Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Po ovome tipu, tj paru sa youtube linka, bolje je imati 3700x nego 5600x.

Sent from my IN2013 using Tapatalk

On dosta prica iz gu*ice tj recnikom prodavca, iako vlada materijom i trudi se da prica bez flafa, vise puta sam ga zatekao da prica bez osnove gde i sam naglasi/ogradi se "nisam stigao da testiram...ali..." - pritom drugi su vec testirali i ispostavilo se da nije tacno.
(ne pratim njegov kanal ali ono od recommended sto mi je yt izbacio je vise nego dovoljno da neke druge kanale tog "manjeg" nivoa uzmem ozbiljnije - tech city yes, tech's buyer guide, bijan jamshidi itd )

Cini mi se da imas na yt test gde konkretno testiraju 5600x, 3700x i ove vece - u scenariju streaming+gaming i cist gaming, na razlicitim rezolucijama i gde koji bottleneck-uje (ili tap out-uje)

Da se nadovezem na doticnog iz "tech deals" i na moje licno misljenje jer takodje gledam ka Zen3 procesorima - po onome sto sam video od testova 5600x je vise nego dovoljan za SP gaming za 1440p u narednih par godina (2-3) i bolja je opcija od 3700x, zbog veceg IPC-a. OC-ovan parira 5900x-u u igrama.
Da li je vise "future-proof" od 8c/16t - nije, ali ce i 5900x biti pregazen za 2-3 godine od nekog novog Ryzen 5 procesora za duplo manje novce... Tako da donekle predstavlja idealan gaming procesor gde novac mozes da preusmeris na grafu i kasnije odradis GPU upgrade (ili upgrade cele konfe) po potrebi...
Sto se tice 8c/16t konzola i igara za iste, ocekujemo tek za neke 2 godine potpunu utilizaciju/optimizaciju hw-a PS5 - otprilike isti timeframe kada je i PS4 i Uncharted 4 izasao, kada su ljudima popadale vilice, pa i kasnije HZD, GOW itd.
5600x+3060ti ce sigurno gurati 1440p naslove naredne 2 godine i bice lakse (jeftinije) apgrejdovati se na cenovno slicnu platformu, koja ce opet dati bolje performanse nego sada recimo 5900x+3080/6800xt (ili GPU u tom trenutku)

5800x nije los procesor, nekih 26-33% brzi u igrama/aplikacijama od 3700x, ali se 50% doplate za te performanse ne isplati i stavlja u situaciju "bite the bullet" i kupi 5900x (koji je opet pak suludo uzimati cisto za gaming jer zahteva i ozbiljno AiO resenje, npr. NHD15 ga jedva drzi pod kontrolom). Da je 5800x 350-380e pa i da se razmisli o kupovini (ili sacekati pad cena), jer ce svakako dodatna 2 jezgra produziti EOL gaming konfiguracije za jos koju godinu.

TL;DR
Ako ti je potrebna cista gaming konfiguracija sada a budzet limitiran, kupi 5600x (pre 3700x) i novac usmeri na bolju graficku. Ako nije toliko hitno, a i ne planiras nista osim GPU da menjas naredne 5-6 godine, onda sacekaj pad cena i lovi 5800x ili pak idi na 5900x ako pritom ne "krnjis" budzet za bolji gpu koji je u svakom slucaju bitniji za 1440p hrr i 4k gaming...
Opet takodje u celoj jednacini treba uzeti u obzir i koje igre igras (Ubisoft neoptimizovano sm*ce?) i da li streamujes i/ili radis nesto sa strane...
 
Poslednja izmena:
Pa vidim i ja da lupeta bez pokrica. Danas su svi strimeri i personalni treneri :wall::wall:
Elem, 5600x stize u petak, kao i b550 Tomahawk, kraken X63 stigao, gskill TridentZ 3200C16D-32GTZR stigao, podrzan je i na Gskill sajtu i na amd sajtu, valjda nece praviti probleme da radi 3200mhz sa deklarisanim tajmingom. RTX 2080 zadrzavam i EVGA QG850W. Valjda stignem da sklopim u subotu.
Ja se samo igram na maks 75hz i 2k i to je to. Mozda za godinu dana zamjenim gpu za 6800XT i to je to.
 
