Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Svakako fiksiraj napon, ne moze skoditi, ali za fan curve provjeri jos jednom, ne smije se to desavati. Ili si pogresno odabrao temperature source ili podesavas pogresan curve.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
@Erik011
Nema leba a ni srece od te bost rabote, lepo to zvuci, terotski to je tako, u praksi nebitna stvar sem za marketing i prosecne korisnike koji makar znaju da od toga sto kaze marketing nema nista bez dobrog hladjenja... Manulani overklok daleko je bolje resenje kao sto je od uvek i bilo uz malo strpljnja da se pretestira stabilnost... 4.5GHz sa 1.25V na svim jezgrima sigurno je daleko bolje resnje nego divljanje napona i bost klok na jednom jezgru od 4.8ghz sa 1.5v.
 
Poslednja izmena:
...ali tako se gube single core perf. Mozda nije opipljivo, ali je tako. Za fixed clock i napon najbolje je provrteti CB i proveriti sta automatski CPU radi, koje napone i klokove daje u trenutku load-a. To je sigurica (npr. 1.119V @ 4465Mhz)
 
Poslednja izmena:
Kod AMD-a single core ima smisla. Ne možeš all cores nikada tako visok takt da ostvariš kao što može da bustuje. Kome treba viši takt u single perf, bolje da ostavi sa bustuje procesor.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
@Gedora
@Gulftownv
Sta to znaci u prevodu ? Da ovi novi procesori o kojima govorimo u ovoj temi ne mogu da se poteraju na 4.5ghz manulano ? Ako ne mogu da predju za sva jezgra 4ghz a bost klok ide do 4.8~5ghz to i ima nekog smisla, ali ako je razlika 300mhz izmedju overkloka na svim jezgrima i maksimalnog bost kloka koji po automatizmu povlaci sve ove nus pojave koje su gore opisane, pa koja je onda logika da se bilo sta prepusta automatici ??? Stabilan oc, nizi naponi, meni to zvuci mnogo bolje od auto bostovanja, o kakvim si single core perf govorima ako je razlika 300~500mhz stabilna oc vs auto bost, kazem ako je tako, ne znam, mene amd ic ne zanima neg cisto caskamo sta bi bilo bolje resenje :)
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim, vecina 5900x npr. je sposobna za 4.7 all core @1.325V ili priblizno. Opet mnogo varira od hladjenja i slikonske lutrije. Poenta price je da all core fixed clock ce zadrzati temperature u pristojnom range-u, svakako, ali ce single core patiti bez boost-a. Single core boost ide i preko 5Ghz, zavisno od gore pomenutog. Uz tweak-ovanje LLC se moze doterati do priblizno istih rezulatata za single core, ali to nije bas 'daily usage' scenario.
Svakako, serija 5 je prilicno sposobna za all core OC, ali je pitanje primerka i hladjenja gde je limit. Drugo je pitanje upotrebne vrednosti i kome sta vise znaci - multi vs single perf. Treba imati na umu da PBO2 jos uvek nije ispeglan kako bi trebalo da bude, tako da se na kraju sa curve optimizer-om mozda budu dobili veoma validni rezultati (a i tu se moze igrati za svakim jezgrom pojedinacno ko ima zivaca).
 
@zajebani, ti si navikao na Intel da može da se sva jezgra poteraju na viši takt nego što je def boost clock.
Ovde nije ta priča. Evo primera radi, 5959X bustuje na 5ghz recimo, a manual OC može max na 4.8ghz, mada to top primerci samo. Da kažemo 4.6-4.7ghz. To je 300,400mhz razlike. A oni koji cepaju primera radi CS Go i ostalu djubrad koja gledaju samo jedno do dva jezgra, tih 300,400mhz je dosta.
Plastičan primer sam dao.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
@Erik011
Nema leba a ni srece od te bost rabote, lepo to zvuci, terotski to je tako, u praksi nebitna stvar sem za marketing i prosecne korisnike koji makar znaju da od toga sto kaze marketing nema nista bez dobrog hladjenja... Manulani overklok daleko je bolje resenje kao sto je od uvek i bilo uz malo strpljnja da se pretestira stabilnost... 4.5GHz sa 1.25V na svim jezgrima sigurno je daleko bolje resnje nego divljanje napona i bost klok na jednom jezgru od 4.8ghz sa 1.5v.


To ti je logika proizvođača, PBO prosto ne radi kao što radi Intelov Boost.
 
@Gedora
@Gulftownv
Sta to znaci u prevodu ? Da ovi novi procesori o kojima govorimo u ovoj temi ne mogu da se poteraju na 4.5ghz manulano ? Ako ne mogu da predju za sva jezgra 4ghz a bost klok ide do 4.8~5ghz to i ima nekog smisla, ali ako je razlika 300mhz izmedju overkloka na svim jezgrima i maksimalnog bost kloka koji po automatizmu povlaci sve ove nus pojave koje su gore opisane, pa koja je onda logika da se bilo sta prepusta automatici ??? Stabilan oc, nizi naponi, meni to zvuci mnogo bolje od auto bostovanja, o kakvim si single core perf govorima ako je razlika 300~500mhz stabilna oc vs auto bost, kazem ako je tako, ne znam, mene amd ic ne zanima neg cisto caskamo sta bi bilo bolje resenje :)

Razlika izmedju boost na single/dual core i all-core OC je oko 500MHz. Moj primerak hoce 5.1GHz boost jednog jezgra dok je all-core maximum sa pristojnim naponima 4.6GHz.
U odredjenim scenarijima i recimo igrama koje koriste do 2 jezgra je ok stvar. Da, nije opipljiva realno razlika ali recimo za neki single core benchmark isto. Za 24/7 koriscenje 99.9% korisnika je bolji manualni OC na npr 4.5GHz. Fora je sto manualni OC koji je tako visok zahteva i malo jace hladjenje. Jer recimo stock kad mu opteretis sva jezgra on rokne npr 1.15V i 4.3GHz na svim jezgrima, dok ti za manualni 4.5GHz OC koristis ~1.25V.
 
Prije par dana stigao 5800x, nisam stigao puno testirati, ali ide do 87C. Kuciste NZXT H1 sa stock AIO, MSI B550I Gaming edge wifi, zadnji beta bios. Primjetio sam da voltaza u single core ide do cak 1.5V i da boosta do 4824MHz. Full load 4425 MHz na 1.325V.

Moram malo prostudirati BIOS, jer ovako vent ide lako na 1500rpm i vise pa postane poprilicno glasno :)

U davinci resolve idu temp do nekih 75-78C , gaming jos nisam testirao.
Sve u svemu cpu je hot u svakom smislu :)

Sent from my HD1903 using Tapatalk
Kazi mi da li si najpre update biosa pa tek onda sastavljao masinu? Meni stize do kraja nedelje (nadam se) 5800x / B550 Tomaxawk kombo,a negde sam citao da 5xxx serija nece da se "budi" na B550 plocama bez update-a na zadnji bios....

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
@sinda
Ja sam prvo izvrsio update biosa sa flesha - samo ploca i napajanje. Posle sam nakacio sve ostalo (cpu, grafiku, ssd.....)
 
Prvo flash biosa uradio samo sa napajanjem, nesto mi bilo cudno da je flashback kratko trajao ali sam unatoc tome sastavio build. Upalim, na kraju cpu led gori, nece. Uradim flash back sa svim komponentama sa drugim usb stickom, nakon 5-6 minuta bios flash zavrsen, ide malo duzi reboot prvi put nakoh flesha, na srecu proradi sve na kraju...


Sent from my HD1903 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
AGESA 1200je spremna, Asus ROG već dobio, možda popravi odnos frekvencije i napona.
 
Poslednja izmena:
Sjajno,znaci mora prvo update biosa...smor :)

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
U prici 4~5ghz, 500mhz je +/- ~10% ako igra ili aplikacija moze maksimlno da iskoristi single-core bost a mislim da igra ne moze jer koliko god da je to CS ne oslanja se samo na CPU... Mislim da za procesor koji je vec zver sam po sebi cak i taj moguci maksimum od +10% za single-core aplikacije nije mnogo bitan i da je daleko bitnije da se cpu utegne za multithreading zavosno od potrebe...
Recimo meni za gaming ne treba vise od 10c bez HT-a, ne treba ni 10, 8c je taman, al aj 10c kao sigurica... Tako sam i porcesor konfigursao, pretestirao stabilnosti i performanse, sve je u skladu sa sa 10c bez obzira sto nativno radi kao 18c/36t ali ne moze na 4.9ghz sa svim jezgrima kao sto moze sa 10c :p
 
Neznam baš koliko su single core freqvencija i performanse važne kada ima 12 ili 16 jezgra, pa ne kupju se takvi processori za to. To bi bilo kao da kupiš Ferrari sa 12 cilindara zbog performansi u prvoj brzini.
 
Mozda nije prava tema,ali napokon sam se mrdnuo sa mesta... napokon stigle (kod ortaka preko) prve porucene komponente...

Sledece stavke za stikliranje su RAM i procesor. Ram sam odabrao 32GB (2x16GB) G.Skill Trident Z Neo DDR4-3600,a procesor cu ipak 5600x,iako bih radije voleo 5800x,al vidim da treba i vise znanja (i novca i za procesor i hladjenje) i umesnosti da bi se sredio kako treba... Mozda zagusujem temu,al vec mi postalo bzvz da vas smaram,a nista nisam nabavio,jos da pomislite (kao vec neki :D) da trolujem.
 
^^ dobra ploca, iako sam ja na 'mladjem' bratu, razlike su veoma male. :)

Poigrao sam se malo sa fixed clock-om, uspeo sam na 5900x da dobijem sledece - [email protected] all core clock, LLC na High (Giga ima mnogo nivoa za isti, da kazemo da je to mid-high na skali). Probao sam i nesto iznad, ali mora bih se jos poigrati sa naponom i LLC-om, a mislim da nije vredno cimanja za sada. CB20 skor je 8900pts uz max temp od 77/78C koristeci eSports Duo. Dok ne predjem na liquid, testiracu ovaj setup dalje.
 
AMD Ryzen[emoji769] 5000 (Zen 3)

Na liquid ces imati 2 max 3c manje temp od tog vazdusnog. Bar je kod mene tako primer na 3800xt.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
U peak-u ne ocekujem neku razliku, naravno. Vise me 'raduju' mild usage temperature. Recimo, max temp. za CP77 su sada 65C, sto je skoro 20C nize nego sa PBO Enabled.
 
Poslednja izmena:
^
Jesi ti to pretestirao taj klok na neki valjan nacin ? Ne znam, valjda je prime95 - 29.8 b6 validan test ne samo za Intel nego i za AMD... Ne znam ni kakava je situacija sa sa AVX da li sa AMD sistemima postoji mogucnost da se u biosu podesi tako da recimo kada se pretestira stabilnost sa AVX instrukcijama da se definise klok za rad sa AVX, pa nakon toga da dodatno da se poigras i izvuces jojs neki MHZ iz sistema bez AVX, u tom slucaju imas opcijau u prime95 - 29.8 b6 da stikliras da test ne korsiti AVX/AVX2/avx512...
Kod mene Intel sistem sa AVX/AVX2 stabilna na 4.6ghz tako je i podesen biosu da spusta klok na 4.6ghz kad koristi AVX/AVX2 instrukcije sto je do sada bilo nikad makar ne na svim jezgrima, a beza AVX/AVX2/avx512 na 4.9ghz, sa avx512 u biosu je podeseno da ne prelazi 4ghz... Od svih igara koje sam probao jedino Assassin's Creed - Odyssey koristi AVX instrukcija i to ne obara klok na svim jezgrima, sto ujedno moze da bude i razlog ako je neko natego svoj CPU na 5ghz a koristi prime95 za testiranje sa iskljucenim AVX/AVX2/avx512 instrukcijama, razlog problema koje mnogi imaju sa slabijim procesorima, jer ako to malo jezgara sto je na granici dovolnog pocne da trotluje eto objasnjenja za bottleneck i stuttering kukanjavu. Recimo ako CPU radi na 5ghz sa temperaturom u prime95 testu bez AVX/AVX2/avx512 do 95c, u ralnom radu kada dodje u situaciju da koristi AVX/AVX2/avx512 temperatura garant probija 105c i jezgro ispada iz sistema, ili se rusi sistem ako aplikacija koristi sva raspoloziva jezgra za izvrsavanje AVX/AVX2/avx512 instrukcija, sto je situracija koja mislim da se ne desava ako se sistem koristi samo za gaming da se sva jezgra uposle za AVX/AVX2/avx512, tako da mnogo njih upravo ovo radi, nista ne podesi u biosu sem kloka, sistem se testira ako se u opste testira :p bez AVX/AVX2/avx512 i posle toga se desavaju sporadicni misteriozni problemi...
Mora da se vodi racuna kako se cpu manualno overklokuje i testira stabilnost, to je poneta.
 
CB20 koristi AVX instrukcije, tako da je to neki sanity check, multi i single core benchmark. Prime95 sam koristio u doba Intela i Northwood-a, znam da je prilicno nerealan za bilo koji real life use case. Naravno, ako prodje Prime, onda si siguran da je ok. Meni svakako CB20 i CpuZ benchmark budu prva linija, posle vec memTest i real usage 'kazu svoje' ako nesto nije ok. Nema se vremena kao nekad da bi se radilo u sitna crevca za svaku izmenu. :)
 
CB20 koristi AVX instrukcije, tako da je to neki sanity check, multi i single core benchmark. Prime95 sam koristio u doba Intela i Northwood-a, znam da je prilicno nerealan za bilo koji real life use case. Naravno, ako prodje Prime, onda si siguran da je ok. Meni svakako CB20 i CpuZ benchmark budu prva linija, posle vec memTest i real usage 'kazu svoje' ako nesto nije ok. Nema se vremena kao nekad da bi se radilo u sitna crevca za svaku izmenu. :)

Svako neka radi kako misli da treba...
Moje je da kazem kad vec pricamo na temu stabilnosti da se ovo kako ti radis nikako, ali nikao ne radi na ovaj nacin... Samo prime95 po sistemu koji sam objasnio sve ostalo manje vise je corava poso, upravo zbog trotlovanja i vec pomenutog stuttering i nepostojeceg bottleneck-a, isto tako i multithread aplikacije mogu debelo da podbace u performansama jer jezgra jednostavn ispadaju iz sistema pod opterecenjem, kao kad neki thread pukne tokom prime95.
 
Ovo je OC uz undervolt, sto je zapravo sustina 'problema' kod AMD-a i temperatura. Ja prakticno nisam svoj procesor unapredio, nego sam ga relaksirao da radi hladniji nego sto je to bilo. To je moja prvenstvena zelja, uz zadrzavanje performansi koje ima out of the box. Trotlovanje na manjem naponu nego je bio fabricki uz slicne frekvencije za all-core i mnogo manje nego sto su peak za single, ne vidim svrhu rendanja Prime95 za ovaj setup.

Svako neka radi kako misli da treba, slazem se. Meni je ovo metoda koja 'radi' i na Zen2 i Zen3, HWInfo mi uvek trci u pozadini i pratim sta se desava.
 
^
Naravno samo kazem da je takav pristup u testiranju stabilnosti cesto razlog za price o bottleneck-u i stuttering... Nategnu procesor do tacke da ne gasi masinu zbog nestabilnosti nego radi ali jednostavno trotluju jezgra i posle na netu gomila gluposti... Skoro sam citao jedan genije sta je radio a zapoco diskusiju o tome kako mu je neki intel cpu sa 8c bottleneck u kombinaciji sa 3080 kartom, i na kraju se ispostavilo bas ovo o cemu govorim, natego sve ko sivonja bez ikakvog testa stabilnosti, ljudi ga posavetovali za pocetak da sve vrati na default, kad ono nema vise bottleneck-a i stuttering-a :d
 
Poslednja izmena:
Dobro, to je druga krajnost. Ja sam dovoljno sposoban da prepoznam te stvari, prepoznam limit svoj i CPU-a, tako da uvek postoji prostor izmedju margine pucanja i onoga sto je meni 'ok'. Kao sto sam pisao pre par postova - CB20 parametri efektivnog napona i frekvencija po jezgru su mi safe parametar na koji se najvise oslanjam. To svako moze da proprati za svoj procesor i da uzme kao pocetnu tacku. Neka preterana odskakanja od toga svakako zahtevaju 'rendanje' i testiranje svake vrste, ovo je for dummies. :)
 
Testirao 5900x u Cyberpunku, da vidim ima li razlike u performansama.

Tri OC-a:

1. 4.5 Ghz 1.2V LLC Turbo (slabije performanse sa 1.26V)

2. Core Performance Boost Auto, Precision Boost Overdrive Auto

3. Precision Boost Overdrive (Curve -10, -15, -20; PPT 165W, TDC 125A, EDC 115A; Scalar 10x; CPU Boost 200 Mhz)

Nisam primjetio nikakve razlike u Cyberpunku, osim enormno visokih temperatura. Em ima lošije performance or ručnog overkloka u multicore, em donosi i do 20C veće temperature.

Boost je tu, ali se ne odražava na performanse u igri. Testirao sam 1440p na Ultra sa Medium na RayTracing refleksije. Možda bi bilo napretka u 1080p, ali tu rezoluciju ne koristim.






 
Isto kao i kod mene, prakticno. Kako ti se ponasa LLC na Turbo? Probao sam sa High, Turbo i Extreme, medjutim uvek je postojao vdroop. Ako sam dobro skontao - 4,5 na 1.2V ti je primarni setting? To je nesto sto sam i ja ostavio, na kraju.
 
Da 1.2 sa LLC na Turbo. Na High sam jednom imao nestabilnost, ali nisam baš 100% siguran da je zbog toga. Probavao sam dizati malo voltažu da vidim šta će se desiti, da li ću dobiti performanse i desilo se obratno, sa većaom voltažom, npr na 1.26 sam dobio 2-3 C, a izgubio malo na performansama, bar sudeći prema 3D Mark Time Spy CPU score oko 200 poena.
 
Jedini razlog zasto kod Intel-a nije isto jos uvek je manjak progresa (14nm++++++++++++)

Cim Intel predje na nizi proizvodni proces, i termalna gustina bude slicna AMD-u, isto ce biti i sa Intel-om (A prestanak koriscenja Ring nacina povezivanja, to je tek wildcard). Ovo je buducnost, i sto se pre prilagodimo, manje cemo se nervirati (zakoni fizike se definitivno nece prilagoditi nama dok ne stigne vodeno hladjenju u chipu, sto je ~10-tak godina daleko, mozda malo manje, mozda malo vise)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno