Šta je novo?

Ultimate Socket 7 AMD mašina :)

NSX

Čuven
Učlanjen(a)
18.01.2002
Poruke
2,415
Poena
690
Vidim da se u opisu suba pominje pred-Pentium era ali ima i tema koje pominju K6 pa admini nek prebace ako misle da treba. Obzirom da je sub nastao odavno ove mašine od 20+ god. su svakako danas retro isto kao što su i 486ce bile deceniju ranije.

Elem, imam jednu staaaaru Socket 7 konfu koju bih da oživim i napravim neku DOS/Win9x pristojnu mašinu. Mislio sam donedavno da je bacim/poklonim ali sad vidim na ebayu da samo ploča (5AGM2) i grafička (Voodoo 3 2000) valjaju jedno $500 :D

https://www.ebay.com/itm/CHAINTECH-...904603?hash=item289fd00f5b:g:9twAAOSwwxRe3f3h

https://www.ebay.com/itm/MB-AT-5AGM...579696?hash=item1a9fc41db0:g:C~8AAOSwxipfMWK0

https://www.ebay.com/itm/3DFX-Voodo...605186?hash=item289fea0242:g:ck4AAOSwnO1dvYNh

E sad ploču i grafičku ne bih dirao, osim ako slučajno ne iskopam Voodoo 5 5500 za neku pristojnu cifru. Procesor je K6-2/400 kloknut na 450, oni su jeftini probao bih da ubodem K6-3 na 500/550 mada ih slabo ima.

RAM imam 3x64MB, ne znam ima li za Win98 smisla ubacivati 3x128 što je maksimum za ploču? Mada PC100 je svakako jeftin, samo ga treba naći.

Zvučnu imam neki Sound Blaster Live čini mi se, kad bih našao AWE32 još sa OPLom to bi bilo fenomalno ali su skupiii.

Mrežna je neka ISA 2 MBit, to bi mi bilo dovoljno samo da mi ne zauzima PCI slot. Monitor je LG Flatron 775FT nadam se da će raditi, razmišljam da skinem kućište monitora i da ga detaljno iščistim. Gledao sam i neke veće CRTove ali ih prodaju za četvorocifrene pare(?!), 19ki ima jeftinih ali tu nije neka razlika u odnosu na 17 inča...

HDD je neki 160GB čini mi se nisam siguran ni da li Win98 prepoznaje skroz toliko, SSD na Win98 definitivno ne bi mogao, jedino da iskopam neki SCSI kontroler i par Barracuda...mada pitanje kolika korist i od toga na FAT32 particiji.

Mašina bi služila uglavnom za neki retro gaming, probao sam na Win8.1 pomoću emulatora na LCDu ali nije to to...dajte neke ideje ako u BG neko ima starog hardvera na gomili da probam da iskopam nešto.
 
Pocetkom 2000-ih sam imao slicnu masinu, 5AGM3, K6 III na 450Mhz, Voodoo 3 2000 i 128MB rama. Uhvati me nostalgija :)
Secam se da kada je doslo vreme za zamenu, da sam je prodao tada za nekih 20-ak evra i da sam cak bio i srecan sto sam toliko izvukao.

Sto se tice rama, 3x64MB ti je sasvim dovoljno za Win 98 i sve igre koje ta kombinacija procesora i grafike mogu da pokrenu.
Sto se tice HDD-a, mislim da ce 160GB raditi na Win 98 SE, ali ne drzi me za rec, bolje proguglaj. A SSD ti definitivno ne treba, Win 98 leti na diskovima od 7200 rpm.

