Šta je novo?

Polukofiguracija AMD ili Intel za NAS?

daxyco

Slavan
Učlanjen(a)
24.06.2009
Poruke
3,086
Poena
365
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Planiram da napravim NAS koji bi bio funkcionalan i kao "običan" komp, igre ne igram ali bih možda nekad nešto pokrenuo da me želja mine, I mahom naslovi od pre 5 I više godina. Neka lagana obrada fotografija i videa.

Treba mi ploča, procesor i ram, ram će biti 16gb, ploča mATX, i lomim se oko procesora, da li ići na AMD ili Intel.

AMD bih uzeo ryzen 3100, 4 jezgra, verovatno brži za ovo što meni treba od ekvivalentnog intela. Prednost je i što imam prostora za upgrade jer će verovatno moći i ryzen 5000 na istu ploču. Cena za ploču, ram i procesor bi bila oko 200e (kod mađara).

S druge strane, intelu su pale cene, čak 10400f ima za ~140e, dobijam dva jezgra više, za ~50e više. Ryzen 3600 je prilično skuplji od toga. Intel se (istorijski) lepše slaže sa NAS sistemima, ne znam kako je sada. Intel će verovatno moći i sledeća generacija na ovaj socket. Isto tako verujem da će biti jeftiniji od AMD-a malo, i da će biti polovnih procesora više intel nego AMD.

Zahtevi za ploču su minimum 4 spota za ram, minimum jedan slot za m.2, minimum 4 sata porta. Sve preko toga je ok ali nije krucijalno. Bluetooth bi mi prijao zbog povezivanja slušalica.

Dakle pitanje je:

1. Ryzen 3100, Asrock B450 Pro4, G Skill Aegis 2x8gb 3200MHz (ili nešto drugo umesto ploče i rama)

Ili

2. I5-10400f, ne znam koja ploča, ne znam koji ram (ovde mi treba i kuler)


Znam da je br. 2 malo skuplje, pa sam spreman da na kombinaciju 1 dodam nešto malo ako ću dobiti nešto značajno bolje, ali 6 jezgara AMD je dosta skuplji. Kombinacija 2 je već maksimalno nategnuta što se tiče cene. Procesore bih rado kupio polovne ako nalete.



Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Za 16GB memorije ti ne treba 4 slota,dosta i je 2. a postoje DDR4 i sa 32GB po modulu. Ta ploča za Ryzen ima sve što si naveo da ti treba a i velika većina ostalih mATX.
Oba procesora koje si naveo nemaju grafiku pa će ti trebati GPU.
 
GPU imam, radiće posao, napajanje 450w, SSD 120gb. 4 slota za DDR4 bih da imam neku fleksibilnost za budućnost. Za veće broj diskova i veliki prostor u recimo zfs često se navodi da treba dosta rama, pa ako dođe do toga, radije bih da imam mogućnost da dodam ram nego da menjam ploču.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Dodavanje DDR4 je vrlo nesigurno, nema nikakvih garancija da će raditi čak ni sa istim modelima. Nebih ja računao na to.
 
Nazad
Vrh Dno