Šta je novo?

Strujni kablovi

Envoy

Cenjen
Učlanjen(a)
09.06.2020
Poruke
1,291
Poena
145
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen R5 5600 & Arctic Freezer A35 ARGB
Matična ploča
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI
RAM
32 GB Patriot Viper 3000 MHz
GPU
ZOTAC GAMING GeForce RTX 3080 Trinity OC
Storage
2TB Kingston KC3000 + Apacer 1TB AS2280P4U PRO
PSU
SeaSonic G12 750W Gold
Kućište
ASUS PRIME AP201 White
Monitor
GIGABYTE G27Q
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire Dart & HyperX Alloy Origins Core
Mobilni telefon
iPhone 13 128GB
Pristup internetu
  1. Optički internet
Hoću da napravim pametan produžni od nule što bi se reklo. Tako da gledam što kvalitetniji, što savitljiviji kabl a da prođem što povoljnije. Gde ima takvih, pretpostavljam silikonskih trožilnih kablova preseka 1.5 mm2 ili deblje?

Ove ostale sastojke pretpostavljam da moram iz Kine. Za kutiju ću se nekako snaći ali metalni delovi, to pretpostavljam da nema kod nas da se kupi na malo?

Sonoff ima ali verujem da ću izeti tri preko Banggood izaće jeftinije po komadu.
 
Aling Conel radnja u NS (Futoškim putem za Veternik kod stadiona Vujadin Boškov) radi produžne kablove od nule po zahtevu kupca, ali to je ono osnovno broj utičnica, on-off sklopka, biraš presek kabla veći od 2,5mm ako planiraš da na isti priključiš veće potrošače i tako...

Ne znam da li imaju radnju u tvom mestu, niti šta podrazumevaš pod "pametni" produžni kabl, ne verujem da rade baš neki SF...

P. S. kad sam već tu pri temi (koliko-toliko srodnoj) ima li neki pouzdan uređaj (ili aplikacija još bolje) za otkrivanje strujnih kablova u zidu i otkrivanje vodovodnih cevi?
 
^

Ja sam kontaktirao likove sa tog sajta sa nekim detaljima za vise produznih kablova sa prenaponskom zastitom za firmu, a on me je uputio na APC. :p Pitanja su bila normalna, jer niko nije hteo da rizikuje skupu opremu i zeli da kupi najbolje, tako da je na kraju u firmi pao APC. Morace malo da poradi na marketingu i korisnickoj podrsci.
 
Obican licnasti 3x1.5 ce biti dovoljan za vecinu kucne tehnike, ako hoces bas neke grejalice/radijatore odnosno vece potrosace onda opet obican 3x2.5.
Covek spominje "pametan" i sonoff itd... znaci hoce preko fona/kompa da kontrolise potrosace.
Spomenuo si i Kinu pa odmah da kazem ako vec pravis "pametan" produzni ostani na obicnom 3x1.5 kablu odnosno manjim potrosacima jer kabl je ovde najmanje bitan, bitnije su ostale komponente da podrze jace potrosace :)

Edit: moram da pitam sta ti spada mod "metalni delovi"?
Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
da znas samo da spojevi moraju biti dobri, dzabe i kabal 5mm2 preseka ako je spoj na nekom delu los i greje se

Послато са C105-E0 помоћу Тапатока
 
Uzmes neki produzni sa 3 mesta i prekidacem, iscupas prekidac i zatvoris jedno mesto za utikac i napravis dovoljno mesta da ubacis onaj sonoff dupli tj za 2 potrosaca i eto pametnog kabla.
Ako uzmes recimo shelly 2.5 dobijes sve to i plus mozes da pratis i potrosnju.


Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Hvala na savetima. Mislim da cu kontaktirati coveka iz Arandjelovca sto radi produzne po zelji. Alu kuciste, 8 shuko, wifi kontrola, 5 metara kabla, sve zastite prema vazecim sertifikatima za oko 6000 dinara, mislim da za toliko ne mogu da ga napravim da ima sve to. Ja sam mislio da su takvi preko 100 evra i zapravo i jesu, brendirani.

Pitao sam specificno za sto savitljivije kablove jer oni koje prodaju po elektro radnjama kod nas i nisu bas savitljivi koliko bi ja zelo. Na jednom mestu sam pitao za kabl trozilni a ljudi mi doneli jako krut kabl kad ono puna bakarna zica 1.5 mm2 puta tri. Domaca proizvodnja. Steta jer je izolacija vrhunska i bas savitljiva, da znam gde ima od tog proizvodjaca licnasti da se kupi uzeo bi na keca.

U celu avanturu sam usao jer sam koristio neki prastari jeftini produzni za punjenje telefona i jednom prikacio fen od 2200W u njega. Pre toga sam koristio mali fen od 1200W i nije bilo problema. E ovaj od 2200W je posle 20 sekundi ucinio da kabl bukvalno eksplodira blizu utikaca. Tada sam odlucio da otvorim da vidim sta je unutra i bilo mi smesno koliko je produzni zapravo jednostavna stvar a bilo mi je jos smesnije kada sam video presek zice tog kabla. Dvozilni a presek svake zice kao da su od USB kabla, jezivo. Pa sam to zamenio sa 1.5 mm2 i sada mi treba sto bolji produzni za komp, tv, mali kompresor, laptop, konzolu i ostale uredjaje, naravno nece svi raditi istovremeno ali bitno je da je wifi kontrola jer je na manje pristupacnom mestu i ne bi da se savijam svaki put kada ga gasim.
 
Mislis na ovaj prosafe? Ovde mi deluje da on/off odradi za sva mesta, nema pojedinacne kontrole putem wifi?

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Na savitljivost kabla takođe utiče broj i presek/debljina licni, tanje licne = fleksibilniji kabl, Tu mora da se nađe neka sredina, nemože i jedno i drugo. Kablovi sa tankim licnama moraju da se zaletuju na krajevima kada se šrafe na utičnicu da bi obuhvatilo sve licne.
 
Šta znam. Ja uglavnom produžne pravim sam, i ako je mnogo skuplje. Zadnji koji sam napravio je 3x2,5 Zaječarski kabal beli i domaća keramička utičnica. Za celu priču možeš da dodaš Sonoff (da ga rasklopiš i spakuješ), osigurač, aluminijumsko kućište. Ako praviš Hi Fi kabal dodaš Lapp kabal, EAC utičnice, možeš da pleteš žicu, da je dodotno izoluješ. Igra bez granica, samo treba da odrediš prioritete.

https://www.aliexpress.com/item/32831445550.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.37005673VWAoaG&algo_pvid=025f924d-4183-47a6-a005-6357c2a6a907&algo_expid=025f924d-4183-47a6-a005-6357c2a6a907-0&btsid=0bb0622e16023562879994227e48ea&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
 
Svaka ti čast, našao si sonoff na aliju za ispod 5 dolara sa slanjem. Kada sam pitao za to niko nije znao gde ima na aliju.
 
Nisam video pitanje :)
 
pa ta je cena jer je 10A, taj sonof, imas onaj jaci od 16A koji ima WiFi pali/gasi, meri potrosnju, cuva potrosnje po danima , za mesec, itd ali je akuplji, da li ovaj malecki ima merenje potrosnje?

Послато са C105-E0 помоћу Тапатока
 
Sve je to krasno ali spada u domen idealnog produznog a to sve znacajno podize cenu. Jer idealno bi bilo osam uticnica, svaka sa pracenjem potrosnje i paljenje/gasenje preko wifi ponaosob, sve zastite, onaj keramicki izolator sto ima ProSafe letva, alu ili drvena kutija (najbolje od bambusa ali to ni netu ne mogu izguglati) itd. Pa onda sto ne dodati bateriju, da pravim UPS kao da sam APC sto naravno nisam. Koliko uopste treba sonoff prekidaca za pracenje potrosnje osam uticnica i gasenje svake ponaosob preko wifi?

Meni treba sto kvalitetniji produzni sa mnogo uticnica i opcija da ih sve ugasim preko wifi. To mi treba jer imam stari home theater kome je nesto produvalo a ne znam sta, ne mogu da utvrdim koji kondenzator. Popravka mi se ne placa 50 evra ili koliko vec a novo kada bi kupovao kostalo bi 200 evra a imam precih kupovina od zvucnika. To naravno zuji i nervira i hocu opciju da ga gasim kada komp nije u upotrebi. Gasenje na prekidac je opcija ali ukljucuje saginjanje i zato mi treba sonoff, da izbacim saginjanje iz jednacine.

Sto se kabla tice mnogo mi se dopada izolacija kabla sto pravi Milic Paracin ali ne znam gde da nadjem njihov trozilni, licnasti od cistog bakra. Ima na sajtu opis kabla ali ne mogu da nadjem spisak prodavnica gde se prodaje. Treba mi za Beograd. Ovaj sto sam kupio je za zidnu instalaciju, zato je puni presek ali je izolacija oko njega vrh. Najbolje sa crnom izolacijom, 3x1.5 ili 3x2.5 mm2.
 
Previse komplikujes, imao si jedno lose iskustvo sa kablom koji nije predvidjen za potrosace koji si ti koristio ( fen je u pitanju koliko se secam) i sada hoces nesto sto ti u sustini ne treba. Za namenu koju si opisao dovoljan ti je obican licnasti 3x1.5 kabl, zajecarski beli ce ti biti dovoljan.
Samo cu navesti jos jedan predlog koji, po mom misljenju naravno, bi najbolje radio posao bez komplikacija i filozofije. Uzmes recimo sonoff uticnicu (ili bilo koju drugu wifi uticnicu, pogledaj KP oglase i videces vec sta ima u ponudi). Znaci ta uticnica se ubode u obicnu zidnu uticnicu. Ovim si dobio da mozes da iskljucis putem wifi sve ono sto kasnije u nju bocnes.
A bocnuces jedan obican kvalitetniji kabl koji ces kupiti odvojeno. APC ili koji god se vec odlucis.
Dobijas kabl sa eto tih 8 mesta koje mozes da iskljuces/ukljucis preko wifi.
Nemoj koristiti kablove koji idu u zid jer nisu predvidjeni za to sto ti hoces, moze naravno, ali je nepotrebno.
A ako ti odgovara ova opcija prosafe, koji mi bas deluju kvalitetni, verujem da ces biti zadovoljan. Iskreno nisam ni znao za njih i posle ove teme i pogleda na njihov sajt poceo sam da se preracunavam koliko mi treba da zamenim sve produzne sto imam po kuci [emoji16]


Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
хоће сваку утичницу да гаси понаособ, ја мислим да тај продужни што хоћеш има да изађе 200+€, и сад испаде да сви се попалише јер нису узели баш такав продужни, колега изнад дао препоруку , купи кабал и одради

Послато са C105-E0 помоћу Тапатока
 
Video sam u uradi sam produzni poput ovog ProSafe samo sto je obican, nije pametan. Oko 3000 dinara sa dosta uticnica, alu kuciste, pretpostavljam da je ista letva u pitanju. Neka marka, multi nesto, nisam upamtio. Ja sam kupio neku daskicu pa cu sa njom da se igram i pravim kuciste za produzni, samo mi treba sina, uticnice sa poklopcima, keramicki izolatar, samogasiva plastika da to sve oblozi i drzi na mestu. Nemam pojma gde da to sve nabavim, u uradi sam nema. Ako ima neko linkove sa aliexpressa molim da postavi ovde. Video sam da ima na alibabi ali to je na velike kolicine.

Mogu kupiti ProSafe ali mi ipak predstavlja zadovoljstvo i razonodu da probam napraviti svoj produzni od nule.
 
Matori nemoj samo posle da se kaješ zbog te odluke, ako (daleko bilo) crkne nešto od komponenata...
 
Nazad
Vrh Dno