Šta je novo?

GPU za do 25.000 dinara

Kurttrasel

Cenjen
Učlanjen(a)
07.01.2018
Poruke
1,074
Poena
165
Koju bi mi graficku preporucili za pomenutu svotu novca?

Usla bi u komp sa sledecom konfiguracijom
R5 2600
2x8 gb ddr4.
Seasonic Focus Gold 550W
Trenutno mi je rx580 8gb favorit ali reko mozda ima neko neki bolji predlog za te pare.
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da mislis na polovnu kartu? Malo sam u zentu oko polovnih karti pogotovo ovih sto su izale pre 4+ godina, to mi je macka u dzaku, nisam vest u utvrdjivanju stanja u kojem je grafa pa gledam da izbegnem polovnjake.
Gledam sada poredjenja i u mnogim igrama gtx 1070 izvlaci vise fpsova od rx580 a bas u rdr2 koja mi je primarna i zbog koje i kupujem novi gpu je slabija od rx580 :D Pretpostavljam zbog vulkana.
Gledam malo i ovu rx 5500 xt od 8 gb, slicna je cena kao i rx580 i performanse su slicne, maltene identicne, ali navi je nova tehnologija i manje trosi cini mi se, pa razmisljam malo i o njoj.
 
Poslednja izmena:
Gledam malo i ovu rx 5500 xt od 8 gb, slicna je cena kao i rx580 i performanse su slicne, maltene identicne, ali navi je nova tehnologija i manje trosi cini mi se, pa razmisljam malo i o njoj.

U novijim igrama RX 5500 XT 8GB je uglavnom malo brža od RX 580 8GB a troši manje. Nisam pratio cene ali ako Sapphire Pulse 8GB verzija može da se nađe za 25k din onda je bolja kupovina od RX 580 8GB.

Ili polovna GTX 1070 8GB ili nova Sapphire Pulse RX 5500 XT 8GB, ili ako naletiš na dobru ponudu za novu ili nekoliko meseci korišćenu Sapphire RX 580 8GB Nitro+ ili Pulse. Verzije sa 4GB VRAM se više ne isplate, sve novije igre koje sam probao koriste bar 5GB pa do 7.5GB i to u 1080p rezoluciji a igrive su sa stabilnih 60fps (npr. FC5, Dirt Rally 2.0, sa Sapphire Pulse RX 580 8GB kartom)
 
Poslednja izmena:
Pjanovicu hvala na preporuci ali mislim da cu ipak ici na amd varijantu.
hsv.stoned, mogu koju crvenu da budem fleksibilan, videh da ima ta pulse za 26k a ako nema ona da li MSI verzija koja je 27k takodje ok?
Trenutno imam kartu sa 4vrama a imam i 2k monitor tako da sve ispod 8gb ne dolazi u obzir. Necu se mnogo obradovati sa ovim sto mogu da uzmem znam ali bar da mogu u nativnoj rezoluciji da igram igre, pa makar i na mid podesavanjima.
Bilo bi verovatno dobro da sacekam big navi, verovatno bi malo opale cene xt-u ali za mesec-dva ce verovatno biti opet frke sa kovidom pa mislim da nece biti trenutak za kupovinu hardvera.
 
Nisam znao da je 2k monitor u pitanju. Svakako RX 580 i 5500 XT mogu da posluže i za 2k ali ipak su optimalne pre svega za 1080p. Za 2k rezoluciju bi bilo dobro da dobaciš do MSI RX 5600 XT MECH OC, mada je odavno nema za 33.5k din (kao što piše po netu), možda na KP kod Ugara.

I koji procesor koristiš? Ako je FX iz profila onda će FPS biti dosta nestabilniji, na kraju i niži, nego čak i sa najjeftinijim Ryzenom 3..
Ako nećeš menjati CPU onda uzmi Pulse RX 5500 XT 8GB, medium-high podešavanja @2k i to je to.
 
Poslednja izmena:
U pravu si ali većina kad kaže 2k,misli na 1440p, tako da se razumemo.
 
U profilu ne piše koji monitor koristi ni koja je tačno rezolucija u pitanju. Da li je 16:9, 16:10 ili neki UW ''2k''.
 
Svejedno, gleda se i oznacava po "sirini" a ne vertikali.

Sve sto je priblizno 2000 piksela (gde spada i 1920) po sirini je 2K. Sve sto je priblizno 3000 po sirini je 3K. Sve sto je priblizno 4000 (gde spada i 3840) po sirini je 4K...

Dakle, 2560 po sirini nije 2K. Moze se reci da je "2.5K", kao i sve sto je priblizno 2500.
 
Poslednja izmena:
Kada neko na netu napiše da ''ima 2k monitor i da mu treba grafička za isti'', za šta je veća šansa, da koristi, odnosno misli na 1920x1080 ili 2560x1440? (ili 16:10, UW sa ''2k'')
 
U 99% slucajeva misli na 1440p, samo se pogresno izrazava.

Pobogu, na benchmarku smo a ne na pijaci, red je da budemo potkovaniji. :d 1080p aka FullHD, 1440p aka QHD, 2160p aka UHD.

2K no no, samo stvara zabludu.
 
Poslednja izmena:
Slažem se ali mnogi koriste 2k umesto QHD, to se odomaćilo čak i u terminologiji poznatih tech sajtova.

Mi mu ovde predlažemo što bolju grafičku do 25k din, za fantomski (2560x1440, 99%) monitor koji koristi, ostalo je manje bitno.
 
Rezolucija je 2560x1440
A procesor je R5 2600
30k+ je vec van budzeta.
Za 2k rezoluciju bi bilo dobro da dobaciš do MSI RX 5600 XT MECH OC, mada je odavno nema za 33.5k din (kao što piše po netu), možda na KP kod Ugara.
Sad si me uplasio da li uopste ima ovo sto gadjam(rx 580 i rx 5500xt) jer se vodim po sajtu gde je ta MSI RX 5600 xt 33.5k. Moracu da zovem da se raspitam imaju li na lageru te karte.
Jel inace nestasica karti?
 
Bio bi fazon da si napisao da si mislio na 1920x1080p monitor :)

Nemaju na stanju tu MSI za 33.5k din, a i ako budu imali uskoro neće biti tako povoljna cena već 38-40k. Izgleda da je rudarstvo ponovo negativno uticalo na cene :d

Objektivno, RX 5600 XT je neki minimum za 2560x1440 rezoluciju, od AMD GPU. Ali bi mogle da posluže i 5500 XT 8GB ili RX 580 8GB, za medium podešavanja (ili high u nekim starijim igrama).
Možda ti se najviše isplati da kupiš polovnu Sapphire RX 580 8GB, Nitro+ ili Pulse (verovatno 120-130e, ili 140-150e sa preostalom domaćom garancijom), manje ćeš izgubiti novca pri daljoj prodaji kada cene RX 5600 XT padnu na oko 30k din (ili da potražiš polovnu RX 5700 XT).

Primer za igru od pre skoro 3 godine (FC5)

 
Poslednja izmena:
Neces se naigrati na toj rezoluciji sa jeftinim kartama.
Morace detalji na medium ili slabije..
 
hsv. znas kako, ja koliko razumem, za komforan 2k gaming u godinama koje dolaze mi treba neki RTX. Sve ispod spada u kategoriju pilicarenja. Neverujem da bi mi 5600 XT toliko donela da ja mogu da budem nesto mnogo opusteniji nego sa 5500xt, da imam mogucnost da komforno povecam budzet pa i aj, ovako da ga natezem ne bi li neku aktuelnu igru mogo da pokrenem na high mesto na mid, pilicarim pa pilicarim...
Najbitnije mi je da se odvojim od 4gb vrama i da mogu da pokrecem ovo sto igram u nativnoj rez pa makar i na low. *mjau**mjau**mjau* uskocio sam sebi u stomak sa 2k ekranom i resetovao sebe na 2008 godinu al sta da se radi, bar uzivam u youtube 2k klipovima ( kad se setim da stavim tu rezoluciju klipu :d )
Tako da ljudi hvala vam na predlozima rx5500 XT 8 GB je winner. Nova karta, sveza tehnologija, u visini je sa r5 2600, verujem da cu biti miran za CP2077 pa kad dodje gta6, ako i dalje budem igrao igre onda cu verovatno morati sve novo.
 
Dobro, daleko od toga da sve mora na low u 1440p sa RX 580 ili RX 5500 XT, medium ili high podešavanja su realna za dobar broj starijih igara, pa čak i neke novije (za stalnih 60fps).
Ali su 5600 XT, i posebno 5700 XT, jednostavno bolje za tu rezoluciju.



 
Poslednja izmena:
Ima ljudi koji voze, ili su do skoro cepali rx470 na 1440p, tako da daleko od toga da to neće raditi. Meni je lepše veća rezolucija sa manje detalja od suprotnog, ali opet to je individualno. Čovek ima taj budžet i po meni prednost ide za 5500xt,što zbog lakše buduće prodaje, a ko zna, možda nekad uzme b550 ploču pa iskoristi dodatne beneficije... Naravno, samo neka gleda 8gb verzije i igraće se lepo.
 
Gledam sada poredjenja i u mnogim igrama gtx 1070 izvlaci vise fpsova od rx580 a bas u rdr2 koja mi je primarna i zbog koje i kupujem novi gpu

Ako ti je RDR2 primaran, onda se nećeš nauživati. Istina, ja sa R5 3600 i 5700XT uspevam da naguram jaka podešavanja u FULL HD da ide oko 55-60 u proseku. Ti sa tom mašinom u 1440p teško da ćeš uspeti nešto da uradiš. Evo ti snimak kako izgleda RDR2 sa R5 2600X i GTX 1070. Na 1440p podeli ovaj broj frejmova na pola, ako ne i više i dobićeš ono što ćeš videti na ekranu sa 550XT...

 
Ti je preskup za sta nudi u odnosu na Super, ali da, ja bih za 2K rezoluciju igranja preporucio Nvidia 1660 Super, ima kod nas za 30770 din, mnogo bolja kupovina od 5500 XT i tacno je izmedju 5500 XT i 5600 XT. Ako je skok do 30000 din prevelik, onda bih preporucio 1660 Super preko madjara (za 23500din - 25500din).
 
Poslednja izmena:
@NastyB Trenutno na r9 380 4gb, podesavanjima na nivou xbox one x i 1080p rezoluciji, izvlacim 39-45 fpsa. Racunam da cu sa 5500xt-om uspeti da dignem rezoluciju na 2k i da dobijem dodatnih 4-5 frejmova uz ista graficka podesavanja. To ce biti znatno bolje iskustvo od onoga koje sam imao na ps4. Ako vec nisi, pogledaj video od DF-a na youtubeu ili od hardware unboxeda, koji savetuju kako da se nastimaju graficka podesavanja, sta jede mnogo fpsova a donosi malo.
@Red*Alert i @Dogzilla hvala na preporuci bacicu oko malo i na tu 1660 super i kakva je u odnosu na 5500xt, mada 6gb vrama mi malo bode oci.
 
Poslednja izmena:
5500xt bih licno izbegao, sramota je da toliko kosta, obzirom da je sam cip na njoj minijaturan:) Ako bas ne mozes da nategnes budzet na 30k, sacekaj makar crni petak, znaju da budu dobri popusti za odredjene grafike.

Nazalost, "mali budzet" i nezgodan trenutak za kupovinu uzimaju svoj danak, ali sa 5500xt 2k nece ici nikako, cisto da znas unapred pogotovo za red ded:)

EDIT: Deluje ok taj gigabyte
 
Poslednja izmena:
zasto ne sacekas malo? izuzetno je los moment za kupovinu kartice. ti hoces ozbiljnu sumu da izdvojis, ali neces dobiti perdormanse koje ocekujes. pogledaj sad ja sam pre godinu i po dana uzeo rx570 za 80 evra. a ti sad hoces da das 200 za karticu koja je fazon brza 30-40% od rx570. s obzirom da se igram u 1440p rezoluciji, znam da ti treba nesto najmanje 150% brze od ovoga a to ces dobiti u narednoj generaciji. slazi paru na paru, strpi se i profitiraces. ja posto imam freesync monitor necu uzimati nv, pa cekam da vidim sta ce ati da predstavi
 
Ni RX580,RX5500XT a cak i RX5600XT nisu bas za 1440p rezoluciju u nekim medium-high podesavanjima.....narocito ne za novije igre i igre koje ce dolaziti.....te kartice su OK za 1080p,ali ne i za 1440p.....(glavna mana RX5600XT je sto ima samo 6 GB memorije a novije igre vec sad povuku vise od toga)

Za 1440p su OK RX5700(xt) grafe,ali one daleko premasuju tvoj budzet.....pa ti je onda najbolje resenje da se strpis nekoliko nedelja,jer za 20ak dana izlazi nova generacija AMD kartica.....videcemo kakve ce biti cene novih modela,a verovatno ce (bar nesto) pasti i cene trenutnih modela,pa ces imati veci izbor pri kupovini....
 
Nazad
Vrh Dno