Poslednja izmena:
Većinom se slažem sa gore napisanim. Sjajnu gejming, tj best buy konfiguraciju je moguće napraviti i sa R5 3600 i sve to zavisi od potreba i od toga šta se igra. Igre poput Cyberpunka izlaze jednom u 5 godina. Te open world igre traže što više procesora i jadno se vucaraju i na mnogo skupljim konfiguracijama. Ja sam tek sada nakon 5 godina uspio pokrenuti Witcher na 4K sa Ultra podešavanjima u 60 fps, ali Hair na off. Tako da je razumljiva ta težnja gejmera da izvuku maksimum iz svega i ne biraju sredstva.

Cyberpunk sa 5950x i 3090 RTX ne može držati stabilnih 60fps na 1080p bez DLSS-a. A priča o konzolama mi je za povremene igrače i početnike. Evo stigla nam je nova generacija konzola koja nema šanse da gura RayTracing, a kada treba da očekujemo sljedeću? Kakva je next gen grafika bez Raytracinga? Šta će ponuditi? Bolje šejdere, detaljnije teksture? Šta je next gen? Za 5 godina će PC konfiguracije gurati 4K sa RayTracingom bez DLSS-a. Konzole su šminka, žestoki marketing i pored tih ekskluziva koje ih čine da se koliko toliko uzme u razmatranje njihova kupovina.
 
Poslednja izmena:
AMD Ryzen[emoji769] 5000 (Zen 3)

Stavi na dva najbolja jezgra -10 a na ostalim 0 pa probaj. Sacekaj malo da se stabilizuje situacija sa BIOS-ima. AGESA 1.2.0.0 treba da poboljsa stvari.

U medjuvremenu sam stavio -10 na prvih 6 jezgara posto vidim da im je i hw i win dodelio brojeve od 1 do 6. Ostalih 6 sam stavio na -5 i za sad radi.
Probacu kasnije na ovih boljih 6 da izvucem jos manje.

Default PBO je uzasan, kove voltazu u nebesa i u folding@home mi 5900x zakucava na 91 stepen sa nh d15.
Amd nece da moze tako ima da te andervoltujem [emoji41]

edit:
I molim vas ne poredite Cyberpunk ni sa cim, igrica je u maltene u beta verziji. Trenutno nije vredna pominjanja

Sent from my iPad using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Drugari,koja je max safe vcore za 5800x,ono,24/7? Probao sam onako napamet 1.27v i 4.6ghz za sva jezgra,sve sljaka kako treba,temp pala za oko 10 stepeni u full loadu...IMG_20210120_203512.jpegIMG_20210120_192634.jpeg

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
To ti ok napon, samo proveri u loadu kakva je naponska. Procesoru taj napon nikako neće smetati. Možeš i malo više ako ti procesor skalira sa naponom, pa izvučeš još malo takt gore.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
To ti ok napon, samo proveri u loadu kakva je naponska. Procesoru taj napon nikako neće smetati. Možeš i malo više ako ti procesor skalira sa naponom, pa izvučeš još malo takt gore.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
Probao sam 1.32v za 4.7 i nije stabilan,tako da cu se ipak drzati 4.6 za sva jezgra na sto nizem naponu....temperature su otisle drasticno dole....

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
Obicno postoji neka margina preko koje napon mora dramaticno da se podigne a takt napreduje nesto 100/150Mhz. Tako da ako si 'golden' na [email protected] i sl. ne diraj. :) Nista ti ne znaci 100Mhz gore, osim za sinteticki skor.
 
