Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Može fclk da se natera na 2000, tako da lagano može 4000mhz ram.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Sto se tice ram memorije uzeo sam crucial ballistix 2x16gb 3600mhz cl16 racunam da je to ok . Ostao jos cpu da se nabavi dal 5xxx serija ili nesto slabije dok se ne upristoje sa cenama i stabilizuju zalihe.
 
Ja sam porucio plocu x570,ssd,i sad planiram uzeti RAM,a sve to poterati sa 5600xt.Ali za RAM nisam pametan,najblizi sam G.Skillu koji je koliko sam ukapirao dobro optimizovan za AMD,al mi problem sto sam gledao 2x16Gb,a u specifikaciji ploce stoji ta sifra ali za stap od 8GB,pa nisam siguran da li to znaci da podrzava i 16 jer je ista osnova sifre,ili sifra mora biti bas 100% identicna i u specifikaciji podrzanih modula
 
Ja sam uzeo G.Skill 32GB (16X2), 3600/CL16 (jeftinija varijanta od dve koliko se secam, ne znam tacno latencije) i narucio x570 tomahawk... Inace na ramu pise da je ryzen optimized ili tako nesto.
 
Cak razmisljam ako se ove cene zadrze da uzmem 3800x i kupim 27inc 2k monitor a ovaj aoc full hd sto uzeh da prodam msm 5800x za 70k+ ...Svasta....
 
Poslednja izmena:
Neki rezultati.

attachment.php
attachment.php
 
Ja sam uzeo G.Skill 32GB (16X2), 3600/CL16 (jeftinija varijanta od dve koliko se secam, ne znam tacno latencije) i narucio x570 tomahawk... Inace na ramu pise da je ryzen optimized ili tako nesto.

Ja sam naleteo na tri G.Skill RAM 32GB (16x2) sa istim latencijama,a razlika u ceni u rasponu 70 eura pa mi nista jasno nije.... pretpostavljam da ce 5600x sa sve tri raditi ok,ali ne znam za plocu
 
Imas NEO i RGB varijante... mislim da je isti djavo, samo je NEO naslednik RGB-a (nadam se da ne gresim). Ima naravno jos nekih varijanti kao Royal i sta ti ja znam, ali je to sada nebitno...

Uglavnom, ako uzmes samo NEO opcije, imas dve CL16, ali onaj detaljniji niz latencija nije isti, tj:
1) oznaka 32GTZNC sa latencijama CL16-19-19-39 (jeftinija)
2) oznaka 32GTZN sa latencijama CL16-16-16-36 (skuplja)

Ona treca koju si video pretpostavljam da je mozda neka RGB varijanta.
 
Uglavnom, ako uzmes samo NEO opcije, imas dve CL16, ali onaj detaljniji niz latencija nije isti, tj:
1) oznaka 32GTZNC sa latencijama CL16-19-19-39 (jeftinija)
2) oznaka 32GTZN sa latencijama CL16-16-16-36 (skuplja)

Ona treca koju si video pretpostavljam da je mozda neka RGB varijanta.
U pravu si treca je 32GTZRC (16-19-19-39) ona je neka srednja cena.
Za sve tri pise da imaju LED diodice. I bas ova treca mi nekako najzanimljivija (cenovno je izmedju te tvoje dve), i ako sam dobro istrazio na NETu mislim da bi trebalo da saradjuje sa 5600x i x570 plocom-Verovatno cu se zaleteti za nju,samo da sacekam koji dan da vidim da nece biti jos popusta za praznike.Sad gledam i tu Neo najjeftiniju razlika u ceni neki 10 eura,al me mrzi sad opet kopati da l je kompatibilna... mozda sutra :) Hvala na pomoci i razjasnjenju...
 
U pravu si treca je 32GTZRC (16-19-19-39) ona je neka srednja cena.
Za sve tri pise da imaju LED diodice. I bas ova treca mi nekako najzanimljivija (cenovno je izmedju te tvoje dve), i ako sam dobro istrazio na NETu mislim da bi trebalo da saradjuje sa 5600x i x570 plocom-Verovatno cu se zaleteti za nju,samo da sacekam koji dan da vidim da nece biti jos popusta za praznike.Sad gledam i tu Neo najjeftiniju razlika u ceni neki 10 eura,al me mrzi sad opet kopati da l je kompatibilna... mozda sutra :) Hvala na pomoci i razjasnjenju...

Vec vise puta pisano, sada ce 99.9999% bilo koji 3600MHz raditi na deklarisanim vrijednostima u kombinacija Ryzen 3xxx + B450/550/570, a kamoli u kombinaciji sa Ryzen 5xxx.
Tako da na ram zaista nema potrebe bacati pare.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Odmah da vam uputim svima izvinjenje jer nista o procesorima,memorijama,plocama i ostalim komponentama nisam citao sve do sad dok mi nije zatrebalo,tako da mi sad tesko da se vracam u nekim topicima i po 200 strana da bih naucio nesto. Pa i za tih 99.99999% nisam znao,vec sam citajuci po NETu primetio da neke memorije nece sa AMDom,a koliko skontah to je bilo pre. A Ryzeni podrzavaju ddr soket do 3200,sta treba uraditi da bi se RAM poterao na 3600,jel dovoljno samo to prebacivanje na XMP.Ako je pitanje glupo,pokusajte me razumeti
 
Nije problem što pitaš...

Da, u najvećem broju slučajeva je dovoljno u BIOSu selektovati XMP profil. Dešava se da ga ne prihvati ali sa novijim verzijama BIOSa retko.

Za sve preko XMP vrednosti već ide cinculiranje...
 
Nije problem što pitaš...

Da, u najvećem broju slučajeva je dovoljno u BIOSu selektovati XMP profil. Dešava se da ga ne prihvati ali sa novijim verzijama BIOSa retko.

Za sve preko XMP vrednosti već ide cinculiranje...
Hvala na pomoci... malo sam jos citao i naucih da je NEO (32GTZNC CL16-19-19-39) namenski optimizovan za Ryzen,a gledajuci preporuke za 5600x vecinom isti preporucuju tako da sam to stavku odlucio. Na jednoj drugoj temi si mi "uterao strah u kosti" i jos napisao da si video da trolujem i na drugom forumu i juce naletiim na bratskom forumu na topic i lika koji *mjau**mjau**mjau* pise 90% isto kao ja :D Citam i ne verujem,verovatno si na tu temu mislio,ali to nisam ja,i tamo mi je isti nickname kao i ovde. Memorija je stiklirana sto se izbora tice,sad samo idem da jurim najnizu cenu :D E da,a sto se procesora tice vrlo brzo sam doneo odluku da to bude 5600x,medjutim,odakle sad ove nove cene!? Hoce li se to stabilizovati malo? Za mesec,dva? Da sacekam?
 
Poslednja izmena:
Stabilizovace se, ali ko zna kad... Pitanje je koliko ti se zuri... Ja najverovatnije idem na 3000 seriju, jer ne mogu da cekam prolece kada je da kazemo sigurno da ce biti OK cene, pa cu odraditi upgrade jednog dana...

Istu memoriju sam uzeo, samo posto sigurno uzimas preko madjara (ako si u sr) gledaj samo da nahvatas da je 5 godina garancije kao sto je bilo zadnji put kad sam gledao i ne ocekuj da pada mnogo cena... Ja sam uzeo za 182e... Nestajale su sa stanja, pa nisam hteo da rizikujem da je nema kad mi zatreba, pa sam uzeo za te pare, a i verujem da nece nesto spec padati cena.
 
Stabilizovace se, ali ko zna kad... Pitanje je koliko ti se zuri... Ja najverovatnije idem na 3000 seriju, jer ne mogu da cekam prolece kada je da kazemo sigurno da ce biti OK cene, pa cu odraditi upgrade jednog dana...

Istu memoriju sam uzeo, samo posto sigurno uzimas preko madjara (ako si u sr) gledaj samo da nahvatas da je 5 godina garancije kao sto je bilo zadnji put kad sam gledao i ne ocekuj da pada mnogo cena... Ja sam uzeo za 182e... Nestajale su sa stanja, pa nisam hteo da rizikujem da je nema kad mi zatreba, pa sam uzeo za te pare, a i verujem da nece nesto spec padati cena.

Cisto ako nekoga zanima, kingston hyperx fury rgb 3200 cl 16 kod mene radi na 3800 cl 18, IF 1900, radi i na 4000 cl 19, memorija za preporuku a 11000 dinara je, sto bi rekli djaba...
 
Pitanje je koliko ti se zuri...
Istu memoriju sam uzeo, samo posto sigurno uzimas preko madjara (ako si u sr) gledaj samo da nahvatas da je 5 godina garancije kao sto je bilo zadnji put kad sam gledao i ne ocekuj da pada mnogo cena... Ja sam uzeo za 182e... Nestajale su sa stanja, pa nisam hteo da rizikujem da je nema kad mi zatreba, pa sam uzeo za te pare, a i verujem da nece nesto spec padati cena.

Odvojih jednu cifru za racunar,a onda kako ucim cena konfiguracije polako raste,samim tim sam prinudjen da usporim kupovinu,tako da i "ne zurim bas".Gledam da kupujem Austria-Nemacka (i ovde ako je povoljnije),a tamo je ta memorija u garanciji 10 godina. Bila je 172e na Crni petak,a sad je 192 na mestu gde mi je najlakse kupiti,ali za Crni petak nisam znao koju cu uzeti pa mi pobegla.Uglavnom,krcka se ;)
 
To sto ti radis ne bih nazvao ucenjem, s obzirom da si dao 200e vise na plocu nego sto te je iko savetovao :)
 
Šta bi na kraju, jel će moći novi Ryzen na b450 ploče?
 
Na 4xx ce moci sigurno. Moci ce i na 3xx ploce, vec ima potvrde da radi na A320. Ako ne bude zvancinih biosa, bice kuvanih sa ubacenim mikrokodom :)
 
Odvojih jednu cifru za racunar,a onda kako ucim cena konfiguracije polako raste,samim tim sam prinudjen da usporim kupovinu,tako da i "ne zurim bas".Gledam da kupujem Austria-Nemacka (i ovde ako je povoljnije),a tamo je ta memorija u garanciji 10 godina. Bila je 172e na Crni petak,a sad je 192 na mestu gde mi je najlakse kupiti,ali za Crni petak nisam znao koju cu uzeti pa mi pobegla.Uglavnom,krcka se ;)
Da, obicno raste, jer samo svuda dodajes po malo kako bi dobio nesto bolje... Klasika...

Ne znam koliko si odvojio za komp i koliko od toga je za ram, ali ako ti je koliko toliko prob sa parama, onda mozda bolje da ides na neku povoljniju opciju kao sto rece Stilgar... Ako si 100% da mora 32/3600/16, onda prati cene tog G.Skilla i to je to [emoji2]
 
To sto ti radis ne bih nazvao ucenjem, s obzirom da si dao 200e vise na plocu nego sto te je iko savetovao :)

Pa ko zna,mozda mi i to bude jedna lekcija,necu imati problem da priznam gresku ako je bude...

Ne znam koliko si odvojio za komp i koliko od toga je za ram, ali ako ti je koliko toliko prob sa parama, onda mozda bolje da ides na neku povoljniju opciju kao sto rece Stilgar... Ako si 100% da mora 32/3600/16, onda prati cene tog G.Skilla i to je to [emoji2]

Uhhh.... duga je to prica... idem korak po korak,prolongirao sam malo kupovinu tj razvukao na par meseci,jer mi nije toliko bitno kada cu je tacno sklopiti,ali hocu da kad vec posle deceniju sklapam nesto,neka bar bude ono sto mi se svidja... nadam se da cu se sa svim planovima uklopiti u manje od 1500. Eto maticna,ssd poruceni,ram odabran,do kraja godine i njega porucujem... PROCESOR sto je i tema ovog topica ce 99,9% ako padne cena biti 5600x,ali ako ostane ova cena onda mozda razmislim i o nekom iz serije ryzen 7. Posle ostaje napajanje,kuciste... i najtezi deo graficka.... Evo i pitanje u vezi teme,ako uzmem 5600x i ram na 3600,da li ce mi trebati dodatni kuler?
 
Na 4xx ce moci sigurno. Moci ce i na 3xx ploce, vec ima potvrde da radi na A320. Ako ne bude zvancinih biosa, bice kuvanih sa ubacenim mikrokodom :)

Nije samo mikrokod za CPU u pitanju, nije ovo 775 -> 771 situacija. AMD ima mnogo veći prostor za manevar.
 
radi i na b350 laganica, na svim jeftinijim Asrock plocama, b350 itx, b350 gaming k4, itd, bez ikakvih modifikacija ili bilo cega, samo flash-ovan bios od b450 brata na plocu koja se isto zove u b350 segmentu.

Samo da je jeftino i da je Asrock = najduza podrska, nisu dzabe Asrock prvi uvek podjebavali Intel sa overclock-om gde ne treba i slicno.
 
Poslednja izmena:
I uvek bili broj 1 za frankenštajn kombinacije, agp 775 ploče, ddr1 na am3, i sva ludila koja mogu čoveku (kinezu) da padnu na pamet.
Big respekt za kohones
 
Poslednja izmena:
Meni je nekoliko shopova u SK reklo da im dolaze tek u januaru. Dok su mi iz jednog shopa rekli da imaju tray varijante 5600x, ali da ih prodaju sa celim racunarom, a ne odvojeno.
Za Srbiju vec ne znam, ali ako je u SK i CZ ovakva situacija, mogu da zamislim kakva je tek u Srbiji. :D
 
Nesto nisam nasao oglas a da li to Moni... radnja prodaje ili sta ? vidim da se nudi 5600X za 39k bez kulera ...
 
To sam i ja primetio na kp. Neko kupuje verovatno preko veze i proda ti ispred zgrade monitora za po 1k visoj ceni. Zanimljiv biznis model :)
 
Nazad
Vrh Dno