Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Hm! Nisi baš u pravu, jer je i Freelance radnik neki gastarbajter, samo što sedi i radi ovde.
Identična je osnova po kojoj je poresko krenulo da ih tereti za poreze i doprinose, identična je metoda po kojoj poresko uvrđuje kolika im je bila zarada, i identičan će biti način na koji bi mogli da se legalno oslobode poreskih doprinosa.

Bez obzira šta pišu mediji i komentatori tih medija, gastarbajteri koji godinama neprekidno žive i rade napolju neće biti oporezovani kod nas.
Poresko će vijati ove sada moderne povremeno privremene, a oni su za poresko isti koš kao i freeelancer-i.
 
Poslednja izmena:
Pa ne znam kako mogu gastarbajterima naplatiti porez na dohodak, jedino

1) pretresanje na granicama
2) western union prilivi i druge uplate
3) detaljnom istragom svakoga pojedinačno.


Znači mogu samo pod 2, i to već rade. Sve ostalo je SF.
 
Ma to za gastose je samo Trbojević lupio pa svi mediji prenose. Ljudi normalno žive i rade u inostranstvu i tamo i primaju zaradu, ni po kom osnovu ne mogu da budu obveznici po našem zakonu.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Opet priča ide gde ne treba.

Gastose što tamo žive rade i imaju prijavljen boravak neće niko dirati. Oni nisu rezidenti u Srbiji.

Gastosi što trknu napolje na mesec dva tri, i dalje su rezidenti Srbije, i obavezni su da plaćaju porez i doprinose.
 
Ljudi normalno žive i rade u inostranstvu i tamo i primaju zaradu, ni po kom osnovu ne mogu da budu obveznici po našem zakonu.

Ako je taj čovek državljanin Srbije a ima otvoren račun u inostranstvu ... već je pisano o načinu na koji mogu da se "love" takozvani "frilenseri" od strane NBS i PU.
Takođe, u temi je pisano o sporazumima o izbegavanju dvostrukog oporezivanja ali to zavisi od ugovora na nivou država1-država2. Može i da ga nema pa nema ništa od izbegavanja takvih poreza. U slučaju da je u inostranoj državi gde je zarađen novac porez manji, u Replici Srbiji njihovi građani su u obavezi da se samooporezuju. EDIT: U protivnom čine krivično delo. Prihode više ne moraju da prijavljuju jer je NBS već alarmirana u vezi inostranog deviznog računa dotičnog građanina, koji je sam po sebi u prekršaju ako nema odobrenje NBS, koje se usput obnavlja na jednu godinu.
 
Može on da bude državljanin Srbije ali je poreski rezident države u kojoj živi i radi.
Mislim da ti pišeš o slučajevima kad poreski rezident Srbije ostvaruje zaradu u inostranstvu što se normalno oporezuje po našem zakonu.

To su dva potpuno različita scenarija koje je Trbojević izmešao u svom izlaganju.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Prošao je datum do kada je bilo plati bez posledica. Ko je hteo platio do tada, ostali nastavili po starom. Stvar je u globalu gotova. Sad će biti samo pojedinačno. Pogotovo što od organizovanog napora nije bilo ništa.
Otkud ti sad pa to?
Od ovih koje je PU nedavno počela da juri, neki su se baš i prijavili.

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Nije baš tako. Jel ti ne čitaš temu ili namerno pišeš proizvoljno?
Zakon je takav da je mišljenje ministarstva finansija obavezujuće za poresku upravu.
Uprošćeno: Ako je MF dostavio PU da idu 5 godina unazad, oni će to i učiniti i "raditi" tako i ako to nije u skladu sa određenim zakonima gde je definisano da se potraživanja ne mogu tražiti / iznuđivati retroaktivno.
Kako jedino pravno sredstvo koje jedan pojedinac ima u borbi sa ovime jeste sud - a rešenje PU je izvršno, rok 15 dana bez prava na odlaganje i u slučaju žalbe, taj pojedinac se goni krivično ako odbije da izvrši (uplati) šta mu je dostavljeno.
Ako si i dalje u dilemi - borba na sudu ne odlaže nikakvo izvršenje PU a na to dodaj izvršioce koji dodaju svoje "troškove" sve dok ne dođu u poziciji da naplate / zaplene imovinu.
Borba na sudu zna da traje godinama a pošto se boriš protiv države i uz najbolje advokate dugo će trajati. Onaj ko je takav lav da može sve to da izgura - da bude blokiran, krivično gonjen, verovatno i zatvaran - i jednog dana naplati sve što mu je protivpravno oduzeto - njemu svaka čast ali koliko pojedinaca ima spremnih na to?
U slučaju da se nagodi / sam se prijavi - priznaje svaku krivicu i nema pravo ni na kakvu žalbu. U obavezi je da plati porez na sve iznose, sa sve kamatama ako se ne nagodi drugačije.

Ima li i dalje nešto da ti nije jasno?

Koliko sam ja citao utaja proza je ako si ti ciljano pokusavao da saktrijes porez i za cifre preko odredjenog iznosa. Kako god ako se prijavis sam platis porez ako se ne prijavis sam opet platis taj isti porez, u cemu je razlika da li se prijavio ili ne?
 
Nije baš tako. Jel ti ne čitaš temu ili namerno pišeš proizvoljno?
Zakon je takav da je mišljenje ministarstva finansija obavezujuće za poresku upravu.
Uprošćeno: Ako je MF dostavio PU da idu 5 godina unazad, oni će to i učiniti i "raditi" tako i ako to nije u skladu sa određenim zakonima gde je definisano da se potraživanja ne mogu tražiti / iznuđivati retroaktivno.

Sta je ovde tacno retroaktivno? Zakon postoji od 2002-3e. Ne idu unazad nego si bio u obavezi da se samooporezujes.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Uprošćeno: Ako je MF dostavio PU da idu 5 godina unazad, oni će to i učiniti i "raditi" tako i ako to nije u skladu sa određenim zakonima gde je definisano da se potraživanja ne mogu tražiti / iznuđivati retroaktivno.

Kako si ti napisao svaka primena zakona je retroaktivna pošto je delo/prekršaj učinjen u prošlosti. Retroaktivnost podrazumeva da se primenjuje propis koji nije bio na snazi u momentu učinjenja prekršaja. U ovim slučaju Zakon je postojao. Primenjuje se načelo zastarelosti koje je za ovaj slučaj, pretpostavljam, 5 godina.

Ostalo se sve slažem.
 
Nisam nikakav eskpert, čak ni neko ko je obrazovan da poznaje pravo, veoma je moguće da ste u pravu što se toga tiče a ja "u krivu".
Kako moje info dolaze opet uglavnom iz medija s'time što ih "ukrštam" i sa "drugom stranom", ovo oko čega se ne slažemo je u najmanju ruku "klizav teren" jer nije dovoljno objašnjeno sledeće:
U nekim saopštenjima (npr "radnici na internetu" grupa / kolektiv, šta god da su...) navodi se da pre donošenja zakona o "sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma", 12.2019-e, nije bilo moguće regulisati plaćanje poreza jer naš zakon nije poznavao termin "frilenser" pa PU nije znala po kom osnovu da odredi porez...
Ovo sam napisao prepričavajući šta sam ja čuo / pročitao (a informacija je uistinu mnogo), možda nije svaka reč baš pouzdana da se smatra citatom.
Kako je tek taj famuozni zakon iz 12.2019-e definisao šta su frilenseri, kako je onda moguće da se nekome potražuje nekakav porez na primanja 5 godina unazad? EDIT: to gore što ste me citirali je samo jedan od stavova "u odbranu" tzv "frilensera".
Nisam pravnik, a zarad ove teme voleo bi da to neko objasni i razbije dileme oko svega ovoga.

Koliko sam ja citao utaja proza je ako si ti ciljano pokusavao da saktrijes porez i za cifre preko odredjenog iznosa. Kako god ako se prijavis sam platis porez ako se ne prijavis sam opet platis taj isti porez, u cemu je razlika da li se prijavio ili ne?

Ako si pročitao sve što si me citirao a nisi shvatio u čemu je razlika, zaista ne znam kako mogu da ti pomognem.
 
Poslednja izmena:
Nije postojao pojam freelancer, ali je postojao pojam "...lice koje radi za, i prima primanja od poslodavca iz inostranstva koji nema registrovanu firmu u Srbiji...".
I određenim uredbama je jasno i nedvosmisleno bilo definisano koje su poreske obaveze i obaveze po doprinosima za takva lica. Bilo je potrebno da sam sebi plati porez na dohodak, i doprinose za PIO i zdravstveno.

Dokumente koji to definišu već smo davali ovde kojekuda na forumu godinama unazad, u drugim temama.
Nemam sada pojma gde. uglavnom tamo negde gde se priča o mogućnostima naplate poslova iz inostranstva, PayPal, Piooneer i slično...

Ima to negde ovde: https://forum.benchmark.rs/showthread.php?148138-PayPal-(FAQ-u-prvom-postu)
I ovde: https://forum.benchmark.rs/showthread.php?376681-Payoneer-informacije-i-iskustva
 
Poslednja izmena:
Problem jeste bio i ostao što taj neki freelancer (lice koje radi za stranca koji nema firmu kod nas) bio obavezan da plati sebi doprinose, ali u samom PIO i zdravstvenom su bili poptuno zbunjeni pitanjima od strane pojedinih frelansera kako da obave te uplate, koliko da uplate, i koja prava stiču određenim uplatama. I PIO i zdravstveno i poresko posmatraju samo redovne mesečne uplate relativno konstantnih iznosa, a freelance work je sve samo ne redovan i konstantan izvor prihoda. Šta da radi friovac ako jednokratno dobije nekoliko stotina ili hiljada $ za projekat koji radi par meseci, uplati tog meseca kada mu stigne doznaka 47% tog iznosa, i...?

...nema uticaja na penziju od jedne mesečne uplate niti može uopšte postati deo PIO fonda jednom uplatom, niti ima overe zdravstvene knjižice na X period zato što je jednom uplatio 200-500-5000$.

Iz tog dela priče se zapravo vidi koliko je sistem koji očekuje te uplate operisan od realnog stanja na tržištu.

Jedino što su freelance radnici mogli da rade je da otvore firmu, dal' paušalnu dal' neku drugu, da uplate idu na račun te firme, a onda sebi da isplaćuju plate i na firmu da kupuju šta im treba u životu.
Ali to je isplativo samo velikima koji imaju zaista ozbiljna primanja. Za "sitnice" koje se usrednjeno na godišnjem nivou svedu na 300-500$ mesečno se ne isplati jer su troškoi firme visoki, i takvi freelanceri ne mogu isplativo da posluju u Srbiji, i da ostanu legalni.
 
Poslednja izmena:
Hmm, tom logikom, neko ko uzme neplaćeno u firmi, ostaje bez uplata za PIO i bez knjižice za zdravstveno dok se ne vrati na posao?
 
Da, poslodavac je u obavezi da odjavi zaposlenog sa PIO za vreme trajanja neplaćenog odsustva i kada istekne rešenje dužan je da ga ponovo prijavi. Da li to poslodavci stvarno rade je drugo pitanje.

Nasuprot tome poslodavac je dužan da plaća doprinose za zdravstveno za vreme trajanja neplaćenog odsustva.
 
Poslednja izmena:
Da, poslodavac je u obavezi da odjavi zaposlenog sa PIO za vreme trajanja neplaćenog odsustva i kada istekne rešenje dužan je da ga ponovo prijavi. Da li to poslodavci stvarno rade je drugo pitanje.

Nasuprot tome poslodavac je dužan da plaća doprinose za zdravstveno za vreme trajanja neplaćenog odsustva.

+1
 
I tako meni i dalje nije jsano zasto bi se iko sam prijavio?
I dok se mi raspravljamo u rusiji putin uvodi 6% fiksno porez za freelancere, srbija pandemonijum
 
I tako meni i dalje nije jsano zasto bi se iko sam prijavio?
I dok se mi raspravljamo u rusiji putin uvodi 6% fiksno porez za freelancere, srbija pandemonijum

Niko se ne bi sam prijavio, ali uspostavlja se world wide sistem da se ne možeš provući ispod radara, tj. neće postojati način da naplatiš radove i dođeš do tih para, bez da to sazna poresko.
A onda si još i u prekršaju jer nisi ispunjavao obaveze.

U Rusiji 6%.... Često neko nabaci kako su freeelance radnici tretirani u inostranstvu, bez daljih detalja. I verujem da je to samo deo priče. I kod nas je porez 10%. Ali tu su i PIO i zdravstveno koji i čine najveći deo davanja.
Pitanje je da li je tih 6% sve što zaista treba da plate. I u Rusiji postoji obavezno zdravstveno osiguranje i državni penzioni fond i ne verujem da freelance radnici imaju ta prava (da treba da se leče, da omatoriće i prolupati i trebaće im penzije) uz fiksnih samo 6% na bilo koji iznos zarade. Kao i bilo gde u (iole uređenom svetu) svetu, sumnjam da su oporezivanje i davanja linearni.
 
Ako mogu hakeri da naplate kriptovalutama Ransomware i da se ne zna ko su onda moze, ocigledno.
Problem je sto drzava kao i uvek ide silom daj sto vise pa se onda narod dovija da ne placa nista umesto realno koliko treba.
Siva ekonomija se ne resava na taj nacin. Daj normalne uslove pa ce ljudi sami da odluce da li im se isplati da uopste rade ili ce da se sele negde gde su uslovi bolji i jasno definisani.
 
Ako mogu hakeri da naplate kriptovalutama Ransomware i da se ne zna ko su onda moze, ocigledno.

Malo je ozbiljnih klijenata koji će pristati da ti plate kriptovalutom.
Takođe, naplata kriptovalute u keš ili na koristan račun je već sada komplikovana, a uskoro će postati gotovo nemoguća bez traga u nekoj zvaničnoj instituciji.

A i ako uspeš, jesi ispod radara, ali i da dalje u prekršaju.
Ono, k'o da voziš pod dejstvom alkohola, kroz ulice gde nema policije.
 
Poslednja izmena:
Sledeci koji bude pisao o gastarbajterima na ovoj temi dobija poene.
 
Od željenog otpisa nema ništa. Država nikada nikome nije otpisala dugovani porez već je jedino moguć reprogram uz otpis kamate (celokupne ili samo jednog dela).
Ali bi svakako trebalo razgovarati o pronalaženju modela oporezivanja na obostrano zadovoljstvo.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Postovani clanovi foruma, nisam uocio da je bilo pitanje vezano za uplate fizickih lica fizickim licima unutar Srbije. Da li se i to oporezuje? Negde sam video da postoji neki godisnji neoporezivi iznos.. Koliki se iznos moze dobiti od jednog lica i koliko u zbiru od vise fizickih lica u toku tekuce godine bez poreza ? Ako se placa porez, doprinosi, koliko ?
 
Akcija!



Što više ljudi dođe, to bolje, nije bitno da li su frilenseri ili ne.
 
Cenim da sto vise ovaca za sisanje to bolje za njih dok se njih ne sisa.. Samo pokusavam da zamislim na sta bi licilo kad bi tamo krenuli isto kao i sa freelancerima. Cutalo se cutalo pa aj vas zveknemo po usima. Zamisliti gomilu diplomaca kojima prete resetke pred ocima gde robijaju po danima za bezvrednu sumu po danu u ukupnom zbiru, kakva buducnost se ovde nudi.. Kad bi krenulo i po racunima gradjana unutar drzave, na sta bi to licilo. Mislim da to ni 90% gradjana nije ni pomislilo. To bi vec preraslo u zescu revoluciju.. Mozda bi veci deo kaznjenih ljudi morao da gradi zatvore da se sve pozatvara..
 
Krenuće se, ne sekiraj se, sve kači isti zakon.
Bitno je da se koristio neki od više puta spomenutih servisa za transfer novca.
Drugo, sisitem je "podešen" tako da porez ne zastareva. Odličan mehanizam je napravljen sa izvršiteljima i policijom, za nekoliko godina ljudima će prodavati kuće jer nisu plaćali porez na šupe i kokošinjce. Crnjak.
 
Nazad
Vrh Dno