I sam sam pre nekoliko godina sklopio Win 98 masinu. PIII 1.2Ghz, Asus TUSL-2, 3x128MB ram-a i imao neki HDD od 60GB koji mi je lezao u fioci.
Za grafiku, jurio 3Dfx, ali zbog ogromnih cena sam se zadovoljio sa GF 4 Ti 4400.
Nakon male petljancije sa drajverima, sve leti na ovoj masini. Samo sto mi vreme nikako ne dozvoljava da se poigram...
 
uh što bi mi valjao sad taj K6-III, ne ide mi u glavu da ih toliko malo ima da se po ebayu prodaju po $200 i to ovi od 450 MHz a onih od 500+ uopšte i nema
 
Svašta, tako skupo da je to? Imam v3 3000, sgram, još 2001 flesao modani BIOS 200/200 ide all day. [emoji54]

Sent from my Pixel 4 using Tapatalk
 
jel PCI ili AGP? Pretp. PCI
 
Naravno, brza verzija(pci) :)

Sent from my Pixel 4 using Tapatalk
 
šteta da je AGP možda bi se dog. da ti doplatim nešto uz ovu moju Voodoo 2000, ovako ostao bi mi prazan AGP slot a PCI slotova imam 1 i 2 šerovana...
 
Vidim da se u opisu suba pominje pred-Pentium era ali ima i tema koje pominju K6 pa admini nek prebace ako misle da treba. Obzirom da je sub nastao odavno ove mašine od 20+ god. su svakako danas retro isto kao što su i 486ce bile deceniju ranije.

Elem, imam jednu staaaaru Socket 7 konfu koju bih da oživim i napravim neku DOS/Win9x pristojnu mašinu. Mislio sam donedavno da je bacim/poklonim ali sad vidim na ebayu da samo ploča (5AGM2) i grafička (Voodoo 3 2000) valjaju jedno $500 :D

https://www.ebay.com/itm/CHAINTECH-...904603?hash=item289fd00f5b:g:9twAAOSwwxRe3f3h

https://www.ebay.com/itm/MB-AT-5AGM...579696?hash=item1a9fc41db0:g:C~8AAOSwxipfMWK0

https://www.ebay.com/itm/3DFX-Voodo...605186?hash=item289fea0242:g:ck4AAOSwnO1dvYNh

E sad ploču i grafičku ne bih dirao, osim ako slučajno ne iskopam Voodoo 5 5500 za neku pristojnu cifru. Procesor je K6-2/400 kloknut na 450, oni su jeftini probao bih da ubodem K6-3 na 500/550 mada ih slabo ima.

RAM imam 3x64MB, ne znam ima li za Win98 smisla ubacivati 3x128 što je maksimum za ploču? Mada PC100 je svakako jeftin, samo ga treba naći.

Zvučnu imam neki Sound Blaster Live čini mi se, kad bih našao AWE32 još sa OPLom to bi bilo fenomalno ali su skupiii.

Mrežna je neka ISA 2 MBit, to bi mi bilo dovoljno samo da mi ne zauzima PCI slot. Monitor je LG Flatron 775FT nadam se da će raditi, razmišljam da skinem kućište monitora i da ga detaljno iščistim. Gledao sam i neke veće CRTove ali ih prodaju za četvorocifrene pare(?!), 19ki ima jeftinih ali tu nije neka razlika u odnosu na 17 inča...

HDD je neki 160GB čini mi se nisam siguran ni da li Win98 prepoznaje skroz toliko, SSD na Win98 definitivno ne bi mogao, jedino da iskopam neki SCSI kontroler i par Barracuda...mada pitanje kolika korist i od toga na FAT32 particiji.

Mašina bi služila uglavnom za neki retro gaming, probao sam na Win8.1 pomoću emulatora na LCDu ali nije to to...dajte neke ideje ako u BG neko ima starog hardvera na gomili da probam da iskopam nešto.


Što volim vas koji se zalepite za prvi najskuplji eBay oglas pa mišljenje formirate po njemu :D

voodoocene.jpg

Kada se gledaju cene gleda se "sold listings", to je opštepoznata stvar.

Mašina ti je odlična za retro DOS/Win9x gaming i ne treba ništa da menjaš na njoj, teraće sve naslove do 2000 sa maximalnim FPS bez problema. Sound Blaster Live je odlična karta, pogotovo za casual gamere i ne treba ti ništa bolje od toga.

Hardware ovog tipa skoro pa niko ne prodaje u Srbiji sem mene i još možda dvoje ljudi, ako te nešto konkretno zanima reci pa ti mogu eventualno dobaviti
 
pa dobro, potencijalno :D

neki merak bi mi bio da uzmem bar K6-III+ na 1.6V i da ga gurnem na 5.5x100 MHz sto je maksimum ploce, vidim Slovenac neki na ebayu prodaje oko 70e ali to mi je malo puno jos treba da platim i shipping, a polovna je roba pitanje je hoce li raditi i kako, takodje i neki SCSI 160 kontroler kad bih ubo sa 15k diskom(i eventualno neku Plextor optiku), znam da se cuje kao avion ali svakako taj komp ne bih koristio svaki dan
 
meni je ostao 1 procesor bez ploče K6-2 475MHz na 2.4V (AHX), radi na 5 X 95Mhz, ploča je možda i bila ispravna kad sam je se rešio, ali je BIOS otišao. ne znam da li bi ti tako nešto trebalo/završilo posao za tvoj projekat...

Inače, odavno niko da pomene sličnu temu ovde, a kad gledam po eBbay i YT, izgleda mi kao da polako kreće pomama za hardverom sa kraja 90-ih i početka 2000-ih... i to polako postaje retro konačno :d
Što se cena tiče, još uvek se može naći po nešto sa razumnim cenama, samo strpljivim čekanjem - ja sam ove godine došao do dve Voodoo2 kartice, obe za po 300 din, na našem najposećenijem portalu (KP) su bile oglašene, a uzeh i jednu Vooodoo3 3000 AGP za 300 din, ali je bila neispravna (sad stoji u fioci, fali joj 1 čip, možda i proradi jednog dana...)
 
Kolega dobio neki stari desktop, doslovno onaj horizontalno ležeći Packard Bell ili šta već, kad unutra vuduica na neki p1

Sent from my Pixel 4 using Tapatalk
 
imam već K6-2 koji radi na 4.5x100, jedino ova varijanta mi odgovara
 
Inače, odavno niko da pomene sličnu temu ovde, a kad gledam po eBay i YT, izgleda mi kao da polako kreće pomama za hardverom sa kraja 90-ih i početka 2000-ih... i to polako postaje retro konačno :d

Retro Dos/Win9x PC gaming je popularan odavno u svetu dok kod nas skoro pa da nema uopšte ljudi koji su zagriženi za isti. Dobre i korisne informacije u vezi hardware-a i svega se mogu pronaći na https://www.vogons.org/ koji je baš veliki community. Cena starom hardware-u skače iz godine u godinu.


Je l možeš da nabavis Voodoo 4 4500? PCI, AGP, svejedno?

Teško, to je baš egzotika i teško da bi prošao ispod 250e
 
Auuuu, eizo
Kolega imao neki trinitron 22

Sent from my Pixel 4 using Tapatalk
 
ovo je ludilo koliko se sad kreću CRTovi, neko na KP prodaje Daewoo sa očito lošom geometrijom (a ni spolja nije u baš sjajnom stanju) za 380e, na ebayu Iiyama 22" prodaje se 2.800...a pitanje je te katode u kakvom su stanju nakon 2 decenije
 
Retro Dos/Win9x PC gaming je popularan odavno u svetu dok kod nas skoro pa da nema uopšte ljudi koji su zagriženi za isti. Dobre i korisne informacije u vezi hardware-a i svega se mogu pronaći na https://www.vogons.org/ koji je baš veliki community. Cena starom hardware-u skače iz godine u godinu.




Teško, to je baš egzotika i teško da bi prošao ispod 250e


Možeš li da nabaviš s370 i440BX ploču u mATX formatu - 1 AGP, 3 PCI, 1 ISA slot? Hteo bih da složim mašinu baziranu na toj platformi, da bude kompaktna (CF - IDE adapter ću da koristim) i da ima u sebi ISA zvučnu i V2 SLI kombinaciju... :)
 
aaa.jpg

Iskopah ovo u ormanu :D Da li je dovoljno staro da zavrsi na KP? :D
 
Možeš li da nabaviš s370 i440BX ploču u mATX formatu - 1 AGP, 3 PCI, 1 ISA slot? Hteo bih da složim mašinu baziranu na toj platformi, da bude kompaktna (CF - IDE adapter ću da koristim) i da ima u sebi ISA zvučnu i V2 SLI kombinaciju... :)

Ne, radim sa starijim hardware-om uglavnom (286/386/486/P1)
 
stavio sam oglas ovamo kod nas u CG da kupujem stari hardver i nije loše krenulo, uzeo sam od jednoga Adaptec Ultra160 kontroler i Seagate Cheetah 18GB na 10k rpm za 20e i častio me 128MB RAM, drugi mi je poklonio 2x128MB RAM (nažalost različite marke ali ista brzina) i još narezao neki CD sa starim igrama, treći mi je ladno poklonio Seagate Cheetah 73GB na 10k rpm i WinXP Home original(staviću 2 particije pa će na jednoj biti DOS/Win98 na drugoj XP), samo da podrži ovako :D
 
Problem je što smo mi mnogo malo tržište za takve stvari (tu računam i Srbiju i Crnu Goru), i ne postoji aktivna "zajednica" u kojoj se može potražiti pomoć/delovi, a mnogo toga završi i u reciklaži, što u principu jeste OK, ali smanjuje ponudu i podiže cene preostalim komadima...

Sad je već jako teško/nemoguće naći dobru p1/p2/p3 ploču ili zamisli tek dual cpu mašinu za bilo kakav novac. Grafičke su uglavnom u klasi fg2mx/gf4mx/fx5200/r9250 i bilo šta van toga skoro da je nemoguće naći u oglasima ili su cene bezobrazne (mada niže nego vani).
 
svaki merak košta, a to se možda može posmatrati i drugačije jer npr. Voodoo 5 si 2015. mogao da nađeš za 50-100 dolara danas se prodaje po 400-500 tako da u većini slučajeva nećeš izgubiti na uloženom
 
Sad je već jako teško/nemoguće naći dobru p1/p2/p3 ploču ili zamisli tek dual cpu mašinu za bilo kakav novac. Grafičke su uglavnom u klasi fg2mx/gf4mx/fx5200/r9250 i bilo šta van toga skoro da je nemoguće naći u oglasima ili su cene bezobrazne (mada niže nego vani).

Pre dve godine zavaljao sam 2 kom. dual socket 7 Gigabyte ploče sa 2x Intel 233 MMX CPU za po 250e komad, otišle dok si rekao keks, ljudi nisu ni pitali maltene za cenu :D Tako da jeste, veoma su tražene a nije ni čudo jer su poprilično retke pogotovo Socket 8 Pentium PRO 200 dual mašine (inače moj omiljeni retro PC setup)
 
Poslednja izmena:
kome to da zavaljam? :D

Imam IBM dual Pentium Pro 200 mašinu u radnom stanju, samo su SCSI diskovi na izdisaju - HP ProLiant 2500 :smash:
 
Samo eBay, nigde drugde ;)

To će jako teško da putuje na ebay, obzirom da je konfiguracija sistema takva da ima osnovnu ploću sa CPU i mem (daughteboard), i još jednu ploču sa expanzionim slotovima (PCI i ISA), i ploču koja ih spaja. samo komplet od 30+ kilograma da pošaljem... :d
 
Svako kućište ne može biti teže od 15kg kakvo god da je (ne mislim pritom na servere), sa sve pakovanjem dodaj još nekih 2kg recimo, tako da nema zime. Ako staviš to otići će sigurno relativno brzo, poštarina će te verovatno koštati tipa 120e ali to se ukalkuliše u cenu, u protivnom sedećeš na zlatnom rudniku dok u nekom trenutku ne rikne eventualno :D
 
Ovo konkretno jeste server, ima ga sigurno između 25 i 35kg, to ako ode poštom, stići će u delovima (o HDD-ovima i da ne pričamo), kako god ga zapakovao... :smash:
 
Nazad
Vrh Dno