beneficije za IT stvaralastvo, da mnogi ubijaju cenu rada, a da je konkurencija sve veca, 0.01% uspe da se probije. Da li se država pita kako se neko probija kroz konkurenciju i koliko njih nema nikakvu zaradu mesecima dok ne naidje neki posao. Svi će odustati kad se država okači na vrat.

Radiš na Upworku za 25 dolara što je već solidna cena, pet uzme platforma. Da bi dodao pripadajuće poreze i doprinose, moraš da povećaš cenu na najmanje 40 dolara, a onda si skuplji od ostalih solidnih frilansera iz Rumunije, Ukrajine, indije ... Ako, sa druge strane, plaćaš paušal, to je fiksno 250 dolara mesečno, odnosno više od 300 dolara, pre nego što Upwork uzme svoj deo. Sa tim nisi zaradio ni dolar za sebe, samo za platformu i porez. Mnogi ovde ne zarađuju toliko.

Taj iznos od poreza i doprinosa koji pokusavaju da naplate nije ni 1% iznosa koji ce izgubiti na PDV, racune za struju i komunalije i smanjenje potrosnje. Nece naplatiti nista, mogu da pisu prijave, ali pare nece videti. Sa druge strane, odvratice ljude od frilensinga u Srbiji, jer frilenser moze momentalno da obustavi poslovanje, tako da kad zakljucate racune na njima mozete zateci samo simbolicne iznose koje eto mozete uzeti. To odvracanje i sputavanje preduzetnistva ce ih kostati na vise polja, jos manje naplacenog PDVa, neplaceni racuni za struju i komunalije, smanjena potrosnja koja ce smanjiti prihode drugih privrednih subjekata, koji ce zbog toga platiti manji PDV, mozda otpustiti nekog radnika i tako ciklicno cete dovesti do smanjenja ekonomije koje ce se na kraju odraziti i na njih i na njihova radna mesta. Tako da, izvolite, sprovodite, za godinu dana smanjivacete penzije i plate, a sve veci broj ljudi bice na socijali. Umesto da drzava bude srećna što ima manje socijalnih slučajeva, država hoće da ih uništi.

Novac koji dolazi u Srbiju preko bilo kog načina do 12000€ na godisnjem nivou, ne bi smelo ni da se popisuje ni objasnjava razlog prijema ili bilo sta drugo u vezi sa tim.

Treba drzava biti sretna da joj se slije 3 milijarde eura godisnje čiste keš love kad se to potroši 70% minimalno ide u budzet na razne načine (Struja, Grejanje, PDV...)

Da li se u svim zemljama plaća porez za freelancing - NE, ta zanimanja su nesigurna i ti poslovi nestaju preko noći (Vidite samo YT koliko puta je promenio pravila, npr. ljudi koji su snimali klipove o oruzju vise ne mogu da monetizuju svoje klipove). A primera je dosta, ugase ti racun i zavrsio si, a mucio si se godinama da steknes rejting ...

Nije jutjub sedneš i snimiš video i pljušte pare, mnogi ne zarađuju ništa godinama, a rade na kanalu, pa onda tek jedva kapne neka sitna zarada i sve je neizvesno, on traži ogroman rad i pre i posle snimanja pa čak i to nije garancija da li će ikada donositi prihode, a pre toga godine besplatnog rada dok se ne skupi dovoljno veliki broj pratilaca i pregledanih sati da bi jutjub počeo da naplaćuje.

Znači da sve to vreme ljudi imaju druge troškove vezane za taj posao.

Ti poslovi ne obezbeđuju drugi posao je ne šire znanja već samo stvaraju vrstu specifičnog proizvoda i kada taj posao propadne - a može preko noći jutjub da ga ugasi, ljudima mora ostati dovoljno novaca da započnu drugi posao, a ne da ostanu na ulici jer im je sav profit uzimala država. Država će sve to uništiti.

Niko ne zaradjuje od starta neke ogromne pare, pa koliko god da je dobar. Treba napraviti listu ili bazu klijenata, pratilaca ili sta vec. Za to treba vremena... A vi sto pljujete one koji ne plate porez, raspitajte se samo koliko iznosi porez za fizicko lice koje ostvaruje profit online, pa recite da li se isplati...

Besmisleno je oporezovati bilo koga ko zaradjuje manje 1000€ mesecno, jer to i onako ide nazad u posao ili na osnovne zivotne potrebe. Vecina ljudi koji ovim putem zaradjuju preko te cifre uredno se registruju kao preduzetnik i nema problema. Kad se tako gleda porezi nisu uopste previsoki ako zaradjuete 1000€. Ovo mi lici na to da nemaju para u budzetu a svesni su i sami koliko nisu kompetentni da sprovedu ovo pa se nadaju da ce zastrasivanjem da upumpaju malo budzet pred kraj godine... znate ono da budem najbolji u Evropi...

Freelanceri koji su se probili na trzistu imaju stalne poslove i njima je lako izdvojiti i placati porez godisnje kao preduzetniku, ali vecina freelancera nema zagarantovan obim poslova ni stalne klijente.

Ako freelancer zaradi 200€, od toga drzavi treba da uplati 120€ po sadasnjim nakaradnim zakonima, to jednostavno nije isplativo, jer freelancer ima jedne nedelje posla, a onda mozda naredna dva meseca nema ni jedan posao.

A da bi zaradio tih 200€ mora da provede dosta vremena i da konkurise bar na 10-20 poslova, vreme koje mu niko ne placa i poslove za koje placa da bi na njih konkurisao.

A npr. neko ko radi u firmi njemu je zagarantovan minimalac, imao il nemao posla svejedno mu je.

Meni licno je zarada 1000€ na 3-4 meseca prosecno, znaci jedan posao u 3-4 meseca. Ako bih to prijavio i platio poreze i dazbine, meni bi ostalo sa 450e da zivim i placam sve dazbine 4 meseca sto je nemoguce.

Bilo koji programer, dizajner, cak i influenser sam ulaze u svoju opremu, svoje znanje, sam trazi klijente konstantno, sam placa racune za struju, internet i sl. Da se mozda za neku od stavki dobija neki odbitak od poreza? Dobije da ne kazem sta...

Svi bismo mi placali porez da imamo barem neku zastitu od drzave ili barem fer tretman, a ne da placamo nenormalne svote samo zato sto smo resili da zaradjujemo sami i da probamo da zivimo normalno. To je novac koji se cisto unosi u zemlju. Niti smo nekome uzeli radno mesto u Srbiji, niti smetamo bilo kome, ali daj samo da se otima.

Daleko je to od slike koju drzava predstavlja, da freelanceri zaradjuju ogromne pare. Ne, firme bliske drzavi, pevaci/pevacice sa estrade, advokati, sportisti, oni zaradjuju neuporedivo vise. Samo, to su oduvek bili ljudi koji su bliski drzavi i njih drzava ne oporezuje, nego kao i uvek udara na one koji zapravo zive od sopstvenog rada, ne tudjeg kao poslodavci sto zive, vec od sopstvenog rada. Dok god drzava bude drala kozu s ledja najspobnijih pojedinaca, dotle ce ostajati bez struke, ovakvim merama ce samo povecavati budzetski deficit, jer freelancerima je isplativije da se presele u Rumuniju i Severnu Makedoniju, koje em sto prepoznaju postojanje i perspektivu freelancinga, em imaju neuporedivo nize poreske stope (u Rumuniji se do prosle godine, mozda jos uvek, uopste nije placao porez na prihod od digitalnih usluga, ove godine i Makedonija je najavljivala istu meru). Ovakvim merama, u Srbiji ce ostati da zive samo estradni umetnici, advokati, biznismeni bliski vlasti (svi oni tradicionalno ne placaju porez ili fingiraju izvestaje da bi platili minimalan porez) i korisnici socijalnih davanja (penzioneri, primaoci socijalne pomoci itd), dok ce svako samostalan jednostavno pronaci drugu drzavu za zivot.

Potrebna je reforma poreskog sistema i uvođenje progresivnog oporezivanja i poreskih prijava za sve građane. Minimalni iznosi neophodni za život se ne oporezuju, ne one iznad njih se plaća po stopama u zavisnosti od visine prihoda. Oporezuje se razlika između prihoda i rashoda, ako je influenser potrošio 1000€ na računar, 1000€ na mobilni telefon i 500€ na internet - prihod koji se oporezuje je manji za 2500€, jer je to ulozio u posao.

Potrebno je naći balans u visini poreza, on ne sme da bude toliko velik da se ljudima isplati da hvataju krivine (registruju firme u inostranstvu itd.). Određene delatnosti (npr. IT) i određena geografska područja (npr. opustele opštine na jugu Srbije) se mogu stimulisati poreskim povlasticama.

Ili da se svi spremimo i odemo za Nemacku kao izbeglice, tamo je IT sektor do 9000€ bez poreza, a preko 9001€ je 14% porez, i sto veca zarada po grupama veci je i porez.

A da Srbiju napune migrantima, jer ocigledno ovakav zakon ima za cilj odliv mladih ljudi, a da ostanu penzioneri i migranti koji ce glasati za doticne.

