Šta je novo?

Ploča i memorija za Ryzen 3600

maric62985

Slavan
Učlanjen(a)
25.07.2008
Poruke
1,064
Poena
360
Moja oprema  
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S22 Ultra
Pametni uređaji
Xiaomi Mi Robot
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Дошло вријеме да се опростим од тренутног сетапа(конфа из потписа која ме служи већ 6+ година) и пређем на нешто јаче. План је да се базирам око Ryzen-а 3600, тако да сам за процесор већ одлучио шта ћу, али ми треба савјет за плочу и меморију. By the way, графику сам већ ријешио тако што узео 2080 Super :d.

Кад је плоча у питању некако највише гравитирам X570 моделима, само не знам на који тачно да идем. Понуда је толико разнолика да се ја већ 10+ година уназад губим кад треба плочу да узмем. Нисам неки оверклокер али бих се можда мало играо и благо утегнуо проц али и меморију. Битно ми је да имам бар 5-6 УСБ портова позади и обавезно WiFi модул(видим да сад има модела који долазе са WiFi) јер се већ благо почињем смарати од развлачења каблова. Такође се сјећам да су почетку X570 плоче патиле од прегријавањa чипсета и изузетно гласног кулера на истом, па ме интересује да ли и даље пате од истих бољки или је то рјешено. Још ми је битно да плоча има минимум 6 сата конектора, и да нису постављени под 90 степени у односу на плочу. Далеко лакше ми је маскирати каблове тако.

Кад је меморија у питању ишао бих на 32GB(2*16GB), 3600МHz и Cl16/17, дакле мало бржу меморију јер колико сам схватио Ryzen-и доста добијају на перформансама са бржом меморијом.

Буџет био био оквирно неких 400-450е, и наравно Мађари долазе као реалнија опција јер су углавном значајно јефтинијих од домаћих радњи а са најпознатијим од њих имам већ годимама успјешну сарадњу пa вјерујем дa ће да се настави и сад.

Хвала пуно свима унапријед на одговорима!
 
Poslednja izmena:
Ako ne planiraš prelazak na neki R9 5950x i B550 ploča će biti dobra. MSI i Asus uglavnom, za x570 i b550. Teško će se uklopiti sve to što si zamislio u taj budžet.
WiFi na ploči samo poskupljuje ploču, bolje ti je sa nekim USB donglom ali u svakom slučaju je sporije nego sa žicom.
 
Za te pare nikako neće moći 32GB koje on hoće, osim ako ne 3000-3200 memoriju i B450 ploču, jer je samo procesor 190-200e.

Na primer, procesor (200), B450M Mortar Max (95) i 32GB Ripjaws V F4-3000C15D-32GVR (155) koji je inače 3000MHz C15-15-15 memorija, znači Samsung B-die (samo godinu dana garancije, doduše).

Druga varijanta je da uzme 16GB 3600 MHz i B550 ploču...pa nek vidi.

Ustvari, 6 (funkcionalnih) SATA konektora mogu da pomrse račune...
 
Poslednja izmena:
Чини ми се да нешто нисам добро објаснио, горепоменути буџет је за плочу и меморију, без процесора. [emoji16]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To drastično olakšava stvari, heh.

Onda, B550 Strix-F WiFi ili Aorus Pro AC. Obe imaju dobar VRM, WiFi, BIOS flashback taster, 6 SATA kakve tražiš, dovoljno portova...
Asus ima Intel LAN koji bi trebalo da je bolji, bolji raspored M.2 slotova i noviji WiFi 6 i BT, dok Gigabyte ima 2 USB konektora više pozadi i mislim da ima više fan headera...Samo vidi da imaju 3 godine garancije, ako je iz HU, pošto imaju i verzije sa 1.
Obe su 190-200e u HU, kod nas naravno više, ako ih ima. Moj izbor je Asus...

Ako ti ne smeta ventilator na chipsetu (mahom se ljudi ne žale, nisu bučni a čipset se zaista ne greje toliko), MSI X570 Tomahawk WiFi za 220e u HU je dobar izbor.

Kod nas je bedan izbor memorije na 3600+ MHz. Imaš samo Kingston Fury 3600 C17-19-19 za 27k, ako ga uopšte imaju u Atomu.
Kod Mađara imaš Crucial Ballistix 3600 16-18-18 za nekih 170-180e ali samo godinu garancije, imaš G.Skill 3600 17-19-19 takođe sa 1 god. i Kingston Predator 3600 17-19-19 ali sa 5 godina garancije...sve negde u tom 180e rasponu.


Ako ti odgovara 1 godina, moj izbor je Ballistix. Ako ne, Kingston.
 
Poslednja izmena:
Чини ми се да Gigabyte отпада тако да ће бти или Asus или MSI. Сад ме само интересује да ли имам неких бенефита од X570 или ће B550 да ради посао јер не видим неку битну разлику? Битна ствар је да планирам овај сетап да задржим сигурно 5 година, а можда и дуже.

А што се меморије тиче, тек су ту ствари компликоване. :d Претпостављам да си мислио на наредни Crucial: https://www.crucial.com/memory/ddr4/bl2k16g36c16u4b као и наредни Kingston: https://www.kingston.com/dataSheets/HX436C17PB3K2_32.pdf али ме исправи ако гријешим. Док за G.Skill не могу да се снађем, толико китова имају да не могу да се опасуљим. Да ли можеш евентуално да ми шибнеш тачан SKU, или је било који њихов 32GB кит на 3600 са 17-19-19 латенцијама ради посао?

By the way, гаранција код рама ми заиста не игра улогу.
 
Ako planiraš dugo da koristiš ploču, onda bi išao na X570, jer ima PCIe 4.0 na svim slotovima a i generalno imaju malo bolji VRM (nije toliko bitno u tvom slučaju). Ako nije velika razlika između B550 Strix i X570 Tomahawk, uzmi MSI. Nećeš pogrešiti ni sa jednom.

Da, mislio sam na te module Cruciala i Kingstona. Kao što rekoh, radije bih Crucial jer ima malo bolje latencije i niži hladnjak ali samo 1 godinu garancije vs. 5 kod Kingstona...no, kažeš da ti nije važno.
 
Da ne bih otvarao novu temu, posto imam slicno pitanje (nadam se da maric nema nista protiv da ovde postavim :D), koju plocu i ram memoriju (kao i kuler) bi preporucili za Ryzen 3700x. Doslo je vreme da i7 3770 (posle skoro 7 godina verne sluzbe) ode u zasluzenu penziju, pa planiram da kraja meseca da zamenim CPU/Mobo/Memoriju. Da li je sledeci build ok:

1) Ryzen 3700x
2) B450 Tomahawk Max
3) HYPERX Predator 16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200 MHz CL16 - HX432C16PB3K2/16 (citao sam da je 3600/CL16 optimum za Ryzen procesore, ali kod nas se ne moze naci ispod 150-160e, dok na KP takodje nisam nista zglavno mogao da iskopam)
4) Cooler Master Hyper 212 Black Edition (da li postoji neka bolja opcija za air kuler do nekih 5k?)
 
Hvala na odgovoru! Ploca i memorija su vec stigli, procesor stize sledece nedelje ostalo je samo da resim jos pitanje kulera. Pored ta dva (212 i Artic Freezer 34) razmatram i Schyte fuma 2. Nesto je skuplji od ova dva navedena, ali vidim da mnogi pisu da je najbolja opcija do nekih 50-60e. Samo mi nije jasno (glupo pitanje incoming :D) sta znaci na sajtu kulera:

Please note that an original backplate with screw mounting is needed for installation on mainboards with AMD sockets. Please check before buying if the backplate is fixed by screws (example)! If the backplate uses plastic-pins, mounting of this cooler is not possible.

(http://www.scythe-eu.com/en/products/cpu-cooler/fuma2.html)

Da li bi mi ovo radili na B450/Ryzen 3700x bez problema ili bih morao da dokupim neki dodatak da bi se uopste i mogao montirati?
 
Nazad
Vrh Dno