Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

To je u principu nebitno, jer samo pojeftinjenje nece biti znacajno. Da bi oslobodili 7nm prestace da proizvode 3xxx seriju ako vec i nisu, i nece je biti u ponudi dovoljno dugo da pojeftini znacajno. Mislim da je maksimum do 30e da pojeftini. Naravno, moze da se desi da budem u krivu, to niko ne moze da zna niti pretpostavi jer zavisi od dosta faktora. Ne bih ja to cekao
 
Poslednja izmena:
kako moze da vredi novca/perf kad poredis staro polovno i novo novo :)

inace, ne vredi ako gledas cena/performanse odnos

pa kako da ne poredi, vidis da je to postalo normalno medj' ljudima....

primer:
ako tvoj cpu proslogodisnje serije vredi 100e nakon godinu dana koriscenja, onda ovogodisnji ne sme da kosta preko 130e (nov) ako daje npr 20% bolje performanse... naravno uzimamo u obzir da su oba procesora iz istog "tier-a" kad se porede serije...

PS Bole, ovo sto pricam nema nikakve veze sa tvojim pitanjem, cisto da znas.
 
Tako nekako...pizde neki sto su dali 250e za 3600x a sad moraju 300e za 5600x, a svoj ne mogu da prodaju za vise od 150e,a doplata im dupla za 20% performansi....

A ne racunaju sto su godinu dana koristili procesor i uzivali u njegovim performansama, ne racunaju polovno vs novo. U sustini im je krivo sto je toliki skok u samo jednoj generaciji, to stoji iza tog nezadovoljstva. Da je skok 5% kao ranije kod Intela, smejali bi se i bili zadovoljni, jer ne bi videli poentu menjanja. Ovako je vide jer je 20% ipc skoka sto se procesora tice poprilicno, ali ne dresi im se kesa jer su relativno skoro kupili, i nece moci da izvuku blizu love koju su platili
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran da su me svi shvatili potpuno

U odnosu na cenu i perf, sam mislio na to, da ako uradim upgrade na 5900x da li cu dobiti toliko fps da to vrijedi 500e plus maticna, ili mi je bolje sacekati zen 4 da bi potrosio te iste pare.
Pretpostavljam da rijetko ko zna tacan odgovor jer nema benchmarkova ali znaju li se neka ocekivanja? Kolko se ocekuje skok u performansama
 
Svi su te potpuno shvatili
I dali ti odgovor
Takvo pitanje se uvek postavlja kad izadje nova generacija bilo cega, bilo na forumu, bilo u (nasim) glavama...nista novo nisi izmislio ni pitao pa da te neko ne razume
 
Nisam siguran da su me svi shvatili potpuno

U odnosu na cenu i perf, sam mislio na to, da ako uradim upgrade na 5900x da li cu dobiti toliko fps da to vrijedi 500e plus maticna, ili mi je bolje sacekati zen 4 da bi potrosio te iste pare.
Pretpostavljam da rijetko ko zna tacan odgovor jer nema benchmarkova ali znaju li se neka ocekivanja? Kolko se ocekuje skok u performansama

Pitas nas za zen 4, a jos uvek nemamo testove za zen3 da vidimo kolika su poboljsanju u odnosu na 3x00 procesore.
 
Zdravo svima, je l moze neko da mi kaze da li se isplati uzeti b450 tomahawk max na akciji za 77 evra u Austriji, jer mi odatle brat donosi, uzimam i 16gb rama i ryzen 3600 ali se dvoumim da li cekati jos i uzeti neku b550 plocu, pogotovo sto ce ryzen 5000 serija bolje raditi sa b550( kada uradim upgrade za neku godinu) jer je tako amd rekao, hteo sam b550-a pro 120e ali sada sam u dilemi jer mi akcija 77e deluje primamljivo, sta biste vi uradili? btw uskoro ce Black Friday i sigurno ce mnoge b550 maticne biti na akciji na Amazon.de.
 
Poslednja izmena:
Ako ti se ne žuri, sačekaj Crni Petak...

77e je odlična cena ali B550-A Pro je pristojan, 110e je isto odlična cena za A Pro koji tamo košta koliko ovde Tomahawk,a možda mu padne cena...
 
Poslednja izmena:
Za te pare je no brainer iskreno
to je verovatno najbolja b450 ploca
 
ja bih doplatio tih 35e i uzeo B550-A Pro.

Ne uzima se ploca tako cesto, i realno nije to tolika razlika, a mislim da zbog nekih stvari moze da se pokaze kao pun pogodak kasnije
 
Ispravka, b550 a pro je 120e, tako da razlika je 43 evra ali ipak cu sacekati da uleti neka b550 za oko 100 evra za crni petak
 
Ispravka, b550 a pro je 120e, tako da razlika je 43 evra ali ipak cu sacekati da uleti neka b550 za oko 100 evra za crni petak
Ne razumem sta ocekujes da ce ti b550 ponuditi vise od b450.....jedino ako ganjas ovaj novi pci-e u suprotnom po meni za toma za 77 evropljana nudi sve isto, o.c potencijal identican, cak uporediv sa x570....jedino ako zelis da pazaris 5000 seriju sa rdna 2 pa da probas opciju da uparivanjem ddr6 memorijom.....mada mi se cini da je to rezervisano za x570.... u suprotnom bacanje para
 
Vrm dobar za b450 ploce ali neuporedivo je bolji na b550, to razmisljam zbog buducnosti ako ubacim tipa 5800, 5900x, nece mi to izdrzati na tomahawk, takodje ryzen 5000 serija i rnda 2 imaju funkciju smart memory access sto boostuje performanse, pogotovo sto ce ovo biti poslednja serija sa AM4 soketom zbog toga se razmisljam na b550 plocu. Cekam misljenja jos ljudi jer akcija od 77e tek krece za 11 sati, tako da imam vremena.
 
Poslednja izmena:
Zdravo svima, je l moze neko da mi kaze da li se isplati uzeti b450 tomahawk max na akciji za 77 evra u Austriji, jer mi odatle brat donosi, uzimam i 16gb rama i ryzen 3600 ali se dvoumim da li cekati jos i uzeti neku b550 plocu, pogotovo sto ce ryzen 5000 serija bolje raditi sa b550( kada uradim upgrade za neku godinu) jer je tako amd rekao, hteo sam b550-a pro 120e ali sada sam u dilemi jer mi akcija 77e deluje primamljivo, sta biste vi uradili? btw uskoro ce Black Friday i sigurno ce mnoge b550 maticne biti na akciji na Amazon.de.

Za neku godinu ces raditi upgrade na neku plocu sa AM5 chipsetom........sto se mnogi ljudi zamlacuju da ce 5000 seriju procesora da koriste jos 10 godina?........i AMD i Intel su zadnjih godina prilicno ubrzali to izbacivanje novih procesora,pa ko zna sta ce biti aktuelno za 2,3,4 godine....

Inace,ryzen 5000 ce raditi bolje sa b550 plocama nekih 5-10%,pa ako ti to bas toliko znaci,bolje cekaj neku b550 plocu......a ako mozes da zivis bez tih 7,8% vecih performansi,onda mozes da kupis sada b450 tomahawka,neces videti da je losija primetno od bilo koje b550 ploce...
 
Poslednja izmena:
Upravo tako, kod mene Toma vozi bez problema 3800x stabilno na 4.4g i mem na 3800mhz sa infinitijem o.c na 1900mhz, e sad ako neko zeli mogucih 4.425mhz ili 4.450 i hoce da doplati 100e za b550, treba mu pci-e 4.0, e onda i treba da cane u suprotnom prosecnom pa cak i nad prosecnom korisniku b450 nudi identicne mogucnosti kao b550 chipset, naravno ako naponske sekcije, konfekciju i cenu stavimo po strani...
 
Vrm dobar za b450 ploce ali neuporedivo je bolji na b550, to razmisljam zbog buducnosti ako ubacim tipa 5800, 5900x, nece mi to izdrzati na tomahawk, takodje ryzen 5000 serija i rnda 2 imaju funkciju smart memory access sto boostuje performanse, pogotovo sto ce ovo biti poslednja serija sa AM4 soketom zbog toga se razmisljam na b550 plocu. Cekam misljenja jos ljudi jer akcija od 77e tek krece za 11 sati, tako da imam vremena.

Nije neuporedivo bolji na b550. posebno ne u poredjenju sa b450 tomahawk
Ako ubacujes 5900x, ne stiska se za budzet plocu. Ako ga ubacis, promeni i plocu, nece budzet b550 da radi bolje od dobre b450, cak ce verovatno raditi gore
 
Poslednja izmena:
Radiće gore? Kako to?

B550 TUF, mATX verzija, je 130 evra kod Mađara, 15-20e više od Tomahawka, i šije ga u svemu. 130e je budžetska B550 ploča.
Tomahawk ima 4 VRM faze i krš od mosfeta, vade ga samo hladnjaci. TUF ima 8 faza, bolje mosfete, bolji set konektora (čak i Mortar ima bolji set konektora), bolji LAN, bolji zvuk...sve je bolje. Ne vidim ni jedan razlog da se uzme Tomahawk za bilo šta preko 6 jezgara, osim ako je toliko tesan budžet da be može da se izdvoji 20+ evra više. A i ako je za toliko tesan, ne uzima se Tomahawk već nešto jeftinije...

Treba dobro da se pomučiš da nađeš B550 ploču goru od Tomahawka. Samo dno MSI ponude može da bude tu negde, sa istom naponskom, all čak i one imaju 2 M.2 slota, bolji PCB i front USB-C ako ništa drugo, neke i WiFi...sve šta Tomahawk nema. I to je dno dna B550 ponude i verovatno koštaju isto, ako ne i manje.

Evo kako se VRM ponaša sa raznim procesorima, između ostalog sa 3950X, pa procenite da li je bolje uzeti Tomahawk za 5950X: https://youtube.com/watch?v=HSY9rDsQgd4

Stvarno ne razumem ljude koji bi dali 800+ evra za procesor i onda bi uzeli ploče od 100-110 evra za njih. Za 150 ima B550 Tomahawk ili TUF (ATX), ili za 130 TUF mATX...to je neki minimum koji bih razmatrao za mrcinu poput 5950X. Još uvek i ne znamo koliko će on da vuče i da se greje.

Tomahawk je bio go-to ploča kad je X serija bila previše skupa za 6 i 8 jezgara. Onda su X470 nestale, X570 i B550 su bile dosta skuplje pa se Tomahawk i dalje preporučivao. Sad kad je pomenuti mali TUF svega 20e skuplji i bolji je u svemu, Tomahawk je izgubio smisao...
 
Otkad TUF postao kvalitetan? Do sad su uvek bilo dno dna sa kvalitetom, i po onoj google tabeli nista specijalno nisu.

Ja isto trazim kvalitetnu B550 plocu, ali kad cujem TUF, malo sam skeptican... :D

Tomahawk B450 isao kao alva, cudi me da su B550 napravili toliko losu.
 
Jedan pise da je doplata 100e za b550, drugi kaze 20 evra, razlika izmedju 450 tomahawk i b550 a pro i slicnih modela mi je oko 40-50e, ryzen 5000 seriju pominjem kao polovnu za tipa 3,4,5 godina, ja znam da ce sada Tomahawk da kida uz ryzen 3600 ali treba razmisljati i o buducnosti, moje misljenje je da ce imati dobrih b550 ploca za Black Friday oko 100e i za njih vredi dodati 25e jer jesu kvalitetnije od tomahawk, tako da sacekacu ipak, mozda na amazonu naprave neki bundle ryzen 3600, b550 i 16gb ram za 300e, to bi bio pun pogodak, da konacno zamenim Fx 6300.
 
Poslednja izmena:
Nije mi jasno zašto se raspravlja o b450/550 čipsetu pored pristupačnih x570 ploča koje su bolja investicija za budućnost
 
Ima li naznaka kad stizu 5800X i 5900X u domace radnje i po kojoj ceni? Premijera je za manje od nedelju dana.

Ja inace cekam da mi stigne Gigabyte B550M Aorus Pro, bice vise nego dosta za non-OC upotrebu.
 
Poslednja izmena:
Zecs koje su to X570 pristupacne ploce?

Meni kao korisniku treba samo kvalitetna ploca, da cpu i ram radi sigurno, ne overklokujem, koristicu jedan SSD, eventualno ga zamenim ili dodam nvme (3.0 posto 4.0 preskup a ne nudi nista spec), net mi je 60mb, od usb konekcije iskoristicu mozda 2 komada za misa i tastaturu, ostalo kad zatreba kacim na kuciste i to je to. Ne preferiram RGB, fokus je na kvalitet, tisinu. Takodje cekam testove 5600x, da li njega ili 3700x (koji mi je nekako razumnija kupovina, vise jezgra, jeftiniji, a sumnjam da ce 5600x da bude 10% bolji all around, i da pritom opravda cenu vecu za 30e, ako ne bude i vise).

Sumnjam da treba onda da dam 200e za plocu. :D
 
Verovatno za max 7 dana od 5.novembra ,tako je bilo sa zen 2 ali..
 
Samo da javim da je svih 50 komada b450 tomahawk na akciji prodato, tako da ipak b550
 
Zecs koje su to X570 pristupacne ploce?

Meni kao korisniku treba samo kvalitetna ploca, da cpu i ram radi sigurno, ne overklokujem, koristicu jedan SSD, eventualno ga zamenim ili dodam nvme (3.0 posto 4.0 preskup a ne nudi nista spec), net mi je 60mb, od usb konekcije iskoristicu mozda 2 komada za misa i tastaturu, ostalo kad zatreba kacim na kuciste i to je to. Ne preferiram RGB, fokus je na kvalitet, tisinu. Takodje cekam testove 5600x, da li njega ili 3700x (koji mi je nekako razumnija kupovina, vise jezgra, jeftiniji, a sumnjam da ce 5600x da bude 10% bolji all around, i da pritom opravda cenu vecu za 30e, ako ne bude i vise).

Sumnjam da treba onda da dam 200e za plocu. :D

Kvalitetne su x570 ploce :D Siguran sam da je ova ASRock X570M Pro4 za 18k din. u nasim radnjama bolja od bilo koje 550, a po ovom dokumentu i jeste solidna :)

https://docs.google.com/spreadsheet...qVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview#gid=639584818
 
Poslednja izmena:
ja sam je nasao i za 18k,,kod madjara je 185..nebitno poenta je da za 40/50 evra vise dobijes bolju osnovu za dalje...nema potrebe kiseliti tudje grozdje, ko moze da uzme sta god iz x570 generacije super, ko ne, nema veze..
 
Otkad TUF postao kvalitetan?

Od skoro. Asus se setio da je TUF godinama ranije bio dobar brend pa su ga dosta popravili u zadnje vreme. Čak su i TF B450 ploče bile ok, samo su bile skuplje pa se nisu isplatile. Sadašnje TUF ploče su dobre, TUF karte su best buy za RTX 3000...

Nije mi jasno zašto se raspravlja o b450/550 čipsetu pored pristupačnih x570 ploča koje su bolja investicija za budućnost

Definiši "budućnost"? 2, 3, 5 godina?
Mislim da ćemo već u 2022. da dobijemo nove sockete sa DDR5 i ko zna čime još, kao i nove arhitekture procesora. To je za samo dve godine. Pa neka bude i 3, ako odlažu zbog nečega i dok se sredi DDR5. Šta mislite, da će AMD da razvlači AM4 10 godina i ćemo za 5 godina da ubodemo Zen 7 u isti AM4 čipset iz 2020?

X570 jedino ima prednost u tome što su svi PCIe portovi na 4.0 verziji, ne samo onaj koji je direktno vezan za procesor kao na B550. Za sada je to neupotrebljivo (čak i za entuzijaste) i ko zna dokle će biti tako. Mislim da će B550 biti sasvim dovoljan za tih narednih par godina.
B550 ploče imaju VRM-ove koji su sasvim dovoljni i za najjače Ryzene. Možeš ti da potrošiš 300+ evra na X570 ploču ali šta zaista dobijaš u odnosu na B550 ploču od 180-200€, osim možda blago naprednije naponske koja je umereno iskorišćena i bling-bling šarenila i gluposti? Ok, ima ploča sa Thunderboltom ili 10Gb LAN-om i tim stvarima, i onda je opravdano ako ti treba da je integrisano na ploči. Ali za gro ljudi jedan X570 Tomahawk od 220€ kod Mađara je puna kapa, i overkill, a B550 od 130-180€ završava posao.

Siguran sam da je ova ASRock X570M Pro4 za 18k din. u nasim radnjama bolja od bilo koje 550

Nope. Od lošijih, možda. Od srednje i više kategorije ne.
 
Nazad
Vrh Dno