Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Slobodnjaci u fokusu poreske uprave

MARIO RELJANOVIĆ
27/10/2020

...
Iz postojeće situacije mora se izaći davanjem odgovora na dva pitanja: šta sa do sada dospelim dugovanjima i kako će se postupati ubuduće kada je reč o ovoj vrsti radnika? Nijedan od odgovora ne može biti jednostavan, ali može voditi rešenjima od kojih će koristi imati ne samo frilenseri i ostali radnici na internetu, već svi samozaposleni i sve ugrožene kategorije radnika do sada neprepoznate u zakonima.

Odgovor na prvo pitanje je „u milosti“ poreske uprave, ali se čini da je najracionalnije rešenje da se ono reši na nivou opšteg pravila koje bi važilo za sve, i one koji su dobili i one koji nisu dobili opomene. Trebalo bi još jednom napomenuti da poreska uprava ima svo zakonsko pravo da potražuje ova dugovanja – ovde nije reč o prevari, kao kada „Infostan“ potražuje zastarele dugove u nadi da će se neko „upecati“. Situacija međutim nije tako jednostavna, jer bi stroga primena zakona dovela do postojanja nekoliko stotina hiljada veoma besnih, obespravljenih ljudi kojima se iz nekog (njima) apstraktnog razloga odjednom nameću hiljade evra poreskog duga. Oprost jednog dela duga, plaćanje dugovanja bez obračuna kamate, umanjenje duga naknadnim izuzimanjem od oporezivanja nižih iznosa uplata (može retroaktivno ako je u korist poreskog obveznika). Ali važnije od toga jeste da država (i poreska uprava kao njen deo) moraju da zauzmu drastično drugačiji stav prema ovim obveznicima poreza. Najpre, da edukuju. Da objasne da ovaj porez postoji i da postoji obaveza njegovog plaćanja čak i kada za nju ne znate. Da informišu i da učine plaćanje poreza jednostavnijim. Da obećaju sve, ili makar neke, od napred predloženih izmena zakona. Jednom rečju, da se ponašaju kao odgovorna država koja pred sobom ima ozbiljan problem. Jer ovde nije reč o manjem procentu naplate od očekivanog; ovde se radi o tome da prema zvaničnim podacima od 300 uplata, 299 obveznika ne plati porez. A to ne može biti slučajno, ili posledica neke misteriozne zavere. Ne, to je jasan signal da u sistemu nešto ne valja. I zbog toga je nehuliganski pristup države ovoga puta naročito važan.
...
https://pescanik.net/slobodnjaci-u-fokusu-poreske-uprave
 
@micos
Postaviti nasumicnom poreskom savetniku/knjigovodji pitanje o tome da li za nesto treba platiti porez, isto je kao i postaviti pitanje agentu za nekretnine o tome da li je dobro vreme za kupovinu stana. Uvek treba, i uvek je dobro vreme.

Ova zena je npr. rekla da se ozbiljno shvati poziv PU, jer ako ne prijavimo sami, to ce biti krivicno delo (poreska utaja). To je neistinita izjava, jer zavisi od iznosa, sto ona i ne spominje. Ti ljudi kojima odgovara nesto su jako skloni tome da zanemare okolnosti koje im ne idu u prilog.
I zanimljivo mi je da sam dosta citao i gledao, a da nisam video da se uopste neko fokusira na to sta se u praksi dobija time sto se covek sam prijavi, umesto da pusti da ga vija PU. Kamate svakako za sada nece oprastati, jer to nisu ni ponudili, a ako se setimo nekih ranijih primera na kojima se moze videti kako nasa drzava funkcionise, uopste ne bih iskljucio mogucnost da se posle prvog kruga samoprijavljivanja, da neka ponuda da ko se prijavi u narednom krugu npr. ne placa kamate, ili dobije neku drugu vrstu stimulacije da se prijavi. Za sada ja ni ne vidim da su dali ikakve olaksice "savesnim gradjanima". Valjda podrazumevaju da je dovoljno ako nema dodatnih novcanih kazni, ako ih uopste nema(!?), ali ja bih svakako voleo da vidim kolike su te kazne u praksi.
Kako je uopste moguce da se niko ne bavi time sta se dobija time sto se covek sam prijavi (a i kada se neko bavi time, laze kao ova zena sa snimka).

@zmurke
Ponavljas to za refund vec vise puta, pretpostavljam jer te muci. Takodje, pretpostavljam da si jako mlad, i ako je to istina, nije vazno, svi prave gluposti kada su mladi, ali imaj u vidu da si imao zakonit prihod, i da si bacio cistih oko 300 dolara, na mah, samo zato sto te je uplasio neko ko je digao ogromnu buku. To je cak i toliko cudno da lici na trolovanje, ali je cudno i da trolujes tri ili vise puta za istu stvar, tako da ne mogu da odbacim ni jedno ni drugo kao mogucnost.
U svakom slucaju, ako si naucio kako da zaradis 600 dolara radeci nesto na racunaru, mogao si i da naucis kako da platis porez. Nisi ti kopac kanala da bi se toliko plasio formalnih poslova.

@Ji 4Tze
Mozes li da pojasnis ovo
Četvrto, 50% ćeš davati državi ako svoju zaradu oporezuješ po našem zakonu, pa to niko zdrave pameti ne radi
 
Poslednja izmena:
Ključno:
radnici na Internetu koji su primili prihod iz inostranstva moraju platiti porez i doprinose na taj prihod
...

Ja se u najvažnijoj stvari slažem sa svima koji logički misle da porez treba da se plati. Takođe sam mišljenja da o tome ne treba da debatujemo jer nismo ovde da podstičemo kriminal već da razmenimo mišljenja, predstavimo uglove iz kojih gledamo na stvari i možda optimistično sa moje strane ali - na kraju nađemo zajednički jezik. Tipa složimo se u 50%+1 situacija i tako imamo neki "konsenzus".

E sad, evo ti mog ugla gledanja na ovu (samo jednu od sramnih) stvari koje nisu nikako slučajne (ali to nije tema - ovdešće nas u politiku, ostajemo na relaciji "pojedinac - sistem"):
Radnik, kako si ti lepo naveo, radi za nekoga, u nekoj firmi ... nije "privredni subjekt". On je pojedinac, jednostavno ne postiji bolja reč od radnik. Za tog radnika, radnja / firma / preduzeće plaća porez. Ako je taj radnik radio za neko preduzeće iz inostranstva, taj "provredni subjekt" tamo negde je morao da plati porez u svojoj državi jer je on taj koji ima te obaveze.
Samo na trenutak, uzmimo za primer građevinsku industriju. Svi fizikalci bi morali da se samooporezuju te bi njihove dnevnice morale biti za 50% veće kako bi ti ljudi pokrili te troškove. Isto tako važi i za majstore na gradilištima... Ko je samo jednom bio na gradilištu zna o čemu pričam.
E tako možeš da se uhvatiš za bilo koju "privrednu granu" i da se budeš "iznenađen" kao Šojić.
To onda znači da "Frilenseri" (ja nisam siguran da naš rečnik može ovaj umetak od reči da identifikuje) mogu da se identifikuju kao ta "određena grupa stanovništva" kojima su uskraćena prava jer zašto samo njima da se naplati neki "teroroistički" porez?

Što se tiče taksista - ti ljudi su podnosili molbe za izlazak na taksi i neki uslovi su im tada bili zagarantovani. Te uslove ne može ničiji brat da menja kako mu je volja i da prođe nekažnjeno jer da bi se oni promenili moraju da prođu kroz određene procedure a to bi imalo efekta i na izvršnu vlast koja bi se toga bojala... Opet smo u bliskom kontaktu sa politikom.
Drugim rečima - ti ljudi su bili debelo oštećeni, i oduvek su uglavnom zbog "neefikasnosti" nadležnih službi i imaju pravo na štrajk.
Ko to ne razume stvarno nije za demokratiju.

Vratimo se na temu:
Ovde ima jako puno nelogičnosti jer se nekako uvek ispostavi da ti novi zakoni koji "reformišu" sistem uvek imaju neke žešće propuste i umesto da regulišu određene oblasti uvek naprave velike pometnje i gotovo nikada nema ko da prizna da je to bila greška.
Ovde se radi o nekim proračunima gde još može da se "otme neka živa lova" na brzaka i sve je to već ko zna koja repriza Deža Vi-ja.

Ja mislim da nema razloga za defetizam, ljudi se okupljaju i udružuju i sa obzirom na pomenuti namerno neuređeni post-socijalizam treba im pružiti svaku podršku.
Makar da skupimo dovoljno relevantnih informacija - to možemo.
 
Poslednja izmena:
Pa pominjem jer je degenski da sam spao na to da refoundujem novac i zatvarm biznisk koji sam poceo zbog po meni loseg stava drzave, inace naravno da me muci trenutno sam nezaposlen i ovo jedva sto sam skupio
sad sam vratio jer ne zelim da me neko maltretira.

Za ovu zenu si lepo reko hoce da zaradi pare za sebe, inace ja mislim da i nije neki profesionalac jer je rekla da oplate od ljudi iz inostranstva koji nisu familija oslobodjeni poreza sto nije istina ja sam pitao poresku jos
davno da li da mi uplati drugar kes sa broda i oni su mi rekli tacka 4) Ostalo porez valjda 10 ili 20% ne secam se moro bi da iskopam mejl.

Problem je sto ne mozes da se uhvatis za bilo koju granu, jer ti fizikalci na gradjvini dobijaju u 90% kes na ruke i poreska to ne moze da dokaze al ove uplate iz inostranstva ima crno na belo, al recimo mogu da oderu
sve ove sto se klade na tikete, koliko sam procitao svaki dobitak preko 12k dinara ljudi su trebali da plate porez..
 
@filipos
Ja bih mozda i voleo da to ne znam, ali na zalost, znam :)
Pretpostavljam da si odgovarao na ovo sto sam citirao i pitao dziforsa, ali nisam se fokusirao na taj deo, nego na: "po nasem zakonu" i "to niko zdrave pameti ne radi". Nisam siguran na sta je mislio.

@zmurke
Najbolje sto mozes da izvuces iz ovoga je da ne treba biti brzoplet. Da si npr. pitao ovde sta je najbezbednije sto mozes da uradis, svi bi ti rekli da platis porez i uzmes to sto ti je ostalo. Refund je cist overkill, ali OK, nije to nista tragicno. Racunaj da si radio malo pro bono za sticanje iskustva i jednu zivotnu lekciju, i to je to. A i ulepsao si tamo nekome dan, i pricace prijateljima da je dobio za dz nesto cemu se nikada nije nadao. Jos ako si dobro uradio posao, sreca mu je dva puta veca.
 
Ono što meni smeta u celoj priči je što ja u ovome uopšte ne vidim nameru države da uredi sistem plaćanja poreza i stvari dovede u red.
Naprotiv, ovo vidim kao nameru da se popuni budžetska rupa koja evidentno zjapi, a dodatno je produbljena "bacanjem" 100 EUR po glavi stanovnika.

Niko ne spori da na svaki prihod MORA da se plati porez, tako sve države danas u svetu funkcionišu, ali ja prvi sporim NAČIN na koji se to želi, a sumnjiv mi je i MOTIV svega ovoga.
Čak mi je ovo ispred tih sumanutih 50% o kojima se ovde piše.
 
Poslednja izmena:
Ja se u najvažnijoj stvari slažem sa svima koji logički misle da porez treba da se plati. Takođe sam mišljenja da o tome ne treba da debatujemo jer nismo ovde da podstičemo kriminal već da razmenimo mišljenja, predstavimo uglove iz kojih gledamo na stvari i možda optimistično sa moje strane ali - na kraju nađemo zajednički jezik. Tipa složimo se u 50%+1 situacija i tako imamo neki "konsenzus".

E sad, evo ti mog ugla gledanja na ovu (samo jednu od sramnih) stvari koje nisu nikako slučajne (ali to nije tema - ovdešće nas u politiku, ostajemo na relaciji "pojedinac - sistem"):
Radnik, kako si ti lepo naveo, radi za nekoga, u nekoj firmi ... nije "privredni subjekt". On je pojedinac, jednostavno ne postiji bolja reč od radnik. Za tog radnika, radnja / firma / preduzeće plaća porez. Ako je taj radnik radio za neko preduzeće iz inostranstva, taj "provredni subjekt" tamo negde je morao da plati porez u svojoj državi jer je on taj koji ima te obaveze.
Samo na trenutak, uzmimo za primer građevinsku industriju. Svi fizikalci bi morali da se samooporezuju te bi njihove dnevnice morale biti za 50% veće kako bi ti ljudi pokrili te troškove. Isto tako važi i za majstore na gradilištima... Ko je samo jednom bio na gradilištu zna o čemu pričam.
E tako možeš da se uhvatiš za bilo koju "privrednu granu" i da se budeš "iznenađen" kao Šojić.
To onda znači da "Frilenseri" (ja nisam siguran da naš rečnik može ovaj umetak od reči da identifikuje) mogu da se identifikuju kao ta "određena grupa stanovništva" kojima su uskraćena prava jer zašto samo njima da se naplati neki "teroroistički" porez
?

Što se tiče taksista - ti ljudi su podnosili molbe za izlazak na taksi i neki uslovi su im tada bili zagarantovani. Te uslove ne može ničiji brat da menja kako mu je volja i da prođe nekažnjeno jer da bi se oni promenili moraju da prođu kroz određene procedure a to bi imalo efekta i na izvršnu vlast koja bi se toga bojala... Opet smo u bliskom kontaktu sa politikom.
Drugim rečima - ti ljudi su bili debelo oštećeni, i oduvek su uglavnom zbog "neefikasnosti" nadležnih službi i imaju pravo na štrajk.
Ko to ne razume stvarno nije za demokratiju.

Vratimo se na temu:
Ovde ima jako puno nelogičnosti jer se nekako uvek ispostavi da ti novi zakoni koji "reformišu" sistem uvek imaju neke žešće propuste i umesto da regulišu određene oblasti uvek naprave velike pometnje i gotovo nikada nema ko da prizna da je to bila greška.
Ovde se radi o nekim proračunima gde još može da se "otme neka živa lova" na brzaka i sve je to već ko zna koja repriza Deža Vi-ja.

Ja mislim da nema razloga za defetizam, ljudi se okupljaju i udružuju i sa obzirom na pomenuti namerno neuređeni post-socijalizam treba im pružiti svaku podršku.
Makar da skupimo dovoljno relevantnih informacija - to možemo.

da se ne vracamo na taxiste i koja oni prava imaju fokusiracemo se na boldovani deo.

Opet iz tvog ugla gledanja, to je ok, ali da li znas da kada firma radniku ovde plati porez u stvari ne placa firma vec placa radnik. Radnik na kraju dobije neto platu, a firma placa svoje poreze koji nemaju veze sa radnikom. Uzmimo na primer minimalac, sad ti pitaj tog "obicnog" radnika da li bi hteo da umesto 300e neto, dobija 450e bruto pa da vidis odgovore. Ili tog obicnog radnika pitaj da li mu je ok da umesto 450e dobija 300e jer mora da da za nekog frajlencera koji je prijavljen na socijalu. Opet onda bi se obican radnik pobunio, ako frilencer moze da bira sta ce da placa sto ne mogu ja. Sa druge strane svim mladim ljudima ce biti primamljivo 450e bruto, situacija se menja kada dobijes decu ili imas neki zdravstveni problem, pa deca moraju u skolu pa kod lekara... tada ce svi birati netto. Opet navedite mi jednog"slobodnjaka" koji vodi dete u privatnu skolu i leci se privatno da nijednom nije usao u dom zdravlja. Evo kolega koji je bio zagrizen da frilenceri ne treba da placaju nista neka ga pita neko sada kada mora da operise uraslu dlaku, da li ce kod privatnika ili drzavno.

Sto se gradjevine tice postoje firme i u velikoj su vecini oni koji placaju radnike preko racuna dok neke firme isplacuju na racun i na kes sto opet nije primer samo u gradjevini vec u mnogim firmama pa i u it sektoru. To je primer sive ekonomije koji drzava po malo resava raznim inspekcijama, kad hoce. E sad sto je nas narod naucen da taj porez u stavri placa firma, a da njemu sleduje toliko pa sleduje, ne razumejuci sta je bruto i neto plata (kao mozda i neki ovde) to je druga stvar.
 
Poslednja izmena:
Sve je to lepo sto si ti napisao i bilo bi tacno da frilenser kad plati poreze, doprinose i zdravstveno ima ista prava kao taj radnik sto ga spominjes. Posto zdravstveno nema na osnovu toga sto plati i PIO mu se ne racuna onda i ne treba da plati kao obican radnik.
Usput da ubacimo u pricu da taj radnik ima placeno bolovanje i godisnji a frilenser ne.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Pa da bi platio porez na ugovor o delu po propisu, a ovo je i odgovor Jerichu u vezi staža, moraš da podneseš pravilno prijavu. Sad to je toliko drndanje da je sasvim razumljivo da to nije niko radio nego su samo primali uplate a sad država hoće da duži pojedince...
A to što nemaš plaćeno bolovanje i godišnji jer nemaš nikakav ugovor o radu onda možda odluka i ne važi jer osoba koja je primila pare nije radnik

da se ne vracamo na taxiste i koja oni prava imaju fokusiracemo se na boldovani deo.

Opet iz tvog ugla gledanja, to je ok, ali da li znas da kada firma radniku ovde plati porez u stvari ne placa firma vec placa radnik. Radnik na kraju dobije neto platu, a firma placa svoje poreze koji nemaju veze sa radnikom.

Da ne citiram sve ali nisi u pravu jer za zaposlenog plaća radnik, plaća i firma, sve to od 2015. ide preko PPP PD obrasca odjedinjene naplate i sve ti piše na isplatnom listiću koliko šta koliko plaća.

Screenshot-2020-10-28-104043.png
 
upravo tako, ako hoces bolovanje (koje se inace placa 60%) i godisnji zaposli se lepo u nekoj firmi i uzivaj u netto plati, bolovanju i godisnjem. A ne da se hvalis kako si ***** sistem i kako neces da robujes nekoj firmi od 9 do 17h, a ovamo hoces isto sto taj rob ima u toj firmi. Bolovanje i godisnji trazi od te firme koja te placa ako imas ugovor o radu. Bolovanje i godisnji nema veze ni sa stazom ni sa zdravstvom ni sa skolstvom niti ikakve veze sa drzavom, to finansira firma za koju radis .

Itekako sve to ima veze. Frilenseru ne finansira niko nista samim tim i ne treba da placa isti porez kao radnik (jer to i nije).

Zasto sam spomenuo bolovanje, radnik se razboli i ode na bolovanje -> firma ga placa.
Frilenser se razboli i ne radi -> nema para vec ima samo ono sto honorarno zaradi.
Niko radnika ne sprecava da predje u frilensere pa nek i oni "**** sistem" samo verujem da im se "**** sistema" ubrzo ne bi svidelo. Vecina tih frilensera su frilenseri zato sto ne mogu da nadju posao ovde pa su se snasli da ne bi pocrkali od gladi. Oni sto zaradjuju velike cifre su odavno presli u preduzetnike/doo

Slazem se i ja da treba porez da se plati ali je em cifra koju drzava trazi suluda em je totalno *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*ski da ne postoji neoporeziv deo koji bi u najmanju ruku morao biti u iznosu prosecne potrosacke korpe em ne postoje odbici za troskove. I da, ne znam koliko puta treba da se spominje, iako PLATIS zdravstveno i PIO na njih nemas pravo. I da, PLACAS sve 2 puta cak iako si zaposlen (osim zdravstvenog). Divim se nekima koji ovde pisu i spominju neko postovanje zakona i ustava (od strane drzavne sluzbe) kao da ne zivimo u Letecem cirkusu Montija Pajtona

Ovo prica neko ko je bio i frilenser i radnik i preduzetnik pa znam vrlo dobro sve manjkavosti sistema.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
Strategija drzave Srbije bi trebalo da stimulise izvoznike rada koji dovlace devize u zemlju, stoga izjednacavanje poreza sa ostalim granama koje vrte unutrasnje pare (u sistemu) je besmisleno za drzavu u situaciji kakva je Srbija kao najsiromasnija zemlja Evrope, koja zivi na vestackom disanju (krediti).

Stoga bi svi trebalo da mucnu glavom, porez treba da se placa, ali je pitanje KOLIKO.
 
Vecina njih koje ja znam rade kao frilenseri za oko 500e, kad im odbijes PID ostalo bi im oko 280e iliti manje od moraca kablova.

Znas, vecini njih nije samo sve u parama, mozda bi da rade nesto sto vole iako bi vise imali kao motaci kablova. Uostalom i ti motaci kablova imaju koliko imaju jer smo svi mi to platili preko subvencija koje je drzava ulupala u razne firme.

Ja sam frilenser koji je registrovan kao preduzetnik ako te bas interesuje, iako sam u trazenoj bransi (IT) eto necu da radim u firmi. Zasto? Najveci razlog je sloboda u radu ali ima tu i mnogo drugih razloga koji nisu za ovu temu a i zahteva poduzi tekst

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Takodje koliko vidim nije ni ista cifra poreza radnik-frilencer jer kao sto sam spomenuo, kada se saberu svi troskovi koji se placaju za radnika, a ovo ako si bio poslodavac znas, cifra je 63% koju dobija drzava. Za frilencera su spominjali 45% i to koliko znam nije gotova prica, verovatno ce biti i manje. A to na sta imas pravo treba ispitati.


Za nezaposlene - 20% porez + 25,5% PIO + 10,3% zdravstveno = 55,8%, malo li je? I sviđa me se što non stop tupiš o nekim prednostima rada od kuće, ali zato negativne strane ne posmatraš ili ih odbacuješ sa LOL PA ZAPOSLI SE ONDA stavom. Ne kapiram uopšte taj fazon "da komšiji crkne krava". Nezaposleni aka freelanceri aka radnici preko neta treba da plate porez (20% je ok) ali PIO i zdravstveno treba da budu opcioni. Ako ne može opciono, onda neka bude kao za ljude u inostranstvu koji sami biraju koliko će uplatiti sebi za penziju.

A tek ovo naplaćivanje unazad je retardirano i više nego verovatno im neće proći.
 
Vecina njih koje ja znam rade kao frilenseri za oko 500e, kad im odbijes PID ostalo bi im oko 280e iliti manje od moraca kablova.

Znas, vecini njih nije samo sve u parama, mozda bi da rade nesto sto vole iako bi vise imali kao motaci kablova. Uostalom i ti motaci kablova imaju koliko imaju jer smo svi mi to platili preko subvencija koje je drzava ulupala u razne firme.

Ja sam frilenser koji je registrovan kao preduzetnik ako te bas interesuje, iako sam u trazenoj bransi (IT) eto necu da radim u firmi. Zasto? Najveci razlog je sloboda u radu ali ima tu i mnogo drugih razloga koji nisu za ovu temu a i zahteva poduzi tekst

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Apsolutno je nebitno da li neko zarađuje 500 ili 5000e. Jedina razlika treba da bude u stopi poreza (progresivan porez), svi ostali uslovi trebaju da budu isti. Ako ti zarađuješ 500e mesečno - platiš 50e, ako ja zarađujem 5000e mesečno - platim 1000e. To je to, PIO i ostalo treba da bude opciono if you ask me.
 
Apsolutno se slazem, pre svega neoporezivi deo mora da postoji za manje zarade.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Ono što meni najviše smeta je to što se diskusija o zakonu nije povela sve do trenutka kada je poreska uprava najavila da će krenuti da ga primenjuje. Šta bi se desilo da se nisu oglasili? Svi bi nastavili da se prave blesavi, poreski dug bi nastavio da se nagomilava, i onda kada bi poreska uprava najavila kontrolu situacija bi bila gora nego što je danas.
 
Pa upravo takva je i vecina, sam si odgovorio zasto je nekom lepse biti frilencer nego da radi u firmi, samim tim ne moze da ima ista prava kao radnik u smislu bolovanja i godisnjeg odmora kad on i nema obavezu da odlazi na posao. Moze da zaradi i nekoliko puta vise od prosecnog motaca kablova i da radi nekoliko puta manje, a do sada nista nije placao. 280e je odprilike prosek koji ima najnizi motac kablova u firmi koju smo mi subvencionisali jer eto izvoze proizvod i dovlace devize u zemlju, samim tim i placaju radnike, recenica koje se cesto spominje kada se brane frilenceri.

Slazem se i ja da ne treba da placaju istu cifru kao i radnik zajedno sa frirmom ali se ovde cesto provlaci prica zasto uopste da se placa i zasto da to bude preko 10%.

Ček brate, kakve veze ima neodlazak na posao sa tim ko i koliko radi? Nekima je prednost da ne idu u kancelariju, neki nikad ne bi mogli da rade od kuće. To apsolutno nije argument ni u jednu stranu, niti plus ili minus. To što je neko freelancer samo znači da ne radi za lokalnu firmu, i sam sebi nalazi posao i rešava ostale stvari. Ako mene pitaš - ljudi koji rade preko neta se više cimaju nego neko ko uvali dupe u firmu i ne razmišlja ni o čemu osim da se pojavi na poslu i radi to što treba da radi. I ti si sad u fazonu da je BOLJE biti freelancer? Nije ni jedno bolje ili gore, nego samo opcija čime ćeš da se baviš i kako.

I logika ti je pogrešna skroz - ako neko nema prava u pogledu zaštite od rizika, bolovanja, godišnjeg odmora i slično - valjda treba da mu pomogneš sa boljim uslovima, a ne zakopavaš još dublje sa nerealnim ciframa?
 
@markoZ

Prvo radnik koji ide na posao ima obezbedjena sredstva za rad, dok vecina frilensera mora sama da ih obezbedi kupovinom, zatim razna usavrsavanja. Naravno nesposobnu drzavu to ne zanima, vec samo kako da popuni rupu u budzetu. Koja je razlika izmedju nasih ljudi koji rade u inostranstvu i unose do 10000€ evra preko granice i frilensera? Njih niko ne pita o poreklu novca, niti placaju bilo kakav porez na tu sumu.

Poenta price je da ce drzava ovim sto hoce da sprovede unistiti mnogo porodica i granu koja drzavi donosi novac bez da mrdne prstom. Ionako veliki deo novca se potrosi u zemlji.

I kada spominjes motace kablova, da to je veliki problem jer se ciljano unistava sve domace i od nasih para se daju subvencije i poreske olaksice strancima za otvaranje takvih radnih mesta. Ako nisi primetio postali smo najjeftinija radna snaga u Evropi.
 
tako je, sve ima na isplatnom listicu (koji do skoro neki radnici nisu ni dobijali pa nisu ni znali gde su im pare i sta placaju), ima deo koji placa firma, a najveci deo placa radnik tj firma za i u ime radnika. Sve ukupno oko 63% bruto plate ode.

Ubi se ti ovde objasnjavajuci sta je bruto, a sta neto. Ko zna koliko si puta napisao to, i ko sta placa, pa pogresis, covek te ispravi, i kazes da, da na to sam mislio, i odmah u nastavku kako su davanja ovde 63% na bruto platu (sto bi bilo 170% u odnosu na neto platu), pa poredis to sa frilenserovih 45%, koji su u stvari 55% (ali na osnovicu koja je 80% prihoda). Daj batali to. Em nerviras ovde ljude kojima hoce da uvale patku od ovce od prava, za harac koji je veci nego za zaposlene ovde, i to 5 godina i 10 meseci unazad, em sto ne razumes to o cemu pricas. Mozda ti jesi poslodavac, ili iz porodice poslodavca, ali je ocigledno da se ovim ne bavis, ili da se bavis naopako. Ovo sto traze od frilensera je skuplje nego sto traze ovde (sa sve odbitkom, frilenser 56, drzava 44, znaci skoro 79% na neto traze frilenserima, ako vise volis te naopake brojeve), a dobije se patka od ovce.

Ja svakako nisam poslodavac, morao sam sada da proverim na internetu sta pricas, i naravno da te je vec prvi link, koji mi je pretrazivac izbacio, demantovao. Koristili su primer neto plate 70.000 dinara, i to poslodavca kosta jos oko 47.000, odnosno 117.000 ukupno, dakle davanja su oko 67% na neto, ili oko 40% na bruto. Frilenser koji prihoduje 117.000, ima neto oko 65.500, dakle 4.500 dinara vise mu je drzava uzela nego sto bi mu uzela da radi ovde, a dala mu rekao sam vec sta.
 
Poslednja izmena:
Evo zasto ja pricam 10%,
10% ce svi freelanceri prihavtiti kao ok reket i placace to redovno, sve preko toga naci ce nacin da zaobidju sistem
drugo jedan motac kablova zavisi od toga da ima livnica bakra u blizini i dobar autoput da bi bio effikasan na trzistu
u IT sektuoru jedino sto ti treba je dobar internet samim tim ceo svet je u igri, znaci lik iz Katara moze da naplacuje
duplo manje nego ja jer ja moram da platim 50% poreza. Da te pitam realno da ispred kuce imas 2 picerije, capricoza
400din u prvoj a u drogoj 800din a istog kvaliteta, bi uzimao u prvoj ili drugoj?
Kako leciti stvarne socijalne slucajeve, pa sta znam u srbiji i ne lece i ti sto dobijaju dobijaju po 10k dinara, sa tim ne
mogu da se pokriju sigurno, nego zive od sastrane pomoci ili crknu.. A evo ja sam nezaposlen bukvalno kanal situacija
i uzeo sam da radim od proslog meseca na upworku i uzeo neke pare i eto sad primoran da dam otkaz, sto sigurno
ne ide ni meni ni drzavi u korist. Vi konstantno pricte on nekoj nepravdi kako ja da platim porez a drugi radnik da ne
plati, ceo svet je nepravda pitaj malog crnca u siera leone sto ga bicuju da kopa dijamante da li je ok sto neki danac
radi u meku za 24e satnicu? Mislim ono ako hoces da pricas on nepravdi to je rupa bez dna, ja pricam o konstruktivnom
resenju koje je Win-Win za sve

Ps radnik u nemackoj ima osobodjenje od poreza do 9500e, radnik u Srbiji ima bananu :)
 
Poslednja izmena:
Zapravo nije win-win, ali tebi odgovara, pa ga zato i pominješ.
 
10% je porez na teret zaposlenog i kad je normalno zaposlen i to radnik plaća. Još 14% je ono što plaća penziju. A firma mu plaća (manji) deo za penziju, pola zdravstva.
Verovatno je odatle tih 10%... Dakle to nije nikakav "reket" nego porez. Ali to je u sklopu tog, tako da kažem, paketa poslovanja da "ako radiš u firmi, zaposlen si, porez ti je 10% ali plaća se i sve ostalo".
Da porez bude 10% bez ostalih dažbina o ovom našem parazitskom sistemu teško da može... Paušalci su imali neki trošak od 10-15% ali to je druga tema - https://forum.benchmark.rs/showthread.php?398628-IT-preduzetnici-Banke-porezi-propisi/page54

I ne širite temu bezveze besmislenim primerima i komentarima.
 
Takodje, ne odgovarajte vise na komentare clana MarkoZ, posto je napravio dupli nalog kako bi odgovarao sa njega, pa su mu oba trajno banovana.
 
pa u makedoniji moze 10% zasto ne bi moglo kod nas? I zasto nije win-win, evo ja sam sad odusto od rada, mozda jedino pocnem opet ako nadjem zaobilaznicu ili uvedu 10%, znaci drzava gubi sigurno bar 100$ sto bih ja kao teletebais vratio kroz tih 10% i PDV. Trenutno je samo Lose-Lose
 
Eto ti zaobilaznice, prijavi se kao frilenser u MK. Je l isti tretman imaju i rezidenti i ne-rezidenti?

Koliko sam video, oni su ovu situaciju imali pre 5 godina...
 
ne znam je l ovo bilo ali ovogodišnji je zaključak nekog ko je izgleda probao da prijavi dohodak/opravda priliv

Rešenje leži u tome da se u prijavi PP-OPO
pri unosu prihoda obelezim sebe kao zaposlenog (šifra 01) a ne kao što sam ja pokušavao sa time da se se obeležim kao lice koje nije osigurano po drugom osnovu (šifra 05)
I pri tome ostaje da se izjasnim za prihod zaista kao
199000 – Prihodi koji imaju karakter zarade ili naknade zarade na koje se obaveze obračunavaju po posebnim pravilima

Logika iza toga je sledeća: Ako ja sam sebe prijavljujem i obračunavam i plaćam sva 4 poreza i doprinosa – onda sam ja pred poreskom upravom po svemu jednak kao i redovno zaposlena lica. To što mi je „poslodavac“ inostrani i što nisam u radnom odnosu u smislu domaćeg zakona o radu – nego je to rad van radnog odnosa – to je potpuno druga stvar, i to je, razume se, relevatno kod PIO fonda/CROSO. No, kada podnosim poresku prijavu PP-OPO, treba da se obeležim kao zaposleni (01), kako bi mi sistem dozvolio obračun svih ovih stavki. U suprotnom (05) sam sistem ne dozvoljava obračun doprinosa za osiguranje u slučaju nezaposlenosti i automatski odbija prijavu kao neispravnu.

Nadam se da će ovo moje iskustvo pomoći drugima…

https://blog.pausal.rs/samooporeziv...-primaju-uplate-iz-inostranstva/#comment-2092
 
Ne znam šta je taj lik pokušavao, ali za sve koji su već zaposleni i osigurani je šifra 1, pod šifra 601000 dok je za lice koje nije zaposleno i osigurano 05 a pod šifra 602000. Tu se priznaju normirani troškovi 20%. Svako biranje šifre da bi normirani troškovi bili veći povlači mogućnost dodatnih ispitivanja od strane poreske, jer se sve preko 20% mora opravdati i dokazati.
 
Šta se dešava sa Western Union uplatama fizičkog lica ka fizičkom licu? Kako se to tretira i ko može da me ubedi da nije poslato od nekoliko rođaka, bude toga oko par hiljada godišnje, u iznosima od po 100-200 €? Pa nije valjda da će sva rodbina gastarbajtera koji žive u inostranstvu i šalju svojim roditeljima/familiji novac Western Unionom plaćati -50% od tih iznosa (a to može da bude i po 10.000 € godišnje) ? Takođe i Skrill i Neteller isto ide od fizičkih lica ka fizičkom licu (meni), iznos je sličan na godišnjem nivou. Odakle pravo PU jedne države da njuška po online accountima određenih fizičkih lica?
 
Poslednja izmena:
Slučaj okačen u zatvorenoj FB grupi "Inicijativa radnika na internetu":
https://www.facebook.com/groups/774887630018904

Zalagali se ili ne za obracun u nazad, meni je stiglo resenje od poreske sa rokom placanja od 15 dana. U slucaju da ne platim, prinudna naplata. Zaracunali su mi poreze, pio i zdravstveno za poslednje 4 godine, dodali kamate... U mom slucaju, nista mi ne znaci i ako se postignu dogovori kasnije, ja sam njima sad duzan i to nista nece da promeni

kad ti stiglo to, danas?

Juce

Mozda niste svi u poziciji kao ja. Ja sam im ocigledno bio u prvom talasu, pre nego sto su objavili svuda. Mene su zvali jos u Junu, sve izvode iz banaka su vec imali, u septembru napravili zapisnik i juce je stiglo resenje. Ulozio sam i zalbu da bar moj rad svrstaju u autorsko delo, jer to i jeste - pravim mobilne igre, ali nisu prihvatili ni to. Da su prihvatili, to bi mi bar povecalo normirane troskove sa sadasnjih 20% na bar 34%, ali ne zanima ih

Pa ne znam bas da li da objavljujem ali ovakva vam je matematika:
- Na ukupan devizni priliv vam racunaju 20% normirane troskove
- Na ostalih 80% racunaju porez 20%, pio 26% i zdravstveno 10.3%
- Na sve to idu nenormalne kamate. U mom slucaju, za 2017. godinu skoro 40% dodaju za kamate
Nisam jos ni izracunao koliko % ima na kraju placam, ali ako su porezi i doprinosi samo 44% od ukupne cifre, kamate sigurno dodaju jos 20-ak % ako ne i vise
Sve u svemu, 15 dana mi je rok za placanje. Imam pravo i na zalbu ali ona ne zaustavlja izvrsenje, tako pise

Da, sve sam primao na domace devizne racune. Klasicni wire transferi sa Upworka. Svu zaradu pravim iskljucivo preko Upworka
Da, moze se reci da su cifre vece od prosecnih jer radim dugo, portfolio pravim godinama, imam dobre klijente
Da skratim pricu, moj dug prema drzavi Srbiji su izracunali na 7.7 miliona dinara. Administrator moze da vam potvrdi

I da, naravno da nemam to da platim. Bez obzira sto svuda pisu da smo kriminalci jer zaradjujemo mnogo (neki) ja svu svoju zaradju pravim zahvaljujuci tome sto svoj posao ucim vec 40 i vise godina. I dan danas bar nekoliko sati dnveno i dalje ucim. I racunam se u experta u svojoj bransi. I imam pravo da naplacujem svoj radni sat vise. I hocu da im placam porez ali mi ne treba penzija od njih, ne treba mi zdravstveno

Nisam jos uputio zahtev za reprogram. Juce mi je stiglo resenje. Naravno, to mi je jedini izlaz. Ali cuo sam da max koji odobravaju je 2 godine. Sto u mom slucaju znaci da mesecno moram da im placam oko 3.000e
Kako sam rekao, trenutno imam dobre klijente na Upworku. Ali to vec za mesec dana moze da se promeni i da kao i svi drugi jedva nadjem novi posao

Ne mogu vise ni da pisem jer mi je muka od svega. Cak i ako se jednog dana resi status freelancera, meni to nista nece da znaci jer sigurno drzava nece da mi vrati pare
Pratim grupu, ako neko ima neku ideju, slobodno neka je iznese
A ja cu da vam napisem sta je na kraju bilo, kad jos malo vidim da li imam ikakve druge opcije osim reprograma

Kao neko ko nije zaposlen, nemam ni opciju da podignem kredit
https://www.facebook.com/groups/774...t6K2dj_2BF8M3fplBL2ZJ3ajaFNOwRo&__tn__=,O,P-R
 
Nazad
Vrh Dno