Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Drzava ce biti na gubitku jer ako su oni unosili oko milijardu evra godisnje i trosili ovde na potrosnju pa sad to prebace u druge drzave, bice gubitka. Veliki je rast izvoza IT industrije, veci nego u bilo kojoj drugoj delatnosti i oni to hoce da ugase, bravo.
Edit: 1,3 milijarde u 2019:
https://www.danas.rs/tehnologije/za...-evra-srbiji-nedostaje-oko-20-000-programera/
E sad oni i ovo sto imamo da pridruze ovim sto nemamo i zavrsili su posao, ionako je ovo zemlja motaca kablova.
 
Poslednja izmena:
Potpuno je neverovatno da ljudi ulaze u različite poslovne odnose ne znajuči apsolutno ništa o važećim propisima, odnosno da se bave pružanjem usluga, a da im ni na kraj pameti nije da postoje nekakve obaveze po osnovu poslova kojima se bave. Razumeo bih da su sada zatečeni zbog toga što Poreska uprava konačno počinje da radi nešto što godinama nije, ali da se ovako šokiraju zbog toga što uopšte moraju da se plaćaju porezi i doprinosi je stvarno fascinantno. Umesto da su davno obrazovana udruženja koja će se baviti predlaganjem izmena propisa, dijalogom sa vlašću, obukama za samostalno obavljanje delatnosti, upoznavanjem sa propisima i zaštitom interesa frilensera, paušalaca i drugih grupa koje su u poslednjih nekoliko godina pogođene izmenama ili primenom regulative, srpski se internet nađe uvređenim kada se nešto što je dugo funkcionisalo bez zakonskog osnova odjednom nađe pod kontrolom.
 
Poslednja izmena:
Neće ih nigde oterati. Gde god da odu, a da nije neko karipsko ostrvo, ili sl. poreski raj moraju da plaćaju te iste poreze. Zarada koje je daleko iznad proseka u Srbiji, čak i kad se plate ovi porezi i doprinosi, negde u inostranstvu je prosečna, ili ispod proseka.
freelanceri su: prevodioci, seo radnici, predavaci stranih jezika, marketari, virtuelni asistenti, video montazeri, data entry... a ne samo programeri sa 10 godina iskustva koji vecinom legalno i posluju kao pausalci placajuci 200-300€.

Dovoljno je pogledati npr. FB grupu nastavnici engleskog jezika koja skoro ima 10000 clanova i videti koji profili ljudi obavljaju ove poslove. To nisu ni srednjoskolci, a ni osobe koje strpaju u svoj dzep hiljade € mesecno, ali narodu je bacena jos jedna koska da se sa njom zanima.

i sta ce sad nezaposleni profesor engleskog jezika iz Leskovca koji je na npr. Native Campu zaradjivao 450€ mesecno? Da se prijavi na socijalu ili da sa ostalih 230000 nezaposlenih ceka jos xx meseci posao u nekoj motaonici kablova? Meni se cini da ce isti radije spakovati kofere i za 18€ satnicu posle 8pm puniti rafove u Berlinskom Lidlu, ili negde kod tebe u NO...
 
Država je na gubitku samo za iznos neplaćenih poreza i doprinosa. I to će sad naplatiti. Ako ne bude priliva, neće biti poreza i doprinosa ali njih ni do sada nije bilo pa im je svejedno. Kasnija potrošnja koja povlači 20%pdv-a nije toliko bitna jer se nadomesti povećanjem raznih akciza i taksi.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Nije državna kasa perpetuum mobile pa da samo raspoređuje neograničene izvore sredstava.

To što si izjavio bi možda bilo tačno da se ta milijarda samo podigne sa računa i stavi u nečiju slamaricu i troši samo van zemlje.

Pošto je to nemoguće, a i s'obzirom da većina troši onoliko zarađuje ta sredstva su vrlo brzo menjala nekoliko ruku i u tom procesu održavala u životu mnoge biznise i prehranjivala mnoge porodice, a pritom se ceo taj iznos vrlo brzo vraćao u potpunosti u državnu kasu jer se kod svake transakcije naplaćuje pdv i ostali porezi i doprinosi.

Sada te milijarde godišnje neće biti, jel kapiraš sada kako nije isto?
 
Poslednja izmena:
@NSX
Nadam se da ces ostati ovde i placati 50% nizasta kad ti je vec toliko smesno.

Naravno da neću niti živim u Srbiji (mada nije ni kod nas ovamo puno bolje), ali me svaki put oduševi kad se ljudi u ovim krajevima pozovu na pravo iako se isto skoro svakodnevno krši i to od onih koji trebaju da ga sprovode. Znači u kom bubbleu vi živite :)
 
Ovo nije forum za takve diskusije. Drzite se teme.
 
Payoneer: Nismo u kontaktu s Poreskom upravom, poštovaćemo zakone, Srbija je u top 10 tržišta

„Korisnici Payoneera su odgovorni za sve zahteve koje poreske vlasti imaju prema njihovim uplatama, kao i za plaćanje svih poreza za svoje isplate. Kao globalno regulisana finansijska institucija, Payoneer shvata svoje odgovornosti veoma ozbiljno, poštujući sve važeće zakone i propise”, na taj način kompanija nije direktno odgovorila na naše pitanje, ali jasno je naglasila da ne može pružiti zaštitu za zaobilaženje zakona i propisa.
"Payoneeru nije stigao nikakav dopis ili zahtev srpskih vlasti u vezi sa saopštenjem koje je nedavno objavila Poreska uprava"

[emoji848]

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Potpuno je neverovatno da ljudi ulaze u različite poslovne odnose ne znajuči apsolutno ništa o važećim propisima, odnosno da se bave pružanjem usluga, a da im ni na kraj pameti nije da postoje nekakve obaveze po osnovu poslova kojima se bave. Razumeo bih da su sada zatečeni zbog toga što Poreska uprava konačno počinje da radi nešto što godinama nije, ali da se ovako šokiraju zbog toga što uopšte moraju da se plaćaju porezi i doprinosi je stvarno fascinantno. Umesto da su davno obrazovana udruženja koja će se baviti predlaganjem izmena propisa, dijalogom sa vlašću, obukama za samostalno obavljanje delatnosti, upoznavanjem sa propisima i zaštitom interesa frilensera, paušalaca i drugih grupa koje su u poslednjih nekoliko godina pogođene izmenama ili primenom regulative, srpski se internet nađe uvređenim kada se nešto što je dugo funkcionisalo bez zakonskog osnova odjednom nađe pod kontrolom.

Slazem se apsolutno sa svim napisanim. Zna se da se na skoro svaki vid prihoda placa porez, a sad je problem sto to zeli da se naplati.
 
Slazem se apsolutno sa svim napisanim. Zna se da se na skoro svaki vid prihoda placa porez, a sad je problem sto to zeli da se naplati.

Meni je čudno da je to sveopšti zaključak svake diskusije iako nisam video da je ijedan zdravorazumski i obrazovan čovek tvrdio da jednostavno neće da plati porez i kraj.
 
@NSX
Bez uvrede, ali lako je pametovati kad ne zivis u Srbiji. Receno vise puta, ljudi hoce da plate porez i doprinose ali da imaju ista prava kao i ostali koji placaju to isto i da placaju istu sumu, srazmerno prihodima. Ne znam kome moze biti normalno, da plate 50% a da nemaju nikakva prava.
Inace nisam freelancer ali me nervira nepravda.
 
@NSX
Bez uvrede, ali lako je pametovati kad ne zivis u Srbiji. Receno vise puta, ljudi hoce da plate porez i doprinose ali da imaju ista prava kao i ostali koji placaju to isto i da placaju istu sumu, srazmerno prihodima. Ne znam kome moze biti normalno, da plate 50% a da nemaju nikakva prava.
Inace nisam freelancer ali me nervira nepravda.
Tako je, ako plate pune poreze i doprinose, treba da imaju:

- pravo na plaćeni godišnji odmor
- bolovanje
- slobodne dane
- penzijsko i zdravstveno osiguranje
- osiguranje od nezaposlenosti

I još mnogo toga...

Mislim jasno je to svima ali znamo ko piše protiv bilo kakvog zdravorazumskog predloga tako da na žalost ovakve diskusije ne vode nikuda. Džabe pišemo.

Meni ovakve teme služe da ih identifikujem i stavim na listu blokiranih. I to je dovoljno.
 
Prve tri stavke ti nigde ne obezbedjuje drzava, vec poslodavac.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa ako će da naplati 50% od svakog prihoda onda će i da obezbede sve što ide uz takvu uplatu. I privatni penzioni fond ako treba.

Sve ostalo je pljačka..
 
Članovi koji ne žive u Srbiji neka se uzdrže od nekonstruktivnih komentara.
 
Znam bar četvoricu koji su spremni da od**bu odavde ukoliko ovo ne bude regulisano nekim smislenim zakonom. Niko od njih nije u ITu niti želi to da bude. Takođe, nemaju "stalna" zaposlenja niti to žele, već da imaju normalne uslove da se bave poslom koji poznaju na kom žele da se usavršavaju i možda nekad postanu nešto više nego ono što su danas. Novac koji su zarađivali je na nivou bolje plaćenog fizikalca u Beogradu. I nijedan od njih nije spreman da plati 40-60% zarade za bilo šta, a kamoli ništa.

Dodaj mene u petog :) , mada problem je sam ovim sitnim zaradama tesko da mogu ako ne nadjem neki posao sastrane, ima neko kombinu za spaniju radio bi bilo sta ?

mitar1982; je napisao(la):
Itekako će biti priliva, jer od nečeg mora da se živi i plaćaju računi.

Od mene nece sigurno, 47% ma ne zivim u Norweskoj... Ko se ne iseli naci ce nacin da zaobidje sistem ili ce odustati od posla i biti na trosku drzave
 
Poslednja izmena:
Jel se placa ovaj porez ako si prodao neke polovne stvari iz licne kolekcije
 
brate proze se placa na sve, samo je pitanje koliki porez, zanci imas stavka 4.) Ostalo za sve sto ne zanju po cemu da te oderu
 
@NSX
Bez uvrede, ali lako je pametovati kad ne zivis u Srbiji. Receno vise puta, ljudi hoce da plate porez i doprinose ali da imaju ista prava kao i ostali koji placaju to isto i da placaju istu sumu, srazmerno prihodima. Ne znam kome moze biti normalno, da plate 50% a da nemaju nikakva prava.
Inace nisam freelancer ali me nervira nepravda.

pa nije ni ovamo sjajna situacija već sam rekao, ne zna se ko pije a ko plaća(porez), poenta je da ljudi moraju da nauče kako da se izbore za svoja prava a to je samo masovnim udruživanjem i konkretnim akcijama/dizanjem prašine, na ovim prostorima i dalje se očekuje državaduradinešto kao u komunizmu što je bilo ali ta su vremena davno prošla, morali bi da radite prvo neki period u državnoj birokratiji da vidite kakav sistem tu vlada(i to nema nikakve veze sa poliitkom i partijom da ne bude da skrećem u politiku, sistem je problem) pa bi vam bilo jasnije zašto ovo pričam, pokrenite za početak neku peticiju da se ovo reguliše kako treba pa vidite koliko ima zainteresovanih, ako je većini OK da plaćaju porez od 50% a da ne dobijaju ništa onda se pomirite sa tim ili pođite vani, nema treće opcije

@Jericho nadam se da je bilo dovoljno konstruktivno, što se mene tiče over and out :)
 
evo kako su u FBiH resili "problem".
https://unija.com/bs/freelancing-prava-i-obaveze/

Obračun ide po slijedećem principu:

Ako uzmemo da je dohodak freelancera npr. 1.000 KM.

Dohodak – 1.000,00 KM
Priznati rashodi – 20%
Osnovica za zdravstvo – 800,00 KM
Doprinos za zdravstveno osiguranje(4%) – 32,00 KM
Osnovica za porez na dohodak – 768,00 KM
Porez na dohodak (10%) – 76,80
Ukupni doprinosi i porezi: 108,80 KM
 
Prost zaobilazni put je da kome nije nuzno, otici ce u neku od komsijskih drzava s vremena na vreme, podici ce kes na bankomatu jer do 10k ne moras da objasnjavas odakle ti.

Put do neke komsijske drzave sigurno ne kosta kao 47% poreza pa vi vidite.



Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Lanikor, ako si rezident Srbije, onda si poreski obveznik Srbije. Taj tip divljeg (ne)planiranja na 5 godina je previse optimistican. Verovatno da za sada niko to ne lovi, ali moze poceti u tom periodu, jer je 5 godina mnogo.

Inace, htedoh bas danas da napisem da nije realna masovna selidba na zapad zbog ovoga, ali otici u Republiku Srpsku je skoro kao preseliti se u drugi grad, a ne u drugu drzavu. Em je blizu, em isti narod, kultura i jezik. Od Beograda do Bijeljine ima 140 km (od Beograda do Nisa ima 240 km, znaci 100 km vise)

Cak nisam ni znao da imaju ovaj odbitak koji pominje kept, poznanik odande mi samo rece 14%, a eto, izgleda da je jos manje, i to sa zdravstvenim osiguranjem ukljucenim.
 
Poslednja izmena:
^

Ovo sa RS nije loša opcija..

Možeš da imaš dvojno državljanstvo, ovde se vodiš kao nezaposlen, tamo zaposlen, sa njihovim zdravstvenim imamo zaključen ugovor o reciprocitetu, ako ti baš zatreba, a možeš ovde biti zdravstveno osiguran kao nezaposlen...

Jedino ne znam koliko je cimanje non-stop ići tamo, dizati pare, jer ako ti pare ležu na račun u Republici Srbiji, ništa nisi uradio...
Jedino, ako kao dokaz priznaju porez plaćen u srpskoj, a trebali bi da priznaju...
 
Moras ziveti tamo preko pola godine (godisnje) da bi bio rezident :)
Drzavljanstvo nije vazno.

Nazalost, toliko lako resenje, kao sto je ispunjenje neke forme, gde bi sve sustinski ostalo isto, tesko da postoji. Ovo je najbezbolnije koje mi je palo na pamet, ali podrazumeva pravo preseljenje, a ne fiktivno.
 
Nepoznavanje poreskih propisa je na žalost veliki problem u Srbiji. Porez ne možete izbeći tako što ćete otvoriti bankovni račun u susednoj zemlji ili dizati novac Payoneer karticom na bankomatima u Grčkoj ili Sloveniji. Potrebno je potpuno promeniti smer razmišljanja prema legalnom smanjenju poreza, a ne izbegavanju poreza.
 
i sta ce sad nezaposleni profesor engleskog jezika iz Leskovca koji je na npr. Native Campu zaradjivao 450€ mesecno? Da se prijavi na socijalu ili da sa ostalih 230000 nezaposlenih ceka jos xx meseci posao u nekoj motaonici kablova? Meni se cini da ce isti radije spakovati kofere i za 18€ satnicu posle 8pm puniti rafove u Berlinskom Lidlu, ili negde kod tebe u NO...

a zasto ne idu odmah u berlinskom lidlu da rade nego se muce ovde za 450e i najverovatnije prijavljen na socijalu, znaci drzava placa i zdravstvo i skolstvo, verujem da mu dete ne ide u privatnu skolu i kod privatnog lekara...? Isto kao oni u postu pre sto zaradjuju kao vise od bolje placenih fizikalaca, sto mu dodje 1500-2000e mesecno, ako oni ne mogu da prezive sa placanjem poreza i misle da je ok da budu na socijali i da im motaci kablova placaju zdravstveno i skolstvo dok oni zaradjuju i do 5x vise, kupuju krpice, ide se na letovanja par meseci... verovatno jer je skup zivot u srbiji. Svako ima neki svoj primer.

Kao sto je sg. major napisao, treba se baviti drugim stvarima, organizovati udruzenja i ostvarivati vise prava ili manje poreze, a ne kukati kako ce neko da ode. Mozda je bolje da ode odmah da se ne muci, ionako se slazem sa pojedinim postovima ovde da je broj koji bi otisao mnogo mali jer je napolju zivot skuplji, a i porezi se placaju iako to zvuci nekome neverovatno. A ako neko misli da se placa samo kod nas onda ne znam, izjava je tipa da nam drzava obezbedi bolovanje, godisnji odmor i slobodne dane. :lupko: tako nesto moze da izjavi samo neko verovatno bez ijednog dana radnog staza i ko ne zna sta to u stvari znaci. A to se veoma lako dobije zaposljavanjem kod nekog poslodavca. Dakle sustina je ostvarivanje vecih prava i manjih poreza, a ne kukanje po internetima kako ce neko da ode.
 
Da se ne ponavljamo stalno
1. Masovan odlazak u inostranstvo zbog ovoga NECE da se desi, barem ne u kratkom roku
2. Pronalazenje rupa u zakonu ili banke/servisa koji nece davati podatke nadleznima u Srbiji NECE biti moguce
3. Prijavljivanje na adrese u CG, BiH... bice moguce samo zanemarljivo malom broju ljudi

Poenta je dakle izboriti se sa onima koji su resili da iznude porez - da stopa bude visestruko manja. Iz iskustva znamo da ova vlast ne reaguje ni na sta drugo osim na izuzetno masovan izlazak na ulicu - takodje se ne bi smeli delegirati nikakvi "predstavnici" frilensera za pregovore, jer ce takvi voditi racuna samo o svom biznis profilu, a mozda i samo o sebi licno.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je vrlo teško napraviti bilo kakvu organizaciju s ozbirom na broj ljudi sa puterom na glavi (manje od 1% freelancera plaća porez). Vrlo rado će popuniti neku anonimnu online peticiju i na tome se njihov angažman završava. Verujem da velika većina ljudi zaista nema odakle da plati porez, doprinose i kamatu za prethodne 5 godine, taj novac je odavno potrošen, pa će otići još dublje u ilegalu.

Po meni je velika greška što je poreska uprava dozvolila da ovaj problem toliko metastazira. Da su ljudi bili svesni koliki porez su dužni da plate verovatno bi našli neki drugi posao, naučili zanat, otišli na brod i slično. Nisu radili ništa celu deceniju a zatim su se ni od kuda pojavili na prepad.
 
Sto se ne napravi recimo frilensing doo pa taj doo fakturise usluge klijentima iziostranstva koje pruzate pa lepo drzava vam "uzme" 47% pa fino imate zdravstveno, bolovanje, penziono i sl.placeno. Moze se na fakturi znati za koga je uplata tipa kao jedno udruzenje sto pruza usluge prevoza sa tacke A na B. Treba gledati i drugu stranu da li se vasim poslodavcima isplati da predju na taj nacin rada.

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno