Šta je novo?

7970 puca Windows prilikom instalacije drajvera

maddog74

Slavan
Učlanjen(a)
19.08.2006
Poruke
425
Poena
320
Moja oprema  
Laptop
Samsung np350e5c-a02hs 01.2015.
Tablet
/
Mobilni telefon
XIAOMI Redmi-Note 8 Pro
Pametni uređaji
XIAOMI Smart Band 4
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Dakle imam ovu grafu, referentnu Asus, prilikom poslednje instalacije najnovijih Adrenalin drajvera, dobio sam plavi ekran i dijagnostički ekran win 10. Bezuspešno sam pokušao i fix startup i reset windows, pa i čak reinstall iz dijagnostičkog menija. Sistem restore je bio isključen, pa ni to nije moglo. Pao je kompletan reinstall najsvežije 10ke i updejtovs do danas, instalacija drajvera i bum, opet isto. Povratio sam win iz restorea i probao starije drajvere. Našao sam na netu da vlasnici ove kartice imaju problema sa novim drajverima, slično kao i ja, ali su rešavali sa verzijom AMD drajvera 18.1.1 i starijim. Ja sam pokušavao sa tim drajverima i starijim Crimson, pa i Catalyst verzijama, ali isti rezultat. Za čišćenje drajvera koristio sam DDU tool sa AMD sajta iz safe moda. Jedini način kada je sistem radio je kada je grafa bila totalno bez drajvera, tj sa nekim generičkim MS drajverima.
Da li je neko imao sličan problem, a moje pitanje je i da li vredi nositi ovu grafu u servis ?
Ostatak mašine je FM2 ploča Msi, ne znam model napamet 2x4gb ram, APU 6 mislim da je 5800 i još neko slovo, napajanje chief eco 550 ili 600w. Konfa je stara oko 4 godina, a grafa je dodata pre 2 godine, pre toga je bila u mojoj drugoj konfi, tačnije, dugo stajala u fioci.
 
Poslednja izmena:
Hladan lem.
Dakle resenje je popravka, ali ona nije dugorocna.
Znaci posle popravke moze raditi 5 dana ili 50 dana.

A pitanje je da li je isplativo da ti to neko naplati u servisu...
 
Moguće da je problem Windows 10 ili drajveri pa servis ne pomaže. Da li je Windows 64 bitni? Da li si probao na drugom kompu ili Windows 7?

Probaj još: izvaditi grafu malo očistiti kontakte na grafi i slotu pa vratiti, zatim skinuti drajvere sa DDU i AMD Cleanup Utility i stavi dravere sa Auto-Detect alatkom.
 
Poslednja izmena:
U međuvremenu sam probao sa mojim napajanjem iz druge konfe, staro skoro 10 god, ali nikad problem sa njim, Seasonic 620w, i sa njim se isto dešava, još ću probati i na drugoj ploči, 7cu neću da stavljam, radila je oduvek na 10ki, uvek x64, samo da budem siguran da nije slot na ploči i onda sam 100% siguran da je grafa.
Hladan lem, šta je to? Zašto popravka ne bi duže trajala, a i za koliko bi se elektroničaru isplatilo da je pogleda?
Takođe sad ovaj APU, bez grafe, najnormalnije radi i ne baguje.


Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
U ovakvim slucajevima 95/100 je graficka, a 5/100 je do Windowsa :).
 
Grafa umrla, tako da, kupi novu.
Da li ces da je lemaju ili ne i da li se isplati, sam odluci.
Nema to veze ni sa Windows-om, ni sa bilo cime.
Cim graficka ne prima drivere, tu je kraj.
Ne cimaj se vise bzvz.
 
Poslednja izmena:
Da, shvatio sam, na drugoj ploci se skroz zabagovala, i zagrejala se do besvesti, ide za rashod na KP.
 
Radi se reflow koji popravlja ali ne traje dugo i opet se desi. Hladan lem je pucanja kalaja ispod grafickog cipa usled zamora materijala, starosti i konstantne ekspanzije i skupljanja usled promene temperatura. Kada se odradi reflow uz pojacano hladjenje da graficka ne ide preko 65C moze da potraje i duze, zavisi.
Prava popravka je reballing odnosno zamena kuglica kalaja ispod cipa ali to kosta i ne isplati se.
 
Zameni grafiku. Na toj se ne isplati raditi je. Reballing je za nju tek ne isplativ. Problem je što su kuglice od kkalaja bez olova, krg je i vremenom puca. Blah nova tehnologija proizvodnje Pb free

Nova 5t
 
Na prodaju je otišla ako nekome treba za delove, uzeta je nova 1660.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno