Šta je novo?

HDR film na TV, kako ga naterati?

oogabooga

Čuven
Učlanjen(a)
20.10.2003
Poruke
2,883
Poena
690
imam philips TV TV 50PUS7505/12, 4K Smart, podrzava HDR+
kad probam sa sbb eusrosport 4K, tu mi uredno prepozna HDR i prebaci u taj mod.
e sad, skinuo sam neke 4K filmove, kod kojih pise 10bit HDR, povezao komp (iz potpisa) preko HMI kabla na TV, ali mislim da ne prikazuje hdr sliku......
kad kliknem na info na TV, evo sta dobijem:

hdr1.jpg

ima li nekog nacina da ga nateram da prikaze HDR kvalitet sa kompa?

hvala
 
kad iste te filmove provucem kroz mrezu na eon box i pustim preko Kodi playera koji je na njemu instaliran, prikaze mi TV HDR da je ukljucen.... sto znaci da jesu u HDR.....
 
Ja sam podesio u settings-u od k lite kodeka, posto njega koristim, u opcijama, pa ides na Output, u padajucem meniju DirectShow Video opciju madVR, tako kad pustim film sa kompa na tv slika bude HDR, a ne onako siva, kako inace izgleda kad se skine hdr film u 10 bita.
Nego, je l ti normalno ide reprodukcija sa kompa na tv-u, nema trzanja videa?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ja sam podesio u settings-u od k lite kodeka, posto njega koristim, u opcijama, pa ides na Output, u padajucem meniju DirectShow Video opciju madVR, tako kad pustim film sa kompa na tv slika bude HDR, a ne onako siva, kako inace izgleda kad se skine hdr film u 10 bita.
Nego, je l ti normalno ide reprodukcija sa kompa na tv-u, nema trzanja videa?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

nikakvo trzanje nema, preko VLC playera pustam, ide ko po loju

ali ja nikakve kodeke nisam instalirao, samo VLC player, nista vise.....
 
Moraš da uključiš PC u HDMI1 ili HDMI2. Verujem da ti je u podešavanjima uključen UHD mod za HDMI 1 i 2.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Moraš da uključiš PC u HDMI1 ili HDMI2. Verujem da ti je u podešavanjima uključen UHD mod za HDMI 1 i 2.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

ukljucen je u HDMI 3, ali su na ovom TV sva tri HDMI ista sto se tice 4K i HDR podrske
 
Vidim sad da su kod tebe sva 4 hdmi porta ista. Onda ti preostaje samo jedan reset tv-a. Hoće nekad da se tako zaglupi port pa ne prepozna sve informacije o videu.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Au, sta napricaste... :)

Ne mozes hdr na kompu, osim d aupalis hdr u windowsu(disolay settings), a ni tada to nece biti sjajan prikaz.

Preko MadVR kodeka mozes da namestis HDR passthrough, sto znaci da kodek salke tvu hdr signal, ali ni to ne radi kako treba...ali vecini dovoljno resenje i izgleda dobro, imas HDR.

Akp hoces potpune podatke da ti cita i d ne ode preko Windows krljavog HDRa, onda ides desni klikni cast to... pa izaberes svoj tv ako je povezan na istu mrezu. Tu onda saljes TVu fajl, a on ga cita bez mesanja Windowsa.

Druga opcija je da instaliras neki program koji ce da ti omoguci da tv vidi sadrzaj koji mu dozvolis, poput LG Smart Share, pa da pustis sa nativnim playerom ma TVu.
Treca je da stavis na usb i tkao pustis preko tv-a.

Sustina je da moras direktno sa tva da pustis ne bi li tv citao sve hdr podatke.

Opet, mozes i sa Windowsa da bude vecini neprimetna razlika i najbolji je MadVR kodek za to.

Ne znam kako si dobio HDR na EON boxu, posto isti nema HDR...nesto si ti tu pobrkao?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako si dobio HDR na EON boxu, posto isti nema HDR...nesto si ti tu pobrkao?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

neznam kako sam dobio, ali kad prebacis na kanal 132, eurosport 4K UHD, koji emituje samo roland garros tenis sada, odmah mi tv prebaci u UHD mod i dole desno ispise HDR signal.
i slika i osvetljenje i sve je definitivno totalno drugacije od ostalih kanala.
takodje kad pustim film sa Kodija, koji je instaliran na eon boxu, odmah dole desno izbaci HDR, dok ide film, udjem u INFO i pise HDR10

hdr2.jpg

batalio sam HDR sa kompa, prebacio sam filmove na USB HDD, i zabodem direkt u TV i sad je sve kako treba prikazano :)
 
Poslednja izmena:
@Xepoj87: Ako već nekog učiš pameti i prozivaš "šta napisaste" poželjno bi bilo da malo bolje barataš materijom i terminologijom. Pošto madVR nije "kodek" već je "renderer" (R u nazivu istog stoji upravo za "renderer").
 
Specifikacije uredjaja kazu da podrzava HDR10 signal a i TV ti je prepoznao isti, tako da bi trebalo da je to to. Sad kakva je zapravo implementacija HDR-a (koliko je max nita i da li uopste koristi WCG spec) je vec druga stvar.

Au, sta napricaste... :)

Ne mozes hdr na kompu, osim d aupalis hdr u windowsu(disolay settings), a ni tada to nece biti sjajan prikaz.

Preko MadVR kodeka mozes da namestis HDR passthrough, sto znaci da kodek salke tvu hdr signal, ali ni to ne radi kako treba...ali vecini dovoljno resenje i izgleda dobro, imas HDR.

Na sta mislis ne radi kako treba? Postojali su odredjeni problemi sa kombinacijom drajvera i Win update-a kada passthrough ne radi kako treba ali to se lako resi zamenom istih na funkcionalne.

Takodje, treba naglasiti da ti kroz madVR mozes da odradis passthrough HDR metadata ka TV-u ali isto tako mozes da radis i tone maping kroz pixel sharere ili 3d lookup tabele.
 
iz settingsa za prikaz u EON Boxu:

Pogledajte prilog 290694
Super, nije bilo ranije, a ja tv ne gledam pa ni ne znam, box mi spakovan u fioku par godina :)

@Gdin_M

Radi, ali opet ide preko Windowsa.
Dolby Vision ne radi, samo obican hdr10.
To mi govori da nije pravi passthrough, vec opet kroz Windows salje podatke, koji podrzava samo hdr10.
Kada u Windowsu nenukljucis hdr, on ukljuci hdr mod, ali je slika i dalje bleda, jer ide kroz Windows.
I na kraju, ukljuci ti PC HDR modove, koji su ograniceni sa opcijama, vecinu stvari ne mozes da menjas.
Barem na LG, verujem i na drugim kada input stavis na PC, zbog lag-a.
Color gamut mi je ogranicen na extended, jer je na Windowsu tako, nemas wide.
Trumotion nema, kao ni brdo ostalih opcija.

Dakle, nije ni priblizno isto, znam jer sam u isto vreme uradio cast to Superman HDR10 crtanog i pustio na PotPlayeru madvr passthrough...dan i noc.

On kaze da mu tv podrzava hdr+, verovatno hdr10+, sto znaci da ni to nece raditi kako treba zbog Windowsa, ali ej to manji problem, nema bas puno stvari sa hdr10+.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To sto ti dobijas bledu sliku je kao sto gore rekoh kombinacija losih drajvera i Win update-a (vise puta se desavalo) pa se ne salje metadata kako treba. Ja ni ne palim HDR u Windows podesavanjima (sem ako ga neka igra ne zahteva - ne trigeruje sama), a filmove gledam kroz MC + madVR passthrough pa se HDR signal sam trigeruje na TV-u kad pustim film.
Ima i tema na doom9 gde su korisnici testirali i kacili utiske za odredjene drajver verzije: https://forum.doom9.org/showthread.php?t=176013

Tako da sto se tice teme i pustanja HDR filmova sa kompa, nije tacno da ne radi nego zahteva odredjena podesavanja a ponekad i kompromise.

Naravno sve vreme pricamo o staticnom HDR10, znaci nikakav dynamic tone mapping kao sto su DV i HDR10+ i to nije ni za ocekivati da ce da radi.
 
Pa najbolje da koristim zastarele drivere da bi mi radio hdr passthrough :)

Sama cinjenica da nesto ne radi zbog Windowsa ili GPU drivera, govori da to nije pravi passthrough, vec i dalje zavisi od sistema i sposobnosti istog da ga procita i dekodira.

Ranije je cak i zabadao ceo komp igrajuci se ovom opcijom.
Da ne pricam o fijasku sa igrom Mass Effect Andromeda koja je imala Dolby Vision koji nikada nije proradio jer je Microsoftu problem da se malo potrude oko najbitnije vizuelne stvari poslednjih par godina, HDR-a.

Od tada sve filmove stavljam na eksterni HDD koji koristim stalno u kompu, kupio USB produzni kabl i bukvalno za 10s iskljucim HDD iz kompa i ukljucim u produzni USB od TV-a i lepo gledam film na TV-u direktno i sa nativnim modovima slike koji imaju sve opcije koje tv nudi, a ne 10% kao sto je to slucaj na PC inputu.
 
Poslednja izmena:
"Zastarele" drajvere pricas kao da se koristi drajver od pre 5 godina a ne jedna, dve verzije napred ili nazad, koji ionako retko kad donose ikakva generalna poboljsanja sem za mozda neku vrlo, vrlo specificnu igru. I to kao sto rekoh ponekad se desavalo a ne da se stalno desava.

Takodje, o tom PC modu za LG koji pricas, to ti je zbog 4:4:4 chrome koja se forsira na 4k 60fps ali ostajes bez ostalih opcija procesiranja koje radi TV, a kao sto ti je gore @shamanNS spomenuo, madVR je (advanced) renderer i u njemu imas gomilu opcija za procesiranje slike koji daleko prevazilaze sta nativno procesiranje na TV-u moze da uradi i postize daleko bolje rezultate, tj. slika je uz odradjene scaling/dowscaling algoritme i ostale image enhancements filtere dosta kvalitetnija.

Ja licno za kvalitetan HDR a pogotovo SDR video iskljucivo koristim PC+madVR (gpu assisted) output, sem kada u nekim redjim slucajevima hocu da pogledam neki DV Netflix film, onda koristim internu aplikaciju na TV-u. Naravno, idealno bi bilo zbog IQ da i ovo radi preko renderera ali za sada nista od toga.

Inace, DV je na ME:A radio kako treba, znam da sam igrao na njemu ali ga je neki update zeznuo kasnije, dok cini mi se da i dalje moze da se aktivira ali ima neki bug da se signal na gasi i ostane crn ekran po izlasku iz aplikacije pa zahteva restart racunara. Ovo sam na video na NFS Heat i cini mi se da i dalje nije popravljeno. Doduse, DV nije ni bio podrzan do sada na drugim konzolama (tek je MS najavio update za Xbox), tako da zanimljivo da je to uopste i radilo u bilo kojoj igri.
 
"Zastarele" drajvere pricas kao da se koristi drajver od pre 5 godina a ne jedna, dve verzije napred ili nazad, koji ionako retko kad donose ikakva generalna poboljsanja sem za mozda neku vrlo, vrlo specificnu igru. I to kao sto rekoh ponekad se desavalo a ne da se stalno desava.

Takodje, o tom PC modu za LG koji pricas, to ti je zbog 4:4:4 chrome koja se forsira na 4k 60fps ali ostajes bez ostalih opcija procesiranja koje radi TV, a kao sto ti je gore @shamanNS spomenuo, madVR je (advanced) renderer i u njemu imas gomilu opcija za procesiranje slike koji daleko prevazilaze sta nativno procesiranje na TV-u moze da uradi i postize daleko bolje rezultate, tj. slika je uz odradjene scaling/dowscaling algoritme i ostale image enhancements filtere dosta kvalitetnija.

Ja licno za kvalitetan HDR a pogotovo SDR video iskljucivo koristim PC+madVR (gpu assisted) output, sem kada u nekim redjim slucajevima hocu da pogledam neki DV Netflix film, onda koristim internu aplikaciju na TV-u. Naravno, idealno bi bilo zbog IQ da i ovo radi preko renderera ali za sada nista od toga.

Inace, DV je na ME:A radio kako treba, znam da sam igrao na njemu ali ga je neki update zeznuo kasnije, dok cini mi se da i dalje moze da se aktivira ali ima neki bug da se signal na gasi i ostane crn ekran po izlasku iz aplikacije pa zahteva restart racunara. Ovo sam na video na NFS Heat i cini mi se da i dalje nije popravljeno. Doduse, DV nije ni bio podrzan do sada na drugim konzolama (tek je MS najavio update za Xbox), tako da zanimljivo da je to uopste i radilo u bilo kojoj igri.

Necu uopste da se upravljam mogucnoscu rada MadVR-a koje drivere cu da koristim, to prosto nije normalno.

Nema veze sa 4:4:4, jer ne radi ni na 4:2:0, ni na 4:2:2, a na PC-u se svakako koristi full RGB.

Ne pricam ja ovde o procesiranju slike, nego samim mogucnostima TV-a, samom podesavanju prikaza slike, gde se TV ogranici.
Ne moze da prikaze Wide color gamut, ne mogu motion opcije da koristim, ne radi Real Cinema opcija, sve tri opcije jako bitne, da ne ubrajam dynamic contrast i ostalo, koje isto ne mogu da se koriste.
To sto je vama lakse da koristite preko PC-a, ne znaci da je i dobro, vec jedva ok varijanta.
I meni je MadVR zbog serija namesten da mi koristi 80% rtx 2080 super snage, ali za HDR je bolja opcija pustanje na samom TV-u.

Sada vidim da su posle namestili da radi DV na ME:A, to jest nadjoh na YT da lik igra sa DV, meni nije radilo dok sam igrao.
I to ne samo sto ostaje crn ekran, nego je davalo neke totalno pogubljene boje.
 
Ti pricas o dve stvari, tj. skaces sa teme na temu. Pitanje je bilo da li moze HDR output sa PC-a, ti si rekao:

Ne mozes hdr na kompu, osim d aupalis hdr u windowsu(disolay settings), a ni tada to nece biti sjajan prikaz.

Preko MadVR kodeka mozes da namestis HDR passthrough, sto znaci da kodek salke tvu hdr signal, ali ni to ne radi kako treba...ali vecini dovoljno resenje i izgleda dobro, imas HDR.

odgovor je bio da i moze da radi kako treba kad se namesti.

Druga stvar o cemu ti zapravo pricas je da tebi ne radi odredjeno procesiranje slike kad je tvoj TV u specificnom "PC" modu koji ti zakljuca 4k 60fps 4:4:4 na 8 bit (HDMI2.0 BW limit jelte) i ne dozvoli ti ostale mogucnosti koje TV procesira. To nema veze sa HDR-om i incijalno diskusijom da li moze ili ne vec jednostavno ti u tom specificnom modu koji forsira RGB imas taj limit zbog input laga i ogranicenja HDMI standarda.
 
Vec rekoh, nije do 444, niti do 60Hz, vec do toga sto stavim PC input, sto ce svako i uraditi kada poveze komp sa TVom.
I kakve veze ima bandwith hdmi-ja sa time sta posle tv moze da procesira?
Tebi panel svakako radi na 60 ili 120Hz u mom slucaju i kada pustis film preko tva.
Da ne bi imao 200ms odziv na PCu, tv smanjuje opcije procesiranja, isto kao i kada stavis Game Console input.
Resenje bi moglo biti da promenim to u drugu vrstu inputa, ali ko bi normalan to tako koristio...


Odmah sam rekao da moze da radi, ali ne isto kao kada pustas direktno preko TVa, a onda obrazlozio zasto, ne znam sta sam tacno promenio?

I na kraju, vracanje starih drivera zbog madvr-a nije "namestanje".

Nema tu sta da se namesti, sve zivo sam probao i ne moze da se dobije isti kvalitet.

Neko ce to da primeti, neko nece, a dosta zavisi i od TVa na kome gledas.
S obzirom sa imas oled i to isto LG, isto to ti se desava, osim ako nisi znao da treba input sa namestis na PC i skrnavis sve to da bi preko madvr-a gledao filmove...
A ako ne igras ogre, vec tv koristis samo za gledanje filmova, greota da ti komp bude player i greota da ne gledas Dolby Vision filmove.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Mislim da nije vise ni bitno, vrtis pricu u krug a vec sam nekoliko puta objasnio. Zapeo si prvo da ne moze da se namesti, pa onda kad si skapirao da moze da onda tebi ne valja zbog limita specificnog PC moda koji koristis, sto uopsta nije poenta teme i pretvorio si celu diskusiju iskljucivo u to.

I cisto onako usputno ako cemo o "convenience" i PQ, da li je PC, game ili koji vec mode nije ni bitno, kapiram da je lakse na nekoliko klikova na daljinskom prebaciti na koji god mod hoces dobiti madVR rendering + TV procesiranje koje zelis, uz daleko siru mogucnost stvari koje mozes da menjas u playeru (recimo ako nemas tonemapped subtitlove) nego kopirati i prebacivati i kaciti filmove i zavisiti od limita internog playera, koji ce logicno imati inferiorniju sliku.
 
Uff, pa ti ne znas ni o cemu ja pricam.
Odmah sam rekao da kvalitet hdr-a zavisi od Windowsa i softvera, da nije pravi passthrough, ti si to potvrdio sa informacijom da ne radi sa mnogim gpu driverima i da je kocka kada ce da radi, kada ne.

I tu sam odmah rekao da je inferioran hdr u pitanju, sto i jeste.
I dodao da ne rade DV i HDR 10+.

Onda sam dodao da na PC inputu nemas mnoga podesavanja.

Vidim da si slabo ti to koristio i slabo se informisao, kada ne razlikujes PC input i Picture Mode.
U PC inputu imas dosta picture modova, i cinema, i standard i game i iso expert, a na svima su onemogucene mnoge opcije usled PC inputa.
Za pocetak, za tebe ima nesto sto je jako bitno za gledanje filmova na jako odzivnom oledu-u, a to je Real Cinema, gde se tv spremi za 24p sadrzaj, kao i motion opcije.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pocevsi od madVR "kodeka" do "inferiornog" HDR-a i laznog passthrough-a stigli smo do toga da mi objasnjavas kako da promenim display modove na TV-u. :) Sad se stvarno iskljucujem iz dalje diskusije jer ovo vise nicemu ne vodi.
 
Pa sam si rekao da su PC mod i GAME mod ista stvar, da je svejedno da li "stavio na PC mode ili GAME mode ili bilo koji drugi mode...a ne postoji PC mode, GAME mode je picture mode unutar PC inputa.
To su 2 apsolutno razlicite stvari o kojima pricas.
A pogotovo sto je izuzetno bitno koji picture mode stavis i sta taj picture mod ima od opcija unutar sebe.
I cisto onako usputno ako cemo o "convenience" i PQ, da li je PC, game ili koji vec mode nije ni bitno, kapiram da je lakse na nekoliko klikova na daljinskom prebaciti na koji god mod hoces dobiti madVR rendering + TV procesiranje koje zelis, uz daleko siru mogucnost stvari koje mozes da menjas u playeru (recimo ako nemas tonemapped subtitlove) nego kopirati i prebacivati i kaciti filmove i zavisiti od limita internog playera, koji ce logicno imati inferiorniju sliku.
Ovo mi govori da drugima objasnjavas kako da podese HDR na svom TV-u, a ni na svom ne znas sta imas i kako treba da podesis.
To sto sam renderer nazvao kodek je toliko nebitna glupost koja ne menja sustinu nikako, da nisam ni hteo da se obazirem na to, ali posto ti je to jedino za sta pokusavas da se uhvatis vec x postova jer ni za sta drugo nisi u pravu, neka ti bude.

Kao sto sam i rekao, vecini korisnika ce to biti dovoljno dobro(dok ne update-uju GPU driver), vecina ni ne zna da podesi svoj TV, sto ne menja cinjenicu da je losije.
 
Poslednja izmena:
Ako vec odgovaras i citiras moje postove uhvati i bar procitaj jedan od njih, posto ocigledno nisi procitao nijedan nego samo nastavio svoj crusade o TV modovima koji veze nemaju sa temom da li HDR moze ili ne na TV.

U stvari kapiram da ces i tad opet da nastavis da mi pricas kako se podesava PC mode na TV-u, tako da NHF, ajd pa tako.
 
Nazad
Vrh Dno