Šta je novo?

Macbook za studenta

ciciban

Čuven
Učlanjen(a)
20.12.2002
Poruke
943
Poena
620
Do sutra, eventualno prekosutra, ćerka (student prve godine fizičke hemije) treba da izabere neki laptop koji hoće da joj kupe rođaci u Švajcarskoj... Ona bi više volela (pored ostolog i što ima iPhone) Macbook nego laptop sa Windows-om... Ali treba znati koja od te dve platforme je upotrebljivija po pitanju softvera i hardvera, u njenom slučaju, odnosno, da li može, u tom smislu, da pogreši ako izabere Macbook... Treba, verovatno, uzeti u obzir i skori prelazak Epla na ARM arhitekturu... U tom smislu treba joj predlog koji, konkretan, model Macbook-a da izabere, ili za koji drugi model laptopa sa Windows-om da se opredeli?
 
Poslednja izmena:
MBP 16”
i9 8 core
16 GB ram
1 tb SSD
 
A da li bi Apple 13" MacBook Air Core i5 CPU, 8GB RAM i 128GB SSD mogao da zadovolji studentske potrebe? Ne znam da li,uz navedenu konfiguraciju, može da se nađe i bolja grafika od Intel HD Graphics 6000 i možda veći SSD disk, a da cena ne bude mnogo više od 1000€? Da li neko može da predloži i pandan laptopa sa Windows 10 OS, koji, predpostavljam da bi bio jeftiniji...
 
Windows laptopovi koji izgledaju pristojno kao MB su uglavnom skuplji i baterije im ne traju toliko koliko traju na MB-u. Jeste da imaju bolje komponente, ali to svakako povlači i veću potrošnju baterije.
Najbolje bi bilo sačekati ARM, ali ako već mora sada, ja bih se opredelio za Air 2020 sa i5 on ujedno dolazi i sa 256gb interne memorije (nVME). Možda bi i verzija sa i3 vršila posao, ali me nekako dual core procesor u 2020. godini dosta odbija.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li bi na macbook air-u i3 mogao da lepo radi, recimo, matlab ili slični programi iz oblasti fizike, hemije, fizičke hemije... Sa i5 procesorom bi verovatno sve to radilo, ali izgleda da se snaga i5 procesora na macbook air i5 ne može potpuno iskoristiti zbog skučenog kućišta koje ne odvodi temperaturu adekvatno za takav procesor, tj. mašina se pregreva, tako da se postavlja pitanje da li ima smisla uzimati jači procesor kad on ne može da iskaže, a uz to se greje i brže prazni bateriju...(https://www.notebookcheck.net/Apple...The-best-MacBook-you-can-get-No.460229.0.html)
 
Ne znam kakva je situacija sa pribavljanjem i funkcionisanjem softvera za Mac OS u odnosu na Windows, ali čuo sam da monogi kažu da je "Epl ekosistem" mnogo prijatniji i funkcionalniji i da vredi uzeti macbook air ako ne zbog snage ono zbog operativnog sistema, pogotovu ko je korisnik iPhone-a... E sad da li ce se macbook sa ARM arhitekturom bolje pokazati od ove sa sa Intelovim hardverom, to tek treba da se vidi...
 
Poslednja izmena:
Hoće, sigurno.
Brzina manje-više se očekuje da će biti brži, veća će biti energetska efikasnost.
Takođe, sigurno će se manje grejati.
Negde sam pročitao da bi trebalo da baterija traje od 12-15h a da bi base model mogao da se prodaje po početnoj ceni od 799$
 
Poslednja izmena:
Međutim, postojao je ranije, a možda i sad problem sa laptopovima za švajcarsko tržište koji prilikom konfigurisanja nisu imali opciju engleskog jezika (samo nemački, italijanski i francuski), osim, čini mi se HP laptopova... Pretpostavljam da macbook-ovi sa švajcarskog tržišta imaju engleski kao jedan od jezika operativnog sistema?
 
Moj MacBook kupljen u Americi ima sve jezike.
Koliko znam u Apple online shop-u može da se odabere tastatura, ali nisam siguran koliko je to moguće na licu mesta, tako da bi dobila laptop sa nemačkom QWERTZ tastaturom.
 
Hoće, sigurno.
Brzina manje-više se očekuje da će biti brži, veća će biti energetska efikasnost.
Takođe, sigurno će se manje grejati.
Negde sam pročitao da bi trebalo da baterija traje od 12-15h a da bi base model mogao da se prodaje po početnoj ceni od 799$

Ali je pitanje da li će toliki softver već napravljen za intelovu arhitekturu raditi i na ARM macbook-ovima i kako će raditi i ako bude postojala nekakva emulacija...
 
Ja bih predlozio Windows varijantu sa novim osmojezgarnim Amd procesorima, razumem da se preferira Apple ekosistem, ali za ~1000e moze se dobiti dosta vise performansi, posto ce se koristiti minimum naredne 4 godine...
 
Moj MacBook kupljen u Americi ima sve jezike.
Koliko znam u Apple online shop-u može da se odabere tastatura, ali nisam siguran koliko je to moguće na licu mesta, tako da bi dobila laptop sa nemačkom QWERTZ tastaturom.

Moguće je i da je srpski jezik podržan, s obzirom da su rekli da je Epl obezbedio srpsku podršku za iPhone?
 
Ima naša tastatura, mislim samo ood nas ako se kupi.
Vredi možda pogledati i ostala 3 modela Windows laptopova prikazana u ovom videu. Mada, bih ja pre kod Windows-a ipak tražio Ryzen.
https://youtu.be/h-ronBX8pxA
 
Poslednja izmena:
Ovo je laptop za igrice.
Mislim da je overkill i pitanje je koliko traje baterija sa ovako jakim komponentama.
 
A da li bi ovaj Acer mogao da bude pandan macbook air-u i5? Vidim da je lakši od macbooka a ima malo veći ekran i još osetljiv na dodir. Da li ta "osetljivost na dodir" znači i punu funkcionalnost touch screen-a kao kod mobilnih telefona? Taj Acer swift 5 mi deluje zanimljivo, a čini mi se da sam negde video da se, po potrebi, može nadograditi i eksterna grafička kartica...
 
Taj HP ima stari procesor koji se nije bas proslavio, predlog je za ovako nesto:

https://gigatron.rs/laptop_racunari/lenovo_legion_5_15arh05_-_82b5009drm-374078

Sa cenom mozemo ici i dole i gore, samo bih gledao da ima Ryzen 4800H procesor.

Ni ovaj Acer nije loš, samo je bez Windowsa - https://www.tehnomanija.rs/it-shop/laptop-racunari/acer-nhq59ex046.html , a možda ni ovaj HP (https://www.tehnomanija.rs/it-shop/laptop-racunari/hp-laptop-3zh19ea.html) sa Windows 10 Pro OS i NFC funkcijom, koja može dobro da dođe, čini mi se, nije loša kupovina, made je Lenovo Legion 5, koliko mogu da vidim, ipak najjači, skoro gejmerski laptop, a i ekran sa 120 Hz osvežavanjem zvuči primamljivo, mada se pitam da li se zaista primeti ta hercaža i da li je, zaista, primetno ugodnija za oko?
 
A da li bi ovaj Acer mogao da bude pandan macbook air-u i5? Vidim da je lakši od macbooka a ima malo veći ekran i još osetljiv na dodir. Da li ta "osetljivost na dodir" znači i punu funkcionalnost touch screen-a kao kod mobilnih telefona? Taj Acer swift 5 mi deluje zanimljivo, a čini mi se da sam negde video da se, po potrebi, može nadograditi i eksterna grafička kartica...

Zaboravio sam da stavim link Acera o kome sam pričao: https://www.tehnomanija.rs/it-shop/laptop-racunari/acer-swift-5-sf514-54t-nxhlgex005.html
 
Možda može Asus Zenbook UM433IQ sa Ryzen7 4700u i Nvidia MX350 grafikom, ili Lenovo Yoga Slim 7 sa istim procesorom.

Na oba modela je autonomija baterije jako dobra, a procesori su odlični.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ja bih iskreno isao na Apple Macbook posto osoba vec preferira Apple ekosistem, nece biti zahtevan korisnik znaci web i office. Mislim da ce Apple nastaviti (naravno) sa podrskom intel procesora, nije to nikakav down side. Nema potrebe raspravljati o performansama, nece se nista zahtevno pokretati. Macbook ce biti sposoban realno da izdrzi 4 naredne godine bez ikakvih problema, a nece dobiti ni od jednog laptopa autonomiju i podrsku kao na macbooku. Plus izgled gaming modela, hah, uopste ne prilici jednoj devojci.

Mislim da bi trebao da kupujes prema potrebi tvoje cerke a ne prema nasim. :)

A Acer nikako da se poredi sa Macbookom, godinama najgori proizvodjac laptopova, a osetljivost na dodir je realno gimmick, nije koristan kao npr kod Surface-a.
 
Sta fali Lenovo Yoga slim 7 modelu? Isto sam u potrazi za laptopom od 13-14" za posao. I ja bih volio probati macbook pro, posto imam iphone i apple watch, pa da zaokruzim ekosistem. Ali po meni 2020 model, sa novom tastaturom je i dalje preskup. A isti taj, base model koristi stari procesor 8. generacije. Ako je student, po meni je bolje windows platformu, a onda poslije završetka studija, prelazak na macbook pro.

Ali opet ako rodjaci iz Svedske uzimaju i nije im bitno da li je laptop 1000 ili 1500 eura, onda ok.
 
Obican Air sa i5 ili stock MP13.

Kakav i9 i ostale gluposti...
 
Možda da odete do Ušća i neka pogleda, možda je 13 inča malo...

Kako god, ako već neko kupuje, a ona želi mac, najbolje mac.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
+1 za Yoga Slim 7.

Ja sam predložio Lenovo IdeaPad/Yoga Slim 7 14ARE05, sa Ryzen 7 4800U čipsetom, ali ćemo dobiti Yoga C740-14IML 14 Convertible Notebook... Vidim da i on kao i Acer swift 5 ima ekran osetljiv na dodir, pa se pitam da li je i taj touch screen samo trik ili funkcionalna stvar? Generalno mi se čini da laptop nije loš, samo ne znam kakva mu je grafika i da li je uporediva sa onom na Yoga Slim 7 14ARE05?Yoga C740-14IML 14 Convertible Notebook.png
 
Nazad
Vrh Dno