Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Mislim da knjigas nema fiksni porez, zato je i knjigas.
Test samostalnosti prolazi svakako...

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Da da moja greska

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Mile zar taj porez nije zastareo pa to je staro 10-11 godina? Zašto proveravaju 15g unazad zar ne zastareva plaćanje poreza nakon 5 godina.
 
Mislim da knjigas nema fiksni porez, zato je i knjigas.
Test samostalnosti prolazi svakako...

Sent from my SM-G960U using Tapatalk

Ako mislis da prolazi test samostalnosti zato sto je knjigas to nije tacno. Isto ti vazi test samostalnosti bez obzira da li si pausalac klasican knjigas ili sa licnom zaradom.
Ako znas njegov konkretan slucaj detaljnije, pa na osnovu toga kazes da on prolazi test samostalnosti onda nista :)
 
Svaki frilenser prolazi test samostalnosti bez problema.
Kada su ovi domaci lazni pausalci prolazili, ne vidim mogucnost da frilenser ne prodje test. Jednostavno ne moguce je.


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Svaki frilenser prolazi test samostalnosti bez problema.
Kada su ovi domaci lazni pausalci prolazili, ne vidim mogucnost da frilenser ne prodje test. Jednostavno ne moguce je.


Sent from my SM-G960U using Tapatalk

Koliko mi je poznato jos ne postoji nijedan javno poznat slucaj da su ikoga kontrolisali za test samostalnosti tako da niko nije ni prolazio ni pao jos.
Ne bih uopstavao da svaki freelancer ni prolazi ni pada. Budite pazljivi da ne bi i za to bilo kukanja posle kad se sete za 5 godina unazad da kontrolisu.
Onaj koji drzi casove skypa za gomilu klijenata bi morao da prodje. Onaj koji dobija svakog meseca fakturu od Upwork-a samo hmmm ne znam kako ce to tumaciti. Barem bi trebalo da gledaju posto je upwork samo posrednik da li je to od istog klijenta citave godine ili od vise njih koji se smenjuju ali ne bih se bas zakleo da pacijenti nece proglasiti platformu kao da je ona ta za koju radis pa da nisi samostalan u startu.
 
Mile zar taj porez nije zastareo pa to je staro 10-11 godina? Zašto proveravaju 15g unazad zar ne zastareva plaćanje poreza nakon 5 godina.

Zastareva porez na dohodak (koji ima veze sa temom), kao i porez na imovinu (koji nema veze sa temom).
Ali doprinosi za PIO i zdravstveno ne zastarevaju.
 
Pa zato i pitam, zar taj porez na tu zemlju nije zastareo?

edit: čekaj, pri plaćanju poreza na novac dobijen od prodaje nekretnine iz nasledstva prodane pre isteka pete godine posedovanja od dana nasleđivanja, plaćaju se pored poreza i doprinosi za PIO i zdravstveno?

To bi značilo šta da je Mile zbog prodaje te zemlje ostao dužan da plati doprinose za PIO i zdravstveno i sa zateznim kamatama to ga je posle deset godina izašlo 4800 din, dok je porez na sam prihod od prodaje (ili kako se to već zove) zastareo?
 
Poslednja izmena:
Pa ne znam zato i pitam čovek je spomenuo PIO, a kada se spominje da porez zastareva nakon 5 godina zašto proveravaju za 15 godina unazad, zašto su Miletu onda naplatili taj porez?
 
Koliko mi je poznato jos ne postoji nijedan javno poznat slucaj da su ikoga kontrolisali za test samostalnosti tako da niko nije ni prolazio ni pao jos.
Ne bih uopstavao da svaki freelancer ni prolazi ni pada. Budite pazljivi da ne bi i za to bilo kukanja posle kad se sete za 5 godina unazad da kontrolisu.
Onaj koji drzi casove skypa za gomilu klijenata bi morao da prodje. Onaj koji dobija svakog meseca fakturu od Upwork-a samo hmmm ne znam kako ce to tumaciti. Barem bi trebalo da gledaju posto je upwork samo posrednik da li je to od istog klijenta citave godine ili od vise njih koji se smenjuju ali ne bih se bas zakleo da pacijenti nece proglasiti platformu kao da je ona ta za koju radis pa da nisi samostalan u startu.

Pa to je samo jedan od kriterijuma koji je ispunjen. Ostaje još 4 do limita kada mora da pređe u DOO. Nije samo jedan ispunjen kriterijum dovoljan da bi se pao test samostalnosti, 5 ili više ispunjenih kriterijuma je uslov za pad.
 
Za svakog klijenta pojedinačno se radi test samostalnosti.
 
Ti kriterijumi su samo formalno tu. Ako inspektor misli da ne prolazis onda ne prolazis i sa samo jednom tackom. I ti tu nista ne mozes.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Ti kriterijumi su samo formalno tu. Ako inspektor misli da ne prolazis onda ne prolazis i sa samo jednom tackom. I ti tu nista ne mozes.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk

Је л' то причаш на основу сопственог искуства, искуства неког познаника, или личне интерпретације?
 
Mile zar taj porez nije zastareo pa to je staro 10-11 godina? Zašto proveravaju 15g unazad zar ne zastareva plaćanje poreza nakon 5 godina.

Zastareva porez na dohodak (koji ima veze sa temom), kao i porez na imovinu (koji nema veze sa temom).
Ali doprinosi za PIO i zdravstveno ne zastarevaju.

Pa zato i pitam, zar taj porez na tu zemlju nije zastareo?
edit: čekaj, pri plaćanju poreza na novac dobijen od prodaje nekretnine iz nasledstva prodane pre isteka pete godine posedovanja od dana nasleđivanja, plaćaju se pored poreza i doprinosi za PIO i zdravstveno...

Sto bi placao PIO kod prodaje nekretnine, nije to zarada?

Pa ne znam zato i pitam čovek je spomenuo PIO, a kada se spominje da porez zastareva nakon 5 godina zašto proveravaju za 15 godina unazad, zašto su Miletu onda naplatili taj porez?

Uf jao ček' polako....

Arcibalde replicira odmah posle mog posta i počinje sa "Mile.... ", na tamo neki udaljeniji post (ne znam baš ni na koji), pa onda deluje da replicira uopšteno na probleme frilensera, i u temi o porezu frilenserima odgovara na problem sa plaćanjem poreza ne prenos ili imovinu. Eto kako se zbrkamo na forumu. :(

Arcibald, kome tačno repliciraš sa konstatacijom o zastarelosti poreza?!?
 
Poslednja izmena:
Pa to je samo jedan od kriterijuma koji je ispunjen. Ostaje još 4 do limita kada mora da pređe u DOO. Nije samo jedan ispunjen kriterijum dovoljan da bi se pao test samostalnosti, 5 ili više ispunjenih kriterijuma je uslov za pad.

Tako je, to je samo jedan kriterijum ali tu ce lako da padne i da radi vise od 130 dana i da se javio na oglas za posao na upworku. Cas posla primenom fakticiteta te dotera do 5 ako inspektoru deluje da to nije samostalna veza. Pricam na osnovu licnog ubedjenja kako vidim da funkcionisu u drugim slucajevima. Nemam saznanja da je iko niti pao niti prosao zasada. Samo posledice su velike pa ko nije siguran da ce inspektor doci do istog zakljucka kao i on ne moze bas da bude spokojan.
To svako za sebe procenjuje kao i ja sam. Ja sam samo rekoao da prva tvdrnja da svi knjigasi ne mogu da imaju problem sa testom samostalnosti i druga da svi freelanceri ne mogu da imaju problem sa testom samostalnosti nije tacna. A nadam se da problema nece imati :)
 
Poslednja izmena:
Postoji i varijanta inspektor popunio kvotu, prosao si test. U suprotnom ti si vec zaduzen porezom i kamatom. Zalba ne odlaze izvrsenje.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
U prevodu: ozakonjeno bezakonje.
 
Koliko vidim, ovi su se nameracili da deru i iscede svaki moguci dinarcic iz naroda, izgleda da su spiskali sve drzavne pare pa krpi i udri kako znas:
2009 sam nasledio mali plac na periferiji Starog Beceja, prodat 2010 da podmitim lekare da odrade rutinsku operaciju da spasim baku od sigurne smrti.
Podmicivanje je produzilo baki 10 godina zivota, cisto da prica bude interesantnija.
I sada dolazi glavno:
Po nekom zakonu o dobiti, ako prodas nasledjenu nekretninu u roku od 5 god ili vise (oprostite na greskama, ne znam detalje), placas dodatni porez na dobit, koji je u ovom slucaju ispao oko 4800 dinara.
Fora je da sam u momentu nasledjivanja i prodaje bio vec godinama u drugoj opstini udaljenoj 40km.
Poreska sluzbenica je pocetkom 2020-te 3 puta isla za Becej da pegla brljotine becejskog katastra i poreske koje su totalno pogresno unele podatke u "sistem".
Moj family prijatelj, kao moj "predstavnik" je morao da joj fizicki pokaze doticni plac.
Pri trecem susretu prijatelj saznaje koliki ce otprilike biti dodatni porez i naravno pita koji je smisao sveg ovog cimanja, kada cifra pokriva eventualno gorivo za ta 3 dolaska?
Sluzbenica odgovara da je dolazila sa privatnim vozilom o svom trosku, u strahu od otkaza jer se vrsi nenormalan pritisak iz Bg na sluzbe sa pretnjom otkaza i da se precesljava sve u zadnjih 15 god i da se mora naplatiti svaki moguci dinar.
Par nedelja posle tog susreta dobijam plavu kovertu da sam duzan drzavi za doticnu cifru.

Ako su se toliko iscimali da mi naplate tih par 'iljada, onda se freelancerima nikako ne pise dobro jer se prazan budzet mora nekako puniti...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
Jeste ja sam kriv za zabunu, izvinjavam se. Ovo je post i ovo je Mile. Elem, zar ovaj porez koji on navodi ne zastareva za 5 godina ili?
 
Је л' то причаш на основу сопственог искуства, искуства неког познаника, или личне интерпретације?

I drugi su već odgovorili ali ajd`:

https://blog.pausal.rs/sazetak-uputstva-za-test-samostalnosti/

https://startit.rs/objavljen-test-s...ce-se-utvrdivati-da-li-preduzetnik-nezavisan/

https://unija.com/sr/test-samostalnosti-preduzetnika/

https://www.neobilten.com/uradite-test-samostalnosti-preduzetnika/

https://aktivasistem.com/news/usvojen-test-samostalnosti/

Možda je i suvišno kao odgovor, ali među ovim linkovima će se svakako naći korisnih stvari za test samostalnosti
 
Jeste ja sam kriv za zabunu, izvinjavam se. Ovo je post i ovo je Mile. Elem, zar ovaj porez koji on navodi ne zastareva za 5 godina ili?
Ocigledno ne cim mi traze zvanicno sa sve plavom kovertom i pecatom pare...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Gotovo nijedan organ neće sam da prekine postupak zbog zastarelosti, na to treba da se pozivate u žalbama.
 
Ako je pausalna predusetnicka firma registrovana na adresi koja je u vlasnistvu najuzeg clana porodice ali na kojoj ja ne zivim, da li neko pravi problem oko toga i da li je potrebno imati nekakvu opremu na toj adresi?

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Tako je, to je samo jedan kriterijum ali tu ce lako da padne i da radi vise od 130 dana i da se javio na oglas za posao na upworku. Cas posla primenom fakticiteta te dotera do 5 ako inspektoru deluje da to nije samostalna veza. Pricam na osnovu licnog ubedjenja kako vidim da funkcionisu u drugim slucajevima. Nemam saznanja da je iko niti pao niti prosao zasada. Samo posledice su velike pa ko nije siguran da ce inspektor doci do istog zakljucka kao i on ne moze bas da bude spokojan.
To svako za sebe procenjuje kao i ja sam. Ja sam samo rekoao da prva tvdrnja da svi knjigasi ne mogu da imaju problem sa testom samostalnosti i druga da svi freelanceri ne mogu da imaju problem sa testom samostalnosti nije tacna. A nadam se da problema nece imati :)

meni se kolega javio da nije prosao test samostalnosti, imao je samo jednog klijenta sa finim ciframa, zalio se, advokat ga je savetovao da ima previse rupa i da je dosta dato inspektorima na volju da sami procene prolazis ili ne. Zatvorio je pausal pa sada gleda kako dalje.
 
meni se kolega javio da nije prosao test samostalnosti, imao je samo jednog klijenta sa finim ciframa, zalio se, advokat ga je savetovao da ima previse rupa i da je dosta dato inspektorima na volju da sami procene prolazis ili ne. Zatvorio je pausal pa sada gleda kako dalje.
Da li ti je kolega bio u radnom odnosu + pausalac ili je bio samo pausalac? Neke knjigovodje kazu da je radni odnos olaksavajuca okolnost jer je glavni pokazatelj da svaki taj drugi pausalni posao ne moze biti vas glavni posao.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno