Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Da li ti je kolega bio u radnom odnosu + pausalac ili je bio samo pausalac? Neke knjigovodje kazu da je radni odnos olaksavajuca okolnost jer je glavni pokazatelj da svaki taj drugi pausalni posao ne moze biti vas glavni posao.

Ako je bio paušalac, zašto mu je bio potreban knjigovođa?
Drugo, koje su mu opcije? Da pređe u knjigaše?
 
Ako je bio paušalac, zašto mu je bio potreban knjigovođa?
Drugo, koje su mu opcije? Da pređe u knjigaše?
Ko je igde pomenuo da je doticnom trebao knjigovodja? Ja nisam. Ja samo postavljam pitanje da li je bio i u regularnom radnom odnosu, a konstatujem da sam procitao misljenja nekih knjigovodja poslednjih dana da je radni odnos olaksavajuca okolnost za prolazak testa samostalnosti kod pausalaca.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Ako je bio paušalac, zašto mu je bio potreban knjigovođa?
Drugo, koje su mu opcije? Da pređe u knjigaše?

Ništa njemu ne menja da pređe u knjigaš.
Opcije su mu doo ili da se zaposli u toj firmi ako je nezaposlen. Ili da radi na osnovu autorskog ugovora ili ugovora o delu.
 
Da li ti je kolega bio u radnom odnosu + pausalac ili je bio samo pausalac? Neke knjigovodje kazu da je radni odnos olaksavajuca okolnost jer je glavni pokazatelj da svaki taj drugi pausalni posao ne moze biti vas glavni posao.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

nije bio u radnom odnosu
 
Ko je igde pomenuo da je doticnom trebao knjigovodja? Ja nisam. Ja samo postavljam pitanje da li je bio i u regularnom radnom odnosu, a konstatujem da sam procitao misljenja nekih knjigovodja poslednjih dana da je radni odnos olaksavajuca okolnost za prolazak testa samostalnosti kod pausalaca.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

evo sada sam dodatno pitao kolegu, ipak je bila dezinformacija izvinjavam se. Uglavnom da ne duzim nisu bas neke ciste radnje, zatvorili su iz predostroznosti da ne padnu na testu po savetu advokata jer su bili na meti.
 
Pitanje u vezi sa ovim kolegom iznad što se spominje da nije prošao test samostalnosti.

Koje su tačno posledice?

Da li se "samo" mora preći u doo ili postoje i neke kazne novčanog tipa zbog ne-prolaska testa samostalnosti?
 
Pitanje u vezi sa ovim kolegom iznad što se spominje da nije prošao test samostalnosti.

Koje su tačno posledice?

Da li se "samo" mora preći u doo ili postoje i neke kazne novčanog tipa zbog ne-prolaska testa samostalnosti?

Ne znam kako je prosao ovaj covek koji je pao test, ali je inace predvidjeno da se sve uplate koje su od tog nalogodavca stige tretiraju unazad kao neto plata i da se na njih naplate porezi i doprinosi.
Ako je domaci nalogodavac onda on placa a ako je strani onda preduzetnik placa.
https://www.ekapija.com/news/264189...amostalnosti-izmene-zakona-mogle-bi-negativno

Ako uplate na godisnjem nivou premasuju onaj limit za ekstra porez onda je i to predvidjeno da se placa.
 
Ako predje neko cifre onda se to vodi i kao utaja poreza i odgovara se krivicno.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Ocigledno ne cim mi traze zvanicno sa sve plavom kovertom i pecatom pare...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
Slučajno sam nabasao na tvoj slučaj pa da razjasnim. U pitanju je porez na kapitalnu dobit. Dakle kupiš nekretninu za 10000, prodaš za 12000 i dužan si da na razliku platiš 15%. Možeš da se oslobodiš ukoliko si vlasnik nepokretnosti duže od 10god ili si nasledio nekretninu direktno od roditelja. Ti verovatni nisi nasledio nekretninu od roditelja, samo je pitanje na koji su način odredili nabavnu vrednost da bi odredili razliku. S obzirom da je do sada slabo ko to plaćao očekujem da i u toj oblasti pojačaju pritisak.
 
Slučajno sam nabasao na tvoj slučaj pa da razjasnim. U pitanju je porez na kapitalnu dobit. Dakle kupiš nekretninu za 10000, prodaš za 12000 i dužan si da na razliku platiš 15%. Možeš da se oslobodiš ukoliko si vlasnik nepokretnosti duže od 10god ili si nasledio nekretninu direktno od roditelja. Ti verovatni nisi nasledio nekretninu od roditelja, samo je pitanje na koji su način odredili nabavnu vrednost da bi odredili razliku. S obzirom da je do sada slabo ko to plaćao očekujem da i u toj oblasti pojačaju pritisak.

Mjok, direktno od majke nasledio. Svi papiri predoceni i opet. Mala je cifra u pitanju, isplaticu jednom lepom prilikom i neka se.... bicu fin...
 
Poslednja izmena:
Pa da, kapiram da nema smisla cimati se, lakše je platiti. Mislim taj dug je i zastareo...
 
Ako neko nije video, sutra je skup frilensera ispred ministarstva finansija:

Udruženje radnika na internetu predaje svoje zahteve i analizu dosadašnjeg rada Poreske uprave Ministarstvu finansija utorak 10. novembra u 12.00.

Trenutni zahtevi su:

1. Obustava svih pokrenutih postupaka, naplata i svih budućih postupaka od strane Poreske uprave pokrenutih protiv fizičkih lica koja su imala priliv iz inostranstva.
2. Predaja zahteva za pregovore sa Ministarstvom finansija, Poreskom upravom i svim nadležnim organima.

U pregovorima ćemo se zalagati da se reši naš pravni status i da poreske obaveze odgovaraju honorarnoj prirodi našeg posla.

One koji žele da isprate ovaj događaj molimo da poštuju propisane epidemiološke mere, drže propisanu razdaljinu i nose maske.

Borba tek počinje i vidimo se ispred ministarstva u Beogradu na adresi Kneza Miloša 20!
 
Ako neko nije video, sutra je skup frilensera ispred ministarstva finansija:

Pa ono mogli su to malo da izpromovisu ranije, a ne u minut do dvanes da se javi, plus sto u 12h, neki ljudi rade u to vreme, kako god srecno i nadam se da ce da se izboksuje nesto, jer ovo 50% nije realno
 
Kako rade u 12, ako su frilenseri? :D No, svakako je trebalo ranije da se najavi.
 
8. novembra je najavljena predaja zahteva.
a2eda5f9433c7001dfd9af3632d8a4b6.jpg


Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Listajući ove postove ne mogu da se otrgnem utisku da će država možda u prvom naletu možda i uspeti neku lovu da zgrabi ali da na duži rok će ostati kratkih rukava.
Poreska će možda dobiti bitku u početku ali će izgubiti rat. Na kraju će trijumfovati dovitljivost i pamet.
 
Ovo ovde i danas je sve samo ne drzava.
 
Ugasi se tema....jesmo li ovo svi 'legli na rudu' i jurimo papire za prijavu poreza, ili smo se sakrili dok prođe oluja ? :D
 
Ja bih se u slučaju žalbe pozvao na izjavu predsednnika od pre neki dan, kada je rekao da je zdravstvo u Srbiji bespaltno. Pošto je besplatno, onda to znači da se ne plaća. Pošto se ne plaća, ne može niko da mi traži da platim RFZO-u bilo šta. Tako da se bar taj deo duga mora skinuti.
 
Prošao je datum do kada je bilo plati bez posledica. Ko je hteo platio do tada, ostali nastavili po starom. Stvar je u globalu gotova. Sad će biti samo pojedinačno. Pogotovo što od organizovanog napora nije bilo ništa.
 
Prošao je datum do kada je bilo plati bez posledica. Ko je hteo platio do tada, ostali nastavili po starom. Stvar je u globalu gotova. Sad će biti samo pojedinačno. Pogotovo što od organizovanog napora nije bilo ništa.

A koje posledice ce da budu samo mogu da ti dostave racun, ako se ne prijavis samo kao sto 99% nisu ima sanse da te ni ne rebunu. Ja kontam da ce od ovi 99% da rebnu ozbiljnih 30 do 45%
 
A koje posledice ce da budu samo mogu da ti dostave racun, ako se ne prijavis samo kao sto 99% nisu ima sanse da te ni ne rebunu. Ja kontam da ce od ovi 99% da rebnu ozbiljnih 30 do 45%

Kolega... država je u takvoj kaki do grla da se grebe svaki dinar. Evo meni na poslu (JP) izvršni direktori obrisali gumicom sve nabavke za 2022. Sve. Milijarde dinara. Presipa se odakle god može. Država se zadušuje gde god može. Tako da ima da naplate i procenat od bakšiša kako su krenuli.
 
A koje posledice ce da budu samo mogu da ti dostave racun...

Nije baš tako. Jel ti ne čitaš temu ili namerno pišeš proizvoljno?
Zakon je takav da je mišljenje ministarstva finansija obavezujuće za poresku upravu.
Uprošćeno: Ako je MF dostavio PU da idu 5 godina unazad, oni će to i učiniti i "raditi" tako i ako to nije u skladu sa određenim zakonima gde je definisano da se potraživanja ne mogu tražiti / iznuđivati retroaktivno.
Kako jedino pravno sredstvo koje jedan pojedinac ima u borbi sa ovime jeste sud - a rešenje PU je izvršno, rok 15 dana bez prava na odlaganje i u slučaju žalbe, taj pojedinac se goni krivično ako odbije da izvrši (uplati) šta mu je dostavljeno.
Ako si i dalje u dilemi - borba na sudu ne odlaže nikakvo izvršenje PU a na to dodaj izvršioce koji dodaju svoje "troškove" sve dok ne dođu u poziciji da naplate / zaplene imovinu.
Borba na sudu zna da traje godinama a pošto se boriš protiv države i uz najbolje advokate dugo će trajati. Onaj ko je takav lav da može sve to da izgura - da bude blokiran, krivično gonjen, verovatno i zatvaran - i jednog dana naplati sve što mu je protivpravno oduzeto - njemu svaka čast ali koliko pojedinaca ima spremnih na to?
U slučaju da se nagodi / sam se prijavi - priznaje svaku krivicu i nema pravo ni na kakvu žalbu. U obavezi je da plati porez na sve iznose, sa sve kamatama ako se ne nagodi drugačije.

Ima li i dalje nešto da ti nije jasno?
 
Obrisan je off-topic koji se tice gastarbajtera, jer nema dodirnih tacaka sa ovom temom.
 
Nazad
Vrh Dno