Šta je novo?

hifi upgrade za dnevnu sobu

KEF C5 mi nudi covek po ok ceni i meni deluju ok ali recenzije koje nalazim su katastrofa, tipa https://www.whathifi.com/us/kef/c5/review. "Against: pretty much everything else" bas nije ohrabrujuce. Zasto su utisci po netu toliko losi? Mordaunt short avant 906i dosta bolje utiske imaju, stavise bas dobre.

Zalepio sam se i za front fire design koji je redji, jer svi kazu da za pozicije cosak/blizu zidova obavezno budu FF. Da li sam front port garantuje lakse pozicioniranje u cosak ili je to opet od implementacije do implementacije, vredi li se fokusirati na FF?
 
Poslednja izmena:
KEF C5 mi nudi covek po ok ceni i meni deluju ok ali recenzije koje nalazim su katastrofa, tipa https://www.whathifi.com/us/kef/c5/review. "Against: pretty much everything else" bas nije ohrabrujuce. Zasto su utisci po netu toliko losi? Mordaunt short avant 906i dosta bolje utiske imaju, stavise bas dobre.

Zalepio sam se i za front fire design koji je redji, jer svi kazu da za pozicije cosak/blizu zidova obavezno budu FF. Da li sam front port garantuje lakse pozicioniranje u cosak ili je to opet od implementacije do implementacije, vredi li se fokusirati na FF?

recenzije uglavnom nemaju veze sa mozgom u toj klasi...to su martketinski clanci nema veze sa kvalitetom jer u toj klasi razlika je mozda necujljiva...mozda...za moje usi.. ne bacaj pare...to ti je moj savet. Takodje nikada necu razumeti promene sistema u klasi do 500 evra...to po meni nema smisla osim mozda sporta radi...to postujem.
 
Nije "promena sistema u klasi 500e".

Kada sam kupovao Onkyo + Jamo logika je isla ovako:

- nema poente kupovati sistem od 4-5k za mp3 320kbs i dts 640kbs biblioteku
- nema poente kupovati zvucnike od 2000 i pojacalo od 200 niti obrnuto

Iskreno sam mislio sam da su ovi Jamo zvucnici isto neki mid tier (ja sam ih dobio na akciji kao poslednji komad za 280, kad je izasao komplet je bio blize 500 a nije ni tako star model). Kao takvi trebali su da se uklope sa Onkyom (po tieru, sonicno dok ne probas, ne znas).

Sada je logika ovakva:

- nema poente kupovati sistem od 4-5k za mp3 320kbs i dts 640 kbs biblioteku (no change here)
- surround me je pomalo smorio tj. novelty se izlizao, gledam ljude kad dodju kod mene pa pustimo film vrte se nije im bas najjasnije sta se desava a meni je "meh", mislim da bi me vise ispunio kvalitetniji zvuk jer me surround vise "ne radi" (ne daje mi se 1500 za AVR koji ce biti kao pojacalo od 700 samo da bi mi ostao surround, radije cu preci na stereo)
- mozda plafon za svoje potrebe ostvarujem vec sa boljim zvucnicima, uzmem bolje floorstandere (500-1000e) pa probam pa vidim gde sam a ujedno imam u njima i "rezervu" ako uzmem Yamahu da menjam Onkyo da onda opet ne "jurim" pojacalo sa zvucnicima (a i Onkyo ce da odapne nekad, zvucnici generalno traju duze)

Trenutno ono o cemu najvise razmisljam kao end result je Zensor 7 i Yamaha AS701 sto mu dodje 80k+90k, ~1500. Dakle nije bas "promena u klasi od 500 evra", jedino ako mislis da se pomeram samo 500e gore. Znaci po tebi sa ovog da kazemo 700e (ili po release cenama ~1000e) sistema nema nikakve poente preci na 1500e sistem? Koji je onda minimum za smislenu promenu? Ustvari najvaznije pitanje, koje nikako niko da dodirne a pitao sam vec, koji je razuman plafon para koje treba dati za mp3 320/dts 640 biblioteku u 30m2 sobi (stereo, ne surround)?

EDIT: Otisao sam na deezer i skinuo sam 5 istih pesama u 320 kbs mp3 i FLAC-u, na ovom sistemu recimo ja uopste ne cujem razliku ali ni najmanje sto znaci da:

a) razlike nema
c) ja nisam sposoban da je cujem
b) trenutni sistem ne moze da reprodukuje razliku

Ja bih rekao da je pod c), cak bih rekao da trenutni sistem ne moze ni 320 kbs mp3 da izbaci "u *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*", treba mi sistem koji to moze i ne mnogo preko toga jer ce to od njega biti trazeno a ne placa mi se nesto sto ne koristim samo "dimam" i da smaram ljude kako moje pojacalo ima toroidalni transformator a njihovo nema i onda na njega prikacim tranzistor kao source...
 
Poslednja izmena:
Najveću razliku će doneti zvučnici, a često to moraju biti i gabaritniji zvučnici...i ovde važe neki zakoni fizike...floorstanderi su već zahtevniji za kontrolu, a baš dobar floorstander ne košta malo...nije više stvar da li će jeftinije pojačalo moći da ih pogura, ali bolje će imati ozbiljnije napajanje i više rezerve snage što je bitno na kraju dana...iskreno, pre bih kupio bookshelf od 1000 evra nego floorstander od 500...

Što se tiče čujnih razlika tu smo na klizavom terenu...izvor, kvalitet materijala, soba, različite uši, nekome je sve što je glasnije bolje itd...ako nisi siguran u razlike nemoj siliti kupovinu...

P.S. kad sam napisao gabaritniji nisam mislio na ove sa 25 drajvera i koji koštaju 500 evra par...teško to može biti dobro za te pare...
 
Poslednja izmena:
U vezi pojačala Yamaha AS701. Bolje je AS501 + poseban DAC. Mislim da stariji NAD bolje slaže da DALI.
 
Ne mogu da garantujem. Nikada nisam čuo AS801. Mada vodeći se iskustvom sa kompjuterima, ogromana većina zvučnih kartica je bolja od integrisane. Verovatno je tako i sa DAC ovima. Zato ja za sebe i gledam da nabavim običnu AS500. Za DAC ću lako.
 
Mislim da sam nasao sta mi treba, Canton 496.2 BT Active ako bih uspeo da ih nadjem jer nisu bili dugo na trzistu, oko 1450e su i svidja mi se sto su aktivni tj. upareni sa pojacalom odmah da se ne zamlacujem "dal X zvuci dobro sa Y" a koliko vidim tih "nekompatibilnosti" ima u svakom tieru. Cak imaju i HDMI input. Wireless mi je doduse nepotreban ali dobro. Kod nas ih nema tj. bar ja nisam nasao.

Ovaj model gore je zamenjen sa Canton Smart GLE 9 koji je nesto skuplji ~1700e (kod nas 1850) ali nije nista mnogo bolji. Malo jace pojacalo i ispoliraniji feature set kao i mogucnost integracije i upgradea sa ostalim zvucnicima u Smart seriji. Iako deluje primamljivo mislim da mi to ipak nece trebati, zanimljivo je recimo da soundbar moze da se ubaci i da bude centralni zvucnik u sistemu ili cak rear "array", itd.

Jel znate gde bih mogao da potrazim Canton 496.2 BT Active?
 
Poslednja izmena:
ako se više ne proizvodi samo negde po inostranim radnjama gde se zadržao, a to ti je sve zajedno teška "zabava"...bolje gledaj nešto što je lakše dobavljivo kod nas...
 
Da, to mi je postalo jasno, iako imam neke drugare po nemackoj veliki su zvucnici, 50kg je paket, treba to promuvati kroz carinu, vracati porez, etc... vidim da su i "madjari" vecinski odustali od zvucnika... verovatno cu da sacekam malo da Smart GLE 9 dodje bar na cenu kao napolju. Smart GLE 3 je egal recimo, napolju i kod nas, 1250 vs 1280e dok je za GLE 9 rаzlika 200e sto je ipak osetno, verujem da ce se iznivelisati, model je vrlo nov, nije mi oglavu.

Hvala svima na sugestijama!
 
Pozdrav drugari, stavio sam upgrade na hold za sada jer sam se igrao malo sa tweakovanjem sistema i imam jednu "foru" da podelim za koju verujem da iskusniji znaju ali ja sam tek sada izvalio. ;)

Problem sa 5.0 sistemom zvucnika bez sub-a i ovim Onkyom (a pretpostavljam i drugim AVR) je los bass management. Kada sam setovao sve zvucnike na small (front 60hz, cen 80Hz, sur 80Hz) bas je i dalje tu ali samo kad bas "udara" (eksplozije, scare momenti), onaj ambijentalni bas tj. "hum" je isecen potpuno (valjda se salje na sub kanal). Nikakvo podesavanje basa ekvalajzerom prednjih kao i tone controlom nije davao nista bolji rezultat tj. nije vracao taj "hum" i sve je ustvari zvucalo flat.

Ako se prednji stave na full range i sub na off (fakticka situacija) onda AVR salje sub na prednje i to ubija koliko salje, vracamo se na tresku prozora i troseda sto sam hteo da izbegnem sistemom bez sub-a (a na sve to bas naravno nije precizan kao preko sub-a). Ako se ukljuci AccuEQ (automatski setup) postaje jos gore, sub out pojaca dok centralni tako iznivelise kao da je zvucnik sa televizora, istina da je tako najcistije cuje ali je potpuno "supalj" zvuk, nema potrebe za tolikim prigusenjem. Zanimljivo je da ekvalajzerom prednjih i tone controlom nisam uspeo opet nista da uradim u smeru smanjivanja basa (sve na -6 dB i dalje se sve treslo) ali u suprotnom smeru, pojacavanje, je radilo bar sto se tice personalnog osecaja, mozda gresim.

Trazio sam malo po netu kako ubiti bass i svi su preporucivali bass trapove i akusticko tretiranje sobe sto mi je bio jako veliki cim niti sam planirao da sobu pretvaram u studio a koliko vidim kad se krene sa akustickim tretiranjem nema poente "krpiti", ili se radi posteno ili se ne radi. Soba nije katastrofalna, tepih je skoro svuda, namestaj je tapaciran/drvo ali zidovi su manje vise goli i jedan od prednjih zvucnika je u samom cosku, nema gde napred zbog radijatora i u stranu zbog stola. I drugi prednji je pri zidu (~20 cm odaljen) ali bar nije u cosku.

Posle duze pretrage i gledanja raznih review-ova naidjem na review Q Acoustics 3050i i tamo vidim da ovi zvucnici dolaze sa "bass management sponge cork", fakticki sunjderi koji idu u bass port i sine mi da bih to mogao da probam. Uzeo sam obican sundjer za pranje kola, onaj malo redji, isekao malo vece parce od donjeg bass porta da dihtuje i ubacio u prednje.

Rezultat je izuzetno dobar, "hum" u filmovima sada moze da egzistira a da pritom eksplozije ne tresu kucu (prednji na full range, sub off), muzika je dobila "full body sound" koji je falio kada su prednji bili na small 60Hz kako je sistem inace bio koriscen (jer nisam mogao da trpim tutnjavu). Kao sto sam prethodno rekao, osnovni razlog za upgrade je bio "flatness" muzike. Kada su trake bass heay (modernija muzika, EDM, techno) "full body sound" je jos kao i postojao ali kad se predje na neki rock ili bilo sta sto nije bass based sve je bilo prilicno flat.

Sada sa setovanjem front-ova kao full range bez suba i sa sundjerima u donjim portovima sve je prilicno izbalansirano, verovatno bi bilo ovako i da su zvucnici dalje od zida ali to nije opcija. Eto, da vratim iskustvo i informacije, mozda ce nekome koristiti. ;)

Iskreno sam mislio da AVR ne moze da izvuce dobaru muziku jer se svi navrznu kako je AVR los za stereo, mozda i jeste ali sada je dovoljno dobar za moje potrebe. Poucen ovim iskustvom vidim da uz AVR u sustini ne ide 5.0 sem ako nemate perfektnu sobu jer su opcije za bass management lose i treba uzeti sub koji moze da se steluje kao i da se ne isplati davati pare na floorstandere u tom slucaju. Verovatno cu za pocetak da uzmem Q Acoustics 3010i 5.1 sistem sa subom jer sub mogu da pozicioniram mnogo bolje od frontova, bookshelf mogu da okacim i na zid lagano sto bi mi odgovaralo. Vidim sada da je sve vreme problem ustvari u basu tj. u odsustvu opcija bas menadzmenta sa 5.0 setupom. Velika verovatnoca je da bi mi i prelazak na stereo bio losa opcija zbog pozicije zvucnika. Verovatno bih se zaebao da sam uzeo opet nesto rear ported, stereo ili surround, verovatno bi ostao isti problem.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je da ekvalajzerom prednjih i tone controlom nisam uspeo opet nista da uradim u smeru smanjivanja basa (sve na -6 dB i dalje se sve treslo) ali u suprotnom smeru, pojacavanje, je radilo bar sto se tice personalnog osecaja, mozda gresim.

Samo da se nadovezem na ovo, nije me mrzelo pa sam skinuo neki SPL meter na telefonu i koliko god to bilo neprecizno razlike hvata pristojno. Elem, potvrdio sam da kada su front na FULL RANGE tone control basa na dole ne funkcionise ali na gore funkcionise. U win otvorim da testiram sub, SPL izmeri -19 dB, spustim bass za -10, isto, podignem za 10, SPL izmeri -11.

E sad da bude jos zaguljenije kad se pusti nesto (2.0 ili 5.1) i kad nije cisto LFE kanal na testu onda se minus bass u tone kontrolama oseti sto meni izgleda kao da tone kontrola basa +- radi na kanalu za prednje ali onaj dodatak koji dobijaju od LFE kanala kada su na FULL samo moze da se pojaca, ne i da se smanji. Go figure.
 
Poslednja izmena:
Umesto sunđera možeš u port da uvučeš snop plastičnih cevčica za sokove i da eksperimentišeš sa dubimon uvučenom u port. Dobiješ neku vrstu varioventa.
 
Тел не може да мери добро ниске фреквенције, тотално је непоуздан. Потребан је мерни микрофон. Користи мик који дошао уз авр па упореди на њему резултате пре и после.
Сунђер у бас рефлекс порту убије звук јер кутије нису томе намењене, ако је већ проблем мењај их за компресионе. Пробај боље са сређивањем акустике собе, разни панели, бас трапови, тешке завесе, теписи и сл.
 
Ne ulazi mi se u problematiku akustickog tretiranja sobe, tu nema kraja. Ako se i dodje do kraja soba ce biti kao studio. Tepihe imam, zavese su srednje teske, namestaj je tapaciran najvecim delom, ima i par slika po zidovima, nije soba katastrofa samo ubija prednji levi u cosku a bas ga nemam gde, desno je komoda a na levom zidu radijator, ako krene napred ubice ga toplota, u stranu nema gde i opet bi bio blizu zidu iza. Desni je na otvorenom ali je odma do hodnika tj. prolaza, i ovako su ga jednom umalo oborili, ako ga izvucem jos 30cm koliko mu treba nema mu spasa. :D

Kompresione zvucnike koliko vidim vise niko ne pravi tj. u svim ovim pretragama nisam video ni jedan, jedino resenje je front ported bass reflex. I tu je izbor relativno slab. Ili sateliti sa crossoverom na 80-100Hz i sub koji mogu da pozicioniram na mesto prednjeg desnog sto ce biti sasvim ok. Ovde je izbor opet bolji jer na 100Hz pozicija uza zid nece biti problem.

Ima cak Jamo bookshelf koji su pokupili dosta dobre recenzije, S803, koji su jos i front ported a nisu ni preskupi sa cenom, 200e par, mozda uzeti 4 kom (i za surround) + neki woofer. Gledam tu kombinaciju i Q Acoustics 3010i 5.1 set. I Onkyo mora da leti, ove nebuloze sa bas ton kontrolom gde radi + ali ne radi - su jednostavno *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stina, obavim im veliku nuzdu na inzinjering.

Znam da su SPL na telefonu smesni za preciznost ali ako na + ja osetim da je jace i telefon izmeri 7-8 dB boost i ako ja osetim da na - nema razlike i telefon to potvrdi (ne kao +-1-2-3, nego +-0.3 iz vise pokusaja) to je dovoljan pokazatelj da nesto nije kako treba. Za avr trazim Sony STR-DN1080 al ga nigde kod nas nema sem u prokletom gigatronu za 105k, preterase ga.
 
E pa evo jos jedan update, skinuo sam REW i odvojio malo vremena da uradim merenja i tweaking. Sundjer u port je bilo resenje u dobrom smeru ali samo za prednji levi, desnom ne trebaju. Onkyo EQ za stelovanje kanala je prilicno los, samo 5 frekvencija po grupi zvucnika moze da se steluje tako da je eq "peglanje" veoma limitirano. Iz tog razloga sam pustio auto setup (AccuEQ) da odradi svoje pa sam na to nivelisao grupe zvucnika kroz eq i rezultat cini mi se nije uopste los. Setup na AVR je sledeci, front: large + LFE, center: 100Hz, back: 120Hz, LPF to LFE: 80Hz. Okaceno merenje za back kanale je uradjeno sa crossoverom na 100Hz ali i dalje ima bass boot na ~80Hz pa sam ih podigao na 120Hz i nisam merio, zaboravio, a i to im je sto im je u sustini, vise mesta nigde za tweak nemam. Referentni nivo je obelezen na slikama, 82 dB, ali posto su prednji i zadnji mereni za stelovanje kao grupa (jer su im i podesavanja grupna) njihov referentni nivo je 85 dB.

Bacite neki komentar kako vam ovo deluje, nisam neki REW ekspert ali prema onome sto gledam da drugi komentarisu kao dobro ili lose, ovo nije lose, cak respektabilno za cenu koju je placeno (~270e komplet, nov). :)

Takodje buni me kako to da prednji zvucnici imaju proizvodjacku specifikaciju opsega od 42Hz-20kHz a vidimo da na ~25Hz oni gruvaju sasvim fino i da u sustini nemaju bass rolloff ispod 42Hz, o cemu se tu radi?

Sve u svemu, levi cosak ubija koliko je losa pozicija, bez sundjera ove "grbe" koje vidite u bass predelu kod levog su bile spojene u jednu ogromnu grbu i isla je lagano do skoro 100 dB, sundjer ga je bas unormalio. U tom cosku bilo koji floorstander ce zvucati lose, sto jaci to ce biti losije verovatno tako da sa ovim layoutom 5.1 sistem sa 5 manjih satelita je ono sto meni treba. Ako imate neku alternativu u rangu Q Acoustics 3010i 5.1 seta, a da iole moze da se nadje kod nas, slobodno recite.

front.png
centar.png
back.png
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno