Šta je novo?

Windows ostaviti na SATA ili prebaciti na M.2 SSD

Solesoslav

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2008
Poruke
4,684
Poena
485
Imam Kingston V300 128GB, Sandforce SF-2281 koji je valjda bez DRAM-a sa Planar MLC toggle NAND-om i uzeo sam Kingston A1000 256GB povoljno. On je PCI-E 3.0 x2 drive i valjda ima DRAM sa TLC NAND-om, samim tim nema neke ekstremno visoke performanse.
Posto razlika u brzini drive-ova nije neka, da li cu imati benefita ako prebacim Win na A1000? Trenutno mi je prakticno da mi je A1000 prazan pa da drzim page file na njemu i da po potrebi prebacim neku povecu igru(uglavnom neki multiplayer FPS) na njega kad mi se igra. Inace igre koje igram najcesce (Diablo 3 i WoW Classic) mi stoje na V300 i rade ekstra.
 
Pa probaj. Možda ti bude igralo ulogu, možda ne. Zavisi od tvog korišćenja kompjutera.

Makar kloniranje sa ssd-a na ssd ide brzo, pa i da ne primetiš neku veliku razliku (a nećeš primetiti veliku razliku), lako ćeš da formatiraš taj A1000 ponovo.
 
Ja se ne bih smarao ni kloniranjem pošto nema neke velike razlike, a i 120GB je taman za sistem i lak bekap istog, sve ostalo stavi na novi disk od 256 i vozi... ako ti već nije opcija da prodaš ta dva i uzmeš 1 kršten od ~500GB. :d
 
U Windowsu gotovo nećeš primetiti razliku između SATA i NVME diska. Možda se Windows podiže malo brže, ali to je sve. Razlika se vidi tek u baratanju sa velikim fajlovima - video obradi, lejerima visoke rezolucije u Fotošopu i CAD programima.
Uz to, SandForce ima najbolje kontrolere. Ili je bar imao nekada...
 
Definitivno je nekad imao!!!
 
U Windowsu gotovo nećeš primetiti razliku između SATA i NVME diska. Možda se Windows podiže malo brže, ali to je sve. Razlika se vidi tek u baratanju sa velikim fajlovima - video obradi, lejerima visoke rezolucije u Fotošopu i CAD programima.
Uz to, SandForce ima najbolje kontrolere. Ili je bar imao nekada...

Ma da, stoji da je Sandforce bio dobar u svoje vreme, ali je V300 imao Toggle MLC NAND, a ne sinhroni, a i standardna bojka jeste malo vece(mada valjda neprimetno) vreme cekanja za upis u odnosu na diskove sa DRAM-om.
 
Uz to, SandForce ima najbolje kontrolere. Ili je bar imao nekada...

Al su zato crkavali kao nenormalni. Pamtim kad se meni desilo, jer sam tad ostao bez Windows-a i nisam ga nikad opet instalirao.

Na temu, nema nikakvog razloga prebacivati sadašnji Windows. Sačekati kada prirodno dođe vreme da se novi OS instalira, pa ga staviti na brži disk.
 
Ma da, stoji da je Sandforce bio dobar u svoje vreme, ali je V300 imao Toggle MLC NAND, a ne sinhroni, a i standardna bojka jeste malo vece(mada valjda neprimetno) vreme cekanja za upis u odnosu na diskove sa DRAM-om.

Al su zato crkavali kao nenormalni. Pamtim kad se meni desilo, jer sam tad ostao bez Windows-a i nisam ga nikad opet instalirao.

Pre desetak godina sam gupio neki Mushkinov SSD od 60GB, bio papreno skup, ali ortak koji se razume u to mi je pominjao da je vrhunski samo zato što ima Sandforce kontroler. Od tada nisam pratio previše, znam samo da postoji razlika između NVME i SATA SSD-ova koje su jedva primetne u većini slučajeva. I, eto, sad saznajem da više nisu ono što su bili...

Usput, koliko znam, A1000 serija nema DRAM i da je u tome razlika između 1000 i 2000 serija.
 
Poslednja izmena:
Da, u pravu si. Ja sam nešto pobrkao pored silnih recenzija koje pratim. A1000 ima Phison kontroler a A2000 Silicon Motion. I A1000 ima DDR3 DRAM, a A2000 DDR4.
Ova me je malo smutila da je više gledam nego slušam... :)
 
Da, u pravu si. Ja sam nešto pobrkao pored silnih recenzija koje pratim. A1000 ima Phison kontroler a A2000 Silicon Motion. I A1000 ima DDR3 DRAM, a A2000 DDR4.
Ova me je malo smutila da je više gledam nego slušam... :)


Ma nije nikakva u odnosu na Mariju sa bench-a :D

Nevazno je kakav je DRAM, cak i da je DDR2 odlican je, jer nije stvar toliko u protoku, koliko je stvar u odzivu. Kontroler onda koristi taj DRAM da cuva partition tabelu i mozda za write cache.

Inace ostavio sam Win na Kingston V300. Celog zivota koristim Sandforce SSD-eve, V+200 64GB mi bio prvi SSD, pa Intel 525(ili 535, ne secam se) 180GB u main X99 rig-u, pa razni 120GB Patriot-i koje sam gurao u RAID 0 zajedno sa ovim Kingston V300, pa ako su mi bili dobri tad, bice i sad. Napinjanje mi je da boot particiju koristim i za storage igara.
 
marija sa benča je stvarno vrh...
 
Nazad
Vrh Dno