Nije baš golden, ali nije loše. 5950X koji sam testirao je prolazio CB20 na 4.7ghz na 1.21v. Malo više mu je trebalo za stabilnost. Ali drži ga na što nižem naponu, jer oni kada stanu, jedva da im napon pomaže. Ne vredi gurati mu preko 1.3v ako se dobija 50mhz ili tako nešto.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kod mene na 1.27v max temp posle cinebench-a bude 83 stepena,na defaultu je isla do 90 i nesto malo preko....

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
Primjerci za novinare, npr 5950X je bez problema išao na 4.6 Ghz sa 1.2V. Maksimalne default temperature su bile do 65 C (ne znam kako). Tako da ti se to tu negdje vrti oko 1.2V do 1.3V. Ne znam kako hlade 5900x na 1.35 i slično. Meni bi to bilo užas.

Meni je CB20 temperatura na defaultu prije zadnjeg BIOSA za ploču bila oko 78 C. Sada je niža, ali je i rezultat niži.
 
Nije baš golden, ali nije loše.

Mislio sam u vidu njegovog setup-a, ne primerka CPU-a kao takvog. Svaki CPU ima neki svoj 'golden' napon+frek. kombo, u tom smislu.

I slazem se sa Vladom za ovo sto je napisao, posto njegov i moj primerak se ponasaju potpuno isto na istom hladjenju.
 
Sve to sto vi radite je corav poso dok se ne pretestira stabilnost prime95 - 29.8 b6 i sve sto kazete u odbranu pristupa koji imate prazna je prica i samo sebe lazete da ste napravili dobar posao, a sto je nagore ovo cita neko ko nema pojma niocemu pa radi isto, improvizuje, i onda nakon par godina kada igre pocnu da koriste sve resurse sistem pa i CPU do nekog maksimuma, tad cemo pricato o micro stuttering, stuttering, bottleneck, a zapravo ceo sistem hardverski je nestabilan od prvog dana kada je sklopljen.
Al dobro nemoj posle ja da vam budem kriv, i da se natezemo ko onomad sto smo se natezali na temu pomenitih pojava i malo starijih CPU-a :p
 
Naši primerci 5600X, 5800X i 5950X nisu bili novinarski primerci ili ES. Retail, kupljeni u radnji. I bili su fini primerci. 5600X verovatno može 4.8ghz za svaki dan.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Sve to sto vi radite je corav poso dok se ne pretestira stabilnost prime95 - 29.8 b6 i sve sto kazete u odbranu pristupa koji imate prazna je prica i samo sebe lazete da ste napravili dobar posao, a sto je nagore ovo cita neko ko nema pojma niocemu pa radi isto, improvizuje, i onda nakon par godina kada igre pocnu da koriste sve resurse sistem pa i CPU do nekog maksimuma, tad cemo pricato o micro stuttering, stuttering, bottleneck, a zapravo ceo sistem hardverski je nestabilan od prvog dana kada je sklopljen.
Al dobro nemoj posle ja da vam budem kriv, i da se natezemo ko onomad sto smo se natezali na temu pomenitih pojava i malo starijih CPU-a :p

...prvo, kao i onomad kada si isto pominjao - licno nemam nikakvih problema. Drugo, za par godina cemo 'voziti' neke druge CPU-ove, sve i da jesi u pravu. Trece, je l' imas Zen3 primerak i rezultate svog OC-a da podelis sa nama? Hvala.
 
Sve to sto vi radite je corav poso dok se ne pretestira stabilnost prime95 - 29.8 b6 i sve sto kazete u odbranu pristupa koji imate prazna je prica i samo sebe lazete da ste napravili dobar posao, a sto je nagore ovo cita neko ko nema pojma niocemu pa radi isto, improvizuje, i onda nakon par godina kada igre pocnu da koriste sve resurse sistem pa i CPU do nekog maksimuma, tad cemo pricato o micro stuttering, stuttering, bottleneck, a zapravo ceo sistem hardverski je nestabilan od prvog dana kada je sklopljen.
Al dobro nemoj posle ja da vam budem kriv, i da se natezemo ko onomad sto smo se natezali na temu pomenitih pojava i malo starijih CPU-a :p
Opusti se,nema svako trenutno uslove da vrti prime satima (ovde prvenstveno mislim na hladjenje) i ja sam cekam blok da mi stigne iz EK,sve je vec poruceno,pa ce se vrteti prime cisto da bi se 100% validirala situacija. I lepo sam napisao da sam "otprilike bubnuo" ovaj napon,cisto eksperimentalno,da se vidi na kakvom sam putu....druga stvar,dok god mi neki brutalno zahtevan MP radi bez kresovanja (u ovom slucaju BF1 mapa sa 64 igraca),ja se ne brinem za stabilnost,vise mi je merodavniji taj scenarijo nego besomucno krljanje sa Prime-om,ali bice i to,nikakav problem,samo blokče da stigne.

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
Upravo, ako tebi u radu i gejmingu ne puca, to je stabilnost. Možda kada bi mu neke specijalne instrukcije pokrenuo, ali to je kad bi bilo, šta bi bilo.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Ko nema vremena da pretestira masinu nemoj da se zamlacuje sa overklokom... Jednostavno moram da regujem na ovako povrsan pristup temi 24/7 overklok, vi samo caskate o nekim detaljima, 80% vas zna sta treba i kako, ali dolaze mladi narastaji koji ovo citaju koji su po defoltu povrsni :p treba da znaju da je ovo samo caskanje i kako zapravo trebe.

@Gulftown
E ti si pobedio :d
 
Nisu povrsni nego ne znaju, kao sto ni mi nismo imali pojma.
OC je i kada dignes napon cpu za 0.01v vise od fabrickog.
Ti pricas o max stabilnom oc, za to treba znanje, vreme i oprema, ali ovakve pricice su odlican uvod za nove ljude koji ni to nisu znali.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Pitanje je da li klasican all-core overclock vise uopste ima smisla... 1. generaciju Ryzena sam radio all-core OC (R5 1600) a sada na 5900X samo cackanje oko PBO i Curve optimizer. Pricam o klasicnom svakodnevnom koriscenju i gamingu.
 
@DukeLander
Jesu uvod samo nije lose da se to po nekad pomene, zato sam i napisao to sto sam napisao...

@uroshnish
Nema druza klasican, svakodnevni ili neki drugaciji, ili je stabilan oc ili nije, dok ne prodje prime95 - 29.8 b6 makar 2h za taj "klasicnom svakodnevnom koriscenju i gamingu" to nije stabilna masina... E sad ima tu detalja oko podesvanja vezano za AVX instrukcije u biosu, al to ce valjda da dodje na red kade jednom konacno izadju iz "ali ovakve pricice su odlican uvod za nove ljude koji ni to nisu znali." :p
 
Poslednja izmena:
Dolaze mladi naraštaji koje uopšte ne zanima ni računar ni OC, samo da im se pusti da mogu da igraju, tako da pusti te priče. Mi nudili nekome da krene extremni OC, ima od nas pot, opremu za LN2, bilo šta treba. Ne zanima ljude to.
Kako ih ne zanima LN2, došlo je vreme da ih skoro isto toliko ne zanima ni običan OC. Pirtom ambijentalni OC više i nije toliko zanimljiv kao nekada, kada je donosio dosta veći boost, ali postojimo eto i dalje mi koje nas zanima još uvek.
 
^
Ko o tome price, u koji si ti krajnost otiso LN2 :p Citaj malo sta sam napisao ako vec imas neku potrebu da mi odgovoris, govrim isljucivo od 24/7 overkloku...
Jednostavno moram da regujem na ovako povrsan pristup temi 24/7 overklok...
 
Ja sam ti napravio paralelu samo. Nije više to tako daleko jedno od drugog, u smislu koliko ljude zanima to. Pišeš o mladom naraštaju koji dolazi. Ne brini ti za njih, ne zanima ih to.
Oni baš i vole površno.
 
Kazu "lojalnom kupcu" da su kontaktirali distributera i da ce mi poslati na mail korekciju cene ukoliko je izvodljivo,i to traje vec 7 dana,u21.veku kad se svaki upitnik resi za minut. Nebitno,mrzelo me da cekam i upravo sam kliknuo na taster KUPI. Ryzen 5 5600x. Sad cekam poziv da mi kazu da li ga ima ili nema na stanju :D Ukoliko ga verifikujem,mislim da prelazim na stavku graficke karte :D Vec sam poceo malo da citam,sreca pa je suzen izbor na 4-5 modela...
 
Ovo nekako sumira...

So if I made a program that crashes you at stock clocks, you would feel compelled to underclock your CPU, even if that application in no way represents real-world usage? Passing "all stress tests" really means passing "all stress tests that people happen to have made". If nobody decided to make ultra-mega-Prime95-on-steroids, you would think your overclock is stable. That seems like a random, haphazard way to figuring out if your overclock is stable or not. Computers are built for using, and what really matters is whether you crash often enough while using it normally. Forcing yourself to pass a stress test "just in case you use it to its limits" makes no sense either. No point in going down "what ifs" which have no signs of ever happening. And if it does, work it out when it does.

Run 2 different types of stressing programs, and then use your computer normally. If you crash, then it's not stable. What's stable for you might not be stable enough for me. Some people need 100% reliability because of their jobs.

Let's not get into a semantic debate about the word 'stability'. If you define stability as 'never crashes on anything, ever', then I don't care about your notion of stability. That criteria makes no sense either because the only way to be sure you are stable forever is to test your CPU forever. The world doesn't end if your CPU crashes on you. Run a stress test overnight, then go play video games to test things out. If you ever end up crashing in the heat of the moment, lower the multiplier by one and you should be perfectly stable.

You know your own use case and tolerance to problems better than anyone else.

Meni je CB20, 3DMark & CPUZ dovoljan pokazatelj inicijalne stabilnosti.
 
Poslednja izmena:
Ako mi se za evo mjesec dana koriščenja nikada nije restartovao ni u radu ni u gejmingu, mislim da nema potrebe raditi ekstremni test stabilnosti. Ne kažem da su trenutne postavke dobre, zbog toga i pratim forum i čitam iskustva drugih. Jednostavno nemam vremena da se bakćem sa PBO2 danima i vrtim milion testova, moram da radim. Na kraju, može hardver biti 100% stabilan, a da zeza softver. Cyberpunk se rušio mnogo puta, druge igre nikada.
 
@Gedora
Bas je lepo sumirao, sve lepo napisano pitko, ali plitko... Nije problem rusenje sistema, mnogo je veci problem kada kao sve radi nema restarta, a zapravo jezgra trotluju, konstantno ispadaju i vracaju se u rad programa koji se trenutno koristi, procesor u takvom radu cas ima, cas nema performanse koje treba da ima za predefinisani OC... Posto mnogo volite igrice i pricate o nekom svakodnevnom radu za koji overklok moze da se podesi po tim vise odokativnim sistemima i povrsnim testiranje, onda treba da znate i kako to radi u prakasi... Neki amaterski render radice i sa masinom koja nije 100% stabilna, mozda ce se restartovati nekad, a mozda ce raditi samo sa jezgrima koja su stabilna sa tim takvim podesavanjem koje nije pretestirano na valjan nacin, ali igrice su mnogo veci proble, jer to ispadanje jezgara tokom igre i ponovno vracanje u rad to je ono sto dovodi do micro stuttering, stuttering, i prica o bottleneck ako za to nema razloga u hardveru, ako je hardver dovoljno snazan da tako nesto ne bi trebalo da se desava.
Pogresno je ubedjenje da igrica na moze ni priblizno da optereti cpu kao prime95... Vidjao sam cesto 75~80c kod igara koje koriste sva jezgra, sto je veoma blizu maksimuma sa prime95 testom. Bilo bo dobro da se malo temeljnije posvetite tome sto radite a ne da citate samo ono sto vam odgovara, bilo bi dobro za vas koji imate taj takav povrsan pristup :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno