Šta je novo?

4G internet

SuperStarr

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.07.2002
Poruke
9,414
Poena
1,025
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD X4 @ 3,5Ghz
Matična ploča
GA-990FXA-UD3
RAM
32Gb DDR3 @ 1666Mhz
GPU
Strix RX480 8Gb
Storage
256Gb 850Pro + couple of AliExpress SSD's
Zvuk
Creative
PSU
Zalman ZM600-HP (Heat-Pipe :) )
Kućište
Alexander Weiss (glass front + glass side)
Monitor
AOC 32" IPS
Miš & tastatura
G602 & Drevo 87 key (Red Switch)
Mobilni telefon
Moto G9 Plus
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Šta kod nas ima u ponudi od 4G interneta?
Da li postoji neki "flat" paket, sa neograničenom količinom prenosa podataka (brzina je manje bitna)?

Počeo sam muku da mučim sa mts-om, već nekoliko godina kada pada kiša a naročito posle kiše, veza za internet puca, televizija secka a fiksni telefon šušti. Jedinu uslugu koju mi servisiraju kako treba jeste mobilni telefon a njega realno gotovo i da ne koristim osim kao "backup" za prenos podataka. (BOX4 paket je u pitanju tako da imam 100Gb 4G interneta svaki mesec)

Od kablovskih na raspolaganju imam samo Supernovu koja kod nekih komšija radi korektno dok su drugi totalno nezadovoljni. Verovatno da je problem infrastruktura okačena po banderama, baš kao u mom slučaju (mts ADSL) - 2Km razdaljine između mene i najbliže centrale...

I ako živim na 10,5Km od centra Beograda, nemam uslove za bolji internet od 10/1 Mb/s (a plaćam 20/4 Mb/s sa pristankom da mi isporučuju samo 10 zarad stabilnosti veze).
Koliko vidim, jedina mi je opcija valjan 4G internet, sa eventualno nekmo eksternom antenom.
Imam neke kolege web developere iz UK, kod njih je to skroz "cool" rešenje, sa brzinama od oko 25Mb/s - 35Mb/s, neki čak imaju i YT kanale pa im upload brzina znači dosta (što kod mene nije slučaj).

Ako imate bolji predlog, bio bih zahvalan da ga čujem! ;)

:wave:
 
Koliko je teško izguglati 3 operatera

Npr:
62d3a4dbfee1d9c9ed3da1ae3681daae.jpg


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Sa ili bez ugovorne obaveze?

Bez obaveze VIP vikend net je extra, kum koristi u vikendici, prezadovoljan
 
Šta kod nas ima u ponudi od 4G interneta?
Da li postoji neki "flat" paket, sa neograničenom količinom prenosa podataka (brzina je manje bitna)?

Počeo sam muku da mučim sa mts-om, već nekoliko godina kada pada kiša a naročito posle kiše, veza za internet puca, televizija secka a fiksni telefon šušti. Jedinu uslugu koju mi servisiraju kako treba jeste mobilni telefon a njega realno gotovo i da ne koristim osim kao "backup" za prenos podataka. (BOX4 paket je u pitanju tako da imam 100Gb 4G interneta svaki mesec)

Od kablovskih na raspolaganju imam samo Supernovu koja kod nekih komšija radi korektno dok su drugi totalno nezadovoljni. Verovatno da je problem infrastruktura okačena po banderama, baš kao u mom slučaju (mts ADSL) - 2Km razdaljine između mene i najbliže centrale...

I ako živim na 10,5Km od centra Beograda, nemam uslove za bolji internet od 10/1 Mb/s (a plaćam 20/4 Mb/s sa pristankom da mi isporučuju samo 10 zarad stabilnosti veze).
Koliko vidim, jedina mi je opcija valjan 4G internet, sa eventualno nekmo eksternom antenom.
Imam neke kolege web developere iz UK, kod njih je to skroz "cool" rešenje, sa brzinama od oko 25Mb/s - 35Mb/s, neki čak imaju i YT kanale pa im upload brzina znači dosta (što kod mene nije slučaj).

Ako imate bolji predlog, bio bih zahvalan da ga čujem! ;)

:wave:
Imam isti slučaj kao i ti. Ponuda od mts je hibridni net, kombinacija ADSL i 4g uz protok 20/4.

I meni je takođe druga opcija Supernova uz mogućnost značajno veće brzine.

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Koliko je teško izguglati 3 operatera

Uopšte nije.
Ja samo nisam siguran postoji li neka bolja ponuda jer upravo tu od mts-a imam kao "backup" rešenje.
Najviše bi voleo neki flat 4G paket, makar i kod nekog fantomskog operatera koji se reklamiraju po žutoj štampi (da nude usluge mobilne telefonije).
 
Teško. Mnogo je skup sim internet

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Jedini flatrate 4G net u Srbiji nudi Vip, u vidu "Vikend Net" paketa.

https://www.vipmobile.rs/privatni/internet/internet_dodaci?family=9&plan=16&duration=&recurring=0

Dakle tu te flatrate mesec dana košta 3490 din.
A to em baš i nije pristupačna cena u odnosu na prave kućne internete em se VIP 4G mreža na 90% lokacija totalno raspada od opterećenja pa bi ti neto učinak bio net gori od tih 10/1 na Telekom DSL.

Tako da ganjaj se ti preko Ratel-a da Telekom "pretrese" spojeve na njihovih "parici" pa da ti više kiša ne prekida net. Plus traži i prelazak na hibrid ruter da ti Telekom preko njihove 4G mreže "dobaci" do tih 20 Mbps + ako se ne varam hibridni ruter može neko vreme (X sati?) da radi samo preko 4G?? kad ti se DSL raspadne zbog kiše da ne budeš bez neta već da ruter radi samo preko 4G...

(valjda je neophodno da DSL vezu ima prilikom paljenja rutera i za periodičnu re-autorizaciju SIM kartice??)
 
Poslednja izmena:
@SuperStarr
Jos jedan glas da probas da dobijes hibridni net i tako "pojacas" postojeci... Po onome sto znam ne bi trebalo nista dodatno da te kosta. Koje su ti brzine kad se prebacis na backup internet MTSov (za neku procenu opterecenosti bazne stanice)?
Za sve koje interesuje hibridni net evo i jedan izuzetno dobro i opsezno napisan tekst sa odgovorima na mnoga pitanja koja mogu da imaju korisnici:
https://milankragujevic.com/brzi-mts-hibridni-internet-spas-u-pravi-cas
 
  • Like
Reagovanja: M J
Sjajno! Hvala za info za hibridni net kao i za ovaj link! ^
Koje su ti brzine kad se prebacis na backup internet MTSov (za neku procenu opterecenosti bazne stanice)?
Evo sad mereno na telefonu, DL 21Mbps, Ping 20ms

Podneo sam zahtev preko četa na mts.rs, nadam se da ču uspeti da ostvarim pravo na hibridnu mrežu.
Ja sam inače gotovo rešen da posle skoro 10 godina nađem nekog drugog provajdera, tako da sam već podnosio i zahtev za raskid ugovora koji mi je odbijen kao neosnovan od strane njihove tehnične službe.

Inače, zahvbaljujući njihovim serviserima razbio sam dvorište kao i zidove u kući da provučem novu instalaciju, i to onu po njihovoj preporuci i ja i dalje imam potpuno iste probleme. Da ne pričam da sam u prethodnih 2-3 godine nekoliko puta menjao modeme sa njima, menjao utičnice, LAN kablove... Drugim rečima, na svaku moju žalbu oni bi "prebacili loptu na moju polovinu" i u izveštaju napisali kako ima vlage u utičnici, zamenili su DSL spliter i tako neke gluposti a nikad ne bi rešili problem dok ne dođe nko ko tog dana nije malo više raspoložen i razveže parice u sandučetu na ulici, očisti kontakte i poveže ih ponovo. I to tako traje 2-3 meseca, dok ponovo ne bude vlažno vreme...

Da ne davim više, javljam vam šta sam uradio! ;)
 
Stigao hibridni modem.
Kako prolazi prvi dan - utisci su zadovoljavajući. Bilo mu je potrebno par restarta posle insalacije i sada radi OK.
Čekamo kišu da vidimo može li 4G da premosti gubljenje signala preko kabla.

Telekom je iskoristio priliku i bukvalno me prisilio da potpišem novi BOX4 ugovor na 24 meseca kako bi mi izašli u susret, uz ponudu od 1 meseca za 1 dinar. Stari ugovor koji je bio važeći još 6 meseci je poništen.
Za sada, to je jedina mana.
 
Osmi dan kako nemam 4G internet.
Ranije, dok sam imao stari Pirelli modem - bile su mi omogućene brzine od 12Mb za DL pa naknadno su spustili na 10Mb. (da podsetim: ugovor bio na 20Mb)
Sada sam na 8Mb sve ukupno a kada se uključi televizor padne na raspoloživih 4Mb.
Napisao 4 imejla do sada, zvao nekoliko puta, jedine odgovore koje dobijam je da se molim da budem strpljiv. Ovo jako liči na neke privatne internet provajdere. U poslednjem mejlu dobijam info da mogu da podnesem žalbu ako usluga nije radila. A ona radi delimično, skoro pa da je neupotrebljiva.
Ono što mogu da vidim u modemu je da je "bonding link" konstantno "down" i ako je mobilna mreža aktivna.

U Telenoru ima ponuda od 100Gb 4G interneta za 1000 Dinara, sutra idem da kupim karticu...
Na kraju ću da ispadnem *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* što sam produžio ugovor sa njima. :wall:
 
TaskInfo_BiYphSc9PT.png

Ovako radi 4G hibridni modem od 22.11.2020.
Dakle, čim se nešto povuče sa neta, 4G u roku od 30 sec prestaje sa radom, ostaje samo protok preko ADSL linije.

Sada već postaje nepregledno dopisivanje preko imejla sa mts podrškom, do sada samo 1 poziv sa tehnočkom podrškom.
Ja ne znam šta ću dalje ali na bazi mog iskustva nikome ne preporučujem ovo rešenje a ni više ni mts!
 
Jel ima neko dovoljno stručan da zna šta je ovde problem?
LTEDSL uvek "radi" kada je u pitanju propisanih 4Mbps za Upload dok su za Downolad rezultati kao na priloženoj slici:
firefox_qY5BDlPNBO.png

"Tehnička služba" je dala objašnjenje da LTEDSL ipak nije moguć na mojoj lokaciji i ako mobilni telefon postiže i veće brzine, bez pomoći protoka sa žice. (realno tako im najlakše)
"Služba za odnose sa korisnicima" mi je posle mesec ipo dana danas predložila da me "vrate" na ADSL što je za mene neprihvatljivo jer mi je potrebna veća brzina.
Radi se o sveže potpisanom ugovoru pre isteka starog koji je bio uslov da bi mi omogućili 4G podršku i modem posle lupanja kuće i sprovođenja nove instalacije kupljene po preporuci njihove tehničke službe jer su za sve češće probleme sa "žicom" uvek pisali u izveštajima da je problem u vlazi u utikaču, neispravnoj instalaciji u kući...

Rezime - "navučen" sam da potpišem novi ugovor koji sada ispada oni nisu u stanju da ispoštuju, a nisu bili ni pre. Sada mi "nude" gore uslove za iste pare što meni apsolutno ne odgovara.

Ponavljam pitanje iz prve rečenice - Jel ima neko dovoljno stručan da zna šta je ovde problem?

Ne znam šta više da radim sa njima...
 
Firmware modema je problem.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Komšija 2 kuće pored mene ima iste probleme, gotovo se sve poklapa sa mojim opisom.
Duke kako si ovo spomenio - tačno razmišljam da je moguće jer baš tad negde je modem sam odradio "update" softvera / firmvera.
Nemam ideju gde bi mogao da nađem firmver u koji su već upisani podatci mts-a osim da pitam te iste servisere / tehničku podršku koji neće da se zezaju jer im tako lakše...
Drugo, neko bi morao da spreči modem da se ponovo ne nadogradi na problematičnu verziju FW-a ako je on problem.
 
Imao sam identican problem pri prijemu hibrid modema, posle 2 dana je odradio sam update i od tada sve super radi.
Ne mozes nista da uradis, jer se (uglavnom) update i kontrola fw vrsi od strane provajdera preko OTA.
Firmware ti je "custom" sklepan zajednicki od strane provajdera i proizvodjaca modema.
Ono sto je meni pomoglo, doduse ne bas na duze staze je bio reset modema tj kliknuo reset dugme na modemu i posle restarta je radio ok izvesno vreme.
 
Taj hibridni modem ima decije bolesti,i ja sam njega dobio net 20 /4 sa 2 tv.Po njihovoj prici to ide preko adsl +4g dopuni ostatak,u vecini slucajeva je tako ja sam izboksovao vdsl +4g net,imam 26mb na vdsl i ostatak do 6mb dopuni 4g .Uglavnom 4g i vdsl ne rade dobro u kobinaciji zajedno ,ako ti u bonding tunelu pise za ltedsl down ,to nije dobro uradi factory reset ,drugo kada uzimate 4g ako nemate 3 crte signala tj (excelent )nemojte da uzimate .Ja imam jos jedan modem zte ,tako da kada krene ovaj baksuz od hibrida da me nervira povezem zte i duplo brze radi nema 4g ali nema ni veze ostaje mi cisto 18mb ,dzaba na hibridu i 25 koliko imam kada ukljucim obe televizije kada zna da koci nenormalno .
 
Nazad
Vrh Dno