Šta je novo?

Problem Ryzen 3800x

benson

Slavan
Učlanjen(a)
04.09.2007
Poruke
107
Poena
319
Pozdrav drugari, interesuje me vase misljenje u vezi sa mojim problemom.

Pokrenuo sam Cinebench R20 Single core test, i problem je u tome sto tokom testa nijedan 'core' nece da se boostuje do 4.5Ghz koliko je fabrickji definisano, najveca brzina po core -u koju sam preko HWinfo izmmerio je bila 4.425 Mhz, samo je ukljucen Precission Boost.
Po fabrickoj specifikaciji bar jedan core mora da dostigne 4.5 Ghz ako sam dobro shvatio.



Bios, chipset drajveri sve je updejtovano na poslednju verziju, power plan je podesen na Ryzen High Perfromance, podesavanja u Biosu su na default, doduse pokusao sam i sa ovim podesavanjima ali nista nije pomoglo:

Global C-state Control = Enabled
Power Supply Idle Control = Low Current Idle
CPPC = Enabled
CPPC Preferred Cores = Enabled
AMD Cool'n'Quiet = Enabled
PPC Adjustment = PState 0

Spec:
Cpu:3800x
Mobo: MPG X570 Gaming Edge Wifi
Ram : 32 GB na 3200 Mhz

Sada zaista vise nisam siguran da li moj CPU funkcionise kako treba, pa razmisljam da li da trazim zamenu ?
 

Prilozi

  • 3800x_SingleCore.PNG
    3800x_SingleCore.PNG
    1,017.3 KB · Pregleda: 115
  • ryzen podesavnja.PNG
    ryzen podesavnja.PNG
    186.9 KB · Pregleda: 98
Hoćeš da menjaš procesor koji boostuje na 4.425 GHz umesto na 4.5 GHz?! Tih 75 MHz (gde razliku u performansama ni jedan test nema šanse da pokaže) ti baš toliko znače da bi odneo procesor na reklamaciju i čekao mesec dana da ti kažu da je ispravan?
Vrlo zanimljivo...
 
Poslednja izmena:
Hoćeš da menjaš procesor koji boostuje na 4.425 GHz umesto na 4.5 GHz?! Tih 75 MHz (gde razliku u performansama ni jedan test nema šanse da pokaže) ti baš toliko znače da bi odneo procesor na reklamaciju i čekao mesec dana da ti kažu da je ispravan?
Vrlo zanimljivo...

Sustinski tih 75 Mhz mi ne znaci nista, ali me opet nervira da platim nesto i da to sto sam platio nisam dobio.
Ne znam kako bi mogli da mi kazu da je ispravan ako ne boostuje do 4.5 Ghz barem na jednom core -u, ako sam dobro shvatio.
 
Welcome to marketing. To sa boost klokovima je bio problem od starta sa Ryzen 3000, diglo se malčice prašine, maaalo, AMD je ispljuvao neke bezvezarije kao objašnjenje, prašina se slegla i to je to...lažni marketing je oprošten jer su jeftiniji od Intela.

Anyway, i ti malo dramiš, da izvineš...govorimo o 75 MHz što ni u ludilu nećeš da osetiš, boost zavisi od milion stvari, gomila faktora je u igri, nećeš moći konzistentno da dobijaš isti boost svaki put kad pogledaš i izmeriš, itd...dakle, nema svrhe cimati se. Procesor radi ok, vozi tako...
 
CB r20 nemože da pogura Ryzen na najviše taktove čak i kada opterćenje pokazuje 100% na svim jezgrima. Čak i sa 3700xx mogu svašta da radim dok CB vrti u pozadini.
 
Probaj i sa nekim drugim testovima, nemoj samo CB.

Kucaj CPU stress test i pogledaj sta je aktuelno.
 
Poslednja izmena:
Temperatura je velika stavka kod automatskog boost-a. Iako se temperature pojedinih jezgara ne mogu videti u softveru, senzori postoje za svako jezgro pa kada temperatura jednog jezgra pređe nekih 62-65c odmah se smanji boost na tom jezgru pa je tada do algoritma u procesoru, BIOS-a i OS-a da prebaci load na hladnije jezgro i tako u krug. Izuzev u slučaju baš dobrog, da ne kažem vrhinskog hlađenja, taj boost traje vrlo kratko, u milisekundama tako da to nije najvažnija stvar. Mnogo je važnija srednja/prosečna vrednost koju recimo Ryzen Master pokazuje.
 
Poslednja izmena:
Mislim da PB2 zavisi od primerka cpu, ploce, memorije, hlađenja, temperature u sobi. 4.425 nije za reklamaciju, ali ako ne bustuje do 4,5 i preko (kao npr kod mene) na svim jezgrima, vrlo je moguće da mu je ukupna porpusnost ispod proseka. Testiraj ga, probaj da ocujes CPU i MEM sam ili probaj sa ovim novim o.c toolom da izvučeš bolji prosek snage sa nizim temp.
 
Toliko bustuje i moj 3700x ali retko se vidi 4.4 bar na jednom jezgru.
 
Ne zamlacuj se sa tim :) Jos nisam video da neki procesor bustuje na max tako da ne gubi vreme nego uzivaj sa tim sto imas. Moj Ryzen 7 3600x na kome je max boost 4.4 ghz a nije jos ni dosao do 4.4, vec negde 4.3 zarez nesto i naravno dodje do 1.4v sto je mnogo. Ja sam ga overklokovao na 4.2ghz i radi mi na 1.280v zakucano.
 
Nazad
Vrh Dno