Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

U zivotu nisam sklapao komp,tako da ce mi i bez vodenog biti dovoljno zezanja :D Bezim od vodenog,jednostavno za sad ne smem da se upustim i u to,ako se bude radio upgrade,u to vreme cemo doktorirati i vodeno pa i njega upgrejdovati :D
Za sada me interesuje samo vazdusno i da li je ovaj Fuma 2 ok,da li bi moglo biti kakvih problema oko njegove ugradnje tipa da smeta cemu?I to je to,citam da je tih,svidja mi se i kako izgleda,pa ako neko od vas ima iskustva sa njim (ugradnja i to) znacila bi mi svaka rec. Hvala

p.s.inace ryzen 5 5600x danas pojeftinio jos 1000 dinsa :D
 
Poslednja izmena:
Ako kućište ima prikladno mesto, montiranje AIO kulera nije ništa teže nego vazdušno hlađenje, čak je i montiranje pumpe skoro uvek lakše nego vazdušnog kulera.
 
Ne znam,imam neki strah,kad samo vidim kako sve to izgleda,koliko creva,delova... A kuciste cu ostaviti za kraj,mislim da sam blizu odluke da tu ne pravim kompromise,ali opet najvise zavisi od graficke po kojoj ceni cu je ugrabiti
 
Ne znam,imam neki strah,kad samo vidim kako sve to izgleda,koliko creva,delova... A kuciste cu ostaviti za kraj,mislim da sam blizu odluke da tu ne pravim kompromise,ali opet najvise zavisi od graficke po kojoj ceni cu je ugrabiti

Možeš uzeti onda i neki LC-CC-120 za 25 evra. Mislim da bi razlika trebala biti plafon nekih 5C u koristi FUMA, pa poslije uraditi upgrade na vodeno.
 
@pinocio U rangu Fuma 2 nesto slicno je i vise nego dovoljno za 5600x, ne isplati se ici na skuplja hladjenja, isto koliko je glupo ici na jeftinija hladjenja dok ima ovo ispod sto navedoh za ovu cenu.

ZALMAN CNPS17X za 50 evra preko madjara je trenutni best-buy.
 
Poslednja izmena:
http://www.scythe-eu.com/fileadmin/images/Support/AMD_brackets.jpg

Pitanje,procitah da se na neke ploce za AMD Fuma ne moze namontirati. Zbog tog nekog okvira podnozja,ako sam dobro shvatio.Jel imao neko taj problem? Isto tako sam negde proguglao da bi trebalo da odgovara na x570 aorus master,pa me zanima misljenje.Ako moze,mislim da bih definitivno porucio Sum. ovaj Fumu :D

Mislim da sve AM4 ploce imaju isti backplate i da je to vezano za starija podnozja. Evo ti klip gde se vidi kako je na AM4
https://youtu.be/Koc8Lk2tvHQ?t=690
 
Mogu da potvrdim da npr B450 i B550 imaju identican backplate na primercima koje ja imam/sam sklapao.
 
fuma 2 ima kacenje na am4 tako da ne znam zasto se pitas uopste da li moze
 
Kakva je situacija sa temperaturama 5800x kod kolega koji ih imaju ovde na forumu? Prevashodno u igranju i sa vazdusnim hladjanjem, ako ima ima takvih "egzibicionista", posto je u planu da ne menjam BQ DRP4 za AIO resenje.

Vidim na netu (i kod svaba na forumu) da se dosta zale i da temperature dosta variraju - kao da postoji prilican problem kod vecine 5800x modela jer se desava da variraju temperature od 10-25 stepeni (u nekim slucajevima sa blazim undervltom i gubitkom ~7% performansi mogu da obore i do 10-25 stepeni u CB-u i generalo fl-u), dok kod drugih 5800x modela iz Kine recimo nema frke i stock manje se greje. (posto ih stancuju u Maleziji i Kini)
Burst sa temperaturama je u svakom slucaju neminovan, ali generalno 5800x deluje kao da je najlosije binovan od celog lineupa iz 5000 serije i da najvise ima "igranja lutrije"...
Potencijalno deluje da masivniji air cooler u airflow kucistu moze da bude dovoljno, dok kod drugih deluje da i AIO od 360mm ne donosi vece razlike - pritom gde je situacija na leto kada skoce temperature.

Trenutno mogu da kupim 5800x za 450e i prilicno me svrbi, ili da sacekam potencijalni pad cena do leta. GPU i onako tesko da ce moci da se nabavi bez preplacivanja.
 
Poslednja izmena:
Kakva je situacija sa temperaturama 5800x kod kolega koji ih imaju ovde na forumu? Prevashodno u igranju i sa vazdusnim hladjanjem, ako ima ima takvih "egzibicionista", posto je u planu da ne menjam BQ DRP4 za AIO resenje.

Vidim na netu (i kod svaba na forumu) da se dosta zale i da temperature dosta variraju - kao da postoji prilican problem kod vecine 5800x modela jer se desava da variraju temperature od 10-25 stepeni (u nekim slucajevima sa blazim undervltom i gubitkom ~7% performansi mogu da obore i do 10-25 stepeni u CB-u i generalo fl-u), dok kod drugih 5800x modela iz Kine recimo nema frke i stock manje se greje. (posto ih stancuju u Maleziji i Kini)
Burst sa temperaturama je u svakom slucaju neminovan, ali generalno 5800x deluje kao da je najlosije binovan od celog lineupa iz 5000 serije i da najvise ima "igranja lutrije"...
Potencijalno deluje da masivniji air cooler u airflow kucistu moze da bude dovoljno, dok kod drugih deluje da i AIO od 360mm ne donosi vece razlike - pritom gde je situacija na leto kada skoce temperature.

Trenutno mogu da kupim 5800x za 450e i prilicno me svrbi, ili da sacekam potencijalni pad cena do leta. GPU i onako tesko da ce moci da se nabavi bez preplacivanja.
Iskreno, drp4 bi po svim testovima trebao da bude bolji od mog kraken x41 vremesnog 140mm aio. Da ne pričam da je meni sve to spakovano sa 5700xt u ne tako dobro po aiflow delfine kućište.

Moje iskustvo je - da se greje više od očekivanog - greje se. Jedva se stabilizuje na 85c pri sintetičkim testovima. U igrama značajno niže. Sa blagim undervoltom putem curve optimajzera ne dobija se toliko na temperaturu koliko na dužim boost klokovima i blago boljim performansama. Klasičan undervolt nisam ni probao. Trenutno je na blagom oc na 5ghz pbo +150, - 5 do - 20 zavisno od jezgra za curve optimizer i opet su to te slične temperatura. Ja iskreno sam se navikao da vidim malo veće brojke nego ranije što sam navikao i to je to... Pored toga prof je zver i radi kao sat...

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Kakva je situacija sa temperaturama 5800x kod kolega koji ih imaju ovde na forumu? Prevashodno u igranju i sa vazdusnim hladjanjem, ako ima ima takvih "egzibicionista", posto je u planu da ne menjam BQ DRP4 za AIO resenje.

Vidim na netu (i kod svaba na forumu) da se dosta zale i da temperature dosta variraju - kao da postoji prilican problem kod vecine 5800x modela jer se desava da variraju temperature od 10-25 stepeni (u nekim slucajevima sa blazim undervltom i gubitkom ~7% performansi mogu da obore i do 10-25 stepeni u CB-u i generalo fl-u), dok kod drugih 5800x modela iz Kine recimo nema frke i stock manje se greje. (posto ih stancuju u Maleziji i Kini)
Burst sa temperaturama je u svakom slucaju neminovan, ali generalno 5800x deluje kao da je najlosije binovan od celog lineupa iz 5000 serije i da najvise ima "igranja lutrije"...
Potencijalno deluje da masivniji air cooler u airflow kucistu moze da bude dovoljno, dok kod drugih deluje da i AIO od 360mm ne donosi vece razlike - pritom gde je situacija na leto kada skoce temperature.

Trenutno mogu da kupim 5800x za 450e i prilicno me svrbi, ili da sacekam potencijalni pad cena do leta. GPU i onako tesko da ce moci da se nabavi bez preplacivanja.
Kod mene je sada fixiran napon na 1.27v i OC za all core na 4.6ghz fixno takodje. Temperature su pale preko 10 stepeni u svim uslovima,sada u igrama ne prelazi 60-65 stepeni,dok u CB r23 je max nekih 82-83. Sve to na Arctic Freezer kuleru sa dva 120mm venta (ne znam tacan naziv kulera,posto mi je privremeno resenje ). Porucio sam EK Velocity plexi vodeni blok,pa ce sve uskoro biti u loopu opet,grafika je vec pod vodom,u sistemu su 360+240mm radijatori,pa cemo videti kako ce se u takvim uslovima ponasati cpu,mada ne ocekujem nista spec,mozda 3-4 stepena ukupno dole temp i to je to....

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
^
Racunaj sa tim sistemom kakav je sada +10~15c vise tokom prime95 testa, taj je neki odnos, pod uslovom da je sistem stabilan sa tim naponome i tako podesen... Neka slobodna procena da nece moci preko 1.25v do 85c pa koliko dobacis sa tim naponom.
 
Ovaj bios F33a za Aorus x570 Pro donio AGESA ComboV2 1.2.0.0 i poboljšane performanse.

Na 4.5 Ghz su u C20 skočile sa nekih 8850-8900. Neko je prijavio da je testirao u igrama i da vidi 3 do 5% poboljšanja.

Meni temperature sa 1.25 lagano odlaze na 90C.


https://i.postimg.cc/VsHptZzR/Clipboard01ss.png
 
^
3~5% nema sanse, mozda u nekoj igri mada sumnjam... Ne bi ni izbacili procesore koji su u gamigu zakinuti 5% na samom startu nego bi sacekali dok se to ne sredi... Ovo za temepraturu mislim da je to to, sta se napravi do 1.25v preko toga kako mi se cini nista ne moze da ga ohladi, ili je to od primerka do primerka... Slicna je prica i sa intel high end procesorima 10 generacije, jedino sto mogu sa tim naponom da dobace i prebace 5ghz, mada to nista ne znaci, amd malo je bolji u igrama i dosta bolji u ozbiljnim multithread aplikacijama.
 
Porucen Fuma 2 za ryzen 5 5600X.Isporuka do 4.2. na adresu preko... pa sta bude.
 
Kakva je situacija sa temperaturama 5800x kod kolega koji ih imaju ovde na forumu? Prevashodno u igranju i sa vazdusnim hladjanjem, ako ima ima takvih "egzibicionista", posto je u planu da ne menjam BQ DRP4 za AIO resenje.

Vidim na netu (i kod svaba na forumu) da se dosta zale i da temperature dosta variraju - kao da postoji prilican problem kod vecine 5800x modela jer se desava da variraju temperature od 10-25 stepeni (u nekim slucajevima sa blazim undervltom i gubitkom ~7% performansi mogu da obore i do 10-25 stepeni u CB-u i generalo fl-u), dok kod drugih 5800x modela iz Kine recimo nema frke i stock manje se greje. (posto ih stancuju u Maleziji i Kini)
Burst sa temperaturama je u svakom slucaju neminovan, ali generalno 5800x deluje kao da je najlosije binovan od celog lineupa iz 5000 serije i da najvise ima "igranja lutrije"...
Potencijalno deluje da masivniji air cooler u airflow kucistu moze da bude dovoljno, dok kod drugih deluje da i AIO od 360mm ne donosi vece razlike - pritom gde je situacija na leto kada skoce temperature.

Trenutno mogu da kupim 5800x za 450e i prilicno me svrbi, ili da sacekam potencijalni pad cena do leta. GPU i onako tesko da ce moci da se nabavi bez preplacivanja.

ako ce ti biti lakse ja imam 5900x i na stock PBO zakucava 91 stepen sa nh d15 kada radim folding@home, dok sa kurve optimizerom na -10 na 6 jezgara i -5 na ostalih 6 temperatura je oko 79-80 u folding@home, tako da moj savet obavezno undervolt


Sent from my iPad using Tapatalk
 
^
3~5% nema sanse, mozda u nekoj igri mada sumnjam... Ne bi ni izbacili procesore koji su u gamigu zakinuti 5% na samom startu nego bi sacekali dok se to ne sredi... Ovo za temepraturu mislim da je to to, sta se napravi do 1.25v preko toga kako mi se cini nista ne moze da ga ohladi, ili je to od primerka do primerka... Slicna je prica i sa intel high end procesorima 10 generacije, jedino sto mogu sa tim naponom da dobace i prebace 5ghz, mada to nista ne znaci, amd malo je bolji u igrama i dosta bolji u ozbiljnim multithread aplikacijama.

Ja sam ravno 3% dobio na fixnom kloku. Tako da nije da boostuje vise nego je stvarno donela poboljsanja performansi.
 
^
Pa normalno... Ja od samog pocetka tvrdim da je bolje resenje fiksni klok... Moj komentar se odnosio na skok od 3% samo zamenom biosa.
 
Poslednja izmena:
ne kontam zashto josh nema tog novog biosa za x570 tomu, a za b550 ima?

mozda su nategli tajminge malo pa dobili boost?

@erik
jesu li ti ruchno podesheni tajminzi u oba sluchaja?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi, znam da nije mesto za pitanje i mislim da bi trebalo da bude u delu foruma "šta da kupim", ali mislim da će neko pre ovde odgovoriti i dati savet iz prve ruke. Iako sam mislio da sačekam da se situacija malo stabilizuje, moraću ipak da pazarim komp malo ranije, jer su mi upala neka dva posla koja moram da odradim do kraja marta. Pošto su renderi u pitanju, a radim CPU rendering, sveo sam se na to da pazarim 5950x, ali na žalost, nisam uspeo da ga nabavim u prvom naletu. Zvao sam skoro sve radnje, i dobio informacije da se ne zna ni kada će biti ni da li će biti u skorijem periodu. Kupujem u domaćim radnjama zbog odbijanja PDV-a. U slučaju da ne stigne nešto u narednih 10ak dana, i budem spao na to da moram da biram između 5900x i 3950x, koja bi vaša preporuka bila? Koliko sam ja uspeo da zaključim iz testova, zbog povećanog IPC-a i povećanog kloka, 5900x je vrlo malo sporiji od 3950x, i to sa 4 jezgra manje. Kod nas 5900x košta skoro 20k manje nego 3950x, pa kapiram da je mnogo pametnija investicija? Hvala!
 
Proveri u radnji A..m.Piše kao da ima.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
5900x je odlican CPU, kao sto si video i po testovima. Mislim da je izmedju ta dva svakako bolji izbor Zen3 serija, na kraju krajeva - lakse ces ga zameniti kasnije za 50icu ako ti zatreba bas. Multicore performanse su fakat zavisne od broja jezgara, ali ipak 5900x je vrlo merodavan za komparaciju. Koliko vidim, ima ga u M**itoru na stanju jos uvek, cena postena.
 
^
Pa normalno... Ja od samog pocetka tvrdim da je bolje resenje fiksni klok... Moj komentar se odnosio na skok od 3% samo zamenom biosa.

Ma bas iskljucivo zamenom biosa

1) Bios sa agesom 1.1.0.0 4.5GHz 1.25V
2) Bios sa agesom 1.2.0.0 4.5GHz 1.25V

3% poboljsanja, sve je rucno namesteno.


@Demios
Da, drugacije ne moze jer imam dual rank ram na 4000MHz. Dual rank ram i Ryzen se ne mirisu na visokim klokovima.
 
^
E svasta, koji su to AMD indijanci briga njih za sve... Izbace CPU na trziste koji treba u startu da pokaze svoj maksimum u odnosu na konkurenciju, a to se desi zapravo posle par meseci nakon milion ispravki biosa :p I posle neka mi neko kaze da tu postoji neka konkurencija ??? Vodili bi racuna o svakom detalju da postoji konkurencija, a ovo, ovo je sarena laza... Konacno imaju procesor koji je bolji od intela u svim segmentima koji nikako da proradi u skladu sa maksimalnim mogucnostim, i mesto da poklope trziste ponudom nigde ne mogu da se nadju ??? Sta cekaj ? Da intel izbaci 11 generaciju... Konkurencija :d
 
^
E svasta, koji su to AMD indijanci briga njih za sve... Izbace CPU na trziste koji treba u startu da pokaze svoj maksimum u odnosu na konkurenciju, a to se desi zapravo posle par meseci nakon milion ispravki biosa :p I posle neka mi neko kaze da tu postoji neka konkurencija ??? Vodili bi racuna o svakom detalju da postoji konkurencija, a ovo, ovo je sarena laza... Konacno imaju procesor koji je bolji od intela u svim segmentima koji nikako da proradi u skladu sa maksimalnim mogucnostim, i mesto da poklope trziste ponudom nigde ne mogu da se nadju ??? Sta cekaj ? Da intel izbaci 11 generaciju... Konkurencija :d

AMD je uvek kuburio sa driverima. Ali ja to gledam ovako, izbace proizvod bolji od Intelovog u startu. I kroz par meseci ti dobijes jos performansi na to. Meni je to winwin. Dok kod Intela kad ti pokrpe sve sigurnosne rupe useru performanse drasticno.
Secam se stare ATI 4790. To cudo je mislim dobilo preko 20% u prvoj godini zivota kroz drivere. Znam da je bila neka apsurdna cifra.

Da li bih voleo da sve to dobijem odmah? Da, ali kapiram da bi onda i cena bila gore jer bi im se moglo sa toliko superiornijim proizvodom.
 
^
Ne druze, tu se radi samo o to me da su svi na sigurnim dogovorenim pozcijama, nema tu konkurencije pa mogu kako im se D... onako najprostije receno... Zasto bi se klali kad mogu kupce da kolju, kupce van USA, jer kao sto znamo sve je u USA daleko povoljnije nego bilo gde u svetu, sto je vrlo zanimljiva cinjenica.
 
Nazad
Vrh Dno