Šta je novo?

hifi upgrade za dnevnu sobu

PPC

Slavan
Učlanjen(a)
08.11.2019
Poruke
642
Poena
415
Moja oprema  
Mobilni telefon
uzmi brate Xiaomi, veruj mi
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav!

Hteo bih da kupim nesto ozbiljnije od audio resenja koje trenutno imam u dnevnoj sobi a to je Onkyo TX-NR646 i Jamo S506 HCS3 5.0 sistem.Sistem radi adekvatno, AVR je placen ~450, zvucnici na nekoj akciji ~260 i za te pare sasvim fino radi ali ni u cemu ne briljira.

Razmisljao sam se da se manem 5.1 price jer koliko vidim 50% cene AVR-a ide na elektroniku i codece sto je meni potpuno nebitno (sve ide sa kompa). Probao sam da nadjem 5.1 cisto pojacalo sa DAC-om bez kodeka i 101 porta koje bi recimo imalo 1 hdmi ulaz, DAC i izlaz za 5.1 zvucnike (dakle samo PCM input, nista drugo, hdmi passthru potpuno nepotreban, cak nepozeljan) ali nisam nasao nista tog tipa sem nekih smesnih kineza na Aliju. Da li ovako nesto uopste postoji u krstenoj izvedbi? Nekako mi je waste da kupujem novi AVR jer bih morao da dam ~1000e na upgrade da bih zaista osetio poboljsanje u zvuku a ne "feature set" koji nikada necu koristiti.

Druga opcija je klasicno pojacalo i 2.0 sistem viseg ranga i treca da odem rutom DAC + mid field studio monitori (soba je malo veca). Da li se isplati ici na stuio monitore ako su sourcovi vecinski 640 kbs DTS/DD ripovi, 384 kbs mp3 muzika, youtube i slicno? Do kog cenovnog ranga se isplati ici sa sistemom za ovakve loosy sourcove?
 
Kod monitora je glavno pitanje da li ti za slusanje muzike zelis monitore? Jer monitori uglavnom deluju sterilno, detaljno po malo hladno...poslusaj neki monitor obavezno pre nego kupis. sa druge strane dobri monitori malo toga prastaju ako je lose pojacalo ili dac...sa monitorima idu samo vrhunska pojacala i dacovi nista low budget
 
Druga opcija je klasicno pojacalo i 2.0 sistem viseg ranga

kef lsx...sve imaš unutra, samo da ih staviš na stalke...elegantno i odlično rešenje, ali nije jeftino...

doduše, nisi rekao najvažniju stvar, koliko para si spremio za taj upgrade...
 
Kod monitora je glavno pitanje da li ti za slusanje muzike zelis monitore? Jer monitori uglavnom deluju sterilno, detaljno po malo hladno...poslusaj neki monitor obavezno pre nego kupis. sa druge strane dobri monitori malo toga prastaju ako je lose pojacalo ili dac...sa monitorima idu samo vrhunska pojacala i dacovi nista low budget

Sistem treba da radi sve, filmovi, muzika, igre. Sistem koji sada imam radi sve to vrlo adekvatno s tim sto je bolji sa filmovima nego muzikom (kao i svaki AVR). Sub namerno nisam dodavao jer sam prethodno imao Z5500 Logitech i zasitio sam se tresenja prozora za zivota. :) E sad sto se muzike tice sistem zvuci super sa modernom i "bassy" muzikom dok mi je za ono sto ja slusam (basically, rock) malo slab, nekako flat (nekako mi je Z5500 cak bio bolji iako su svi stavljali primedbu na Z5500 bas u tom zanru ili me pere nostalgija, ne znam). Otuda i zelja za upgradeom primarno. Ako bih isao na monitore, uzeo bih aktivne, bas da izbegnem "uparivanje" sa pojacalima, i neki high quality DAC. Kod drugara sam slusao Wharfedale DP8.2A i bolji su osetno od ovoga sto ja imam.

kef lsx...sve imaš unutra, samo da ih staviš na stalke...elegantno i odlično rešenje, ali nije jeftino...

doduše, nisi rekao najvažniju stvar, koliko para si spremio za taj upgrade...

LSX su bas mali zvucnici, soba je oko 30m2 i razdaljina od zvucnika do slusaoca je oko 4-5m. Mislim da ipak treba nesto malo vece/jace. Sredstva nisu problem ali ogranicavajuci faktor mi je upravo biblioteka koju imam i koja je kao sto rekoh vecinski "loosy". Nema poente kupovati sistem od 5000e za slusanje 640kbs dts ripova ili gresim? Kupio bih nesto optimalno za biblioteku koju imam a cini mi se da je to rang do 1-1,5k. Ovaj sad sistem je bio ~700, ajde da kazemo da je limit 1400 ovaj put ali opet ne bih davao pare na nesto sto necu nikako iskoristiti i sto zahteva da sad celu biblioteku prebacim u FLAC i da skidam 50gb ripove sa atmos/dtsx codecom.

EDIT: Takodje bih izbegao "wireless" novelty jer ne postoji wireless zvucnik sem ako je na baterije, a nisu. Ne zanima me to da placam jer nikako nije nit korisno nit "elegantnije", barem meni.
 
Poslednja izmena:
A ne u smislu da garbage mp3 konvertujem u bozanski FLAC, valjda i mali Perica zna da od toga nema nista. :D Mislio sam da svu biblioteku skinem opet u FLAC-u, sto me definitivno mrzi da radim, nek je samo aktivna daily lista pa je samo to nekih 2000 pesama. Zato i kazem, ne daje mi se neka nenormalna svota cak i ako bih mogao da je priustim da bih tri puta godisnje zaista i imao source dostojan takvog setupa. Treba mi daily driver vise klase.

Ustvari sam se najvise nadao da neko zna za 5.1 pojacalo sa hdmi inputom ali koje nije AVR gde pola cene ode na licence, streaming, servise a pola na zvuk vec kvalitetno pojacalo. Moze to da se dobije sa zaista skupim AVR ali opet i u njemu se placaju svi ovi "porezi" pa to onda kosta vise nego sto (meni) vredi. U tom slucaju bih isao na 2.0 sistem gde je sve sto se placa, zvuk. Sad dal monitori ili consumer pojacalo i floorstanderi.
 
Za te pare je skoro pa beskrajan izbor pojačala i podnih zvučnika...bar probaj neku preferencu da naglasiš, nije baš produktivno da sad licitiramo ovako napamet...
 
Evo par preferenci:

- front firing, jedan od zvucnika mora malo u cosak, definitivno je bolje kad je front fire nego back
- muzika, filmovi, igre, tim redosledom (a realno sto je dobro za muziku, dobro je za sve)
- od muzike najvise rock, 80s, classical
- voice clarity, mnogo me nervira kad je glas zamucen (sto je najvise do ripa koliko sam izvalio ali dobar zvucnik ipak to kompenzuje tj. ne degradira dalje)
- wide sound stage, mozda se ne izrazavam dobro ali trenutni zvucnici prave takvo polje da kada se sedi na centru prostorije apsolutno ne moze da se odredi odakle zvuk dolazi cak i u stereo modu osecaj je kao da radi centralni zvucnik, taj efekat bi hteo da zadrzim
 
Evo par preferenci:

- front firing, jedan od zvucnika mora malo u cosak, definitivno je bolje kad je front fire nego back
- muzika, filmovi, igre, tim redosledom (a realno sto je dobro za muziku, dobro je za sve)
- od muzike najvise rock, 80s, classical
- voice clarity, mnogo me nervira kad je glas zamucen (sto je najvise do ripa koliko sam izvalio ali dobar zvucnik ipak to kompenzuje tj. ne degradira dalje)
- wide sound stage, mozda se ne izrazavam dobro ali trenutni zvucnici prave takvo polje da kada se sedi na centru prostorije apsolutno ne moze da se odredi odakle zvuk dolazi cak i u stereo modu osecaj je kao da radi centralni zvucnik, taj efekat bi hteo da zadrzim

Za ovo sto ti trazis mogu ti preporuciti Focal 906.

Inace, ukoliko zelis ozbiljan upgrade i imas dovoljno prostora, Yamaha A-S1200 + Kef R3. Ja sam zeleo da uzmem polovnu kombinaciju Yamaha A-S2000 sa Kef R300, ali kao sto vidis u drugoj temi koliko me ljudi dobronamerno savetuje u vezi rasporeda Focala, a Kef traze bar dva puta vise prostora, zato sam odustao.
 
- wide sound stage, mozda se ne izrazavam dobro ali trenutni zvucnici prave takvo polje da kada se sedi na centru prostorije apsolutno ne moze da se odredi odakle zvuk dolazi cak i u stereo modu osecaj je kao da radi centralni zvucnik, taj efekat bi hteo da zadrzim
Ček' malo - hoćeš wide sound stage a da ti zvuk dolazi iz centra kao da je mono. Dobar stereo sistem mora da definiše instrumente i izvođače u prostoru, a ne da svi budu na gomili negde u sredini.
 
Za ovo sto ti trazis mogu ti preporuciti Focal 906.

Inace, ukoliko zelis ozbiljan upgrade i imas dovoljno prostora, Yamaha A-S1200 + Kef R3. Ja sam zeleo da uzmem polovnu kombinaciju Yamaha A-S2000 sa Kef R300, ali kao sto vidis u drugoj temi koliko me ljudi dobronamerno savetuje u vezi rasporeda Focala, a Kef traze bar dva puta vise prostora, zato sam odustao.

Znao sam da cemo brzo stici do 5k. :D Kao sto rekoh mislim da mi ne treba sistem od 5k, evo poredim A-S1200 i A-S701 i po specifikaciji su egal, snaga, THD, damping factor, SNR je isto blizu tj da li cu ja cuti taj nizi noise floor od 10 dB na pojacalu koje je 2.5x skuplje (a ni 701 nije "dzabe")? Iskreno mislim da necu, pogotovo ne na 640kbs loosy dts ripu. S701 jos ima i DAC, S1200 nema, sta bi ja to toliko vise dobio, jesu li ova dva pojacala "nebo i zemlja" po kvalitetu zvuka ili ne bas? Sigurno da je S1200 bolji ali kao i sve sto je premium, bolji je 10-20% za 200% cene sto mi se ne placa iskreno.

Ček' malo - hoćeš wide sound stage a da ti zvuk dolazi iz centra kao da je mono. Dobar stereo sistem mora da definiše instrumente i izvođače u prostoru, a ne da svi budu na gomili negde u sredini.

Znao sam da cu pogresno da se izrazim, moje razumevanje pojma "wide soundstage" dolazi iz onoga sto sam pokupio po recenzijama kako oni to objasnjavaju pa uporedjivao sa onim sto ja cujem tj. dozivljavam. Ono sto sam ja pokusao da objasnim je upravo suprotno od "mono" zvuka iz sredine. Naprotiv, soba se ispuni zvukom tako da se ne moze locirati izvor, kao da dolazi iz 180 stepeni soundbara a ja sedim u centru. Taj efekat mi se svidja, nisam to uocio kod drugih, ako to nije "wide soundstage" onda my bad.
 
Obzirom da slusa rock onda znas da je bend ispred...uglavnom je to 90 do 120 stepeni po sirini a malo i u dubinu ide...Nema bolje od stereo setup-a za muziku, posebno kada je rock u pitanju ali i uopste...za dnevnu sobu dva dvosistemca+pojacalo i dac i neki najobicniji transport koji ima passthrough...sve ostalo igre film i muzika zvucace podjednako kvalitateno...ne bih savetovao koji zvucnici i pojacala ali ja bih izbegavao konfekciju i mejnstrim jer su to najskuplje stvari i u odnosu na cenu...moze i kef dobro da zvuci, MA, BW, canton i slicno ali u tom mejnstrim rangu ...npr do 1000 evra mislim da je daleko bolje da se zvucnici prave nego da se kupuje taj mejnstrim...ja imam sinevoice a ima jos onih koji u Srbiji prave izvrsne zvucnike i bar za moje usi, krajnje subjektivno i sa osecajem zadovoljstva koji imam to je otprilike 2,3 puta bolja varijanta...stereo pojacalo posle uparujes da je dovoljno da kontrolise zvucnika i da je dinamika, jasnoca i definisanost ono sto ti se dopada u toj kombinaciji...prednost je i iako pravis zvucnike dobis odmah info kakvo bi pojacalo po defaultu islo uz njih... dac je mnogo bitan ako ides preko flac-a kao ja...imam regu dac i to mogu da preporucim, generalno daje taj engleski smek, malo topliji zvuk koji podseca na vinil...

I na kraju ..sto si stariji sve ces vise ceniti stereo setup tako da se to moze smatrati investicijom a ne troskom...ali to ide sa godinama :d
 
yamaha as-701 ti nije loš izbor...ja imam as-500 i to je zaista pošteno urađeno pojačalo tako da ne verujem da ćeš pogrešiti sa 701...zvučnici možda neki monitor audio, koliko god para ostane posle yamahe...onako u celini mislim da ćeš dobiti čist zvuk koji tražiš, i sistem koji će moći da se izbori sa muzikom koju slušaš...taj kombo verovatno možeš i da čuješ na jednom mestu...
 
nr646 je sasvim pristojan AVR i sumLjam da će mp3 da zvuči bolje i na mekintošu. kažeš da ti atmos i slične novotarije ne trebaju (takođe, mislim da ih nisi čuo uživo)
te izvodim laički zaključak da je tvoj problem svrbiparitis.

razuman step-up sa postojeće mid-onkyo low-jamo postavke, je neki od novijih Denon AVR-ova (x3500h, x3600h ...) i Dali (oberon, zensor... šta naleti) 5.1 paket
ostalo ili nećeš da primetiš, ili će doplata da bude astronomska
 
Obzirom da slusa rock onda znas da je bend ispred...uglavnom je to 90 do 120 stepeni po sirini a malo i u dubinu ide...Nema bolje od stereo setup-a za muziku, posebno kada je rock u pitanju ali i uopste...za dnevnu sobu dva dvosistemca+pojacalo i dac i neki najobicniji transport koji ima passthrough...sve ostalo igre film i muzika zvucace podjednako kvalitateno...ne bih savetovao koji zvucnici i pojacala ali ja bih izbegavao konfekciju i mejnstrim jer su to najskuplje stvari i u odnosu na cenu...moze i kef dobro da zvuci, MA, BW, canton i slicno ali u tom mejnstrim rangu ...npr do 1000 evra mislim da je daleko bolje da se zvucnici prave nego da se kupuje taj mejnstrim...ja imam sinevoice a ima jos onih koji u Srbiji prave izvrsne zvucnike i bar za moje usi, krajnje subjektivno i sa osecajem zadovoljstva koji imam to je otprilike 2,3 puta bolja varijanta...stereo pojacalo posle uparujes da je dovoljno da kontrolise zvucnika i da je dinamika, jasnoca i definisanost ono sto ti se dopada u toj kombinaciji...prednost je i iako pravis zvucnike dobis odmah info kakvo bi pojacalo po defaultu islo uz njih... dac je mnogo bitan ako ides preko flac-a kao ja...imam regu dac i to mogu da preporucim, generalno daje taj engleski smek, malo topliji zvuk koji podseca na vinil...

I na kraju ..sto si stariji sve ces vise ceniti stereo setup tako da se to moze smatrati investicijom a ne troskom...ali to ide sa godinama :d

Otprilike tako, da, dosle su godine za fin stereo cini mi se. ;)

nr646 je sasvim pristojan AVR i sumLjam da će mp3 da zvuči bolje i na mekintošu. kažeš da ti atmos i slične novotarije ne trebaju (takođe, mislim da ih nisi čuo uživo)
te izvodim laički zaključak da je tvoj problem svrbiparitis.

razuman step-up sa postojeće mid-onkyo low-jamo postavke, je neki od novijih Denon AVR-ova (x3500h, x3600h ...) i Dali (oberon, zensor... šta naleti) 5.1 paket
ostalo ili nećeš da primetiš, ili će doplata da bude astronomska

Busted again, mada ko razmislja o upgradeu ako ne boluje bar malo od svrboparitisa.

Tako kako si ti napisao je logican razvojni put 5.1 sistema ali kao sto rekoh od AVR-a me odvraca cinjenica da cu za risiver dati osetnu sumu od koje ce dobar deo cene opet otici na feature set koji ama bas ne koristim uopste. Atmos/DTSX sam testirao sa nekim starim surround zvucnicima od technics dolby pro logic linije iz sredine 90ih i uopste mi nije nista strasno wow u odnosu na dobro pozicioniran 5.1 gde sam vec obavijen zvukom. Sam 5.1 imam jako dugo pa sam i taj dozivljaj "izvozao", mozda je i do generalnog zasicenja. Takodje, plafon i zidovi mi bas nisu optimalni za ovakav setup, imam gipsane radove na zidovima preko kojih je routing kablova katastrofa pa onda na pola plafona imam nosecu gredu preko koje bi sve moralo da ide da ne bi bilo iza nje, etc. Probao sam i da stavim te zvucnike na vrh floorstandera i da ih nakosim na gore (kao sto prodaju u nekim Atmos sistemima) ali to onda skoro nema nikakav efekat. Po meni za Atmos/DTSX treba media room i tek onda je to "worth it" uz adekvatnu biblioteku koju tek nemam. Film gde sam u testu cuo najbolji efekat Atmosa su bile nove nindza kornjace koje i ovako i onako nikad ne bih gledao kao film vec kao demo.

Ovaj Jamo set je inicijalno bio u rangu cene od 500$, Jamo s526 koji je samo rebrand s506 u noviji lineup je do skoro bio isto tako oko 400e po domacim radnjama, sad ga vise nema. Mislio sam da su AVR i zvucnici evenly matched. Da li smatras da bih dobio nesto znacajno promenom Jama za Dali s obzirom da si Jamo ocenio kao nizi tier od Onkya, da problem ne dolazi iz te cinjenice da su zvucnici "slabiji" od AVR?
 
Poslednja izmena:
Atmos, dsd (pogotovo dsd) i dtsx ćeš morati da čuješ na kompatibilnim zvučnicima da bi ukapirao o čemu se radi (super tviter frontovi i odgovarajući high-rear sateliti).
Predlažem ti da odeš i poslušaš bolji avr i bolji odgovarajući surround set, ako te zanima new skool surround (a trebalo bi).

Ako ideš na stereo, kupi dobar asinhroni dac, ne mora da bude skup (esi sabre platforma preferabli), a što se ostatka tiče, što analognije, to bolje.
 
yamaha as-701 ti nije loš izbor...ja imam as-500 i to je zaista pošteno urađeno pojačalo tako da ne verujem da ćeš pogrešiti sa 701...zvučnici možda neki monitor audio, koliko god para ostane posle yamahe...onako u celini mislim da ćeš dobiti čist zvuk koji tražiš, i sistem koji će moći da se izbori sa muzikom koju slušaš...taj kombo verovatno možeš i da čuješ na jednom mestu...

Moja velika želja je da jednog dana nabavim očuvanu Yamahu as-500. Ne 501 ili 701.
 
Šta znam, dečački san :)
 
Mislio sam u kontekstu toga da je as-501 manje više isto pojačalo, zato i napisah zašto baš as-500...pa još i pre nego as-701...ili znaš nešto što mi ne znamo [emoji3]

btw, neko me je ovde pitao da mu javim ako budem prodavao as-500, da nisi ti možda?
 
Da. Nije bitno kada. Bitno je samo da je ispravno i očuvano. Ako može i neka slika na PM.
 
Mogu ja da ti povoljno prodam povoljno kef c5 stojeći jer se selim.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Hvala Boki, ali ja želim lakše da pokrenem kutije AR 98LS. Za sada su ovi zvučnici povezani na Yamahu AX. Ova as-500, mi je neka neispunjena želja, mada bi trebalo da mi reši problem pojačalo Acoustic Research A-07, ili neki snagaš.
 
Gledam malo razne forume, taj AS-500 ima pomalo kultni status iako je AS-501 po svemu isto pojacalo samo gramofonski ulaz zamenjen za dac koliko sam ja skapirao. I pored toga dosta ljudi iz nekog razloga smatraju AS-500 boljim.

Sta mislite za pocetak da uzmem recimo Dali Zensor 7 ili mozda cak 5 (ili pomenuti KEF C5) i ako to ne ne poboljsa situaciju sa onkyom za muziku onda uzmem lepo yamahu as-701 (ili 700 i dac, ako naleti) i to bi trebalo da bude good enough za mp3/dts biblioteku?

Mogu ja da ti povoljno prodam povoljno kef c5 stojeći jer se selim.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ajde baci neku ponudu na pm koliko ih cenis, kolko su stari, stanje, etc. Mozda se i dogovorimo, Dali Zensor nesto kod nas bas ne vidim da ima.
 
Poslaću ti PP


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
- PPC

DALI su odlični zvučnici samo mislim da se bolje slažu sa NAD om (proveri sa Pejom). Uvek je bolje kupiti posebno DAC. Moj predlog za DAC je Topping E30



koji gledam i za sebe. Za nekih 130$ je odlična kupovina.
 
Za sad najvise naginjem ka promeni main floorstandera prvo pa da vidim onda gde sam, kao sto rekoh trenutni sistem je adekvatan u svemu pogotovo za pare koje su date. Surround mu je jos i najbolji score tako da bih njih ostavio, tu imam najmanje zamerki, za muziku ionako su samo floorstanderi aktivni, njih da promenim i mozda sam dobar pa ako nisam idemo dalje. :D

Kazite mi jos neku alternativu Dali Zensor-u, da su isto front firing i da su tier bar sa onkyom ili nesto sto bi se fino uklopilo sa AS-701 kao potencijalna promena. Lepi Kokan tvrdi da su ovi Jamo low end, could be right, mozda je do toga.
 
Kokan i Peja imaju veliko iskustvo. Pomogli su i meni za moj prvi Hi Fi.
 
nemoj mene u tu priču lebati, u tom svetu sam absolute beginer, što bi reko bouvi.
 
Poslednja izmena:
U koju pricu, pa sam si odgovorio na thread, give us advice or else... :D

Za sad sto sam iskopao kod nas da mogu da nadjem (front firing, solidne recenzije, mid-high tier):

- Zensor 7, polovni dobro ocuvani, 550e
- Monitor Audio Bronze 5, novi, 54000 din
- Klipsch R24F, novi, 60000 din

Sta bi bila bolja kupovina, jednako su nahvaljeni i specifikacije su im slicne, jel ima jos neki predlog u tom rangu? Jel ima smisla raditi ovaj upgrade sa ovim Onkyom da se zadrzi 5.0 ili u slucaju da se prelazi na stereo sa Yamahom AS-701?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno