Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Nisu povrsni nego ne znaju, kao sto ni mi nismo imali pojma.
OC je i kada dignes napon cpu za 0.01v vise od fabrickog.
Ne, druze, to je overvolt... overklok je kada dignes frekvenciju i za jedan MHz vise od fabrickog :D
 
A i ja sam isto tako imao masinu koju je MP igra rusila iako je drljala celu noc Prime95 bez greske....proslo je vreme kada sam imao volje i vremena da poliram i cpu i bazu kulera,da cedim zadnji mhz iz sistema i da na sve to iznosim komp na terasu i drljam Prime95 po 12h minimum,jer je (jelte) to bio jedini pokazatelj da je sistem stabilan (kad ono prc). Nema se vise vremena za takve egzibicije,bar ja ga nemam,ali cu svakako izvrteti famozni Prajm (u ime starih vremena) cim stigne blok za cpu.
@Zajebani
Drug,posto vidim da imas poprilicno slobodnog vremena a i zivaca,uzmi neku Rajzen zverinu pa provrti malo,cisto da vidis kako sljaka....

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
^
Me de bre, mrzi me da sklapam sistem i da se zezam sa tim, al stvarno jedino sto me mrzi to sad da radim igra mi se Metro Exodus, mada to je trenutno mozda mi dune da se malo poigram :D Jedva cekam ovo sa grafikama da se zavrsi da ispostujem kolege i vendora i odo u OFF samo igrice :d

To sto ti se masina rusila nakon prajam testa ima veze sa podesavanjima u biosu, neko od podesavanja tako se odrazavalo na stabilnost da je masin zapravo nestabilna... Tako nesto imam sa 2066 socketom i opcijom Xreme Tweaking, naizgled bezazleno podesavanje koje kada se ukljuci pozitivno utice na performanse, ali sisitem radi bas ovako kako si ti opisao, vozi Prime95 2~3h, nakon restarta sistem se rusi, pa ponovo radi kako treba i tako u krug, nikako ne znas na cemu si sa sistemom... Al to su neke stvari koje kroza rad treba ispitati, i tako godinama u nazad sticalo se iskustvo na temu 24/7 overkloka, i izvlacenja iz hardvera maksimalnih 24/7 performansi.
 
Poslednja izmena:
Dok su mi zivci bili deblji, djeca negdje u mislima i dalekoj buducnosti, u biosu se provodilo popodne, pa cak i 2, 3 popodneva, a prime se vrtio po vise sati :) Kako sad izgleda testiranje voltage: ofrlje -offset, pa igra (ac ili sta vec igram u tom momentu). Ako krashuje, u bios pa smanjivanje -offset za po 0,02. Tako da to stelovanje voltaze zna da traje i po nekoliko mjeseci :D
@zajebani Okrenuse me u amd tabor. Ako sam se zeznuo grrrrrr!

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Izašao novi bios F32 za Aorus x570 Pro i vratili su performanse kao i na F31 beta BIOSU, temperature i voltaža su i dalje iste ili slične kao prvi put. Nešto mi je sumnjivo, kao da sam imao nestabilnost sa memorijom, ali nisam još testirao, bilo kasno.

Update AMD AGESA ComboV2 1.1.0.0 D
Performance optimized on Ryzen 5000 series processors
Add Re-size bar option for AMD Smart Access Memory support
Improve connection stability for USB 2.0 ports of USB hub
Improve system stability
 
Poslednja izmena:
Sve stiglo, jos da spojim sve. Pa da krenem da se nerviram :)
308941ed558c7ffd8172477accc1792a.jpg


Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Ahahha,ma nema nerviranja,sve ce da sljaka top :) da te u zdravlju sluzi masina,baci koji CB rez kad utegnes sve

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
Sve stiglo, jos da spojim sve. Pa da krenem da se nerviram :)
308941ed558c7ffd8172477accc1792a.jpg


Sent from my IN2013 using Tapatalk
Blago tebi... ja i sto imam nije kod mene,vec preko,tek treba da mi se donese :D Velika kutija od RAMa ocekivao sam manju :) Srecno sa sklapanjem i neka te dugo sve sluzi.
Inace juce porucio procesor danas udjem na sajt da vidim da l se menjala cena,a njega vise nema u ponudi :D
 
Hvala :) Ja sam 5600x porucio prije 20 dana po drugoj cijeni, ali kad su mi rekli da moze da putuje i do 90dana, odustao sam i porucio od dobavljaca koji dostavlja za 2-3 dana, ali platio vise.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Znam da ce ispasti lose ali cemu Kraken x63 za hladjenje 5600x koji uopste nije zahtevan?
Radije bih uzeo Scythe Fuma2 ili Mugen5 v2 a razliku dodao za 5800x ili bolju graficku...
 
Da li bi NH-D15S bio overkill za 5800X na defu i blagom overclocku?
 
^
U zavisnosti za sta ti treba i koliko si osetljiv na buku...
Kolegi NHD15 +5900x za gaming je tu bio na samoj ivici, doduse unutar AMD-ovih zvanicnih spec-a ali je i morao je da ga vozi na barem na 90% obrtaja kada se duze igrao (full load recimo Guild Wars), tako da je presao na Arctic Freezer 420 jer mu je smetala buka... Doduse ono sto sam cuo licno, meni ne bi predstavljalo problem. :D
Sa druge strane 5800 navodno se vise greje zbog same arhitektur, jer su sva jezgra na jednom CCD-u (chipletu)

Meni je u planu da DRP4 (uz bolju pastu- kryonaut ili mastergel) uparim sa 5800x/5900x, jer bi trebao da bude nesto tisi od Noctue i malo topliji, doduse u airflow kucistu. Nije u planu igranje 24/7 tako da za normalne potrebe smatra da ce biti dovoljno
 
Poslednja izmena:
Znam da ce ispasti lose ali cemu Kraken x63 za hladjenje 5600x koji uopste nije zahtevan?
Radije bih uzeo Scythe Fuma2 ili Mugen5 v2 a razliku dodao za 5800x ili bolju graficku...
Jer sam alergican na buku, a i u slucaju ukoliko bi prelazio na 5800x

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Noctua U14S sa dva ventilatora 5800x sve ostavljeno na defaultu u igrama 70-76 stepeni a CB 20 88 stepeni.
Tako da nisam siguran da bi d15 ista bolje hladio.
Znaci kako su rekli snizi napon testiraj ako imas vremena za to i znanja da bi 100posto stabilan bio.

Znaci malo sam se zezao i sve naizgled radidobro a onda povremeno browser crn ekran na momenat pa se vrati , verovatno ono sto zajebani kaze jezgra ispadaju.... nemam vremena da se zezam.
 
Poslednja izmena:
Koliko mu treba da update bios preko flas usb? Jel zavisi i od brzine flash usb-a? Evo radi vec 15tak minuta?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Promjenio sam usb flash. 4-5 min je flash svjetlio na ploci i kod usb porta i ledica na usb, nakon toga se ugasio, pa opet upalio za sekundu - dvije, ali led na usb nije svjetlio vise. Jel to to? Jel sad bios update prosao?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Šta piše u BIOSu za verziju i u HWInfo64?
 
@vlado85 - Igram na 75fps u 2k. Sve preko tih 75 mi je bacanje para. Uzeo sam 5600x ali sam zato dao malo vise za malo bolje hladjenje, kraken x63. Ram sam uzeo 3200 cl16 Gskill trident 2x16gb. Kod nas je razlika u cijeni izmedju 3200 i 3600 je velika, a pogotovu brzi ram od 4000 i vise. Ovaj sam platio 165 aura. Kontao sam otici do BG-a pa tamo uzeti i 5600x i b550 tomahawk, mada sam tomahawk platio povoljno, 170 eura. ALi vidim da je i u BG cimanje dal ima u radnji, dal nema. A da dolazim za dzaba, ne isplati mi se.
Sa rtx 2080 sam zaglavio i necu mijenjati u naredno vrijeme, a ne vidim ni potrebu. CP2077 sam presao na 6700k i nije mi smetalo ako malo stucne prilikom brze voznje, 99% vremena je igra radila super. Vjerujem da ce na 5600x raditi mnogo bolje. A vremenom ako zafale ta 2 core, doplatiti za 5800x.

@Gedora - Htio sam ja u startu 5800x ali nisam imao kesa toliko. Mogao sam ali uz neko CM vodeno, ili uz moje postojece, ali nemam AM4 bracket. Narucio sam iz kine ali to nece stici do ljeta.Na kraju sam se ipak odlucio za bolje hladjenje, a slabiji cpu. Sad trenutna razika u cijeni je oko 140e, mozda i vise, kao gdje. Tako sam uradio i sa 6600k na 6700K isto.

5600x je odlican CPU. Ako bas zafali snage, uvek mozes kasnije bocnuti neki sa vise jezgara.
 
Noctua U14S sa dva ventilatora 5800x sve ostavljeno na defaultu u igrama 70-76 stepeni a CB 20 88 stepeni.
Tako da nisam siguran da bi d15 ista bolje hladio.
Znaci kako su rekli snizi napon testiraj ako imas vremena za to i znanja da bi 100posto stabilan bio.

Znaci malo sam se zezao i sve naizgled radidobro a onda povremeno browser crn ekran na momenat pa se vrati , verovatno ono sto zajebani kaze jezgra ispadaju.... nemam vremena da se zezam.


Na koliko ti boosta i koliko može držati boost sa U14S?
 
Skoro 100 strana raznih diskusija izmedju ostalog i na temu overkloka, a ni jedan test stabilnosti... Sta je sa tim procesorima da nisu aleregicni na 24/7 OC :d
Ovo kad vidim mozemo o tome dalje da pricamo :p
4800mhz 10c HT  & AVX512 OFF 5h CASH_1.120v CPU_1.280v.jpg
Prvo 3h samo prime95, zatim tokom testa sve sto inace radim, cak sam odigrao i control nekih sat vremena dok se prime95 vrteo u pozadini, prerendao neki svadbarski video u blu ray, kopirao podatek sa diska na disk, narezao taj blu ray, i na kraju nekoliko puta CinebenchR23 i CinebenchR20 zajedno sa prime95, sve ukupno 5h testa :) Stavio sam poslednji bios pa sam zbog toga ponovo pretestirao stabilnost.
Cisto da pomenem da mi neko ne bi postavljao suvisna pitanja... Cpu sam konfigurisa prema mojim potrebama... Ne radim nista sto zahteva svako jezgro u multithreading-u, a igre za koje je CPU primarno namenjen jos uvek ne mogu da uposle ni 10c kako treba a kamoli 18c/36t.

Aj sad da vidim neki prime95 stabilan OC jer to jedino ima smisla :)
 
Izašao novi bios F32 za Aorus x570 Pro i vratili su performanse kao i na F31 beta BIOSU, temperature i voltaža su i dalje iste ili slične kao prvi put. Nešto mi je sumnjivo, kao da sam imao nestabilnost sa memorijom, ali nisam još testirao, bilo kasno.

Update AMD AGESA ComboV2 1.1.0.0 D
Performance optimized on Ryzen 5000 series processors
Add Re-size bar option for AMD Smart Access Memory support
Improve connection stability for USB 2.0 ports of USB hub
Improve system stability


New BIOS.....

X570 series.......F33a

- AGESA!V9 ComboAM4v2PI 1.2.0.0
- Date 01/22/2021
 
Ovaj moj Aorus je i dalje na AMD AGESA ComboV2 1.1.0.0 D... naravno, napon ide na 1.4875V (skoro 1.5V). Bas me zanima kada ce da urade sledeci update, probacu kako se ponasa.

Inace sam presao na Liquid 280II pre neki dan i sada 5900x radi na nekih 10c hladnije u proseku (load kroz igre pretezno), ali na sintetickim testovima je to realnijih -5c (84c vs 89c). Tako da long term je dobra investicija u AIO, narocito ko uzme 12c ili 16c CPU koji ce koristiti ipak neki broj godina.

Na konto igara - 5600x je sigurno odlican izbor sada i u narednom periodu (barem do kraja godine), medjutim moja 'vodilja' je tu bila da idem na skoro najjaci procesor za platformu, jer je ovo poslednja AM4 edicija, tako da nisam hteo da se mlatim posle sa nakadnim zamenama. Naravno, mozda ce 5800x pocetkom sledece godine biti 100eur jeftiniji pa ce upgrade biti laksi.

Imas BETA BIOS-e na tweaktown forumu :) Ja imam 1200 agesu.
 
Na mojoj ploci update biosa okruglo 5 minuta ( ostavim 7 )

Promjenio sam usb flash. 4-5 min je flash svjetlio na ploci i kod usb porta i ledica na usb, nakon toga se ugasio, pa opet upalio za sekundu - dvije, ali led na usb nije svjetlio vise. Jel to to? Jel sad bios update prosao?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Imas BETA BIOS-e na tweaktown forumu :) Ja imam 1200 agesu.

Kul, 'fala. Vidim da je "on request" za B550. Svakako cu sacekati F13(?) oficijalni pa onda se igrati opet... Trenutno sam zadovoljan stanjem, ne bih opet trosio vreme x2. :)
 
Skoro 100 strana raznih diskusija izmedju ostalog i na temu overkloka, a ni jedan test stabilnosti... Sta je sa tim procesorima da nisu aleregicni na 24/7 OC :d
Ovo kad vidim mozemo o tome dalje da pricamo [emoji14]
Pogledajte prilog 296074
Prvo 3h samo prime95, zatim tokom testa sve sto inace radim, cak sam odigrao i control nekih sat vremena dok se prime95 vrteo u pozadini, prerendao neki svadbarski video u blu ray, kopirao podatek sa diska na disk, narezao taj blu ray, i na kraju nekoliko puta CinebenchR23 i CinebenchR20 zajedno sa prime95, sve ukupno 5h testa :) Stavio sam poslednji bios pa sam zbog toga ponovo pretestirao stabilnost.
Cisto da pomenem da mi neko ne bi postavljao suvisna pitanja... Cpu sam konfigurisa prema mojim potrebama... Ne radim nista sto zahteva svako jezgro u multithreading-u, a igre za koje je CPU primarno namenjen jos uvek ne mogu da uposle ni 10c kako treba a kamoli 18c/36t.

Aj sad da vidim neki prime95 stabilan OC jer to jedino ima smisla :)
Koju verziju prajma furas i koja setovanja?

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
Da li neko ima nacin za testiranje curve optimizera za undervolt?

Desavalo mi se da radi prime95 sat vremena, al zato se random restartuje u toku dana, tako da mi on nesto ne uliva nadu
 
@sinda
prime95 - 29.8 b6 sa ovom verzijom postoji opcija da se stiklira da li da koristi ili ne koristi zasebno AVX, AVX2, AVX512.

Ovo je bez AVX, ali je pretestiran i sa AVX/AVX2 na 4.6ghz sa 1.240v iste su temeprature, tako je podesen u biosu da spusta klok na 4.6ghz ako aplikacija koristi AVX/AVX2, AVX512 nema potrebe da se testira a podesen je u biosu na 4ghz. Ovako podesen procesor radi kao sat, posmatrao sam kako radi u situacij kada softver/igra koristi AVX/AVX2, konkretno Assassin's Creed - Odyssey, lepo se vidi kako spusta pojedina jezgra na 4.6 dok ostala rade na 4.8 i tako neizmenicno zavisno od scene, igra radi perfektno fluidno... Tokom prime95 CinebenchR23/CinebenchR20 koji valjda koriste AVX/AVX2, sve radi perfektno pod maksimalnim opterecenjem procesora, kao i video render kojim sam kreirirao blu-ray...
To tako mora da se uradi da bi se izvuko maksimum, prvo da se nadje stabilan OC sa AVX/AVX2 taj klok se kroz opciju AVX/AVX2 negaitve offset setuje u odnosu na maksimlani kloko bez AVX/AVX2, u ovom slucaju je 2 za AVX/AVX2, za AVX512 8...
Ne znam da li AMD sistem ima opciju za takvo podesavanje, ako ima dobro je da se iskoriti na ovaj nicin zato sto nema mnogo softvera koji koristi AVX, AVX2, narocito igre, od svih igrara primetio sam da samo Odyssey koristi AVX instrukcije, a sve igre vole visoke oc vrednosti.

@lowzyyy
Koju si verziju koristio ? 1h je malo...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno