Šta je novo?

R5 2600X i HYPERX 4GB + 8GB DDR4 FURY Black 2400MHz CL15 O/C DA NE ???

ZoranS

Poštovan
Učlanjen(a)
23.07.2015
Poruke
24
Poena
54
Imam ryzen 5 2600x(STOCK) i navedenu ram memoriju HYPERX 4GB + 8GB DDR4 FURY Black na 2400 MHZ... U biosu ima samo 1 XMP profil i kada ga izaberem nista se ne promeni... e sada ja mogu memoriju podici na 3000 i na 3200MHZ na 1.3V(fabricki je na 1.2V) da li cu postici nesto sa time i da li ce se RAM pregrevati.. na def. 1.2 voltu radi na 2666 opusteno.. Sta bi konkretno preporucili sto se tice RAM memorije i podesavanja u biosu ???
Hvala i sve najbolje..
 
Da rasprodaš te anemične keksiće RAM-a i kupiš 2x8gb na 3000 minimum da bi ti procesor prodisao.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Imam ryzen 5 2600x(STOCK) i navedenu ram memoriju HYPERX 4GB + 8GB DDR4 FURY Black na 2400 MHZ... U biosu ima samo 1 XMP profil i kada ga izaberem nista se ne promeni... e sada ja mogu memoriju podici na 3000 i na 3200MHZ na 1.3V(fabricki je na 1.2V) da li cu postici nesto sa time i da li ce se RAM pregrevati.. na def. 1.2 voltu radi na 2666 opusteno.. Sta bi konkretno preporucili sto se tice RAM memorije i podesavanja u biosu ???
Hvala i sve najbolje..

U igrama se ne dobija prakticno nista kada se koristi grafika ranga 2080Ti, a pogotovo nista kada se koriste daleko slabije karte poput RX 580...

https://www.techpowerup.com/review/amd-zen-2-memory-performance-scaling-benchmark/4.html
 
Poslednja izmena:
U igrama se ne dobija prakticno nista kada se koristi grafika ranga 2080Ti, a pogotovo nista kada se koriste daleko slabije karte poput RX 580...

https://www.techpowerup.com/review/amd-zen-2-memory-performance-scaling-benchmark/4.html

Taj test je zavaravajuci, postoji veca razlika.

Prvo nezavisno od Ryzen serije. slaba vajda od XMP, bez adekvatnih KIT-ova sa dobrim latencijama (a ne anemicni mediokritet sa testa iznad), minimum 3600MHZ CL16-18-18-38 (kao na primer novi Crucial kit-ovi), idealno 3600MHz CL15-15-15-35 team group itd), nisu uopste skupi 16GB u Nemackoj je ~75 evra za Crucial, i ~125 evra za Team group. Bilo koji Micron E-die (3000MHz i 3200MHz) modeli mogu isto odraditi bez problema.

Drugo potrebno je rucno podesiti sekundarne i tercijalne latencije (bilo sa Ryzen kalkulator ili sa drugim guide-om sa foruma nekog) jer su tu najveci dobici (Steve sa GamerNexus je dokazao, a godinama postoje vec dokazi na stranim forumima)

Da sumiram minimum 10% razlike u FPS na 1080p ce biti, a i vise zavisno koliko je dobro rucno zategnut RAM, takodje ne kazem dzabe da je RAM sa techp testa anemican, 3200MHz CL14 je zavaravajuce osrednji i spor, kada se realno uporede latencije (sto se vidi na najnovijem snimku od Bullzoid-a sa ActuallyHardcoreOverclocking).

@ZoranS

cak i 1.5v nije opasno za DDR4 u dobro provetrenom kucistu. 1.3v, 1.4v teraj slobodno RAM kakav god ti je setup, nece mu nista bita. za izmedju ~1.42v-1.52v recimo tu vec treba srednje-dobro provetreno kuciste (ali opet nista specijalno, ili extravatagno vezano za hladjenje, samo da nije furuna, niti da ima toplotnog dzepa).
 
Poslednja izmena:
Ne postoji kada se koriste karte tipa RX 580.
 
Postoji, to je tvoje misljenje, i ne znaci da je tacno.

Ne mozes da gledas lose odradjene testove, sa lose overclock-ovanim RAM-om, i onda da te lose testove, bazirane na pogresno donesenim zakljuccima plasiras kao neoborive istine, ...

Korist od brzog, i dobro zategnutog RAM-a drasticno opada samo zbog jednog faktora - Rezolucije, najvise koristi odnosno 10%+ FPS razlike se primecuje 1080p i onda sve manje na 2K i 4K i najmanje na 8K (ovo prati razvoj situacije i sa 10900K vs 3000 serijes AMD procesorima, jer dolazi do GPU bottle-neck-a).

Koja graficka je u pitanju je mnogo manji faktor. (realan faktor, kad god izgleda da postoji velika razlika izmedju grafickih, to je u stvari prvenstveno lose odradjen test/overclock pre bilo cega drugog)

Takodje kompletno je ocigledno da su razlike u svari 70% od rezolucije, 25% od maksimalnog FPS-a (sto moze da se dobije sa smanjenim grafickih podesavanja) i 5% od izbora graficke (jer jelte 2080Ti donosi veci MAX FPS).

Recimo primer greske: na "1080p" rezoluciji sa "srednjom" grafickom postavimo "maksimalna" graficka podesavanja i nepotrebno smanjimo sebi FPS - pogresan zakljucak od testa i scenario koji nije realan.
 
Poslednja izmena:
Ne znaci, ali je blize tacnom od tvoga. Bar kada su u pitanju realni scenariji.

Opet naglasavam, nije isti procenat "dobitaka" kada se uparuje sa RTX2080Ti / 3080 i sa RTX 580 / GTX1060.
 
Poslednja izmena:
Ne znaci, ali je blize tacnom od tvoga. Bar kada su u pitanju realni scenariji.

Opet naglasavam, nije isti procenat "dobitaka" kada se uparuje sa RTX3080 i sa RTX 580.

Nope, bas suprotno, odnosno blize mome, dalje od tvoga, u realnim scenarijima naravno (naravno vrlo je moguce da drukcije definisemo sta znaci realni scenario).
Takodje da se ne bi pretvorilo u spam prepisku, ovo je zadnji put da cu se upustiti u rekla-kazala semanticku prepisku, posto je sve konstruktivno sto sam imao reci u mom post-u iznad.

Jedino cu dodati savet za kupovinu: Ballistix Sport Crucial koji u imenu pri kraju ima AES je E-die, ako ih ima jos u domacim prodavnicama to je odlicna kupovina. Van njega nazalost jedino preko madjara novi crucial Ballistix/RGB su E-die.

I to svi 3000MHz/CL15, 3200MHz/CL16, 3600MHz/CL16 modeli, sa i bez RGB i svih boja su E-die, i predstavljaju kupovinu sa najboljim odnosom cene/ulozenog trenutno kod nas.
Cene se krecu od ~65 evra za najeftiniji 3000MHz/CL15, do 110evra za 3600MHz/CL16 (koji je out of stock i precenjen trenutno).
Svi modeli rucno idu na isti maksimum.

Mozda postoji jos neka ok marka preko madjara nisam sve prosao, Actually Hardcore Overclocking video 11th OCT 2020 BZ vs PCpartpicker: 2x8GB sadrzi sve dobre modele sto je Bullzoid preporucio.
 
Poslednja izmena:
Aha, kada bi koriscenje 2080Ti i jacih na 1080p bio realan mainstream scenario. I kada bi se 2-10% razlike smatralo za nesto primetno i znacajno.
 
Poslednja izmena:
Dogzilla, mislim da bi trebao da pogledaš istini u oči.
Mladi Radiću, bravo.
 
Taj test je zavaravajuci, postoji veca razlika.

Prvo nezavisno od Ryzen serije. slaba vajda od XMP, bez adekvatnih KIT-ova sa dobrim latencijama (a ne anemicni mediokritet sa testa iznad), minimum 3600MHZ CL16-18-18-38 (kao na primer novi Crucial kit-ovi), idealno 3600MHz CL15-15-15-35 team group itd), nisu uopste skupi 16GB u Nemackoj je ~75 evra za Crucial, i ~125 evra za Team group. Bilo koji Micron E-die (3000MHz i 3200MHz) modeli mogu isto odraditi bez problema.

Drugo potrebno je rucno podesiti sekundarne i tercijalne latencije (bilo sa Ryzen kalkulator ili sa drugim guide-om sa foruma nekog) jer su tu najveci dobici (Steve sa GamerNexus je dokazao, a godinama postoje vec dokazi na stranim forumima)

Da sumiram minimum 10% razlike u FPS na 1080p ce biti, a i vise zavisno koliko je dobro rucno zategnut RAM, takodje ne kazem dzabe da je RAM sa techp testa anemican, 3200MHz CL14 je zavaravajuce osrednji i spor, kada se realno uporede latencije (sto se vidi na najnovijem snimku od Bullzoid-a sa ActuallyHardcoreOverclocking).

@ZoranS

cak i 1.5v nije opasno za DDR4 u dobro provetrenom kucistu. 1.3v, 1.4v teraj slobodno RAM kakav god ti je setup, nece mu nista bita. za izmedju ~1.42v-1.52v recimo tu vec treba srednje-dobro provetreno kuciste (ali opet nista specijalno, ili extravatagno vezano za hladjenje, samo da nije furuna, niti da ima toplotnog dzepa).

Zamisli da se vatas za Stevana sa gamer nexusa kao primer dobro odradjenog testa. Njegovi rezultati se redovno ne poklapaju sa stvarnoscu i neretko pisu netacne informacije u review-ima.

Takodje ne znam kako mislis da rezolucija utice na dobitke od RAM-a, a model graficke ne utice. Ne moze tu jedno bez drugog.
 
Zamisli da se vatas za Stevana sa gamer nexusa kao primer dobro odradjenog testa. Njegovi rezultati se redovno ne poklapaju sa stvarnoscu i neretko pisu netacne informacije u review-ima.

Da, GN nemaju pojma, trebalo je gleda Jay2centa... /s
Steve visi sa tipovima iz extreme OC krugova, i sam redovno overklokuje sa LN2, a i informacije često dobija od Buildzoida koga ne interesuje ništa sem overkloka procesora i memorije. Rekao bih da je maaalo stručniji od nas...

Takodje ne znam kako mislis da rezolucija utice na dobitke od RAM-a, a model graficke ne utice. Ne moze tu jedno bez drugog.

Huh?
 
Tup tup tup...maksim, divizija...
 
Da, GN nemaju pojma, trebalo je gleda Jay2centa... /s
Steve visi sa tipovima iz extreme OC krugova, i sam redovno overklokuje sa LN2, a i informacije često dobija od Buildzoida koga ne interesuje ništa sem overkloka procesora i memorije. Rekao bih da je maaalo stručniji od nas...



Huh?

Steve redovno izbacuje lose rezultate, ali bas redovno, posebno kad su OC-ovi u pitanju, neretko su nestabilni i stoga rezultati netacni. Konkretno mislim na CPU recenzije, nisam toliko pratio njihove GPU review-e.


Ne znam sta je nejasno ovo sa rezolucijom. Ako recimo imas GTX 1650 Super i igras na 1080p performance hit koji dobijes ako povecas rezoluciju na 1440p je uporediv kao kad bi tu karticu recimo zamenio sa GTX 1050/Ti koja ima duplo manje shadera i memory bandwith-a. Nema nekog posebnog razloga zasto bi u jednoj situaciji dobici od brzeg RAM-a bili uocljiviji od istih u drugoj situaciji, jer ne povecavas rezoluciju tekstura ili ne znam cega drugoga sto moze da se iz RAM-a ucitava u VRAM, povecavas render rezoluciju i ako ti VRAM nije dovoljan/dovoljno veliki da "podrzi" ili "sadrzi" render na toj rezoluciji nema tog RAM-a koji ce pomoci grafickoj da odradi taj render u real time-u bez stucanja.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno