Šta je novo?

Huawei Mate 40

OS stabilizacija je bitna za fotografije u low light uslovima, za night mode, za slikanje svetlošću i ostalim modovima koji koriste mali shutter. Danas svaki telefon pravi jako dobre slike po danu, razlika između telefona od 200e i 1000e nisu dnevne već fotke u low light-u i tu uvek imaju prednost kamere sa ois-om. Kod videa je ois takodje bitan ali se nažalost, svi sem iPhone-a, oslanjaju na EIS i otuda oni loši razrmrljani LL videi na kineskim telefonima među kojima su Huawei i Xiaomi (i kod Samsunga je to primetno, samo u manjoj meri).
Ako mate 40 pro stvarno nema ois onda je to čist bezobrazluk od strane Huaweia, jer prodaju nekompletan uredjaj za 1200eur. Verovatno ćemo pravu istinu saznati kad ga Jerry rastavi.

P30 Pro
 
Ako je Huawei koji je u vrhu sa svojim kamerama na telefonu odlučio da im ne treba OIS onda vjerujem da im ne treba...jedan GoPro koji je kralj stabilizacije nema OIS nego sve rješava sa EIS onda je sve jasno a te priče...ne kompletan uređaj za 1000+€ bez obzira radilo se o Huaweiu, Samsung, iPhone meni osobno su jednostavno nepotrebne...preskupo ti, imaš jeftiniji uređaja. Toliko pametnih ljudi, stručnjaka na kraju znanstvenika radi na razvoju uređaja i onda se nađu neki "stručnjaci" nazivati to ne kompletan uređaj...mislim zaista. A nitko ih ne tjera da kupuju takva uređaje.

P40Pro+ & Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koja je razlika izmedju pro i pro+ modela?
Ovaj pro+ je totalno promasen model...
Čudo nisu izbacili Mate 40 lite?
 
Ovo postade gore od Samsung i Iphone teme,ako nesto ne valja onda ne valja.l, ako nema ois onda je to minus i to veliki. Ako nesto nije u redu, a nije, da neko naplati nakompletan uredjaj tj uredjaj bez ois-a u 2020.god 1000+ evra onda to treba i reci a ne braniti, da ne ulazim u nedostatak gms-a koji je 1000 puta ispricana tema. I sam sam imao p40 pro par dana ali taj tel je imao toliko nekvalitetan displej da ssm ga prodao posle par dana. Posle sam cuo da imaju 3 dobavljaca ali jednostavno to nije valjalo i treba reci a ne opravdavati svoj ulozeni novac recima da to tako treba. Uredjaj koji kosta 1000+ evra mora da ima sve najkvalitetnije u sebi i tu kompromisa nema
 
Uredjaj koji kosta 1000+ evra mora da ima sve najkvalitetnije u sebi i tu kompromisa nema

Ne mora, zašto? Jednostavno ga ne kupuješ i stvar riješena. Netko vas tjera da kupite? To je isto kao sa Samsung uređajima od 1000+€ i baterijom.
Kao što rekoh, po vama ispade da je GoPro ne kompletan uređaj jer nema OIS...[emoji1787][emoji1787][emoji1787].

P40Pro+ & Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima go pro u ovoj priči ajde? Jel go pro služi za snimanje ili fotografisanje? Znači mrzim kad moram sve u sitna crevca da objašnjavam... Kod video snimanja uredjaj koji koristi EIS (bilo da je go pro,telefon ili aparat) stabilnu sliku dobija tako što kropuje snimak i delovi koji bi se inače videli na snimku otpadaju da bi se stekao utisak da je sve lepo i stabilno. Mana ovoga je što uređaj snimi video u 1080p ili 4k pa kad kropuje sliku ti više nemaš stvarnih 1080p ili 4k nego cropovani video upscale-ovan na 1080p ili 4k. Zato je ranije bila odlična stabilizacija na 1080p a 4k je bio samo optički stabilisan ili nikako. Današnji jaki SoC snimaju 5k ili 6k da bi kropovanjem došli do 4k, tako dobijamo odličan 4k koji je punog kvaliteta i stabilisan kako treba( primer kako radi EIS dole na slikama)
Za fotografije je totalno druga priča jer ti pritiskom na shutter "zamrzneš" kadar i tu ne može kropovanjem da se dobije čista slika već mora ceo senzor da bude stabilisan da anulira tvoje mrdanje prilikom pritiskanja shuttera.
6b2d19897b8c6138019c79ad270fc6b8.jpg
a780536b05566e441717792e2947d887.jpg


