Šta je novo?

Kako povezati kompijuter-PS4-TV-monitor

Čika_Kure

Čuven
Učlanjen(a)
04.11.2010
Poruke
4,524
Poena
715
Pozdrav kolege, rešio sam da sve gaming gadžete povežem i smestim ih u jedan "work (game) station", međutim dok ne krenem merim, sečim, lepim i bušim, hteo bih da isprobam da li sve funkcioniše...

Naime uređaji koje želim da povežem su sledeći:

1. kompjuter - grafička Gygabite 1660 Super OC, a ono što je ovde bitno da kažem da ima samo jedan HDMI i 3 DP izlaza...
2. monitor - ima HDMI
3. TV - ima samo jedan HDMI
4. PS4
5. Sony HT-CT500 soundbar+subwoofer (ima tri HDM in i samo jedan HDMI out), i
6. Stari 2.1 Blueberry SW-X22 koji me verno služi godinama (ima samo line in, i R i L audio).

Do sada su ti "sistemi" bili odvojeni, i to:

Prvi "sistem" su komp, monitor i Blueberry 2.1, i to je standardno povezano, HDMI iz grafike u monitor, a line in iz kompa u line in u 2.1 sistem...
Drugi "sistem" su TV, PS4 i Sony soundbar+woofer, i to je povezano HDMI iz PS4 u jedan od tri HDMI in na wooferu, da od HDMI out na wooferu u HDMI in na TV-u, naravno soundbar i woofer međusobno povezani.

Evo slike sadašnjeg stanja, ako je lakše: https://ibb.co/R6VVzv4


E sad bih ja to sve da uvežem ali ne znam kako, uz ideju da jedan sistem bude komp koji može da baca sliku i na TV i na monitor, drugi sistem da bude PS4 koji baca sliku na TV, a da dele audio sistem (Blueberry 21+Sony)


Ako krenem starom logikom i HDMI iz grafičke prikačim na HDMI in woofera, a HDMI PS4 na drugi HDMI in woofera, ostaje mi problem jednog HDMI outa na wooferu jer sad to moram razdeliti i na monitor i na TV.


Takođe želeo bih uvezati dva audio sistema, dakle povezati Bluberry 2.1 sa Sony soundbar i wooferom, i vidim da oba uređaja imaju R i L audio pa me zanima šta mislite da li bi funkcionisala priča Blueberry 2.1 u komp line in, a onda woofer i on povezati R i L audiom?

Ovo su priključci koje imaju Sony i Blueberry:
https://ibb.co/G3VkpTZ
https://ibb.co/yBD3J1v
 
Nemoj da me razumes pogresno, ali povezivanje takvog sistema nije predvidjeno i tako je s' razlogom. Blueberry zvucnik nema sta pisti kad u isto vreme Sony HT-CT500 daje zvuk. Trebalo bi na sledeci nacin da povezes stvari.

HDMI out na Sony HT-CT500-u povezes na televizor kao i do sada sto je bilo. Playstation takodje povezi kao i na sadasnjem sistemu, i isto tako HDMI kablom povezes racunar i Sony HT-CT500. Monitor povezes sa racunarom uspomoc Display Port na HDMI adaptera. U podesavanjima slike na racunaru, ona moze da ti bude mirror-ovana ako su ti rezolucije monitora i televizora iste ili da bude extendovan ekran, pa da menjas koji od ta 2 je main/aktivan. Ovako povezano dobijas sve sto ti treba sem zvuka na Blueberry zvucnike jer, ponavljam, nemaju sta oni da piste kada ti Sony sistem pusta zvuk. Ukoliko zelis nekad da dok PS4 radi imas zvuk na racunaru preko blueberry-a, povezi ih kao i do sad i u podesavanjima promeni aktivni uredjaj za izlaz zvuka sa HDMI na Realtek zvucnu karticu(ili koja je vec integrisana).

Ukoliko si bas tvrdoglavo resio da povezes i Blueberry zvucnike u isti sistem kao i Sony, moze da se proba na 2 nacina.

Glavni problem za povezivanje zvucnika jeste taj sto Sony HT-CT500 najverovatnije nema nikakav audio out sem onaj do soundbar-a, odnosno HDMI out na njemu najverovatnije ne nosi zvuk dalje, bilo to do televizora ili nekog hdmi audio splittera. Mozes da platis nekom da ti napravi custom kablove koji ce u isto vreme da povezu sound bar i blueberry satelite na Sony woofer. U tom slucaju bi Blueberry woofer ostao van sistema, i samo bi ona 2 satelita radila. To mora tako zato sto i Sony i Blueberry woofer-i u sebi imaju integrisana pojacala koja sprovode zvuk do ostalih pasivnih zvucnika u sistemu, u Sony slucaju to je soundbar, u blueberry slucaju to su sateliti. Ne mozes signal koji je jednom prosao kroz pojacalo da sprovedes na drugo pojacalo(odnosno mozes, ali uz katastrofalne posledice po funkcionalnost svih komponenti u tom audio sistemu).

Ukoliko gresim i Sony-ev hdmi out ipak sprovodi zvuk do TV-a to mozes lako da proveris. Upali Sony Playstation, pojacaj zvuk na TV-u i vidi da li se cuje zvuk iz zvucnika integrisanih u televizoru ili samo iz Sony HT-CT500 zvucnog sistema. Ukoliko se cuje i iz TV zvucnika onda mozes da probas sledece. Ukoliko tvoj televizor ima audio out portove onda mozes preko njih povezes Blueberry zvucnike i TV ce umesto svojih integrisanih zvucnika da koristi Blueberry zvucnike. Sanse da ovo radi su po meni ravne nuli, jer TV koji ima samo jedan hdmi input najverovatnije nema audio out portove, i jer kao sto sam vec spomenuo, Sony HT-CT500 najverovatnije ne sprovodi zvuk do televizora.




Treca varijanta je da kupis HDMI switch koji razdvaja zvuk od slike.
Ovaj model bi ti odlicno odgovarao jer ima i opticki i 3.5mm audio izlaz. Ukoliko bi kupio ovako nesto, onda bi i racunar i Sony Playstation umesto u Sony HT-CT500 povezao direktno u ovaj uredjaj, a zatim HDMI out ovog uredjaja povezao u HDMI in Sony HT-CT500, a 3.5mm audio out ovog uredjaja povezao sa Blueberry zvucnicima preko njihovog subwoofer-a. Ne znam koliko je kvalitetan ovaj uredjaj i njemu slicni, da li i ako da koliko utice na kvalitet slike i zvuka, kao i to da li dodaje delay.
 
@Solesoslav hvala puno na odgovoru.

Uradiću kako si napisao tj. odustaću od povezivanja Sony i Blueberry audio sistema...

A ostalo planiram da povežem ovako (mala modifikacija u odnosu na ono što si ti napisao):

Računar ----- Bluebarry (LINE IN) ----- monitor (HDMI)
Dakle, veza računar-monitor-bluebarry radi kao i do sada...


Računar ----- Sony Woofer IN (DP to HDMI) ----- Sony OUT ------ TV

PS4 ----- Sony Woofer IN (HDMI to HDMI) ----- Sony OUT ------ TV

Praktično i računar i PS4 će preko Sony woofera bacati sliku na TV a audio sa woofera, a na wooferu biram koji od ta dva uređaja baca sliku spram HDMI IN koji odaberem.
 
Ne znam da li DP-to-HDMI adapter prosledjuje zvuk na HDMI kabl.
 
Nazad
Vrh Dno