Šta je novo?

Debeljko problem,

Elvir

Cenjen
Učlanjen(a)
05.09.2012
Poruke
286
Poena
180
Nabavio sam ranije jedan original breadbin C64 model. Oznaka na ploci je 1984 godina. E sad, komp je solidnoj kondiciji. Svi tasteri rade, SID je ok.( Po tonalitetu bih rekao da je prva verzija ).

Problem je jedino u slici dok je komp hladan. Kada ga upalim, slika je prakticno crno-bela. Posle izvesnog vremena, jedno 10-15 minuta sve se vrati u normalu. Na sta bih trebao da obratim paznju u smislu eventualne opravke ?

WP_20201018_19_34_09_Pro[1].jpg

WP_20201018_19_34_00_Pro[1].jpg

WP_20201018_19_35_54_Pro[1].jpg

Kada se malo zagreje, sve bude ok.

WP_20201018_19_42_36_Pro[1].jpg
 
Može recimo biti ovo, sve u svemu obično kod boja su kondenzatori problem, mislim da bi ti recapping rešio to

CT1 Trimmer capacitor near VIC

Description

Black and white screen on analog screens and on modern tv’s semi black and white with colorful flash (see video)

Cause

This capacitor is broken. CT1 is the trimmer capacitor to fine tune all the clock frequencies.
It nudges the xtal to alter its frequency. All clocks are derived from this:
– The dot clock at about 8MHz
– the VIC generates the CPU clock at 1/8 of this
– The colour subcarrier clock at 3.57 (NTSC) or 4.33 (PAL) Just get any 40pF trimmer and replace the one that’s there.

 
Evo slike ploce sa CT1. S obzirom da nemam previse iskustva u elektronici-praksi, mozda je najbolje da krenem metodom direktne zamene. E sad, kako da pronadjem zamenski/nov CT 1 ? Kako sam doznao preko linkova, vrednost mu je 40pF.

Pogledajte prilog 291293

edit :

Resenje ?

https://www.mikroprinc.com/sr/proizvod/trimer-kondenzator-12-40pf-100v-zuti

Pre nego li ga zameniš probaj da okreneš pot na njemu malo šrafcigerom i vidi šta će biti, trebalo bi da može da se utegne malo
 
Pre nego li ga zameniš probaj da okreneš pot na njemu malo šrafcigerom i vidi šta će biti, trebalo bi da može da se utegne malo

Ok!

Imam u steku jos jednu neispravnu plocu, to je neka ranija revizija ASSY 250407 - 1983 godina i koja je nesto drugacije izvedbe. Narocito oko VIC cipa i koliko sam primetio, ta ploca nema CT1. Takodje, ta ploca je i daleko kvalitetnije izrade po pitanju lemova sa donje strane. Vec ova iz 1984 nosi Hong Kong logo i nisam zadovoljan izradom. Evo moze se jasno videti.

WP_20201019_18_26_22_Pro[1].jpg

Edit:

Pomerio sam malo sraf na CT1 i ladno boja ok! Defitivno je u tome problem. Da li bi ipak pozeljno da ga zamenim ?
 
Poslednja izmena:
Iskreno nemam preterano iskustva sa Breadbin verzijama C64, ja koristim C64C-II, Made in Hong Kong - short board PAL REV B. 90/'91 verziju (jedna od poslednjih serija mada se priča da postoji i ona jelte iz '92 al do sada nisam naleteo) koja je prilično retka za naći. Po meni i mnogima to je najbolja C64 verzija ploče ikada proizvedena što se tiče kvaliteta izrade medjutim ima naravno onih koji se neće složiti prvenstveno zbog drugačije verzije SID čipa (navodno original zvuči bolje i lepše) ali ja lično nisam primetio da pravi preteranu razliku.
 
Pomerio sam malo sraf na CT1 i ladno boja ok! Defitivno je u tome problem. Da li bi ipak pozeljno da ga zamenim ?

Super, drago mi je da je do toga i da si rešio stvar. Zameni ga svakako u neko skorije vreme jer je krenuo definitivno da umire.

Btw. koje su ti ovo verzije ploča koje imaš ? Koji broj ide iza ASSY... ? Ako su neke od te dve 250466 ('86/'87 verzija) onda si na konju jer se one isto dobro kotiraju što se tiče kvaliteta.
 
Poslednja izmena:
Super, drago mi je da je do toga i da si rešio stvar. Zameni ga svakako u neko skorije vreme jer je krenuo definitivno da umire.

Btw. koje su ti ovo verzije ploča koje imaš ? Koji broj ide iza ASSY... ? Ako su neke od te dve 250466 ('86/'87 verzija) onda si na konju jer se one isto dobro kotiraju što se tiče kvaliteta.

Svakako su starije. Ta gornja je iz 1983 godine i kvalitetno deluje. Sluzi mi za spare parts. SID je mrtav. A ni VIC nije u boljem stanju. CIA cipove sam izlemio sa nje jer su mi ranije trebali. Ta druga nosi Hong kong logo i kao sto se moze videti, lose je izvedbe. Bar po meni...iz 1984 je godine.
 
Poslednja izmena:
Konačno sam našao vremena i da se pozabavim ovim problemom a koji sam uspešno i rešio, zamenom CT1 elementa. Hvala @ripkid !

Nije teklo baš glatko, jer sam jedva odlemio stari kondenzator. Kao što sam ranije napomenuo, zbog posledice stanja ploče, ladno sam pumpicom "usisao" i jedno parče štampanog voda sa ploče. Ali sam i rešio stvar sa parčetom nožice od jednog kondenzatora iz šteka. Debeli za sada radi ok, nema više problema sa bojama. Pratiću doduše stanje i kada se zagreje.

WP_20210316_17_53_48_Pro[1].jpg
 

Prilozi

  • WP_20210316_17_54_08_Pro[1].jpg
    WP_20210316_17_54_08_Pro[1].jpg
    304 KB · Pregleda: 35
Posle nekih 2 sata korisnjenja, slika je i dalje ok! :)

WP_20210316_21_14_43_Pro[1].jpg
 

Prilozi

  • WP_20210316_20_46_01_Pro[1].jpg
    WP_20210316_20_46_01_Pro[1].jpg
    192.1 KB · Pregleda: 33
Kad taman covek da je sve u redu, pojavi se drugi problem. Naime, sa bojama je sve ok, medjutim kada se racunar intezivno koristi, nekih sat-dva pojavljuju se grafičke anomalije. Ali samo u pojedinim igrama. Tako da je simptom relativno i podmukao. Recimo u jednoj igri bude sve ok, medjutim u nekoj drugoj, sprjatovi postaju ispunjeni linijama/bagovima. Istražujući problem, doznao sam da je problem u VIC cipu kada dostigne izvesnu temperaturu, dolazi do simptoma. Rešenje je ugradnja pasivnog hlađenja na sam IC u vidu mini alu hladnjaka uz nanošenje termičkog lepka. Materijal sam nabavio, postavio, testirao kroz malo dužu upotrebu...i nema više dotičnog problema! Čitajući neka iskustva, ljudi predlažu da se isti postupak odradi na SID i PLA čipovima.

WP_20210318_14_35_58_Pro[1].jpg
 
Kad taman covek da je sve u redu, pojavi se drugi problem. Naime, sa bojama je sve ok, medjutim kada se racunar intezivno koristi, nekih sat-dva pojavljuju se grafičke anomalije. Ali samo u pojedinim igrama. Tako da je simptom relativno i podmukao. Recimo u jednoj igri bude sve ok, medjutim u nekoj drugoj, sprjatovi positaju ispunjeni linijama/bagovima. Istražujući problem, doznao sam da je problem u VIC cipu kada dostigne izvesnu temperaturu, dolazi do simptoma. Rešenje je ugradnja pasivnog hlađenja na sam IC u vidu mini alu hladnjaka uz nanošenje termičkog lepka. Materijal sam nabavio, postavio, testirao kroz malo dužu upotrebu...i nema više dotičnog problema! Čitajući neka iskustva, ljudi predlažu da se isti postupak odradi na SID i PLA čipovima.

Pogledajte prilog 301088

Stariji tip ploče, kod njih je uvek pametno staviti mini hladnjake mada mislim i da zavisi od toga i kakvo napajanje koristiš i kako ti drži voltažu. Po meni ova originalna ne treba koristiti uopšte već treba gledati da se uzme potpuno novo, svom srećom ima ih za nabaviti.
 
Stariji tip ploče, kod njih je uvek pametno staviti mini hladnjake mada mislim i da zavisi od toga i kakvo napajanje koristiš i kako ti drži voltažu. Po meni ova originalna ne treba koristiti uopšte već treba gledati da se uzme potpuno novo, svom srećom ima ih za nabaviti.

Padalo mi je to na pamet. Napajanja koristim ona sa C64 II modela. Svakako cu razmisliti i o novom.
 
Jel ima neka preporuka za napajanje za ZX Spectrum 48k?
 
Jel ima neka preporuka za napajanje za ZX Spectrum 48k?
Na istom linku imaš i napajanja nova za ZX Spectrum, važi ista priča kao i za C64, jedino recimo Amiga, Atari ST, C128 napajanja mogu da služe dok ne riknu i nije toliko nužno menjati ih odmah jer i ako se pak desi da odu neće napraviti štetu za razliku od ovih gde ako ode napajanje po defaultu u većini slučajeva ode i cela ploča. Ako baš neko koristi original napajanja onda im treba redovno proveravati voltažu multimetrom jer ćeš tako najbolje znati da li su pri izdisaju. Onaj ko to ne zna radi i ko ne vodi računa o tome je uvek na kocki.
 
Nisam video napajanja od 9V za 48k na tom sajtu? Imam dva originalna jedno daje 12V drugo 12,5V bez opterecenja da li je to OK? Svakako trazim neko novo prednost bi bila ako ih ima kod nas?
 
Video sam to, ali je isporuka 26£. Ima na ebay i za manje para ali ko zna koliko traje isporuka. Ako ne nadjem nesto u lokalu porucicu sa ebay.
 
Nisam video napajanja od 9V za 48k na tom sajtu? Imam dva originalna jedno daje 12V drugo 12,5V bez opterecenja da li je to OK? Svakako trazim neko novo prednost bi bila ako ih ima kod nas?

Za 48k/128k/+2 Spectrume, recimo ovako:
Možeš da uzmeš i neko takvo 9V univerzalno napajanje sa 5.5mm X 2.1mm utičnicom, ako nije kinesko od 300 din, ali obrati pažnju na polaritet, Spectrum napajanja imaju minus u centru.
Kvalitetno zamensko napajanje koje podržava +2A/+3 modele nije jeftino, ali vredi da se uloži, kome treba.
Ovo je recimo ozbiljan prodavac, hard core Spektrumovac, koji prodaje razne retro stvari, uključujući i napajanje za ove modele.
 
Da 2.5mm, napravio sam lapsus, ovaj unutrašnji prečnik od 2.1mm je neki današnji standard, pa mi je ostalo u glavi.
Inače, stvarno je zanimljivo da se može naći kvalitetnih napajanja na više mesta, ali baš sa evropskom utičnicom nekako uvek rasprodato.
Pogledaj i ovde, možda obnove stock, poštarina im je sasvim pristojna:
 
To je isti link koji sam i ja nasao nemaju trenunto EU modele.

Ovo je nesto skuplje a ima i premium model sa produzim i prekidacem sto nije lose za 48k koji nema prekidac.


Slucajno naletim u firmi na ispravljac od POS terminala 9V 2A unutra mi sve deluje OK samo da se obrne + i -.
 

Prilozi

  • IMG_2686.jpg
    IMG_2686.jpg
    60.6 KB · Pregleda: 28
Poslednja izmena:
Napajanje sredjeno sve radi kako treba.

Nego sam primetio da jedan Spectrum ima neko razlivanje boja oko teksta zna li neko sta moze biti problem? Zaniljivo je da on koristi 33 kanal dok je kod ostali to na 36 kanalu.

Na istom RF kablu i ispravljacu drugi primerak nema nikakvih problema.
 
Da ne otvaram novu temu a i ne znam gde da posstavim pitanje

Da li je bolje kupiti (u smislu gde može biti manje prpblema) Komodor 64 koji nije radio (tj nije ukljucivan) više od 30 god i stoji sve vreme u kutiji (tj svega par puta je i korišćen),ili neki standardni po oglasima koji je odlično očuvan ali radio regularno sve ove decenije?

Da lio to što je onaj stojao u kutiji decenijama može nekako štetno da utiče na kompjuter?
 
Da ne otvaram novu temu a i ne znam gde da posstavim pitanje

Da li je bolje kupiti (u smislu gde može biti manje prpblema) Komodor 64 koji nije radio (tj nije ukljucivan) više od 30 god i stoji sve vreme u kutiji (tj svega par puta je i korišćen),ili neki standardni po oglasima koji je odlično očuvan ali radio regularno sve ove decenije?

Da lio to što je onaj stojao u kutiji decenijama može nekako štetno da utiče na kompjuter?

Isti ti je djavo u principu, C64 je neuništiva mašina takoreći e sada druga je stvar što kod nas po oglasima imaš tonu prevaranata koju poturaju sve i svašta čitaj ne možeš da znaš da li je taj C64 u kutiji stvarno stajao dugo gde ga niko nije dirao ili ga je lik spržio preko lošeg adaptera pa ga poturio sa pričom da je stajao neispitan (omiljeni opis kojekakvih smradova)

PS. Ako dodješ do nekog primerka koji je netestiran ni po koju cenu ga ne pali preko standardog adaptera pre nego li testiraš voltažu na istom. Takodje savetujem i da zameniš osigurač na samom C64, ide onaj od 1A
 
Poslednja izmena:
Haha , da da , "neispitan" ! :)
 
Nazad
Vrh Dno