P30 Pro
 
Vidjet ćemo kakve će slike biti kad počne prodaja...ja ne sumnjam da će biti odlične i bez OIS. Živi bili pa vidjeli.

P40Pro+ & Tapatalk
 
Evo i review od Mate40 Pro

https://youtu.be/a6uObXrP0Ts

I toliko o tome da će zbog nedostatka OIS slike biti loše...kao što sam i rekao, više se odrazilo na kvalitetu videa nego fotografije ali nema potrebe objašnjavati u sitna crevca [emoji2960]

P40Pro+ & Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne razumem sto nema ois???
Da ne bi konkurisao P seriji?
Glupost. Za video je i te kako važno da ima ois
 
Video im nikad nije bio jača strana. Nedostatak OIS-a je tek tuga.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 
Video na Mate 30 i P40 je odličan iako nije na nivou Samsunga ali je odma iza, dok je IP što se toga tice van konkurencije
 
Imao sam P30Pro i video je bio zaista loš ali sada na P40Pro+ je odličan. Na M40Pro ni Wide ni Ultra wide nemaju OIS samo 5x telephoto senzor. Zašto...to samo oni znaju.

P40Pro+ & Tapatalk
 
Bitan je na svim...nema izgovora u 2020toj [emoji6]

Gesendet von meinem SM-G9810 mit Tapatalk
 
Mozda su stavili neki ultra, giga, stabilni, pouzdani EIS na ostale
 
Ne moze to da se meri sa ois na zalost,pogotovo na video zapisu
Ko zna sta su smislili
 
А да ли про плус има оис, или су и код њега изоставили?
 
Wide, 3x i 10x imaju...Ultra wide nema.

P40Pro+ & Tapatalk
 
Zakačio si se za jednu fotku koja je takva kakva je prije zbog software_ske obrade i greške u procesuiranju nego nedostatka OIS...po tebi i ovome duletu bi fotke trebale sve biti katastrofa ali su baš suprotno od toga tako da šetnja.
Samo me zanima zašto se dule brine sa Huawei i OIS kad ga niti koristi niti će koristiti...ali zato na uređaju sa famoznim OIS i uvezenim iz Amerike da bi mogao da sastavi dan bez punjenja isprobava GCam i priča o standardima, cijeni 1000+ i 2020oj [emoji23][emoji23][emoji23]

Ode i ovaj forum

P40Pro+ & Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Za koji dan ću da napravim i stavim par fotki sa GoPro9 koja nema OIS pa da prokomentiramo kvalitetu, "zamućenost" i ostale posljedice nedostatka OISa pa možda nađemo objašnjenje kako to Mate40Pro bez OIS pravi fotografije prihvatljive kvalitete a u većini slučajeva i daleko bolje od nekih uređaja koji imaju OIS.

P40Pro+ & Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Molio bih admina da zbog vredjanja clanova sankcionise kolegu iznad,niti sam koga uvredio a pogotovo nikom nisam rekao da ide u setnju . Ako ti se vec seta nadam se da ce te admin zbog ovakvih reci poslati na bar 10odnevnu setnju
Zasto bi bilo ko morao da se slozi sa tudjim misljenjem?? I da imao sam p40 pro kao i p30 pro kao i mate 20 pro i imam svako pravo da komentarisem ovde isto kao i ostalu clanovi sve dok to ne predje u ovakav bezobrazluk
 
U jesmo osjetljivi...šetnja je pogrdna riječ...zaista...onda toliko ljudi radi i izgovara svaki dan tu uvredljivu riječ. Te što si koristio se ne broje...oni du imali OIS [emoji1787][emoji1787][emoji1787]
Čuj šetnja=vrijeđanje...balkane,balkane, balkane moj...
PS...dule, nismo mi nikakve kolege...nemoj me vrijeđati [emoji35]



niti sam koga uvredio a pogotovo nikom nisam rekao da ide u setnju

Ako nisi mogao naći bolji argument onda zaista [emoji1787][emoji1787][emoji1787]

P40Pro+ & Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zakačio si se za jednu fotku koja je takva kakva je prije zbog software_ske obrade i greške u procesuiranju nego nedostatka OIS...po tebi i ovome duletu bi fotke trebale sve biti katastrofa ali su baš suprotno od toga tako da šetnja.
Samo me zanima zašto se dule brine sa Huawei i OIS kad ga niti koristi niti će koristiti...ali zato na uređaju sa famoznim OIS i uvezenim iz Amerike da bi mogao da sastavi dan bez punjenja isprobava GCam i priča o standardima, cijeni 1000+ i 2020oj [emoji23][emoji23][emoji23]

Ode i ovaj forum

P40Pro+ & Tapatalk
Mislim da je ovde jasno u kom kontekstu je upotrebljeno to sto si rekao setnja. Ja niti se vredjam niti sam uvredljive prirode ali kultura,pristojnost i postovanje prema drugim clanovima ovog foruma mora da postoji koliko god se ne slagali sa tudjim misljenjem pri tome je @Spanjeli dokumentovano poslao link gde navodi zasto kamera treba da ima ois
 
A ako ćemo da izvlačimo iz konteksta kako kome odgovara onda se tu može svašta izvući.

Kad je on to tako dokumentovano (ne znam što bi to trebalo da znači) stavio link kako onda vas dvojica objašnjavate da su sve ostale fotografije osim te jedne za koju se on dokumentovano uhvatio u najmanju ruku normalne kvalitete...kako je to uopće moguće bez OISa ako je isti toliko bitan za kvalitetu fotografije? Ako nije problem da objasnite

Iz mog konteksta riječ šetnja ima značenje...za mene su fotke odlične i nema potrebe da dalje razglabanje ili ti jednostavno "rasprava je završena na tu temu"..naravno mislim na OIS da opet ne bi nešto izvlačio iz konteksta.

Edit...a možda pogrešno izvlačiš iz konteksta jer ti govoriš/pišeš srpski a ja blaži oblik hrvatskog pa tu nastaju...to što nastaje.
Naravno, ako admin/moderator vidi potrebu za sankcijama ja nemam ništa protiv toga...samo da si mi ti sretan jer tvoja sreća mi je najvažnija u životu. Odoh ja u šetnju do kreveta.

P40Pro+ & Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zakačio si se za jednu fotku koja je takva kakva je prije zbog software_ske obrade i greške u procesuiranju nego nedostatka OIS...po tebi i ovome duletu bi fotke trebale sve biti katastrofa ali su baš suprotno od toga tako da šetnja.
Samo me zanima zašto se dule brine sa Huawei i OIS kad ga niti koristi niti će koristiti...ali zato na uređaju sa famoznim OIS i uvezenim iz Amerike da bi mogao da sastavi dan bez punjenja isprobava GCam i priča o standardima, cijeni 1000+ i 2020oj [emoji23][emoji23][emoji23]

Ode i ovaj forum

P40Pro+ & Tapatalk
Totalno si ostrašćen po pitanju Huaweia, ne znam čemu to, pa i ja koristim isti ali bi me bilo sramota da lažem sebe i ubeđujem druge da je nešto ok ako nije. Što se tiče fotografija, naravno da možes napraviti ok fotku i u LL jer ima ogriman senzor(za jedan telefon) ali to zahteva jako mirnu ruku, možda je ovaj kinezara ima, ja je imam, možda je i ti imaš ali sta ćemo sa mnogima kojima se ruke tresu? Svaka fotka će biti kao sa primera koji sam ti naveo. Bez obzira na brend, ne možeš u 2020 bez ois-a na flagshipu, to mora da ti bude jasno, ako je super bez njega, zašto ga onda nisu izostavili i sa pro plus serije?
Ti si klasičan pripadnik potrošačkog društva, daješ sve više para svake godine i onda opravdavaš i braniš to, svaki negativan komentar upućen Huaweiu shvataš toliko lično kao da ti je Richard Yu neki rodjak a to je samo običan telefon, a ovo je forum gde ljudi razmenjuju iskustva i mišljenja, nekad bio jako dobar a danas, nažalost, u svakoj temi po jedan ti.

P30 Pro
 
Pogrešno si izvukao iz konteksta....ja ne raspravljam treba li telefon u 2020 OIS ili ne...tu odluku ostavljam stručnjacima koji već neko vrijeme između ostalih izrađuju najbolje kamere u mobilnom svijetu a to je Huawei...ali po vašem oni nemaju pojma i ako vi to vidite tako, to je vaša stvar. Ja tvrdim da je OIS na telefonu važniji za video nego za kvalitetu fotografija.. Evo sad usporedno dok pišem gledam na 65" 4K tvoj preporučeni video i od 6 fotki u LL uvjetima jedino ta 1 koje si se ti uhvatio da opravdaš tvoju tvrdnju je mutna. Kako onda objašnjavaš kako je ostalih 5 fotki odlične kvalitete i u 3 od 5 istih kvaliteta bolja nego na druga dva uređaja gdje sam tip kaže da su fotke M40P čistije i sa više detalja...sami mi to objasni ako nije problem?! Jasno se vidi a to kaže i sam vlasnik videa da je kvaliteta videa najlošija na M40P...kako je to moguće kad ti tvrdiš da je OIS važaniji za fotografiju a ne video?
Sam si stavio link za video, sam si označio vrijeme 8:43 kad je ta foka koja po tebi dokazuje tvoju tvrdnju...a šta je sa vremenom 4:37, 6:37,7:21,9:03,12:50...jesu te fotografije mute zbog nedostatka OISa?

P40Pro+ & Tapatalk
 
Poslednja izmena:
...ovo je forum gde ljudi razmenjuju iskustva i mišljenja, nekad bio jako dobar a danas, nažalost, u svakoj temi po jedan ti.
P30 Pro
Iskustva sa M40P nemamo ni ja ni ti...mišljenje imamo i to razmjenjujemo...ne vidim u čemu je problem?! Da nisi razočaran jer kvaliteta fotografije nije toliko loša koliko si objašnjavao u sitna crijevca?!



...možda je ovaj kinezara ima, ja je imam, možda je i ti imaš ali sta ćemo sa mnogima kojima se ruke tresu?

P30 Pro

Šta treba...da rivew odradi osoba sa Parkinsonom da dokažeš tvoju tezu o OIS i fotografiji [emoji2960]

Da budemo jasni...ovdje govorimo o fotografiji na mobilnim uređajima gdje veliku ulogu igra software_ski post-processing i najbolji primjer je Pixel koji sa minijaturnim, starim senzorom odrađuje odličan posao...druga priča je kod "profesionalne" foto opreme gdje nema software_ske pomoći pa je OIS važna stvar ali si očigledno pomiješao kruške i jabuke i onda sam ja kriv što M40P pravi odlične fotke u svim uvjetima...zaista.

P40Pro+ & Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno