Šta je novo?

Potrebih par saveta oko kompatibilnosti komponenti

1110

Slavan
Učlanjen(a)
14.02.2008
Poruke
68
Poena
309
Cao,

Sastavljam neki komp za kucu namena:
Hobi 3d modeling & poneka igra
Ram namerno uzimam jedan stick od 16 jer planiram da gurnem jos 3x kasnije
E sad zanima me sledece:
1: jel se ove komponente slazu da ne porucim (odavno nisam) pa da bude nesto nekompatibilno?
2: da li bih mogao graficku da iskljucim iz kupovine jel bi radio ovaj komp bez graficke kratko vreme?
3: napajanje mi je chieftec modularni 600W jel ovo dovoljno?

Matična ploča MSI B450 TOMAHAWK MAX AMD, AMD® AM4, AMD® B450

Procesor AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz (4.2GHz) AMD® AM4, AMD® Ryzen 5, 6

Memorija KINGSTON HyperX Fury Black 16GB DDR4 3200MHz CL16 - HX432C16FB3/16 16GB, DDR4, 3200Mhz, CL16

KINGSTON SSD M.2 2280 500GB, PCIe NVMe - SA2000M8/500G 500GB, M.2 2280, PCIe, do 2200 MB/s

Grafička karta GIGABYTE Radeon RX 580 GAMING 8GB GDDR5 256-bit (rev. 2.0) - GV-RX580GAMING-8GD AMD Radeon RX 580, 8GB, GDDR5, 256bit
 
Poslednja izmena:
U suštini ok.
Umesto te matične uzmi MSI B450 Mortar Max ili Tomahawk Max, šta nađeš od te dve, verujem da su slične cene kao taj Asus a bolji su.

Taj Chieftec će poslužiti, ako nije mnogo star...
 
Da odgovorim na pitanje br. 2, trebaće ti grafička uz taj procesor (nema integrisanu). Trebao bi ti 3200G/3400G ako bi htio integrisano rješenje, mada pretpostavljam da otpada iz razloga što su navedeni procesori dosta slabiji od tog Ryzen 5 3600.
 
Čekajte bre, da li ste 100% sigurni da Ryzen 3600 radi na B450 pločama? Bar na ovim koje ste mu preporučili, i da li radi outbox ili mora flešovati bios?
 
Radi na većini sad, BIOSi su apdejtovani. Jedan od razloga što sam preporučio MSI ploče sa Max sufiksom je što provereno rade, ja imam jednu od njih sa 3600. Čak i ako se zalomi primerak s matorim BIOSom, imaju BIOS Flashback funkciju i lako ih je apdejtovati.

@1110

Da sam na tvom mestu kupio bih i novo napajanje, ovo može da rikne bilo kad. 9 godina je ohoho, pogotovo za low quality napajanje poput Chiefteca...
 
Poslednja izmena:
Radi na većini sad, BIOSi su apdejtovani. Jedan od razloga što sam preporučio MSI ploče sa Max sufiksom je što provereno rade, ja imam jednu od njih sa 3600. Čak i ako se zalomi primerak s matorim BIOSom, imaju BIOS Flashback funkciju i lako ih je apdejtovati.

@1110

Da sam na tvom mestu kupio bih i novo napajanje, ovo može da rikne bilo kad. 9 godina je ohoho, pogotovo za low quality napajanje poput Chiefteca...
Preporuka neka?

Za plocu voleo bih da to bude jednostavno plug&play to za cpu.
 
Iz prve ruke (komp u potpisu, bezmalo isti) sve radi savršeno stabilno. Samo sam cpu oc na 4.1 GHz sva jezgra uz napon 1.26V i nema da štucne.
 
Pa nema mnogo toga sto mi treba jednostavno bih voleo da bude za duze staze lupam da ako pozelim uzmem bolju graficku ili cpu, a da be moram odmah i plocu da menjam. Ne interesuje me klokovanje. Nznm do 20k za plocu mozda m?
 
Kod nas imaš MSI B550 A Pro, Mortar WiFi,Tomahawk i Gaming Edge WiFi (od slabije ka jačim), Asus TUF i Strix-F, Gigabyte Aorus Pro, ASRock Steel Legend, sve u rejonu 17-18k do 23-24.
Kod Mađara je 20-30€ jeftinije i par ploča koštaju isto kao kod nas. Ako si ok sa pločom iz HU, uzmi kod njih.

ASRock Steel Legend je OK ali nemaju BIOS Flashback taster, što mi se ne sviđa.

Od svih njih, Asus TUF mATX i MSI A Pro spadaju u jeftinije. Mortar, Tomahawk, TUF ATX su negde u sredini. Aorus Pro, MSI Gaming Edge, Strix-F i Steel Legend ATX su na gornjem kraju budžeta. Od prvih mi je svejedno koju, iz sredine bih uzeo Tomahawk (ili Mortar WiFi, ako želiš WiFi), iz zadne grupe Strix-F. Moj neki izbor...
Većina njih ima WiFi verzije koju su nešto skuplje...

Pa ti pogledaj i vidi...
 
Na kraju sam ga slozio ovako. Ako ima smisla da se umanji cena ok ako nema mislim da je ok (115.000).

Matična ploča ASUS ROG STRIX B550-F GAMING AMD, AMD® AM4, AMD® B550

Grafička karta ASRock Radeon RX 5500 XT Challenger ITX 8G AMD Radeon RX 5500 XT, 8GB, GDDR6, 128bit

Memorija KINGSTON HYPERX Fury Black 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 - HX432C16FB3K2/16 16GB kit, DDR4, 3200Mhz, CL16

KINGSTON SSD M.2 2280 500GB, PCIe NVMe - SA2000M8/500G 500GB, M.2 2280, PCIe, do 2200 MB/s

Procesor AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz (4.2GHz) AMD® AM4, AMD® Ryzen 5, 6

COOLER MASTER kuler za procesor MASTERAIR MA410M - MAM-T4PN-218PC-R1 CPU, Vazdušno hlađenje, 120 x 120 x 25 mm
 
Nemoj taj CPU kuler, idi na Noctua NH-U12S ili Arctic eSports 34 DUO ako bi da uštediš malo. Ili LC-CC-120, Deepcool Gammax 400 ...

ITX karta se u principu kupuje ako mora, bolje uzmi neku sa 2 venta ... Da li si razmišljao o GTX 1660S?
 
Poslednja izmena:
Radije bih Fumu umesto U12s, za iste pare ili manje. Arctic bi odradio posao...ne znam koliko je taj Cooler Master. U suštini, bilo koji od njih će poslužiti, bolje nego stock.

Možda jeftinija ploča i kuler a bolje napajanje od Chiefteca?
 
Za graficku sam heo RX 580 vrv bi mi bila dobra i jeftinija nego reko ploca ima PCIe 4 pa reko da stavim i tu grafu ali ne mora.
Za posao ce i slabiji komp da mi vrsi posla, a vrv i blender/max ce da radi dobro meni je modeling hobi ne treba meni pro render masina od ogica mozda neki tombrider ili call of duty.

Taj cheftec jeste star ali je radio ukupno mozda mesec dana taj racunar vis enikada nije upaljen. Kuciste mi je NZXT lexa S tako da ta dva mogu da sacekaju neke sledece pare.
Ovaj CM je oko 8.000.

Možda jeftinija ploča a bolja grafika? Ili bolje napajanje od Chiefteca?
Ako mogu da prodjem jeftinije slobodno predlozi. Ja se ne razumem u sklapanje komponenti mozda je i ploca i grafika overkill nznm.
 
Bolje napajanje od Chifteca LOL, pa svako osim LC Power i noname kineza je bolje...

Iz ličnog iskustva mogu preporučiti Fsp HYDRO GE 650 modularno napajanje 650W...

Verujem da će ti neko preporučiti i BeQuiet, Antec i Seasonic, koja su isto super, jedino BeQuiet nema kod nas, a i uopšte je slaba ponuda napajanja zbog korone...
 
Eee,vi se ne secate nekih (pra)davnih vremena od pre 10ak godina kada je Chieftek bio manje ili vise pojam kvaliteta za napajanja (i kucista)....
 
Ako spustim plocu i mozda ova graficka?
Matična ploča ASUS TUF B550-PLUS GAMING AMD, AMD® AM4, AMD® B550
Grafička karta GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192 bit - GV-N166SOC-6GD Nvidia GeForce GTX 1660 SUPER, 6GB, GDDR6, 192bit
 
Ako spustim plocu i mozda ova graficka?
Matična ploča ASUS TUF B550-PLUS GAMING AMD, AMD® AM4, AMD® B550
Grafička karta GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192 bit - GV-N166SOC-6GD Nvidia GeForce GTX 1660 SUPER, 6GB, GDDR6, 192bit

Imam potpuno istu ploču i grafičku, i za sad nisam imao ni najmanji problem... Tako da mogu preporučiti...
 
Nazad
Vrh Dno