Jer u ovoj zemlji me nista vise ne moze zacuditi, moguce je da je njoj i njenom gazdi to i plan. Sto manje ljudi sa mozgom ostane u Srbiji, oni ce duze ostati na vlasti. Prosto!

Ovo je samo nazalost iskrena izjava. Vlast uziva plodove odliva mozgova jer tako jedino imamo prilive deviza iz inostranstva, a kao plus ostaje im neuk narod kojim se lakse manipulise.

Ako su se taksisti i advokati izborili za svoja prava trebali bi i mi valjda, jer nas ima neuporedivo vise i od taksista i od advokata.

Napomenuo bih i da taksisti ne izdaju fiskalne racune, da novac koji se daje advokatima je dogovor izmedju dve strane i poreska u to nema uvid, dobijaju novac na ruke isto kao i pevaljke, a ovo sad od sitnu baraniju uzimaju i vade dusu ...
 
Narucite Payoneer karticu i podizite preko nje. Ne moze vam niko nista.
 
Odlično, hvala!

Zamoliću vas samo kao učesnike na ovom okruglom forumu da ipak ne komentarišemo gornji citat, da ne odemo u offtopic koji bi povukao i brisanje istog kao uzroka.

I još jednom da navedem na link koji je Dži okačio, izuzetno je koristan i sve objašnjava.
Ako neko ima problema da shvati tekst ili da odradi računicu, rado ću pomoći.
 
Cek e po ovome ago sam zaposle placam 20% + 25% za pio? pa ako sam zaposlen zar vec nemam doprinose za pio? Ja sam mislio da kao pausalli preduzetnik porez je 20% + ako sam zaposlen negde onda ne placam doprinose opet ili gresim?
 
pa ja i nemam sta pustio sam refound ovo sto sam zaradio( bukvalno sam poklonio pare tamo nekom strancu nego za ovu sitno da se maltertiram sa poreskom), al ako ocu neku buducnost moracu da se selim u Emirate... Znate sta ne bi bilo lose, svi koji farmaju bar 500e mesecno da se organizujemo kupimo neki ranc na canarskim ostrvim izboksujem ZEC ili Nauru ili moze i cak malta firma za strance ja mislim da oni imaju fiksno 5% za nerezidente. Inace ja razumem zasto se porezi placaju al ono napravis uzlazno porezovanje ili sta vec a ne mucenici koji jedva sklapaju 500e mesecno ce sad kao ja da batale i sta su dobili sa tim samo veci broj socijalnih slucajeva... PS e pausalac praca samo 20% ili vise?
 
Poslednja izmena:
Pausal je fiksno ~20-30-40k i to svakog meseca
 
Cek e po ovome ago sam zaposle placam 20% + 25% za pio? pa ako sam zaposlen zar vec nemam doprinose za pio? Ja sam mislio da kao pausalli preduzetnik porez je 20% + ako sam zaposlen negde onda ne placam doprinose opet ili gresim?

Ako si zaposlen ne plaćaš dodatno samo doprinose zdravstveno, doprinose za PIO, nezaposlene i porez plaćaš...

A za te pio doprinose što plaćaš dodatno xyz dinara imaćeš 2,5 din veću mesečnu penziju, ako je uopšte dočekamo...


Narucite Payoneer karticu i podizite preko nje. Ne moze vam niko nista.
Da li bi mogao da obrazložiš?

Vidim da Payoneer ima opciju Local Bank Account Withdrawal Method što već imam sa PayPal, i to me ne zanima iz pomenutog razloga.

Takođe kao i PP ima opciju direktnih plaćanja za kupovine u inostranstvu, pa me ni to ne zanima jer ima ograničenu upotrebnu vrednost.

Za razliku od PayPal ima i opciju podizanje novca sa bankomata banke i plaćanje na POS terminalima (ne znam da li funkcioniše kod nas), ali i tu ostaje trag transakcije, pa ne znam kako nam "ne može niko ništa".
 
Poslednja izmena:
Za razliku od PayPal ima i opciju podizanje novca sa bankomata banke i plaćanje na POS terminalima (ne znam da li funkcioniše kod nas), ali i tu ostaje trag transakcije, pa ne znam kako nam "ne može niko ništa".

Funkcionise sve kod nas. Nije bas ne moze nam niko nista ali mnogo su manje sanse da ce poreska da vrslja po listingu dizanja sa bankomata.

Uvek postoji opcija da skoknes preko grane periodicno i podignes tamo na bankomatu.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Da li estonski e residency pomaze u ovom slučaju?

Ako si platio porez tamo, ne plaćaš ovde.

Svako može da podnese prijavu i da napiše da je uplatilac platio u svojoj zemlji i onda je miran. Možda će biti dug za PIO ili RFZO, ali prema poreskoj si čist. Oni ne mogu da provere za svakog jutjubera. Tj. Švajcarska ili Irska će ih oterati u 3pm ako pošalju bilo kakav zahtev
 
Oni ne mogu da provere za svakog jutjubera. Tj. Švajcarska ili Irska će ih oterati u 3pm ako pošalju bilo kakav zahtev

1. Zašto bi poreska slala zahteve Irskoj kad NBS ima potpisan papir od svakog YouTubera na kome piše odakle im novac?
2. Google je jasno napisao da isplaćuje bruto i da je poreska obaveza na teret onoga kome se isplaćuje.
3. NBS je predala poreskoj spiskove uplata na naše lične račune
4. I istrenirana šimpanza može da šalje poreske opomene kad ima sve podatke i obrazac ispred sebe.

Ljudi... nema se kud. Sve je jasno kao dan. Ni zastarevanje ne pomaže, jer je dovoljno samo da vam napišu opomenu i resetuje se period od 5 godina. Zatezna kamata za 5 godina unazad je 50%+ a osnovica je oko 50% što znači da za petu godinu unazad dođete državi više od 75% od onoga što ste primili.
 
Poslednja izmena:
Primam novac od poslodavca na racun kod nas i od poslodavca imam ugovor u kome stoji da sve troskove poreza i doprinosa i davanja snose oni. U pitanju je poslodavac koji ima kcerku firmu (doo) ovde, ali ja se vodim da radim za maticnu firmu. Iz firme su mi rekli da slobodno poresku uputim na njihovu kcerka firmu da sa njom iskomuniciraju sto se tice poreza jer sam ja po tom pitanju zasticen ugovorom sa maticnom firmom, inace ugovor je usao u pravni sistem drzave overom kod notara. Videcu da se iskonsultujem sa jos nekim pravnikom vezano za ovo a javljam sta su mi rekli. Verovatno nije slicna situacija kao vasa, ali mozda se neko nadje ili nalaze u slicnoj situaciji.

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk
 
1. Zašto bi poreska slala zahteve Irskoj kad NBS ima potpisan papir od svakog YouTubera na kome piše odakle im novac?
2. Google je jasno napisao da isplaćuje bruto i da je poreska obaveza na teret onoga kome se isplaćuje.
3. NBS je predala poreskoj spiskove uplata na naše lične račune
4. I istrenirana šimpanza može da šalje poreske opomene kad ima sve podatke i obrazac ispred sebe.

Ljudi... nema se kud. Sve je jasno kao dan. Ni zastarevanje ne pomaže, jer je dovoljno samo da vam napišu opomenu i resetuje se period od 5 godina. Zatezna kamata za 5 godina unazad je 50%+ a osnovica je oko 50% što znači da za petu godinu unazad dođete državi više od 75% od onoga što ste primili.
Ok ako je ovo tako, šta da radimo? Mislim ja gledam sebe , za 5 godina kako radim preko interneta sebi sam kupio 2 mobila telefona i 1 televizor kod svercera, sve ostalo komplet novac sam potrosio u srbiji, od toga veliku vecinu na gorivo jedno 700.000din otprilike, gde je od 150din po litri akciza 100din, imam registrovanu firmu preduzetnik sam, zaposlio sam 5.ljudi (da ne bi otisli u *mjau**mjau**mjau**mjau*nu kanadu) pokusavam da stvorim nesto u ovoj drzavi da bar nas 5 kaze "ok" nam je. Poreza sam.platio ni sam ne znam koliko vec, svaki put kad mi nesto stigne platim, te lezarine,vazdusine,pretplate,zelenila *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* palac...

Znaci ja sad razmisljam da sam od prvog dana platio te pare koji su oni trazili, moj posao bi propao posle 3 4 meseca. Zašto? Pa ulagao sam ustedjevinu tovio *mjau**mjau**mjau**mjau*ne svinje i pilice i prodavao na pijaci da krenem do nekog ppcetnog kapitala da nesto uradim...

Troskovi rada su nenormalni u srbiji za pare koje nam ostaju kao "neto" , ja iskreno ne znam šta da radim, danas kada bi prodao sve što imam na svom imenu ne bi mogao da platim taj porez, a već radim 14 godina.


Šta nam je činiti? Ja iskreno ne znam osobu mladju od 30 godina da nije primila novac iz inostranstva i da je platila porez na to.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno